Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raport cenowy - maj 2023: Mieszkania nie tylko dla najzamożniejszych

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 14.06.2023, Data aktualizacji: 09.08.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 6 głosów

Raport cenowy maj 2023
Jak kształtowały się ceny mieszkań w maju 2023 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w  maju 2023 roku w części miast odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie były ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego;
 • jakie średnie ceny u deweloperów dominowały w maju 2023 roku;
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost, a w których - spadek.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym: wzrosty i spadki w maju 2023 roku

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w maju 2023 roku wynosiła 14 862 zł za m kw. Tym samym stolica odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej rzędu 2% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 14 612 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 12 054 ofert nowych mieszkań, czyli o 173 szt. mniej niż w kwietniu.

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem spadków cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 14 939 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Jak mówi Marek Wielgo ekspert portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl – w ciągu ostatniego roku w Warszawie na rynku pierwotnym zaszły spektakularne zmiany w strukturze cenowej mieszkań. W stolicy odsetek lokali z ceną przekraczającą 15 tys. zł za mkw. wzrósł z 24% do 37% (porównując grudzień 2022 do maja 2023).

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

Warszawa - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w maju 2023 roku wynosiła 13 570 zł za m2. Tym samym stolica Małopolski odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej o 2% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 292 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 705 ofert nowych mieszkań, czyli o 50 szt. mniej niż w kwietniu.

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 555 zł za m2, decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

Kraków - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w maju 2023 roku wynosiła 12 601 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 529 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 064 ofert nowych mieszkań, czyli o 337 szt. mniej niż w kwietniu.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście  stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 236 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Jak mówi Marek Wielgo - na trójmiejskim rynku najdroższe mieszkania, z ceną metra kwadratowego znacznie przewyższającą średnią w ofercie, pojawiły się w kwietniu. Natomiast w maju w większości metropolii deweloperzy spuścili z tonu. W ubiegłym miesiącu w Trójmieście przybyło mieszkań w segmencie popularnym.

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

Trójmiasto - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w maju 2023 roku wynosiła 12 184 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 225 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 080 ofert nowych mieszkań, czyli o 154 szt. więcej niż kwietniu.

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 11 882 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

Wrocław - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w maju 2023 roku wynosiła 9 899 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 9 946 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 672 ofert nowych mieszkań, czyli o 158 szt. mniej niż w kwietniu.

Ponadto, rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 7 328 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Łodzi

Łódź - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w maju 2023 roku wynosiła 10 695 zł za m kw. Tym samym w stolicy Wielkopolski odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 733 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4720 ofert nowych mieszkań, czyli o 131 szt. mniej niż w kwietniu.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 10 096 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Poznaniu

Poznań - ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w maju 2023 roku wynosiła 9 029 zł za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 9 020 zł za m2. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 573 ofert nowych mieszkań, czyli o 140 szt. więcej niż w kwietniu.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 6 351 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że stabilizacja średniej ceny metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich najbardziej widoczna jest w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji. Średnia – nieco ponad 9 tys. zł za m kw. – praktycznie nie drgnęła tu od grudnia ubiegłego roku. Równocześnie skurczyła się oferta mieszkań z ceną poniżej tej kwoty – wyjaśnia Marek Wielgo.

Zobacz ofertę mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Aglomeracja Katowicka - ceny mieszkań

Czerwiec 2023 minął pod znakiem zarówno wzrostów, jak i stabilizacji cen mieszkań w Polsce. W tym czasie cena mkw. nowego mieszkania najbardziej wzrosła w Warszawie i Krakowie. Cena względem kwietnia nie zmieniła się we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej. Jak natomiast będą wyglądały kolejne tygodnie? Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen. Czy faktycznie tak będzie? O tym przekonamy się już za miesiąc, podczas publikacji kolejnych danych.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023