W lipcu ceny mieszkań niespodziewanie wystrzeliły!

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

Data publikacji: 13.08.2020, Data aktualizacji: 29.03.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 83 głosów

Raport cenowy lipiec 2020
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali najnowszy raport na temat cen mieszkań w lipcu 2020. Sprawdź!

Monitoring cen ofertowych nowych mieszkań w lipcu przyniósł spore zaskoczenie. W pięciu z sześciu analizowanych miast ofertowe ceny mieszkań wzrosły. W niektórych przypadkach nawet o 2-3% miesiąc do miesiąca. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wyglądały ceny ofertowe mieszkań w lipcu w największych polskich miastach
 • ile nowych ofert mieszkań trafiło na rynek w lipcu
 • czy ceny mieszkań będą nadal rosły

Pierwszy od początku pandemii, dosyć wiarygodny sygnał korekcyjny sprzed miesiąca został właśnie zanegowany. Na dwóch głównych rynkach nieruchomości kraju – w Warszawie i Krakowie, a poza tym w Łodzi doszło do silnego wybicia stawek mkw. nowych mieszkań o blisko 3 proc. Nie trzeba dodawać, że w skali jednego miesiąca taką zwyżkę należy zakwalifikować jako istotną. Pytanie, w jaki sposób do niej doszło.

Ceny mieszkań w Warszawie - lipiec 2020

Jak tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl zjawiskiem towarzyszącym odbiciu cen we wskazanych wyżej lokalizacjach, był rekordowy od początku roku wolumen nowych ofert w Krakowie i Łodzi, wprowadzonych w lipcu, dodatkowo w bardzo wysokich cenach ofertowych. 

Ceny mieszkań w Krakowie - lipiec 2020

W stolicy Małopolski były to aż 1072 lokale ze średnią stawką za mkw. wynoszącą 10 967 zł, natomiast w Łodzi 756 w cenie 7068 zł. To oznacza, że lipcowe wprowadzenia zostały wycenione wyżej niż średnia cen z czerwca br. odpowiednio o 17 i 9 procent. Z analogiczną sytuacją, tyle że w nieco mniej spektakularnym wydaniu, mamy do czynienia na głównym, stołecznym rynku nieruchomości.

Ceny mieszkań w Łodzi - lipiec 2020

- Wygląda na to, że deweloperzy postawili w obecnych czasach na inwestycje z wyższej półki, o znacznie podniesionym standardzie, a więc także i cenach, dedykowane klientom z grubszym portfelem. Czy okaże się to trafioną strategią na trudny okres pandemicznego spowolnienia, czas pokaże. – tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl.  

Tymczasem o oczekiwanej korekcie cen nowych mieszkań można tylko pomarzyć, gdy drogie nowe inwestycje ciągną średnie stawki w górę.

Ceny mieszkań w Gdańsku - lipiec 2020

Poza tym w lipcu doszło do korekty mocnego wybicia sprzed miesiąca cen w Gdańsku, a także niewielkich wahań, jednak z tendencją do wzrostów we Wrocławiu i Poznaniu.  W przypadku stolicy Wielkopolski już od maja rysuje się stabilny trend wznoszący, który zbliża się do granicy 7700 zł/mkw. W porównaniu jednak do innych analizowanych miast, ceny poznańskich mieszkań mogą wydawać się atrakcyjne dla osób myślących o zakupie własnego „M”.      

Ceny mieszkań w Poznaniu - lipiec 2020

We Wrocławiu z kolei za mieszkanie w lipcu trzeba zapłacić ok. 457,5 tys. zł, co średnio oscyluje wokół 8670 zł/mkw. Od spadków w marcu, cena we Wrocławiu wzrosła o ok. 120 zł na metrze kwadratowym. Kupując więc dzisiaj 2 pokoje z kuchnią o średnim metrażu 50 mkw. zapłacimy więcej o ok. 6000 zł aniżeli pod koniec I kwartału. 

Ceny mieszkań we Wrocławiu - lipiec 2020

W lipcu nie zanotowano natomiast istotnych statystycznie zmian w średnich wartościach metraży sprzedawanych przez deweloperów lokali mieszkalnych. Największe różnice pomiędzy czerwcem a lipcem widać w Łodzi i Poznaniu, gdzie średnia powierzchnia skurczyła się o około 1 mkw. Wciąż nie widać więc reakcji deweloperów na rzekomo rosnące zainteresowanie przez Polaków większymi metrażami w erze Covid-19.

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

PR Manager w portalu RynekPierwotny.pl. Od ponad 6 lat współtworzy politykę informacyjną portalu oraz odpowiada za kontakt z mediami, współpracę z kluczowymi partnerami i realizację projektów PR-owych w serwisie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Jan Kowalski

  Ceny ofertowe, czy transakcyjne?

  13 sierpnia 2020, 21:53

  Redakcja

  Piszemy o cenach ofertowych.

  17 sierpnia 2020, 09:33

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: