Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zamieszkaj w Śródmieściu

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 19.07.2022, Data aktualizacji: 23.10.2024

9 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 12 głosów

Warszawskie Śródmieście - dlaczego warto tu zamieszkać?
Śródmieście jest zlokalizowane w centrum stolicy. W najbliższych latach w dzielnicy planowana jest realizacja wielu inwestycji. Jakich? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Z lektury tego artykułu dowiesz się m.in:

  • jakie są zalety i wady mieszkania w Śródmieściu
  • jakie inwestycje są planowane na terenie dzielnicy
  • jak wygląda śródmiejska oferta edukacyjna 

Centralna część stołecznego miasta to atrakcyjne miejsce zamieszkania zwłaszcza dla osób, które lubią wielkomiejski klimat. Dzielnica słynie z bogatej oferty lokali gastronomicznych, instytucji kultury, zabytków oraz atrakcyjnych miejsc pracy – swoje siedziby w ścisłym centrum ma wiele międzynarodowych korporacji.

Do głównych wad Śródmieścia można zaliczyć wysokie ceny zakupu i najmu nieruchomości, częste zatory drogowe, złą jakość powietrza oraz uliczny hałas.

Śródmieście – co warto wiedzieć?

Jest to najstarsza część stolicy, licząca ponad 97 tysięcy mieszkańców. Stanowi nowoczesne centrum biznesowe, kulturalne i edukacyjne. W centrum Warszawy jest także wiele wartych odwiedzenia miejsc i zabytków. Powstaje również sporo ważnych dla mieszkańców inwestycji.

Położenie dzielnicy na mapie Warszawy

Śródmieście jest zlokalizowane w centrum stolicy, na lewym brzegu Wisły. Jego powierzchnia wynosi 15,57 km². Granice dzielnicy określają nurt Wisły oraz tory kolejowe przy ulicy Gagarina, Podchorążych, Spacerowej, Słomińskiego, a także alei Niepodległości i Jana Pawła II.

Zgodnie z klasyfikacją MSI, obowiązuje podział tej części miasta na 8 osiedli – Śródmieście Południowe, Śródmieście Północne, Powiśle, Solec, Ujazdów, Stare Miasto, Nowe Miasto i Muranów.

Stare Miasto w Warszawie
Stare Miasto w Warszawie

Planowany rozwój dzielnicy

W najbliższych latach w Śródmieściu planowana jest realizacja wielu inwestycji. Do najważniejszych z nich należy program Nowe Centrum Warszawy. Polega na rewitalizacji placów i ulic w ścisłym centrum, aby stały się estetyczną i przyjazną mieszkańcom przestrzenią, obfitującą w zieleń.

W planach jest także odbudowa Pałacu Saskiego.

Pałac Saski w WarszawiePałac Saski na terenie Śródmieścia 

Atrakcje i miejsca warte odwiedzenia

Śródmieście należy do najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym części stolicy. Znajdują się tutaj liczne zabytki i inne atrakcje. Do najważniejszych z nich zalicza się Pałac Kultury i Nauki z tarasem widokowym, umożliwiającym podziwianie panoramy całej Warszawy.

Warto odwiedzić również m.in. Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski w Starym Mieście czy Pałac Prezydencki. Warte zobaczenia są także ekspozycje w stołecznych muzeach, a zwłaszcza Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Narodowym i Muzeum Miasta Warszawy.

Do ciekawych obiektów zaliczają się również Grób Nieznanego Żołnierza oraz pomnik Syrenki Warszawskiej. Warto udać się też na deptak Bulwary Wiślane.

Bezpieczeństwo

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa pięć komend rejonowych policji. Niestety Śródmieście od lat pozostaje jedną z najbardziej niebezpiecznych części miasta. Notuje się zwłaszcza sporo incydentów kradzieży, wyłudzeń i bójek.

Komunikacja w Śródmieściu

Dzielnica jest świetnie skomunikowana z pozostałymi częściami stolicy. Na jej terenie funkcjonują cztery dworce kolejowe, w tym Dworzec Centralny, a także liczne linie tramwajowe, metro i autobusowe. Główne szlaki komunikacyjne znajdują się w okolicach Ronda Dmowskiego, alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej.

Dworzec Centralny - Warszawa Śródmieście
Dworzec Centralny (Warszawa-Śródmieście)

Transport publiczny

Mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z dobrze rozwiniętej sieci transportu publicznego. W tej części miasta funkcjonuje 5 stacji I linii metra – Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał i Dworzec Gdański, a także 4 stacje II linii metraCentrum Nauki Kopernik, Nowy Świat – Uniwersytet, Świętokrzyska i Rondo ONZ.

Do dyspozycji mieszkańców są również liczne linie autobusowe (m.in. 109, 128, 160, 175, 504, 507, 517 i 520) i tramwajowe (np. 4, 22, 24, 25, 9, 7, 15, 18 i 35).

Ścieżki rowerowe

Na terenie Śródmieścia znajduje się 35 kilometrów ścieżek rowerowych – w Warszawie więcej jest tylko na Mokotowie, Białołęce i Bielanach. Do najdłuższych z nich zalicza się trasa przy Bulwarach Wiślanych, którą można dojechać na rowerze do Bielan i Żoliborza.

Bulwary WiślaneBulwary Wiślane 

Korki – gdzie najczęściej występują?

Zatory drogowe najczęściej powstają w rejonach ulicy Marszałkowskiej, alei Jana Pawła II i Alei Jerozolimskich. Tworzą się głównie w godzinach szczytu.

Oferta edukacyjna w dzielnicy

Oferta edukacyjna na Śródmieściu jest bogata i zróżnicowana. Znajduje się tutaj wiele żłobków, przedszkoli i szkół średnich, a także oddziały szkół wyższych.

Żłobki i przedszkola

W centralnej części miasta do dyspozycji mieszkańców jest 6 żłobków publicznych oraz około 100 niepublicznych. Znajduje się tutaj również 30 publicznych placówek przedszkolnych oraz kilkadziesiąt prywatnych. Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie, miejsc w przedszkolach i żłobkach ciągle brakuje.

Szkoły podstawowe

Śródmieście oferuje około 30 publicznych placówek szkół podstawowych, w tym dwujęzycznych i integracyjnych. Funkcjonują także liczne oddziały prywatne, w tym Niepubliczna Szkoła Podstawowa Warsaw Montessori School.

Licea i technika

W dzielnicy znajduje się 18 publicznych liceów oraz kilkadziesiąt prywatnych. W rankingu serwisu Perspektywy.pl w 2022 roku aż 7 placówek ze Śródmieścia znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych warszawskich liceów.

Najwyższe miejsca zajęły XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego i IX LO im. Klementyny Hoffmanowej. Absolwenci szkół podstawowych mogą również kontynuować naukę w prestiżowych technikach, m.in. Technikum Archit.-Budowlanym im. St. Noakowskiego i Technikum Kinematograficzno-Komputerowym Im. K. Kieślowskiego.

Szkoły wyższe

W centrum Warszawy znajduje się główna siedziba Uniwersytetu Warszawskiego. Można również studiować na wydziałach Politechniki Warszawskiej, m.in. Wydziale Fizyki, Wydziale Geodezji i Kartografii, Wydziale Architektury, Wydziale Instalacji Budowlanych czy Wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych.

Kampus UWKampus UW na Krakowskim Przedmieściu 

Rekreacja w dzielnicy

Pomimo typowo wielkomiejskiego klimatu, w Śródmieściu nie brakuje stref rekreacyjnych, w tym terenów zielonych i ośrodków sportowych.

Tereny zielone

Dzielnica oferuje atrakcyjne tereny zielone, w tym parki, ogrody i bulwary. Na jej terenie znajduje się około 20 parków, gdzie organizowane są cykliczne zajęcia dla mieszkańców, np. ćwiczenia gimnastyczne czy zajęcia slow jogging.

Ogrody BUWOgrody BUW

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Do najpopularniejszych miejsc przeznaczonych do rekreacji w Śródmieściu można zaliczyć zespół pałacowo-ogrodowy Łazienki Królewskie o powierzchni 76 ha oraz bulwary wiślane. Wypocząć w otoczeniu zieleni i kwiatów można także na terenie ogrodu Dolina Szwajcarska, Parku Jazdów czy Ogrodu Krasińskich.

Przestrzeń rekreacyjna powstała również na przebudowanym placu Pięciu Rogów, gdzie znalazło się sporo zieleni. Mieszkańcy dzielnicy mogą zarazem korzystać ze spływów kajakowych Wawer-Śródmieście i Śródmieście-Młociny. Urozmaiconą ofertę rekreacyjną zapewnia także miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Ogród Krasińskich w Warszawie Ogród Krasińskich w Śródmieściu 

Śródmieście – czy jest przyjazne zwierzętom?

Centralna część miasta jest stosunkowo przyjazna zwierzętom. Na jej terenie znajdują się dwa wybiegi dla psów – przy ulicy Szarej i Stare Nalewki (przy ogrodzie Krasińskich). Na alei Róż powstał także psi park, a na Saskiej Kępie plac zabaw dla psów.

Ze swoim czworonogiem można wejść do wielu miejscowych restauracji, m.in. lokalu Vegan Bistro, Spacca Napoli czy Krowarzywa. W dzielnicy znajdują się także salony piękności i fryzjerzy dla psów, a na ulicy Książęcej funkcjonuje pogotowie weterynaryjne.

Śródmieście przyjazne zwierzętomDzielnica Śródmieście przyjazna zwierzętom 

Gastronomia i kultura

Śródmieście to część Warszawy, która zapewnia bogatą ofertę gastronomiczną. Znajduje się tu wiele restauracji, w których można zamówić zarówno tradycyjne polskie potrawy, jak i dania kuchni międzynarodowej. Do wyboru jest sporo lokali dla osób na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. W centrum znajdują się także liczne obiekty kultury i rozrywki, w tym kina, teatry, opery czy galerie sztuki.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

W Śródmieściu znajduje się wiele nowoczesnych restauracji i ciągle powstają następne. Można zamówić posiłki w lokalach oferujących m.in. dania kuchni włoskiej, greckiej, hinduskiej czy azjatyckiej. Nie brakuje również barów mlecznych i innych miejsc z tradycyjną polską kuchnią.

Rozrywka w dzielnicy

W tej części miasta funkcjonuje wiele klubów muzycznych i dyskotek, m.in. przy ulicach Pięknej, Wspólnej, Mazowieckiej, Marszałkowskiej, Smolnej czy Chmielnej.

Do dyspozycji mieszkańców są również liczne kina, w tym kino Atlantic, Cinema City w Arkadii czy Multikino w Złotych Tarasach. Nie brakuje kin studyjnych (np. Kino Syrena i Kino Muranów) i teatrów (np. Teatr Muzyczny Roma, Teatr Polonia i Teatr Wielki).

Złote Tarasy w Warszawie Złote Tarasy na terenie warszawskiego Śródmieścia 

Gdzie wybrać się na zakupy?

Do najpopularniejszych obiektów handlowych w Śródmieściu zaliczają się dwa centra handlowe – Arkadia i Złote Tarasy z bogatą ofertą sklepów i punktów usługowych.

Na zakupy można wybrać się również na targowe Hale Mirowskie oraz na Halę Koszyki. W dzielnicy nie brakuje również targowisk i bazarów – warte uwagi są m.in. następujące miejsca – targ sezonowy Zielony MDM na pl. Konstytucji, Bazar Miejski na Marszałkowskiej, bazar na Polnej czy Eko Targ Powiśle.

Hala Koszyki w Warszawie Hala Koszyki w Śródmieściu

Zdrowie

W dzielnicy znajduje się dobrze rozwinięta infrastruktura placówek służby zdrowia. Niestety sporym problemem dla mieszkańców tej części stolicy jest zła jakość powietrza.

Jakość powietrza i wody

Jakość wody na Śródmieściu jest wysoka, dlatego można ją bez obaw o zdrowie pić prosto z kranu. W związku z tym sporo funkcjonujących w dzielnicy restauracji oferuje własnym klientom wodę kranową do posiłków.

Istotnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców jest zła jakość powietrza. Problem smogu nasila się zwłaszcza w sezonie grzewczym, co ma związek z dużą liczbą kamienic, w których korzysta się z kotłów na paliwa stałe.

Obecnie trwają prace nad zaostrzeniem mazowieckiej uchwały antysmogowej, m.in. o zakaz palenia węglem. Powietrze jest zarazem zanieczyszczone z powodu dużego natężenia ruchu drogowego.

Smog na warszawskim Śródmieściu Smog na warszwskim Śródmieściu 

Oferta placówek medycznych

Mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać ze świadczeń medycznych udzielanych przez wiele miejscowych szpitali publicznych i niepublicznych, w tym Szpital Okulistyczny, Szpital SOLEC, Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowieckiej, Mazowiecki Szpital Bródnowskiego czy Warszawski Szpital dla Dzieci SPZOZ. W tej części miasta znajdują się także liczne przychodnie, centra medyczne i apteki.

Warto wiedzieć o Śródmieściu

Śródmieście to dzielnica zlokalizowana w centrum Warszawy. Panuje w niej wielkomiejska atmosfera, a mieszkańcy mogą korzystać z wielu obiektów rozrywki, kultury, punktów gastronomicznych i handlowo-usługowych.

Jest to także część miasta atrakcyjna dla inwestorów – swoje siedziby mają tutaj czołowe polskie i międzynarodowe firmy. Najważniejszych wad można upatrywać w wysokich cenach zakupu i wynajmu mieszkań, złej jakości powietrza, częstych korkach ulicznych oraz dokuczliwym hałasie.

Najwyższe budynki w Warszawie Czytaj

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Sylwester i święta za granicą: gdzie najlepiej jechać i jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

      Sylwester i święta za granicą: gdzie najlepiej jechać i jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

      Gdzie spędzić święta Bożego Narodzenia za granicą? Czy warto postawić na sylwestra za granicą all inclusive? O czym warto pamiętać, szukając mieszkania na taki wyjazd? Podpowiadamy!

      10 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    • Ile kosztuje kawalerka: ceny kawalerek w największych miastach

      Ile kosztuje kawalerka: ceny kawalerek w największych miastach

      Sprawdzamy ceny kawalerek zanotowane w listopadzie 2024 roku. Najwyższą cenę m kw. mieszkania jednopokojowego odnotowaliśmy w Warszawie - wyniosła niemal 22 tys. zł. Drogo było też w Gdańsku i Krakowie. Aby kupić nowe mieszkanie jednopokojowe, trzeba było zapłacić blisko 20 tys. zł za m kw. w Gdańsku i ponad 19 tys. zł za m kw. w stolicy Małopolski.

      10 grudnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Raport cenowy listopad 2024

      Raport cenowy listopad 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w listopadzie 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

      09 grudnia 2024

      Redakcja

    • Najbardziej oryginalne osiedla w Polsce

      Najbardziej oryginalne osiedla w Polsce

      Deweloperzy prześcigają się w budowaniu nowoczesnych, intrygujących oraz przykuwających wzrok inwestycji. Ma być oryginalnie i designersko! Tak, aby projekt stał się lokalną atrakcją na mapie miasta. Sprawdźcie najciekawsze inwestycje, które znajdziesz na portalu RynekPierwotny.pl!

      04 grudnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023