Odkrywaj trendy, promocje, atuty inwestycji
Wiadomości na temat Ustronia:
Ustroń położony jest w południowo-zachodniej części Polski, w województwie śląskim. To jedno z najbardziej znanych uzdrowisk oraz miejscowość typowo turystyczna, jako że znajduje się bardzo blisko Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego oraz graniczy z Czechami. Historia miasta była dość burzliwa i tak naprawdę obecny charakter uzyskało ono dopiero w latach 60. XX wieku. Wtedy bowiem powstała pełna infrastruktura turystyczna - drogi, ośrodki wypoczynkowe itd. Z czasem wyznaczono trasy turystyczne piesze i rowerowe oraz dostosowywano je do potrzeb turystów. Powstawało coraz więcej ośrodków turystycznych oraz narciarskich. Stąd właśnie większość nieruchomości w Ustroniu to hotele, hostele i domki wypoczynkowe, kwatery i schroniska. Mimo to miasto zachowało status uzdrowiska ze względu na licznie występujące solanki i borowiny. Mieszka tu także całkiem sporo osób - zameldowanych jest ponad 16 000. Ta część województwa śląskiego jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych. Dlatego też nic dziwnego, że wiele osób inwestuje tu w mieszkania. Ustroń jest bowiem jednym z ośrodków, w których kwitnie najem turystyczny.
Nieruchomości w Ustroniu - zazwyczaj dla turystów
W 2017 roku oddano do użytku 40 mieszkań w Ustroniu. Większość z nich została przeznaczona na cele indywidualne, podobnie jak w 2016 roku, kiedy to 90% lokali zbudowano w celach prywatnych. W mieście pojawia się coraz więcej osób, które szukają tu własnego M. Lokale są kupowane w różnych celach. Niektórzy traktują je jako miejsca wypoczynkowe, zwłaszcza w sezonie letnio-zimowym. Inni z kolei upatrują w nich zysk z wynajmu turystom z Polski i zagranicy. Najmniej jest osób chcących tu zamieszkać na stałe. Niemniej nieruchomości w Ustroniu nie powstaje dużo, nie jest to też miejsce, w którym popyt przerasta podaż. To typowa miejscowość turystyczna, która “budzi się” zwłaszcza w okresie letnio-zimowym.
Oferta deweloperów w tym mieście jest stosunkowo niewielka, ale jednocześnie dość interesująca. Nowoczesne budownictwo opiera się przede wszystkim na zaspokojeniu potrzeb użytkowników. Można tu zatem spotkać nisko kondygnacyjne budynki, np. w kształcie domów ze spadzistymi dachami. Najczęściej znajdują się one na kameralnych osiedlach wśród dużej ilości zieleni, co zapewnia dodatkowo większą prywatność. Deweloperzy oferują często dodatkowe atrakcje i udogodnienia, jak np. place rekreacyjne z tężnią solankową, place zabaw, piękne widoki z okien mieszkania w Ustroniu i wiele innych. Warto dodać, że również firmy deweloperskie myślą o tym, że ich inwestycji nie kupują tylko mieszkańcy, ale także turyści. Wielu z nich przystosowuje zatem swoje projekty do potrzeb osób, których celem pobytu w Ustroniu jest przede wszystkim odpoczynek.
Cena mieszkania w Ustroniu
Jeśli mowa o kosztach zakupu nieruchomości, to można je określić jako przeciętne. Nie są ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie w porównaniu z innymi tego typu ośrodkami turystycznymi. Średnia cena nieruchomości w Ustroniu wynosi ok. 6 600 zł/mkw. Warto jednak podkreślić, że w tę średnią wlicza się wszystkie mieszkania, a więc i apartamenty, których ceny są oczywiście znacznie wyższe niż M o typowym standardzie. Bez trudu można znaleźć lokale o znacznie niższych kosztach, zaczynające się od ok. 5 000 zł/mkw. Mimo wszystko może się wydawać, że taka cena jak na tak małe miasto, jest dość wysoka. Wpływa na to wiele czynników, z jakich najważniejsze to: charakter turystyczny, status uzdrowiska, atrakcyjne położenie, bliskość gór i granicy. Dlatego właśnie nie należy się spodziewać bardzo niskich cen. Wystarczy porównać sobie koszty mieszkania w Ustroniu i np. Zakopanem, żeby przekonać się o ich atrakcyjności. Warto przypomnieć, że średnia cena M w Zakopanem wynosi obecnie ponad 13 000 zł/mkw.
Inwestycje w nieruchomości w Ustroniu
Jako typowo turystyczne miasto Ustroń kusi inwestorów dobrym zarobkiem. W dwa sezony - letni i zimowy - nieruchomości tu położone są w stanie bez problemu na siebie zarobić. Dlatego właśnie cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony osób, które poszukują dobrej lokaty kapitału. Tym bardziej, że obecnie M są w stanie przynieść znacznie większy zysk niż np. oferty bankowe. W skali roku na wynajmie turystycznym można zarobić nawet 12% wartości nieruchomości. Dotyczy to właśnie zwłaszcza miejsc bardzo turystycznych. Wiele osób poszukuje noclegów w górach chociażby na Sylwestra. Stąd w tym okresie oferty są znacznie droższe niż poza sezonem. To z kolei pozwala właścicielom mieszkania w Ustroniu zarobić znaczne kwoty.
Nie tylko turyści, ale również pracownicy poszukują lokalu na sezonowy wynajem. Ośrodki wypoczynkowe potrzebują bowiem dodatkowej siły roboczej w okresie letnim i zimowym, a pracę znajdują tu osoby z całej Polski, a nawet zagranicy. Turyści oraz pracownicy sezonowi to najliczniejsza grupa poszukujących nieruchomości w Ustroniu.
Ustroń wcale nie tak daleko
Wydawać by się mogło, że do podgórskich miejscowości bardzo trudno dotrzeć. Nie w każdym przypadku tak jest, zwłaszcza jeśli mowa o Ustroniu. Przez całą długość miasta przebiega droga wojewódzka nr 941. W niedalekiej odległości znajdują się drogi krajowe nr 81 oraz S52, która prowadzi do Czech. Ważniejszymi arteriami w mieście są ulice: Daszyńskiego, Cieszyńska, Andrzeja Brody, 3 maja, Wiślańska, Sanatoryjna, Skoczowska, Lipowska, Leśna, Turystyczna. Do najbliższego dużego miasta, czyli Bielsko-Białej, można dojechać w ok. pół godziny, do Jastrzębia-Zdroju w ok. 40 min. Droga do Krakowa zajmuje ok. 2 godziny, a do Katowic ok. godzinę.
Do Ustronia można dojechać również komunikacją zbiorową. Przebiega tędy linia kolejowa 191 Goleszów - Wisła Głębce, ponadto obecne są liczne przystanki autobusów PKS. Mimo wszystko najprościej dojechać tu samochodem, co w obecnych czasach nie stanowi problemu. Po samym Ustroniu mieszkańcy i przyjezdni muszą się poruszać raczej na własnych nogach tudzież rowerami.
Raj dla turystów
Bez wątpienia mieszkanie w Ustroniu wiąże się z wieloma atrakcjami. Obecne tu są szlaki piesze i rowerowe oznaczone odpowiednimi kolorami, wśród których warto wymienić zwłaszcza Główny Szlak Beskidzki oraz Ścieżkę Rycerską. Oprócz typowo górskich ścieżek miasto wyznaczyło również miejskie szlaki, np. Miejski, Zabytkowy, Sanatoryjny, Jeleniczka, Leśny, Źródlany itd. Do tras rowerowych zaliczane są: Wiślaną, czerwoną nr 24, zieloną nr 13, niebieską nr 12, żółtą nr 256 oraz Główny Karpacki Szlak Rowerowy. Działają tu 3 duże ośrodki narciarskie: Kolej Linowa Czantoria, Kolej Linowa Palenica, Ośrodek Poniwiec Mała Czantoria.
Do największych atrakcji należy oczywiście chodzenie po górach i narciarstwo. Wokół Ustronia znajdują się popularne szczyty: Wielka Czantoria, Klimczok, Szczyrk, Skrzyczne, Barania Góra. W samym mieście natomiast na spragnionych atrakcji przyrodniczych czeka dodatkowo Leśny Park Niespodzianek.
Miasto jest bogate również w zabytki. Wśród nich warto zwiedzić zwłaszcza kościół par. pw. św. Klemensa, karczmę z kon. XVIII w., Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”, Muzeum Miejskie im. J. Jarockiego, zespół dawnej huty "Teresa". Ustroń to także miasto piękne samo w sobie.
Oferta nie tylko turystyczna
W tak znanych i popularnych miejscach jasne jest, że wiele rzeczy robi się głównie pod turystykę. Jednak mieszkanie w Ustroniu nie wiąże się wyłącznie z ofertą dla przyjezdnych. Obecne tu są m.in. szkoły, placówki zdrowotne czy mniejsze firmy. Mieszkańcy nie mogą narzekać na infrastrukturę handlowo-usługową, na którą składają się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Czas wolny można spędzać nie tylko w górach, ale również nad Wisłą, która została w Ustroniu przystosowana do celów wypoczynkowych. Obecny tu jest stadion piłkarski KS Kuźnia Ustroń, baseny, Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjne Park Poniwiec oraz wiele uzdrowisk. Za ofertę kulturalną odpowiedzialny jest przede wszystkim Miejski Dom Kultury Prażakówka, w którym odbywają się liczne wydarzenia, a także zajęcia dodatkowe dla dzieci i dorosłych. Imprezy organizowane są również w Amfiteatrze znajdującym się w Parku Kuracyjnym. Warto zajrzeć do Galerii Muflon, Galerii Rynek czy Groty Solnej. W mieście znajduje się kilka kortów tenisowych, sezonowe lodowiska, park linowy, Park Dinozaurów czy biblioteka. W Parku Zdrojowym dla mieszkańców i turystów jest dostępna Pijalnia Wód Zdrojowych. Warto wybrać się też do jednej ze stref sportu i rekreacji.