Góralskie dodatki do domu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 22.11.2019, Data aktualizacji: 30.07.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 30 głosów

Góralskie dodatki do domu
Góralskie dekoracje we wnętrzu? Sprawdzamy, które elementy wyposażenia sprawdzą się podczas metamorfozy mieszkania.

Styl góralski jest bardzo charakterystyczny. Spotykamy się z nim, spędzając chwie podczas pobytu w górskich pensjonatach, hotelach czy restauracjach. Styl ten zachwyca pięknymi drewnianymi meblami, często ręcznie dekorowanymi, ciepłymi i miękkimi tkaninami, detalami wykonanymi ze skór, kojarzy się z palącym ogniem w kominku i przyjemnym relaksem.

Dla tych z Was, których dodatki w stylu góralskim zachwycają, mamy kilka ciekawych propozycji, które nadadzą wnętrzom wyjątkowego charakteru. Elementy wyposażenia utrzymane w duchu tego stylu świetnie sprawdzą się także podczas zimowych metamorfoz mieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie góralskie dekoracje warto wykorzystać we wnętrzach 
  • na jakie materiały postawić
  • kto był twórcą stylu zakopiańskiego 

Niepowtarzalny klimat

Jak już wspomnieliśmy, góralskie dodatki tworzą wyjątkowy klimat, przywodzą na myśl wspaniałe chwile spędzone w górach, przypominają o odpoczynku, pysznym lokalnym jedzeniu, długich wędrówkach i bardzo pozytywnie się kojarzą. Jeśli styl góralski wywołuje w Was same dobre emocje, możecie pokusić się o wykorzystanie jego elementów podczas dekoracji mieszkania. Co ważne, dzięki wielu ciekawym rozwiązaniom i ukłonom górali w stronę nowoczesności, Wasze mieszkanie może nabrać niepowtarzalnego charakteru, a przy tym nie kojarzyć się ze wzorzystą, przytłaczającą cepelią.

W Polsce najbardziej znanym stylem kojarzącym się z górami jest styl zakopiański, którego twórcą był malarz, architekt i wielki miłośnik Podhala Stanisław Witkiewicz. To przede wszystkim jemu i jego pracy nad popularyzowaniem tego stylu zawdzięczamy połączenie pięknych wzorów ludowych z góralską tradycją w sztuce i architekturze.

Drewno na pierwszym planie

To, co zdecydowanie wyróżnia styl góralski, to wszechobecne drewno, zarówno całkowicie surowe, jak i poddane obróbce stolarskiej. Decydując się na dodatki w tym stylu, możecie pomyśleć o drewnianych akcentach, które nie koniecznie zdominują wnętrze, a nadadzą nowego, oryginalnego charakteru. Wszystko zależy od tego, na jakim efekcie Wam zależy i jak bardzo chcecie styl ten wprowadzić do swoich wnętrz. Drewno ma w sobie wiele uroku i pięknie komponuje się z różnorodnymi stylami. Ozdoby góralskie z drewna świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Możecie pokusić się o stół i drewniane ławy w kuchni, wykonane z bali, o nieregularnym kształcie.

Pięknie też wyglądał będzie stolik kawowy w salonie, przyozdobiony tradycyjnym wzornictwem. Charakterystycznymi motywami zdecydowanie przywodzącymi na myśl te, spotykane w góralskich chatach są typowe dla Podhala dekoracyjne rozety, cyrylice i gwiazdy. Mogą one zdobić wszelakie elementy wyposażenia, w tym także meble, wezgłowia łóżek czy ściany. W stylu góralskim znajdziecie mnóstwo motywów florystycznych oraz geometrycznych, które odpowiednio połączone stworzą niepowtarzalnie urokliwe kompozycje. To, co ważne w tym stylu to prostota, mimo wykorzystania ciężkich drewnianych mebli i mnogich elementów dekoracyjnych.

Dzięki ponadczasowym rozwiązaniom i pięknemu wzornictwu, meble, ozdoby góralskie z drewna oraz mniejsze elementy wykończeniowe świetnie sprawdzą się nie tylko w góralskich chatach pod Tatrami. Warto zwrócić także na kunszt i precyzję, z jaką motywy dekoracyjne są wykonywane. Jeśli zdecydujecie się na zdobienie dodatków na własną rękę, pamiętajcie, aby prace zlecić specjalistom zajmującym się stolarką artystyczną. Ci zaś, którzy wolą gotowe rozwiązania bez problemu znajdą na rynku wiele ciekawych propozycji, w tym także pięknie zdobione ozdoby góralskie z drewna.

 

Naturalne materiały wykończeniowe

Styl góralski to ukłon w stronę natury. Wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały wykończeniowe, takie jak wspomniane wyżej drewno, ale nie tylko. Aranżacje w tym stylu powinny być przede wszystkim przytulne, ciepłe, dające poczucie relaksu. Efekt taki uzyskacie wykorzystując naturalne tkanin,y jako elementy wykończenia wnętrz.

Nic tak nie wpłynie na komfort, jak ciepłe koce, przytulne poduchy, czy ciężkie zasłony oddzielające Was od zimnego, ponurego świata za oknem podczas mroźnych zimowych wieczorów. W góralskich wnętrzach często wykorzystuje się też skóry (w dzisiejszych czasach bez problemu kupimy ich imitacje, które do złudzenia przypominają skóry prawdziwe), które w dawnych czasach były jednym z nielicznych materiałów dających ciepło. Wykorzystanie skór jest cechą charakterystyczną tego stylu.

Świetnie sprawdzą się jako miękkie dywany, pokrycia krzeseł i ław lub też nonszalancko narzucone na sofy. Poszukując pomysłów na metamorfozę wnętrza, dekoracje w stylu góralskim zdecydowanie warto rozważyć. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi wprowadzą do Waszych mieszkań powiew relaksującego ducha prosto z Podhala.

 
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: