W lipcu ceny mieszkań niespodziewanie wystrzeliły!

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

Data publikacji: 13.08.2020, Data aktualizacji: 29.03.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 83 głosów

Raport cenowy lipiec 2020
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali najnowszy raport na temat cen mieszkań w lipcu 2020. Sprawdź!

Monitoring cen ofertowych nowych mieszkań w lipcu przyniósł spore zaskoczenie. W pięciu z sześciu analizowanych miast ofertowe ceny mieszkań wzrosły. W niektórych przypadkach nawet o 2-3% miesiąc do miesiąca. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wyglądały ceny ofertowe mieszkań w lipcu w największych polskich miastach
 • ile nowych ofert mieszkań trafiło na rynek w lipcu
 • czy ceny mieszkań będą nadal rosły

Pierwszy od początku pandemii, dosyć wiarygodny sygnał korekcyjny sprzed miesiąca został właśnie zanegowany. Na dwóch głównych rynkach nieruchomości kraju – w Warszawie i Krakowie, a poza tym w Łodzi doszło do silnego wybicia stawek mkw. nowych mieszkań o blisko 3 proc. Nie trzeba dodawać, że w skali jednego miesiąca taką zwyżkę należy zakwalifikować jako istotną. Pytanie, w jaki sposób do niej doszło.

Ceny mieszkań w Warszawie - lipiec 2020

Jak tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl zjawiskiem towarzyszącym odbiciu cen we wskazanych wyżej lokalizacjach, był rekordowy od początku roku wolumen nowych ofert w Krakowie i Łodzi, wprowadzonych w lipcu, dodatkowo w bardzo wysokich cenach ofertowych. 

Ceny mieszkań w Krakowie - lipiec 2020

W stolicy Małopolski były to aż 1072 lokale ze średnią stawką za mkw. wynoszącą 10 967 zł, natomiast w Łodzi 756 w cenie 7068 zł. To oznacza, że lipcowe wprowadzenia zostały wycenione wyżej niż średnia cen z czerwca br. odpowiednio o 17 i 9 procent. Z analogiczną sytuacją, tyle że w nieco mniej spektakularnym wydaniu, mamy do czynienia na głównym, stołecznym rynku nieruchomości.

Ceny mieszkań w Łodzi - lipiec 2020

- Wygląda na to, że deweloperzy postawili w obecnych czasach na inwestycje z wyższej półki, o znacznie podniesionym standardzie, a więc także i cenach, dedykowane klientom z grubszym portfelem. Czy okaże się to trafioną strategią na trudny okres pandemicznego spowolnienia, czas pokaże. – tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl.  

Tymczasem o oczekiwanej korekcie cen nowych mieszkań można tylko pomarzyć, gdy drogie nowe inwestycje ciągną średnie stawki w górę.

Ceny mieszkań w Gdańsku - lipiec 2020

Poza tym w lipcu doszło do korekty mocnego wybicia sprzed miesiąca cen w Gdańsku, a także niewielkich wahań, jednak z tendencją do wzrostów we Wrocławiu i Poznaniu.  W przypadku stolicy Wielkopolski już od maja rysuje się stabilny trend wznoszący, który zbliża się do granicy 7700 zł/mkw. W porównaniu jednak do innych analizowanych miast, ceny poznańskich mieszkań mogą wydawać się atrakcyjne dla osób myślących o zakupie własnego „M”.      

Ceny mieszkań w Poznaniu - lipiec 2020

We Wrocławiu z kolei za mieszkanie w lipcu trzeba zapłacić ok. 457,5 tys. zł, co średnio oscyluje wokół 8670 zł/mkw. Od spadków w marcu, cena we Wrocławiu wzrosła o ok. 120 zł na metrze kwadratowym. Kupując więc dzisiaj 2 pokoje z kuchnią o średnim metrażu 50 mkw. zapłacimy więcej o ok. 6000 zł aniżeli pod koniec I kwartału. 

Ceny mieszkań we Wrocławiu - lipiec 2020

W lipcu nie zanotowano natomiast istotnych statystycznie zmian w średnich wartościach metraży sprzedawanych przez deweloperów lokali mieszkalnych. Największe różnice pomiędzy czerwcem a lipcem widać w Łodzi i Poznaniu, gdzie średnia powierzchnia skurczyła się o około 1 mkw. Wciąż nie widać więc reakcji deweloperów na rzekomo rosnące zainteresowanie przez Polaków większymi metrażami w erze Covid-19.

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

PR Manager w portalu RynekPierwotny.pl. Od ponad 6 lat współtworzy politykę informacyjną portalu oraz odpowiada za kontakt z mediami, współpracę z kluczowymi partnerami i realizację projektów PR-owych w serwisie.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Jan Kowalski

  Ceny ofertowe, czy transakcyjne?

  13 sierpnia 2020, 21:53

  Redakcja

  Piszemy o cenach ofertowych.

  17 sierpnia 2020, 09:33

Artykuły powiązane

Regionalne

Rynek nieruchomości

Wiadomości

Wnętrza

Inne

Udostępnij
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: