Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raport cenowy - październik 2023: Koniec szaleństwa cenowego? Październik przyniósł spore zmiany na rynku mieszkaniowym

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 06.11.2023, Data aktualizacji: 05.06.2024

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 63 głosów

Raport cenowy październik 2023
Jak kształtowały się ceny mieszkań w październiku 2023 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w październiku 2023 roku w większości miast odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie były ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego;
 • jakie średnie ceny u deweloperów dominowały w październiku 2023 roku;
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym: wzrosty i spadki w październiku 2023 roku

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w październiku 2023 roku wynosiła 16 042 zł za m kw. Tym samym stolica odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej rzędu 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 16 065 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 8 917 ofert nowych mieszkań, czyli o 520 szt. więcej niż we wrześniu.

cena mieszkań w warszawie

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w październiku 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 17 179 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Optymizmem mogą napawać październikowe dane BIG DATA RynekPierwotny.pl dla Warszawy, gdzie w poprzednich dwóch miesiącach byliśmy świadkami potężnych wzrostów średniej ceny metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów. W sierpniu ta średnia przebiła pułap 15 tys. zł, a miesiąc później – 16 tys. zł za metr. Natomiast w październiku średnia cena mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy praktycznie nie drgnęła. Tę stabilizację zawdzięczamy najpewniej wprowadzeniu do sprzedaży najwyższej od niemal półtora roku miesięcznej puli mieszkań z cenami poniżej średniej (po ok. 14,5 tys. zł za m kw.) - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

Warszawa - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w październiku 2023 roku wynosiła 15 478 zł za m kw. Tym samym stolica Małopolski odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 15 254 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4 423 ofert nowych mieszkań, czyli o 112 szt. więcej niż we wrześniu.

ceny mieszkań kraków

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w październiku 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 16 136 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

Kraków - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w październiku 2023 roku wynosiła 14 288 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 5% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 658 zł za m kw.

cena mieszkania gdańsk

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4 959 ofert nowych mieszkań, czyli o 171 szt. mniej niż we wrześniu.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w październiku 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 14 570 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

W Trójmieście warto zwrócić szczególną uwagę na zmiany w strukturze cenowej.

We wrześniu 13% mieszkań w ofercie deweloperów miało cenę poniżej 9 tys. zł za m kw. Pod koniec października udział takich lokali zmalał do 9%. Natomiast z 44% do 49% zwiększył się odsetek takich, za które trzeba zapłacić ponad 12 tys. zł za metr - wyjaśnia Marek Wielgo. 

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

Trójmiasto - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w październiku 2023 roku wynosiła 13 124 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 008 zł za m kw.

cena mieszkań wrocław

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4 606 ofert nowych mieszkań, czyli o 387 szt. mniej niż we wrześniu.

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w październiku 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 170 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

Wrocław - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w październiku 2023 roku wynosiła 10 009 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 9 916 zł za m kw.

ceny mieszkań łódź

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 613 ofert nowych mieszkań, czyli o 601 szt. więcej niż we wrześniu.

Ponadto, rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem wzrostu mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w październiku 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 7 709 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl - po raz kolejny warto zwrócić szczególną uwagę na Łódź, która jest w tym roku fenomenem. Co prawda w październiku średnia cena metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie firm deweloperskich przekroczyła pułap 10 tys. zł., niemniej to miasto wciąż jest oazą stabilności wśród największych metropolii. I to zarówno pod względem wielkości oferty, jak średniej ceny mieszkań, która wzrosła w tym roku najmniej, bo „tylko” o 6%. W pozostałych metropoliach mieliśmy do czynienia z dwucyfrowymi podwyżkami średniej ceny metra kwadratowego.

Zobacz oferty mieszkań w Łodzi

Łódź - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w październiku 2023 roku wynosiła 11 707 zł za m kw. Tym samym w stolicy Wielkopolski odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 11 679 zł za m kw.

ceny mieszkań poznań

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4 267 ofert nowych mieszkań, czyli o 39 szt. mniej niż we wrześniu.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w październiku 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 10 929 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Poznaniu

Poznań - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w październiku 2023 roku wynosiła 10 065 zł za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 040 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 632 ofert nowych mieszkań, czyli o 177 szt. mniej niż we wrześniu.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w październiku 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 6 739 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Aglomeracja Katowicka - ceny mieszkań

Podsumowanie

Październik 2023 stanął pod znakiem wzrostów cen nieruchomości z rynku pierwotnego w największych miastach w Polsce. Skok cenowy zanotowaliśmy niemal we wszystkich analizowanych metropoliach - Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Trójmieście. Jak natomiast będą wyglądały kolejne tygodnie? Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen. Czy faktycznie tak będzie? O tym przekonamy się już za miesiąc, podczas publikacji kolejnych danych.

cena mieszkań kielce - sprawdź

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023