Elewacja z klinkieru

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 07.06.2019, Data aktualizacji: 03.12.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 60 głosów

Elewacja z klinkieru
Ile kosztuje elewacja z klinkieru? Czym się charakteryzuje? Czy warto? Podpowiadamy!

Elewacja wykonana z cegieł klinkierowych to trwałe i niezawodne rozwiązanie, które estetycznie i pięknie prezentuje się przez długie lata. Klinkier spełnia większość oczekiwań stawianych wobec pokrycia ścian zewnętrznych i często nazywany jest rozwiązaniem idealnym.

W poniższym artykule przedstawimy Wam wszystkie zalety używania tej szlachetnej cegły do wykończenia elewacji oraz wyjaśnimy, dlaczego stosowana jest stosunkowo rzadko, mimo wielu pozytywnych cech.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak powstają cegły klinkierowe
 • ile kosztuje elewacja z cegły klinkierowej 
 • czy płytka klinkierowa może być zamiennikiem cegły 

Trwała i piękna cegła klinkierowa

To, co wyróżnia klinkier na tle innych materiałów elewacyjnych, to fakt, iż może zostać wykonana tylko i wyłącznie w ścianie trójwarstwowej. Tak wykonana ściana jest wyjątkowo trwała i świetnie izolowana, ale także najdroższa i znacznie trudniejsza w budowie. Najbardziej popularna jest dwuwarstwowa przegroda (w najczęściej wykonywanym wariancie, ściana ta ocieplana jest metodą lekko mokrą, którą pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym lub na przykład płytką klinkierową, która imituje cegłę).

Cegły klinkierowe powstają w procesie wypalania gliny naturalnej w temperaturze wyższej niż 1000 stopni Celsjusza. Jak wspomnieliśmy powyżej, są one bardzo trwałe, co w tym przypadku oznacza, iż są odporne na mrozy, ogień i wiele procesów korozyjnych. Cegły klinkierowe mają też bardzo niski współczynnik nasiąkliwości. Nazwa klinkier, pochodząca od holenderskiego „klinken”, czyli „dzwonić”, nawiązuje do odgłosu, wskazującego na twardość materiału, jeśli w cegłę uderzymy.

Klasyczna elewacja z wykorzystaniem cegły klinkierowej

Konstrukcja z wykorzystaniem cegły klinkierowej tradycyjnej składa się z trzech warstw. Pierwsza z nich to warstwa nośna, która powstaje między innymi z bloczków silikatowych, betonu komórkowego czy też z popularnych pustaków ceramicznych. Druga warstwa to ocieplenie (na przykład z wełny mineralnej), a ostatnia to właśnie elewacja. Standardowa klasyczna cegła, produkowana w Polsce, ma wymiary: 25x12x6,5 cm. Z perfekcyjnie przygotowanych belek gliny wycina się idealnie równe cegły, które zachwycają trwałością i estetyką.

Na rynku znajdziemy metody pokrywania ścian elewacyjnych za pomocą cegieł formowanych ręcznie, które układane są bez użycia fug. Cegły takie mogą różnić się kształtem, a ich krawędzie nie zawsze są jednolite. Posiadają one wewnętrzną wnękę na zaprawę murarską, dzięki czemu możliwe jest murowanie bezfugowe. Metoda ta jest jednak pracochłonna, wymaga dużej staranności i pracy doświadczonych murarzy, jest też bardzo kosztowna.

Tradycja cegła klinkierowa w nowoczesnym wydaniu

Idąc z duchem czasu, stworzono cegły klinkierowe, które pięknie wpasowują się w nowoczesne budownictwo. Charakteryzują się one innymi wymiarami niż tradycyjne, o których wspomnieliśmy powyżej. Cegła klinkierowa przeznaczona do pokrywania nowoczesnych elewacji jest znacznie smuklejsza, dłuższa i węższa (o długości do 50 cm i wysokości do 4 cm), co wpływa na charakter budynku.

Inny jest też sposób jej wycinania. Do uzyskania smukłych cegieł nie wykorzystuje się prasy, ale poddaje się je działaniu wody, która sprawia, iż powierzchnia materiału staje się nieregularna. Tak wykonana elewacja jest również bardzo wytrzymała i odporna na wiele czynników atmosferycznych, niemniej zachwyca surowością w zupełnie nowoczesnym wydaniu.

Płytka klinkierowa jako zamiennik cegły

Jak już wspomnieliśmy, cegła klinkierowa jest rozwiązaniem trwałym i wytrzymałym, jednak musi być ułożona na ścianie trzywarstwowej, która jest zdecydowanie droższa niż przegrody dwuwarstwowe. Dla tych z Was, którzy marzą o pięknych klinkierowych cegłach na elewacji, ale z różnych powodów, często finansowych nie mogą sobie na nie pozwolić, z pomocą przychodzi rozwiązanie wykorzystujące płytki klinkierowe.

Dobrze położone płytki wykończone dopełnione precyzyjnymi wykończeniami bardzo dobrze imitują oryginalną cegłę. Podłoże pod płytki przygotowuje się inaczej niż pod tynk cienkowarstwowy, którym pokrywa się wiele popularnych elewacji. Do najważniejszych różnic należy przygotowanie grubszej zaprawy zbrojącej, która musi unieść większe obciążenie w postacie płytek. Warstwa wspomnianej zaprawy musi mieć od 5 do 7 mm, a siatka w nią wtopiona powinna być podwójna lub mieć wyższą gramaturę. Zamiennik cegły klinkierowej w takim wydaniu jest trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych, nienasiąkliwy i podobnie piękny, a co najważniejsze znacznie mniej kosztowny. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się na dowolnych konstrukcjach, dzięki czemu jest znacznie częściej wybierany niż tradycyjna cegła klinkierowa.

Proces wytwarzania płytek polega na wyciskaniu z prasy pasma gliny, a następnie przycinaniu ich w celu uzyskania pojedynczych elementów. Technologia ta nie wiele się więc różni od procesu wytwarzania klasycznej cegły klinkierowej. Inna jest jednak ich wielkość. Płytka klinkierowa uzyskuje grubość od 0,5 do 1 cm, jest więc zdecydowanie węższa niż cegła.

Również w tym przypadku rynek daje nam wybór i możemy zdecydować się na płytki wykonywane ręcznie. Uzyskany w ten sposób materiał elewacyjny różni się wielkością i może przybierać różnorodne barwy. Wielu producentów oferuje precyzyjne elementy wykończenia elewacji pokrytej płytkami, aby nie sposób było jej odróżnić od prawdziwej tej wykonanej z cegły klinkierowej.

Koszty elewacji z wykorzystaniem cegły klinkierowej oraz płytek

Ceny elewacji pokrytych cegłami klinkierowymi znacznie przewyższają te, które wykonane są przy użyciu płytek. Klasyczna cegła klinkierowa drążona, przycinana przez prasę kosztuje od 1,5 do 3 zł za jedną sztukę. W przypadku cegły pełnej – od 1 8 do 5 zł za sztukę, a jeśli zdecydujecie się na te formowane ręcznie, musicie liczyć się z wydatkiem od 2,5 do 4,5 zł za sztukę. Najdroższe są te, które mają uświetnić nowoczesne elewacje. Koszt wąskiej, długiej i smukłej cegły to wydatek rzędu nawet 20 zł za jedną sztukę.

Powyższe ceny są średnimi przygotowanymi na podstawie informacji rynkowych. Poszukując odpowiednich cegieł, traficie zapewne na propozycje znacznie droższe. Musicie zdawać sobie sprawę, że na 1m² ściany potrzeba aż 50 cegieł w standardowym rozmiarze. Średni koszt samego materiału do pokrycia 1m²  wyniesie więc około 800 zł (doliczyć trzeba robociznę murzy oraz zaprawy i kotwy). Płytka klinkierowa to rozwiązanie o wiele tańsze. Za pokrycie 1m²  ściany zapłacimy od 30 do 80 zł wykorzystując popularne, cięte przez prasę płytki. Droższe są w wariancie ręcznie formowanym, tutaj koszt waha się pomiędzy 150, a 300 zł za pokrycie 1m²  ściany.

Po doliczeniu zaprawy i robocizny 1m²  możemy ułożyć już za 100 zł. Różnica jest więc duża i ma ogromny wpływ na to, że wielu inwestorów decyduje się na nią częściej, niż na cegłę klinkierową w tradycyjnym wydaniu.

 

 
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: