Jak odnowić szafki kuchenne?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 14.01.2020, Data aktualizacji: 24.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 199 głosów

Jak odnowić szafki kuchenne?
Metamorfoza szafek kuchennych może zdecydowanie odmienić wygląd naszej kuchni. Sprawdźcie jak odnowić meble kuchenne!

Kuchnia to jedno z najkosztowniejszych pomieszczeń do urządzenia. Zwykle przy remoncie inwestujemy w nią tak, aby służyła nam przez kilka dobrych lat. Szafki kuchenne są natomiast bardzo często używane, co powoduje, że się szybciej niszczą od pozostałych mebli.

Jest jednak kilka sposobów na to, aby przywrócić im dawny blask lub nieco zmienić dotychczasową aranżację. Przedstawiamy pomysły na metamorfozę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • od czego rozpocząć odnawianie mebli kuchennych
  • czy warto wykorzystać okleinę 
  • jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej 

Jak odnowić meble kuchenne?

Meble kuchenne możemy odnowić na kilka różnych sposobów. Tak naprawdę wszystko zależy od tego ile posiadamy czasu oraz jaki mamy budżet. Warto na początku ocenić, czy szafki w ogóle nadają się do renowacji, czy może jednak lepiej będzie zakupić nowe w markecie. Jest to niewielki koszt, ponieważ podstawowe meble możemy kupić już za kilkaset złotych.

Jeśli decydujemy się na renowację szafki kuchenne możemy pomalować farbą lub bejcą, okleić folią lub po prostu wymienić tylko fronty. Ostatnią opcję powinniśmy w szczególności rozpatrzyć wtedy, kiedy same korpusy są jeszcze w dobrym stanie, a fronty zdecydowanie chcemy zmienić. Ich wymiana będzie tańsza, a może znacznie zmienić wygląd naszej kuchni. Poza frontami możemy wymienić blendy, zaślepki i listwy zwieńczające, które pozwolą na spójne odnowienie ciągów szafek.

Okleina na meble

Kiedy front szafki jest gładki i niezniszczony możemy go odświeżyć za pomocą samoprzylepnej okleiny. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów, które pozwalają na tworzenie nawet najbardziej wymyślnych aranżacji. Możemy przebierać w jednokolorowych, po te imitujące drewno, orzech, witraże czy z nadrukowanym napisem. Folia z połyskiem wkomponuje się w nowoczesny wystrój, matowa natomiast w ciepłe, klasyczne wnętrza.

Zaletą tego sposobu jest przede wszystkim cena – to najtańszy sposób na odnowienie wszystkich szafek kuchennych. W dodatku są odporne na wilgoć, wysoką temperaturę i częste mycie. Łatwo je się montuje i przycina do formatu, który jest dla nas odpowiedni.

Malowanie mebli

Malowanie szafek kuchennych to doskonały pomysł na ich odświeżenie. Jeśli zależy nam na lekkim liftingu, przy litym drewnie możemy wybrać transparentną farbę do mebli, która podkreśli naturalne rysy drewna. Pozwala uzyskać matową powierzchnię, która daje efekt woskowanego drewna. Co ważne, można ją myć wodą, co sprawia, że jest dużo prostsza w utrzymaniu czystości.

Należy jednak pamiętać, żeby przed pracą dokładnie przeszlifować front drobnoziarnistym papierem ściernym. A następnie dokładnie odtłuścić powierzchnię. Specyfikę malowania oraz narzędzia należy dostosować do produktu, jakiego będziemy używać. Takie informacje znajdziemy w karcie technicznej znajdującej się na opakowaniu lub w środku. Każda farba może mieć inne wymagania. Należy stosować się do zaleceń producenta, aby uzyskać zamierzony efekt. Malowanie zaczyna się od trudno dostępnych miejsc, jak np. rogi szafek.

Jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej?

Płyty wiórowe najlepiej jest pomalować. Na początek trzeba je dokładnie wyrównać zeszlifowując wszelkie nierówności. Robi się to za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie odłuszcza się blat za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub rozpuszczalnika. Na koniec możemy przejść do malowania szafek, najlepiej farbą przeznaczoną do drewna.

Jak odnowić szafki kuchenne z mdf?

Jeśli meble kuchenne wykonane są z okleiny lub płyt mdf, nie powinno się ich szlifować przed malowaniem. Matowimy je jedynie papierem ściernym nałożonym na uchwyt – wyrówna to docisk podczas szlifowania. Jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie, ponieważ okleina jest materiałem cienkowarstwowym i łatwo ją uszkodzić.

Następnie przecieramy szafki wilgotną szmatką i oczyszczamy z powstałego pyłu. Gruntujemy szybkoschnącym gruntem do trudnych podłoży. Zadaniem preparatu jest poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej. Na koniec przechodzimy do malowania.

Nowe uchwyty

Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem jest wymiana gałek i uchwytów. Wykonane są zarówno w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Wystarczy wykręcić stare i zamienić je na nowe. W wiejskiej aranżacji sprawdzą się drewniane uchwyty, natomiast w stylu glamour gałki inspirowane kształtem kryształu. Jeśli jednak jest to tylko jeden element przemiany, zmiany będą mało widoczne, a mogą też stanowić doskonałe zwieńczenie metamorfozy. 

Co warto odnowić przy remoncie? Sprawdź

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • amet

    Lakierowałam ostatnio stół i krzesła drewniane, które na co dzień stoją w moim salonie lakierem akrylowym VIDARON. Jest to szybkoschnący środek o łagodnym, niedrażniącym zapachu

    19 kwietnia 2020, 10:57

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: