Miasteczko Wilanów - co warto wiedzieć?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 12.10.2020, Data aktualizacji: 08.06.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 45 głosów

Miasteczko Wilanów Warszawa
Miasteczko Wilanów - dlaczego warto tu zamieszkać? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Warszawskie Miasteczko Wilanów to jeden z największych projektów urbanistycznych w Polsce. Osiedle powstało zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a jego dokładne zaplanowanie oraz obecna bogata oferta usługowa powodują, że jest to jedno z najbardziej rozwiniętych samowystarczalnych osiedli w Polsce, określane często jako miasto w mieście.

Poznaj bliżej Miasteczko Wilanów z RynekPierwotny.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego warto zamieszkać na warszawskim Wilanowie
 • czym wyróżnia się to osiedle
 • jaka jest jego historia

Dzielnica Wilanów przyciąga nowych mieszkańców

Nowe mieszkania na warszawskim Wilanowie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wilanów od lat przoduje w rankingach warszawskich dzielnic, uchodząc za tę najbezpieczniejszą, najczystszą i najatrakcyjniejszą do życia dzielnicę, pozostawiając pozostałe części miasta daleko w tyle. Jest to jedna z młodszych dzielnic Warszawy, gdzie dominuje niska zabudowa – takie planowanie przestrzenne wzmaga poczucie kameralności i wyjątkowości dzielnicy. Dzięki temu, mieszkańcy odczuwają większą współodpowiedzialność za najbliższe otoczenie. Wilanów został wybrany najbardziej atrakcyjną, bezpieczną i czystą dzielnicą Warszawy. To rewelacyjna informacja dla inwestorów, ale także dla osób, które planują zakup mieszkania dla siebie oraz swoich najbliższych.

Dzielnica nie mogłaby jednak funkcjonować bez odpowiedniej infrastruktury, np. komunikacyjnej, która ciągle się rozwija. W planach jest budowa linii tramwajowej, która docelowo połączy Wolę, Dworzec Zachodni, Ochotę, Mokotów i Wilanów, a tym samym – odciąży tę część miasta w godzinach szczytu. Dynamicznie rozwija się też różnorodna oferta usługowo-handlowa czy kulturalno-rozrywkowa dzielnicy, dostępne są liczne sklepy, restauracje, kawiarnie. Mieszkańcom nie brakuje miejsc do spędzania wolnego czasu, również aktywnie – to wyjątkowo zielona okolica, z licznymi ścieżkami biegowymi i rowerowymi. Wraz z rosnącym napływem ludności do Warszawy w celach zarobkowych czy edukacyjnych, zwiększa się popyt na dobrze skomunikowane mieszkania. Jednocześnie obserwujemy wzrost zainteresowania nabywców inwestycjami, które cechują się piękną architekturą, rozsądnym zaplanowaniem przestrzeni wspólnych oraz terenów zielonych wokół osiedla lub na jego terenie. Od momentu zamknięcia gospodarki wiosną tego roku, zauważamy także rosnące zainteresowanie większymi mieszkaniami z ogrodami oraz tarasami.

Miasteczko Wilanów na mapie dzielnicy

Na terenie Wilanowa wyróżnia się znacząco Miasteczko Wilanów – modelowa część dzielnicy z rozbudowaną infrastrukturą, łatwą dostępnością wszelkich usług, a przede wszystkim – z bardzo przyjazną architekturą w otoczeniu zieleni. Potencjał inwestycyjny Miasteczka Wilanów doceniają zarówno drobni inwestorzy indywidualni, jak też inwestorzy instytucjonalni, czyli polskie i zagraniczne firmy, które lokując tu swój kapitał, przyczyniają się do dalszego rozwoju Wilanowa.

Osiedle położone jest na powierzchni prawie 170 hektarów w obrębie ulic Przyczółkowej, Wilanowskiej i blisko Południowej Obwodnicy Warszawy. Mieszkanie w Miasteczku Wilanów jest nie tylko doskonałym miejscem do życia, ale również świetnym zabezpieczeniem na przyszłość oraz dobrym pomysłem inwestycyjnym. To rentowny sposób na ulokowanie wolnych środków, zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Skąd wzięła się tak duża popularność tego osiedla? Czym ono się wyróżnia? Sprawdzamy.

AR4 City Residence

Miasteczko Wilanów - historia osiedla

Obecny teren osiedla w 2002 roku przejęła od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego gdyńska firma Prokom Investments z myślą o budowie prestiżowego osiedla mieszkaniowego. Znany architekt, Guy Castelain Perry, stworzył śmiałą wizję urbanistyczną, która zakładała powstanie nowego, spójnego fragmentu miasta – otwartego, z siecią ulic, parkami, infrastrukturą społeczną i handlową. Plan zagospodarowania przestrzennego ograniczył wysokość obiektów do 20 metrów i narzucił harmonię z pobliskim Pałacem Wilanowskim. Pierwsze prace budowlane ruszyły w 2003 roku, by już w niecałe dwa lata później do pierwszej ukończonej przez firmę Robyg inwestycji przy ul. Klimczaka mogli wprowadzić się pierwsi lokatorzy. Od tamtej pory liczba zameldowanych mieszkańców kompleksu Miasteczka Wilanów osiągnęłą kilkanaście tysięcy osób.

Światowej sławy architekt i urbanista francusko-amerykańskiego pochodzenia Guy Castelain Perry odebrał W 2010 roku "Nagrodę za Doskonałość" - ULI Global Award for Excellence, którą otrzymało Miasteczko Wilanów w finale międzynarodowego konkursu organizacji urbanistów i deweloperów Urban Land Institute. Niezwykła skrupulatność, a także doskonałe połączenie zabudowy mieszkalnej z obiektami przyrody lokalnej do dziś wpływają na wyjątkową renomę osiedla.

Wcale nie takie doskonałe?

Jednak kwestia „doskonałości” Miasteczka Wilanów wciąż pozostaje tematem typowo dyskusyjnym. Osiedle w pierwszym zamiarze miało stać się luksusową, bogatą w zieleń i ogrody, enklawą dla bardziej wymagających mieszkańców. Dlatego pierwsze inwestycje należały wyłącznie do tych z wyższej półki. Bardzo szybko jednak deweloperzy porzucili tę mało perspektywiczną koncepcję, ruszając z szeregiem inwestycji z segmentu średniego, a nawet graniczącego z popularnym.

W pierwszych latach istnienia nowego osiedla prawdziwą zmorą jego mieszkańców był dotkliwy niedostatek infrastruktury handlowo - usługowej. Po 10-ciu latach nie brakuje tu już wszelkiego rodzaju sklepów, punktów usługowych, restauracji, oddziałów banków, gabinetów lekarskich czy weterynaryjnych itp. Jednak dopiero w tym roku otwarte zostanie pierwsze przedszkole z prawdziwego zdarzenia, a budowa szkoły podstawowej ma się dopiero rozpocząć. Nieco dalsze plany przewidują budowę gimnazjum i hali sportowej.

W dalszym ciągu Nowy Wilanów stanowi więc gęsto zabudowaną przestrzeń, pozbawioną m.in. placów, skwerów, parków, przestrzeni publicznych i obiektów oświatowych czy też przeznaczonych do uprawiania sportów, jak choćby publicznego basenu z prawdziwego zdarzenia.

AR4 City Residence Wilanów

Renomowane osiedle z perspektywami

Nad większością obecnych niedostatków i mankamentów Miasteczka Wilanów intensywnie pracują włodarze dzielnicy. Jest to jedyny w kraju wybudowany od podstaw i starannie zaplanowany przez urbanistów nowoczesny kompleks mieszkaniowy o ponadprzeciętnych rozmiarach. Architektura osiedla to w większości przypadków dzieło najlepszych polskich pracowni architektonicznych, dzięki czemu stanowi ono swoistą wizytówkę ich możliwości oraz bieżących trendów nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. Renomę osiedla podnosi również pobliski Pałac w Wilanowie z niezwykłymi ogrodami.

Już wkrótce znacznej poprawie powinna ulec kulejąca dotychczas komunikacja Nowego Wilanowa z resztą stolicy. W planach jest uruchomienie linii tramwajowej oraz połączenie z Ursynowem, a także bezpośredni dostęp do Południowej Obwodnicy Warszawy i Mostu Południowego. Rozbudowywana jest tu również ciągle oferta usługowa, czego przykładem jest m.in. nowopowstałe centrum handlowe w sercu Miasteczka Wilanów.

Ciągłej rozbudowie ulega nie tylko część mieszkalna Miasteczka Wilanów, ale także ta dedykowana nieruchomościom komercyjno-biurowym. W nieodległej perspektywie ta część dzielnicy Wilanów stanie się więc także miejscem pracy tysięcy warszawiaków, co znacznie podniesie atrakcyjność inwestycyjną tutejszych nieruchomości mieszkaniowych.

Nie tylko dla zamożnych

W pierwszych latach istnienia Miasteczka Wilanów, które zbiegły się ze szczytową fazą nieruchomościowego boomu, średnia cena metra kwadratowego mieszkania osiągała tu poziom bliski 13 tys. zł., a więc taki jak najlepszych lokalizacji Mokotowa, Ursynowa czy Ochoty. Panowało wówczas przekonanie o „apartamentowym” charakterze wilanowskiego kompleksu, a bliskość Wilanowa Królewskiego tylko utwierdzała w przekonaniu o unikatowym rodzaju lokalizacji Nowego Wilanowa.

Na szczęście tego typu myślenie nie przetrwało próby czasu, a sami deweloperzy pierwsi doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem dla Miasteczka będzie jego uniwersalny charakter, obejmujący zarówno inwestycje mieszkaniowe z wyższej półki, jak i te o charakterze ekonomicznym. W ten sposób Nowy Wilanów stał się lokalizacją dla każdego, kto dysponuje budżetem lub zdolnością kredytową dla średniej ceny warszawskiej. Ba, bez problemu można tu znaleźć ciekawe oferty deweloperskie z ceną wyraźnie poniżej średniej dla Warszawy, nawet do 8 tys. zł/mkw., a więc zbliżone raczej do cen z Białołęki, najbardziej ekonomicznej warszawskiej lokalizacji.

Wilanów Królewski

Miasteczko Wilanów z dynamicznym rozwojem

Atrakcyjność lokalizacji Miasteczka Wilanów mierzona między innymi szybkością wyprzedaży oferty deweloperskiej jest obecnie jedną z najwyższych w Warszawie. Widać więc, że wiara kolejnych mieszkańców tej wyjątkowej enklawy w jej świetlaną przyszłość jest bardzo duża i wciąż rośnie. Miasteczko Wilanów docelowo ma stać się miejscem zamieszkania około 40 tys. warszawiaków, najprawdopodobniej szczęśliwych z dokonanego wyboru miejsca zamieszkania. Warto również zwrócić uwagę na dynamiczny rozwój oferty usługowej i rozbudowę placówek edukacyjnych oraz medycznych, które znacząco podnoszą standard życia.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

7 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • DDD

  Super, uwielbiam MW <3

  28 grudnia 2022, 20:08
 • Janek

  Miasteczko Wilanów to wyjątkowe miejsce. Jest to najwyżej jakości osiedle, które warte jest odwiedzenia czy najlepiej zamieszkania. Mam tam wielu znajomych i bywam często i też mam przez to porównanie. Gdybym miał kasy więcej to na pewno chciałbym tam zamieszkać.

  24 listopada 2022, 15:35
 • Adach

  Super miejsce ! Byłam ostatnio i jestem zachwycona!:)

  24 listopada 2022, 12:25
 • Z Warszawy

  Przyznam szczerze, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony samym MW. Mieszkałem wcześniej w okolicach Woli i jednak pewne rzeczy męczyły mnie tam, a których nie ma właśnie w miasteczku. MW jest samowystarczalne. Jest obwodnica i w niedalekiej przyszłości będzie szybki tramwaj. Jest tez bardzo czysto i bezpiecznie (pod tym kątem zdecydowanie najlepsze miejsce w PL).

  25 czerwca 2022, 18:04
 • Magdalena Orlęcka

  Mieszkam od 2008 roku, gdybym miała zmieniać mieszkanie to tylko na inne w miasteczku. Zabrało to parę lat ale teraz jest naprawdę fajnie. Jest kameralnie, ludzka skala, nie to co Ursynów. Mam tu wszystkie sklepy, restauracje, kafejki i usługi 5 min na piechotę z domu, jest zielono i bezpiecznie, pod oknem park linearny. Urząd dzielnicy bez kolejek, otwarto też nowa szkołę podstawową. Super sąsiedzi. Jeszcze żeby z "plaży" zrobili park i uporządkowali parkowanie na niektórych ulicach, byłoby super. Do pracy jeżdżę autobusem, samochód stoi w garażu.

  15 czerwca 2022, 16:41
 • Adrianna Wojciechowska

  Ciekawe, bardzo ładne, kameralne osiedle. Fajny klimat. Duży teren. Mnóstwo knajpek, sklepów, wszelakich lokali.

  24 maja 2022, 18:10
 • Tomasz Minkiewicz

  Miasteczko Wilanów to jedne z najlepszych miejsc do mieszkania w Warszawie :-) Polecam zdecydowanie.

  4 maja 2022, 10:38

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: