Domowa siłownia

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 29.11.2018, Data aktualizacji: 16.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Domowa siłownia
Domowa siłownia to doskonała inwestycja, która pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Dodatkowo jest idealnym miejscem do ćwiczeń i relaksu.

Domowa siłownia to marzenie wielu osób, które nie wyobrażają sobie życia bez treningów. Idealną przestrzeń do ćwiczeń możemy stworzyć w garażu, piwnicy lub specjalnie wyodrębnionym pomieszczeniu. To nie tylko doskonały sposób na poprawę kondycji i sylwetki, ale także oszczędność czasu, a w dłuższej perspektywie pieniędzy przeznaczanych na siłownie i kluby fitness.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • gdzie urządzić domową siłownię
 • co wciąć pod uwagę tworząc domową siłownię
 • jaka powierzchnia jest niezbędna do przeprowadzenia treningu 

Najpierw plan

Zanim rozpoczniemy prace nad przygotowaniem domowej siłowni powinniśmy się zastanowić czy będziemy wydzielać określone pomieszczenie na ten cel, a przede wszystkim nad tym jakie sprzęty będziemy używać, ponieważ istotne są ich gabaryty. Kolejną kwestią jest doprecyzowanie ile osób będzie w niej ćwiczyć oraz jaki rodzaj korzyści dla naszego ciała chcemy uzyskać. Następnie wystarczy kilka podstawowych przyrządów i odpowiednia ilość miejsca.  

Wymagania

Treningi powinny być przeprowadzane w komfortowych warunkach, które zapewni odpowiednia odległość od sprzętów i wydzielone miejsce. Wymagane jest co najmniej 2,5 x 3 m wolnej przestrzeni. Zalecane jest także wykorzystanie osobnego pomieszczenia, ponieważ omija nas wtedy przesuwanie przyrządów czy codzienne wyciąganie ich spod łóżka czy szafy. W dodatku urządzenia do ćwiczeń mogą w skuteczny sposób zaburzyć aranżację naszych wnętrz. W najbardziej komfortowej sytuacji są właściciele domków, szczególnie Ci którzy dopiero zaczynają go projektować. Mogą już na tak wczesnym etapie wyodrębnić specjalną przestrzeń.

Podłoga

Istotnym elementem domowej siłowni jest podłoga. Powinna być przede wszystkim wytrzymała, antypoślizgowa i odporna na uszkodzenia. Aby ją wyciszyć można zastosować matę z włókna poliestrowego lub gumy. Sprawdzi się również podkład z płyt korkowych.

Wentylacja

Urządzając pomieszczenie do ćwiczeń powinniśmy pamiętać również o prawidłowej wentylacji. Intensywne treningi zwiększają zapotrzebowanie na tlen, a jeśli zaczyna jego brakować przyśpieszamy zmęczenie organizmu. Tutaj konieczne będą nawiewniki oraz kratka wywiewna. Zapewnią one stały dopływ świeżego powietrza. Nie zapominajmy również o oknie. Pamiętajmy natomiast, że nigdy nie powinno się ćwiczyć przy otwartym, ponieważ w łatwy sposób można przewiać nasz organizm.

Ściany

Z domowej siłowni mogą dobiegać dźwięki uciążliwe dla innych lokatorów czy sąsiadów, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich wytłumienie np. poprzez korkowe wykładziny. Istotna jest również kolorystyka. Dla przykładu czerwone akcenty w pomieszczeniu mogą motywować do działania. Konieczne będą również duże lustra, tak abyśmy spokojnie mogli obserwować nasze ciało podczas ćwiczeń.

Wyposażenie

To najważniejszy element domowej siłowni. Zależy oczywiście od zasobności naszego portfela, ale także formy treningów jaką przyjmiemy. W stosunkowo małej przestrzeni możemy wykorzystywać hantle, stepper czy drążek zaczepiany pomiędzy drzwiami a ościeżnicą.

Jeśli do dyspozycji mamy większe pomieszczenie warto pamiętać, aby odpowiednio pogrupować przyrządy. Te cięższe i o większych gabarytach należy umieścić z jednej strony. Pozwala to na wygospodarowanie wolnej przestrzeni na rozgrzewkę czy ćwiczenia ze skakanką.

Najpopularniejsze sprzęty, które wykorzystywane są do ćwiczeń na domowej siłowni to hantle, sztangi, ławki, mata  do treningów, drążek, skakanka, rower stacjonarny, atlas, orbitreki czy steppery.

Muzyka i masażery

Jeśli lubimy muzykę, trening na pewno stanie się przyjemniejszy, gdy naszą salę ćwiczeń wyposażymy w odpowiedni sprzęt nagłaśniający. Dodatkowo dysponując większym budżetem w siłowni możemy umieścić również masażery, które dzięki odpowiednim pasom, masują części ciała, wspomagając ukrwienie mięśni, a tym samym pomagając pozbyć się cellulitu i uelastyczniając skórę.

Świetna inwestycja?

Domowa siłownia to doskonała inwestycja, ponieważ koszt jej utworzenia bardzo szybko się zwraca. Można w niej również ćwiczyć samemu bądź z przyjaciółmi. Sprawdza się także kiedy nie chcemy tracić czasu na codzienne dojazdy do klubu fitness, szczególnie jeśli mieszkamy w małym mieście. To codzienna dawka zdrowia i energii w naszym własnym domu.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: