Gdzie chcesz zamieszkać?
0 km
Pokoje
Powierzchnia
Cena
Więcej filtrów

Szukasz nowe mieszkania Kraków, Nowa Huta - 17 ofert w 1 inwestycjach

  • Bardosa 38

   Nowe mieszkania na sprzedaż Kraków, Nowa Huta, ul. Bardosa 38 (8.8 km od centrum Krakowa)
   Ceny od: 5 900/m2
   Bardosa 38
   Gotowe do zamieszkania
   Liczba mieszkań: 17
   Powierzchnia: 43 - 72 m2
   Liczba pokoi: 2 - 3
   Bardosa 38 Sp. z o.o.

Nowa Huta jest dość kontrowersyjnym tematem w Krakowie ze względu na wiele mitów, którymi obrosła. Jej budowa rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo w 1949 roku. Koncepcje miasta idealnego oraz miasta ogrodu, które przyświecały architektom Nowej Huty zostały tylko w części zrealizowane, chociażby z powodu przyłączenia do stolicy Małopolski. Rozwój tego sektora Krakowa skończył się wraz z komunizmem. W 1990 roku podzielono go na pięć dzielnic, tylko niewielki obszar pozostawiając pod nazwą Nowa Huta. Obecnie można podziwiać resztki niezwykle ciekawej architektury socrealistycznej, której część została wpisana do rejestrów zabytków Krakowa. Niemniej stopniowo zanika ona ze względu na brak dbałości oraz decyzje konserwatorskie podejmowane przez wspólnoty mieszkaniowe. Dlatego specyficzne elementy, z których słynie architektura tamtego okresu są przykrywane styropianem, zamalowywane czy też niszczone, mimo że stanowią integralny element elewacji mieszkania. Nowa Huta nadal ma jednak swój urok. Jako jedna z nielicznych dzielnic Krakowa może się pochwalić zarówno rozbudowanymi osiedlami, jak i zielenią czy ośrodkami rozrywki. To miasteczko w mieście - niemal samowystarczalne.

Mieszkania: Nowa Huta

Mimo narosłych mitów, warto poznać tę dzielnicę samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to najbardziej niebezpieczne i zanieczyszczone miejsce w mieście - wiele danych wskazuje tu na Stare Miasto - co można zauważyć po wynikach licznych badań. Dlatego nie warto na podstawie mitów rozpowszechnianych głównie przez media, skreślać poszukiwania mieszkania na Nowej Hucie. Wiele z nowych inwestycji stara się wtopić architektonicznie w otoczenie bez straty na udogodnieniach dla mieszkańców. Do ich zalet należą zwłaszcza miejsca parkingowe, szerokie loggie/balkony oraz bezczynszowość. Zwłaszcza brak przynależności do państwowej spółdzielni mieszkaniowej jest pozytywnie odbierana przez kupców nieruchomości. Daje to im bowiem większy wpływ na wygląd, konserwację czy nawet możliwość powiększenia osiedla/budynku, w którym mieszkają. Ze względu na otoczenie, mieszkania na Nowej Hucie są nisko kondygnacyjne. Często powstają tu zielone dziedzińce, place zabaw i miejsca do relaksu w myśl koncepcji miasta ogrodu. Poza tym niektóre z inwestycji to tak naprawdę odrestaurowane budynki powstałe w latach 50-tych, utrzymane w stylu socrealistycznym, ale w nowoczesnej odsłonie.

Cena mieszkania na sprzedaż: Kraków Nowa Huta

Na tle średnich kosztów nieruchomości w stolicy Małopolski, Dzielnica XVIII wypada bardzo atrakcyjnie. Największy wpływ mają na to oczywiście znaczna odległość od centrum oraz malejące znaczenie tych terenów. Dlatego często średnia cena mieszkania na Nowej Hucie wynosi ok. 6 000 zł/m kw., a nierzadko jest niższa. Dla pozostałych dzielnic Krakowa to średnio od 7 000 do 13 000 zł/m kw. Najdrożej jest na Starym Mieście - tu cena nieruchomości często stanowi dwu-, a nawet trzykrotność kosztów mieszkania na Nowej Hucie. A standard jest porównywalny, jeśli nie lepszy w Dzielnicy XVIII ze względu na większą ilość przestrzeni do zagospodarowania i mniejszą ciasnotę osiedli. Na Nowej Hucie zaletę można stanowić również duża ilość zieleni oraz dobrze przygotowana infrastruktura miejska. Tereny te były zagospodarowywane w oparciu o konkretną ideę, której przyświecała m.in. wygoda mieszkańców. Stąd szerokie ulice, niska zabudowa czy większa odległość między blokami. Koszty nowego mieszkania na sprzedaż, na Nowej Hucie również powstają w ramach koncepcji wygody mieszkańców. Dostępne dla nich są szerokie windy, udogodnienia dla matek z wózkami i niepełnosprawnych, miejsca parkingowe i wiele innych.

Mieszkania do wynajęcia: Kraków Nowa Huta

Jeśli ktoś chce zainwestować w nieruchomości tanim kosztem, powinien rozważyć opisywaną tu dzielnicę. Atrakcyjna cena lokalu to nie jedyna jej zaleta. Dobre połączenia komunikacyjne, brak korków i rozbudowana infrastruktura miejska przyciągają zarówno studentów, jak i rodziny z dziećmi. Zatem zakup mieszkania do wynajęcia w Krakowie na Nowej Hucie może okazać się opłacalną inwestycją. Jego cena waha się w zależności od lokalizacji i standardu. Lokale z rynku wtórnego będą znacznie tańsze, ale też częściej będą wymagały remontów i napraw. Aby znaleźć lokatora na dłużej, trzeba również zadbać o adekwatność ceny wynajmu do standardu. Przewagą nowego mieszkania do wynajęcia w Krakowie na Nowej Hucie jest przede wszystkim miejsce parkingowe, a nierzadko monitoring, ogrodzenie i bezczynszowość. A także wygoda oraz pewność, że prywatna firma administracyjna zadba o wszystko bez konieczności dopraszania się. Ceny rynkowe wynajmu nowego lokalu wahają się między 1 500 zł/mies. aż do 3 000 zł/mies. Jeśli chodzi o rynek pierwotny to kwoty te zaczynają się już od 800 zł/mies. do 2 000 zł/mies. w przypadku tego samego metrażu oczywiście.

Jak dojechać z mieszkania na Nowej Hucie do pracy?

Ze względu na koncepcję miasta idealnego, która przyświecała tworzeniu miejscowości od podstaw zanim została ona włączona w granice Krakowa, sieć komunikacyjna na Nowej Hucie jest gęsta i rozbudowana. Przebiegają tędy trzy drogi krajowe: nr 57, nr 79 oraz nr 75, a także wojewódzka nr 776. Do ważniejszych ulic należą: al. Jana Pawła II, al. Solidarności, Kocmyrzowska, Klasztorna, Ujastek Mogilski, Branicka, Wyciąska. Ponadto przez Nową Hutę przebiega również część IV Obwodnicy Krakowa. Zaletą szerokich ulic, w większości budowanych w XX i XXI wieku, jest niemal całkowity brak korków. Dlatego to jedno z nielicznych miejsc w Krakowie, po których dobrze się jeździ. Południową granicę dzielnicy stanowi Wisła, co umożliwa przeprawy wodne: kajakami, tramwajami wodnymi itp. Zastanawiając się nad kupnem mieszkania na Nowej Hucie, warto zwrócić uwagę na komunikację miejską. Dostępnych jest wiele linii autobusowych i tramwajowych, ma tu miejsce również zajezdnia MPK. Bez obaw można dojechać wszędzie, zarówno do centrum, jak i do innych dzielnic. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że dojazd ten będzie dość długi - autobusem do centrum jedzie się średnio ok. 40-60 minut w godzinach szczytu, co wynika w dużej mierze z korków w dzielnicach, takich jak Stare Miasto, Grzegórzki czy Czyżyny.

Rozwój przemysłu i architektury na Nowej Hucie

Nowa Huta jako miasto została utworzona przez wzgląd na powstanie tu kombinatu metalurgicznego. Istnieje on do dziś pod nazwą ArcelorMittal Poland Oddział w Krakowie. W jego ramach wybudowano największą hutę w mieście. Oprócz niej rozwinął się tu przemysł, zarówno w postaci dużych, jak i średnich oraz małych przedsiębiorstw. Zakłady te powstały głównie po 1989 roku, częściowo przejmując pracowników z likwidowanych spółek państwowych. Obecnie Nowa Huta rozwija się przede wszystkim dzięki turystyce, handlowi i usługom. Z większych firm warto wymienić: Profil SA Zakład Walcowniczy, Cementownia Kraków - Nowa Huta Sp. z o.o., Nafto Sp. z o.o., Złomex SA, Enki Sp. z o.o., Metalbud Sp.J., Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów ZTPO.

Rozwój przemysłu oraz koncepcja stworzenia idealnego miasta spowodowały, że Nowa Huta do dziś szczyci się specyficzną architekturą, w której dominuje socrealistyczna fascynacja starożytnym Rzymem i Grecją. Klasycyzm widać tu nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale również w zwykłych blokach mieszkalnych. Cieniowanie, ozdoby, kolumnady i sukiennice to tylko niektóre z nich. Wiele wspólnot mieszkaniowych zdecydowało się zrezygnować z tej architektury i stopniowo pozbywa się jej poprzez ocieplanie styropianem czy zamalowywanie szarych i białych budynków. Promienisty układ ulic Nowej Huty biegnący od Placu Centralnego również powoli zostaje zaburzony przez dobudowywanie kolejnych dróg. Niemniej pozostała gęsta sieć osiedli zwłaszcza bliżej centrum, z budynkami o specyficznej elewacji.

Co ciekawego jest na Nowej Hucie?

Przede wszystkim lepsze powietrze. Koncepcja miasta, w później dzielnicy Krakowa, zakładała stworzenie takiego układu urbanistycznego, który będzie wietrzony bez przeszkód. Poza tym jest tu dostępna cała infrastruktura miejska od opieki zdrowotnej poprzez sklepy aż do oferty kulturalno-sportowej. Na Nowej Hucie zachowały się także ciekawe zabytki. Należą do nich, oprócz Placu Centralnego i ratusza, Pałac Wodzickich w Kościelnikach, Dwór Popielów w Ruszczy, liczne forty i pomniki, Kopiec Wandy. Z instytucji kulturalnych najbardziej znane są: Teatr Ludowy, Kino Świt, Kino Światowid, Kino Sfinks, Teatr Łaźnia Nowa, Muzeum „Dzieje Nowej Huty”, Muzeum Czynu Zbrojnego, Muzeum PRL-u, Nowohuckie Centrum Kultury – „NCK”, Ośrodek Kultury im. Norwida. Mieszkania na Nowej Hucie są zlokalizowane blisko aktywnie działających klubów sportowych, a także obiektów, jak stadiony, baseny czy boiska. W Dzielnicy XVIII znajduje się również wiele terenów zielonych. Do najbardziej popularnych należą: Zalew Nowohucki i Park nad Zalewem, Łąki Nowohuckie, Park Ratuszowy, Park Wiśniowy Sad, Park Szwedzki oraz wiele zbiorników wodnych z plażami miejskimi.

Znajdziemy dla Ciebie
Zamknij