Zamieszkaj w Rembertowie

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 22.09.2022, Data aktualizacji: 30.09.2022

12 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Warszawski Rembertów – jak tu się mieszka?
Co warto wiedzieć o warszawskiej dzielnicy Rembertów? Jak prezentuje się infrastruktura dzielnicy? Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić? Czytaj.

Jedna z 18 dzielnic Warszawy położona jest w prawobrzeżnej części miasta. Rembertów rozciąga się na powierzchni ok. 19 km kw. Duża ilość terenów zielonych i stosunkowo niewielka gęstość zaludnienia (1 279 osób/km kw.) stwarza doskonałe warunki do odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. Mieszkańcy są bardzo przywiązani do swojej dzielnicy, część z nich urodziła się i mieszka tutaj przez całe swoje życie. Dzielnica zyskuje na popularności wśród osób poszukujących mieszkania na wynajem lub sprzedaż.

Rembertów zaliczany jest do najbardziej zielonych i kameralnych dzielnic Warszawy. Szczególnie dobrze czują się tu seniorzy oraz rodziny z dziećmi. Dzielnica przyciąga również młode osoby, które planują rozpocząć studia na prestiżowej uczelni wyższej.

Z lektury tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego Rembertów cieszy się coraz większym powodzeniem wśród osób poszukujących M
 • jakie są najważniejsze atuty lokalizacji 
 • co warto wiedzieć na temat dzielnicy 

Rembertów – informacje ogólne

Rembertów został przyłączony do Warszawy w 1957 r. i wchodził wówczas w skład Pragi-Południe. Od 2002 r. widnieje w Miejskim Systemie Informacji jako samodzielna dzielnica stolicy. Według MSI Rembertów został podzielony na mniejsze jednostki administracyjne, tj.:

 • Kawęczyn-Wygoda;
 • Stary Rembertów;
 • Nowy Rembertów.

Istnieje też podział na osiedla, do których zalicza się:

 • Nowy Rembertów;
 • Nowa Wygoda;
 • Magenta;
 • Kawęczyn;
 • Karolówka;
 • Stary Rembertów;
 • Rembertów;
 • Zygmuntów;
 • Wygoda.
Ciepłownia Kaweczyn Cieplownia Kaweczyn, widok na Rembertów

Położenie dzielnicy na mapie Warszawy

Rembertów znajduje się po prawej stronie Wisły, we wschodniej części Warszawy. Od północy graniczy z Ząbkami, od południa z Wawrem, od zachodu z Olszynką Grochowską (część Pragi-Południe) i Targówkiem, a od wschodu z gm. Zielonka oraz dzielnicą Wesoła. Rembertów jest otoczony z praktycznie każdej strony lasami. Stanowią one 30% ogólnej powierzchni dzielnicy. W bliskim otoczeniu znajduje się torfowisko Bagno Jacka, Mazowiecki Park Krajobrazowy oraz Las Rembertowski, który wchodzi w skład Rezerwatu Kawęczyn.

Planowany rozwój dzielnicy

Jedne z najlepszych warunków klimatycznych w stolicy, czyste powietrze, unikatowa roślinność – wszystko to sprzyja relaksowi na otwartej przestrzeni i odpoczynkowi z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Sukcesywnie rozwijana infrastruktura miejska sprawia, że Rembertów staje się bardzo wygodnym miejscem do życia. Planem inwestycyjnym na 2022 rok zostały objęte m.in. prace budowlane typu budowa przewodu wodociągowego w drodze dojazdowej do ul. Szerokiej 138L czy kanalizacji ściekowej (przewidywany termin realizacji do 30.11.22 r.).

W szerszym zakresie zaplanowano działania na lata 2022-2030, które są na etapie pozyskiwania decyzji administracyjnych. Planowany rozwój dzielnicy obejmuje budowę przewodu wodociągowego w ul. Przedświt (odcinek Dwóch Mieczy-Płatnerska), Kordiana (odc. Zesłańców Polskich), Chełmżyńskiej (odc. Strażacka) i Konwisarskiej, na os. Karolówka, Magenta, w drodze dojazdowej do ulicy Chełmżyńskiej 144 A oraz Paderewskiego 90 H.

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Torfowisko Bagno Jacka – rezerwat przyrody, który położony jest przy wschodniej granicy Warszawy. W jego granicach znajdują się trzy zbiorniki, łąka, zalesione piaski i groble. Dawniej wydobywano tu torf, obecnie można tu dojechać kolejką (stacja Warszawa-Wesoła).

Rezerwat Kawęczyn – zajmuje ok. 70 ha obszaru leśnego, przez który przebiega trasa rowerowa. Występują tu wyjątkowe okazy flory (ciepłolubne gatunki roślin) i fauny. Rezerwat istnieje od 1998 r. i położony jest na terenie Nadleśnictwa Drewnica.

Mazowiecki Park Krajobrazowy – rozciąga się równolegle do wschodniego brzegu Wisły. W około 70% składa się z lasów iglastych, ale główną atrakcją są liczne torfowiska oraz bagna. Na jego obszarze rośnie ok. 1000 różnych roślin i żyje 260 gatunków zwierząt.

Obiekty architektury sakralnej – Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej na os. Nowy Rembertów został wybudowany na pamiątkę zwycięskiej bitwy o Warszawę w 1920 r. i Kościół św. Jana Chrzciciela przy ulicy Kościelnej, obok którego stoi drewniana dzwonnica z 1826 roku.

• Na terenie Rembertowa odbywają się liczne imprezy plenerowe i wydarzenia kulturalne. Mieszkańcy chętnie korzystają z bezpłatnych zajęć sportowych (np. nordic walking, tai chi czy jogi). Organizowane są również plenerowe spektakle teatralne oraz pokazy w ramach rembertowskiego kina pod gwiazdami.

Bagno Jacka Torfowisko Bagno Jacka

Bezpieczeństwo dzielnicy

Rembertów zaliczany jest niezmiennie do grona najbezpieczniejszych miejsc w stolicy, o czym świadczy niskim wskaźnik przestępczości. Zdecydowana większość mieszkańców (ok. 82%) czuje się tu bezpiecznie. Ocenia też pozytywnie pracę służb porządkowych, w tym straży miejskiej czy policji.

Z deklaracji respondentów biorących udział w badaniu jakości życia w stolicy wynika, że wartość indeksu poczucia bezpieczeństwa dla Rembertowa wynosi 65, a dla Warszawy 62. Spośród wielu atutów dzielnicy wymienia: brak awantur, ciszę i spokój, czystość oraz liczne tereny zielone. Do nielicznych zagrożeń zalicza stykanie się z problemem osób nietrzeźwych i niebezpiecznie jeżdżącymi kierowcami.

Oferta dla dzieci

Rembertów cieszy się sporym powodzeniem wśród młodych rodzin, którym zależy na zakupie nieruchomości w spokojnej i cichej okolicy. Mogą tu znaleźć mieszkanie lub dom w niższej cenie niż w pozostałych dzielnicach Warszawy. Na terenie Rembertowa znajduje się wiele placów zabaw, które usytuowane są m.in. przy ulicy Gawędziarzy, Frontowej, Magenta, Dwóch Mieczy czy al. Chruściela. Przy ul. Eskulapów mieści się także skatepark o nazwie „Woodpark”, podzielony na dwie sekcje (lotna drewniana oraz streetowa betonowa).

Dzieci mogą też korzystać z bogatej oferty „Domu Kultury Rembertów”, w którym odbywają się zajęcia sportowe, rekreacyjne i teatralne czy warsztaty kulinarne. Misją placówki przy al. Komandosów jest wspieranie edukacji kulturalnej i artystycznej oraz wzmacnianie więzi wśród lokalnej społeczności. W ofercie DK Rembertów znajdują się również zajęcia dla osób dorosłych, na przykład gimnastyka, joga, sekcja brydża sportowego.

Komunikacja w Rembertowie

Mieszkańcy dzielnicy mają dostęp do transportu zbiorowego organizowanego przez „ZTM Warszawa”. Można tu dojechać autobusami miejskimi. Kursują też pociągi SKM (Szybka Kolej Miejska) i PKP.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Z Rembertowa można dotrzeć do Śródmieścia w nawet 20 minut. Najszybszym środkiem transportu jest Szybka Kolej Miejska. Podróż autem poza godzinami szczytu zajmuje średnio 25-35 minut. Samochodem można najszybciej dojechać drogą ekspresową S8 (zjazd z ul. Żołnierskiej), dalej Wisłostradą do Placu Bankowego lub DW 802 przez Wał Miedzeszyński, DW 631 przez al. Poniatowskiego, Rondo gen. de Gaulle’a do Rondo Dmowskiego. Na czas przejazdu autobusami komunikacji miejskiej trzeba przeznaczyć ok. 50-60 minut.

Tramwaje

• Do Rembertowa nie można dotrzeć bezpośrednio tramwajem. Istnieje jednak możliwość dojazdu tym środkiem transportu z przesiadkami (np. tramwajem nr 9 i dalej autobusem linii 143).

Autobusy

143 – trasa prowadzi z Rembertów-Kolonia, przez Eskulapów, PKP Gocławek, pl. Szembeka, Wał Miedzeszyński, Plac na Rozdrożu, Metro Politechnika do Pomnika Lotnika.

183 – autobus rozpoczyna kurs z przystanku Wiatraczna, dalej Żółkiewskiego, PKP Gocławek, Marsa-Las, PKP Rembertów, Niedziałkowskiego, Brata Alberta i kończy na Zielona.

115 – przystankiem początkowym jest PKP Mokry Ług a końcowym Aleksandrów (przez Eskulapów, Rembertów-Akademia, Rembertów-Ratusz, PKP Rembertów, Niedziałkowskiego, Jagiellońska, Marysin, PKP Międzylesie, PKP Falenica).

199 – linia startuje z Rembertów-Strzelnica, dalej Rembertów-Akademia, Paderewskiego, Pułaskiego, ks. Skorupki, Urząd Miasta (Ząbki), Kościeliska i zatrzymuje się na Dw. Wileński.

514 – prowadzi od przystanku Wola Grzybowska (ul. Żółkiewskiego) przez Armii Krajowej, Wesoła-Ratusz, Brata Alberta, Niedziałkowskiego, PKP Rembertów, CH Promenada, Przyczółek Grochowski, Międzynarodowa, pl. na Rozdrożu, Metro Politechnika.

N24 – autobus kursuje w godzinach nocnych z pętli Rembertów-Akademia do Dworca Centralnego.

warszawskie autobusy

Metro

Przez Rembertów nie przebiega II linia metra. Z centrum miasta można dojechać do stacji Dworzec Wileński, a następnie autobusem nr 199. Warto też skorzystać z połączeń SKM (linia S2).

Dworce/ zajezdnie

W dzielnicy znajduje się stacja kolejowa PKP Warszawa Rembertów, która jest obsługiwana przez Koleje Mazowieckie oraz Szybką Kolej Miejską. Można do niej dotrzeć autobusami Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM). Na stacji PKP Warszawa Rembertów znajdują się dwa tory przelotowe dla pociągów dalekobieżnych i lokalnych (w kierunku Warszawy Zachodniej oraz Warszawy Wschodniej). Usytuowane są także pętle autobusowe, takie jak: Rembertów-Akademia, PKP Mokry Ług, Pastuszków, Rembertów-Strzelnica, Rembertów-Kolonia.

Ścieżki rowerowe

Zalesiony obszar dzielnicy sprzyja nie tylko wędrówkom pieszym. Spośród najpopularniejszych tras rowerowych warto wymienić biegnącą wzdłuż ul. Marsa, Strażackiej oraz przez Rezerwat Kawęczyn. Jedna z najnowszych ścieżek dla rowerów została oddana do użytkowania w 2017 r. i ma 2 km długości. Biegnie ulicą Marsa do Trasy Siekierkowskiej oraz pozwala na dotarcie do nowych dróg dla jednośladów wzdłuż ul. Ostrobramskiej, al. Stanów Zjednoczonych i na moście Łazienkowskim. Tworzy korytarz, który łączy Rembertów ze Śródmieściem. Do użytku została też oddana trasa rowerowa wzdłuż wschodniej jezdni ul. Żołnierskiej.

Korki – gdzie najczęściej występują?

Dużym utrudnieniem dla mieszkańców jest dojazd czy wyjazd z dzielnicy w godzinach szczytu. Od wielu lat korki tworzą się głównie przy przejeździe kolejowym w Rembertowie i zbiegu ulic Marsa oraz Żołnierskiej. Znacznie wydłuża to czas dojazdu nie tylko w pozostałe części stolicy, ale też do podwarszawskich miejscowości.

Ścieżki rowerowe - Rembertów

Planowane inwestycje drogowe

W rozwiązaniu problemów związanych z tworzeniem się korków na głównych arteriach ma pomóc budowa drugiej estakady w pobliżu skrzyżowania ul. Marsa i Żołnierskiej, która rozpoczęła się w 2021 roku. Przewidywany termin realizacji projektu to początek 2023 roku, a wartość inwestycji wynosi ponad 57 mln zł. Natomiast w listopadzie 2022 r. powinny się zakończyć prace projektowe nad wybudowaniem tunelu przy stacji PKP w Rembertowie.

Edukacja w Rembertowie – oferta dzielnicy

Na terenie dzielnicy znajduje się wiele publicznych i niepublicznych placówek edukacyjnych. Wiele z nich zyskuje na popularności, ponieważ proponuje szeroką ofertę zajęć dodatkowych oraz zapewnia kameralne warunki do nauki. W rankingu polecanych placówek oświatowych wysokie miejsce zajmuje Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia. Większość mieszkańców ocenia też pozytywnie publiczne podstawówki.

Żłobki i przedszkola

W Rembertowie funkcjonuje ogółem 7 placówek publicznych: 1 żłobek (nr 55 przy ulicy Fishera) oraz 6 przedszkoli (nr 158 przy ul. Dwóch Mieczy, nr 160 ul. Niepołomicka, nr 243 ul. Kordiana, nr 376 ul. Admiralska, nr 423 ul. Kadrowa, „Gumiś” ul. Szafarzy). Oprócz tego usytuowane są również placówki niepubliczne, takie jak: Przedszkole „U Kubusia Puchatka”, „Delfinek”, „Biedroneczka”, „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”, Prywatne Przedszkole i Żłobek „Gwiazdeczki”, Punkt Przedszkolny Wesoły Plecak.

Szkoły podstawowe

Na terenie Rembertowa znajduje się 6 publicznych szkół podstawowych. Placówki są usytuowane przy ulicy Dwóch Mieczy, Paderewskiego, Ziemskiego-Wachnowskiego, Niepołomickiej (podstawówka nr 254 i Ogólnopolska Szkoła Muzyczna I Stopnia) oraz na al. Sztandarów. Funkcjonuje też Prywatna Szkoła im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich przy ul. Cyrulików.

Licea i technika

W granicach dzielnicy znajduje się 1 publiczna szkoła średnia. Przy ul. Kadrowej w Rembertowie funkcjonuje LI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, ale nie ma nawet jednego technikum. Z placówek opiekuńczo-wychowawczych warto wymienić Młodzieżowy Ośrodek nr 2.

Uczelnie wyższe

W Rembertowie znajduje się Akademia Sztuki Wojennej. Publiczna uczelnia wojskowa usytuowana jest przy al. Generała Antoniego Chruściela „Montera”. W Akademii Sztuki Wojennej mieści się nowoczesne centrum naukowo-badawcze, doskonale wyposażone sale wykładowe i konferencyjne, biblioteka oraz czytelnia. Zajęcia są prowadzone przez renomowaną kadrę profesorską, przez co uczelnia cieszy się dużym zainteresowaniem nawet wśród studentów dojeżdżających na wykłady z odległych części stolicy.

Akademia Sztuki Wojennej Akademia Sztuki Wojennej, Rembertów

Rekreacja w Rembertowie

Z pewnością odnajdą się tu miłośnicy przyrody i osoby stawiające na aktywny tryb życia. W Rembertowie nie brakuje miejsc sprzyjających rekreacji, w tym relaksowi pośród natury. Mieszkańcy mogą odpoczywać i spacerować po okolicznych parkach lub spędzać aktywnie czas korzystając z siłowni plenerowych, boisk sportowych oraz skateparków.

Tereny zielone

Mieszkańcy doceniają możliwość korzystania z licznych walorów przebywania na łonie natury. Na spacer lub wycieczkę rowerową chętnie wybierają Las Rembertowski będący częścią rezerwatu Kawęczyn. Doskonałym miejscem do odpoczynku są również osiedlowe skwery i kompleksy zieleni w parkach. Władze dzielnicowe planują w najbliższym czasie zwiększenie zagospodarowania przestrzeni przy ulicy Frontowej. Modernizacja parku ma sprzyjać bardziej atrakcyjnym formom aktywności przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Dużym powodzeniem wśród mieszkańców cieszą się siłownie plenerowe, które są zlokalizowane np. przy ul. Trzech Mieczy, Magenta czy Chełmżyńskiej. Od końca sierpnia 2021 r. trwają prace nad budową nowego miejsca przeznaczonego do rekreacji. W jednej części skweru przy ulicy Ilskiego w Rembertowie znajdą się urządzenia dla dzieci typu linarium i trampoliny, a w drugiej zestawy do ćwiczeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W rekreacyjnej przestrzeni powstanie mały skatepark oraz polana rekreacyjna do gier i zabaw ruchowych, a całość zostanie uzupełniona niskim krzewami.

Gastronomia i kultura – oferta Rembertowa

Mieszkańcy Rembertowa mogą skorzystać z oferty lokalnych kawiarni oraz punktów gastronomicznych serwujących potrawy z różnych stron świata. Chętnie też uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych między innymi przez Dom Kultury Rembertów. W wakacje odbywają się tutaj koncerty, pokazy, wieczorki taneczne, spektakle teatralne oraz maratony filmowe na wolnym powietrzu.

Nowy RembertówNowy Rembertów

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Na terenie Rembertowa znajduje się bar orientalny „PHI LONG” i restauracja indyjska „The Taste of Curry”. Na lunch można się również wybrać do „Tymczasem Restauracja & Kawiarnia”, a pyszne praliny czy torty oferuje „Cukiernia Radzikowski”. Niezwykle kameralnym miejscem jest lokal gastronomiczny „Posiaduffka”, który serwuje wyjątkowo dobrą kawę i herbatę. Można tu spędzić przyjemnie czas w rodzinnym gronie. Wewnątrz lokalu znajduje się kącik dla dzieci, a na zewnątrz plac zabaw.

Rozrywka w dzielnicy

W większości przypadków seanse filmowe są organizowane na skwerze przy al. gen. Chruściela „Montera”. W ramach „ART Festiwal Rembertów” odbywają się spektakle Teatru Pantomimy Mimo oraz pikniki artystyczne dla dzieci. W programie wspomnianych wydarzeń znajduje się np. malowanie na płótnie action painting, tworzenie papierowych rzeźb czy puszczanie baniek mydlanych. We współpracy z Domem Kultury Rembertów organizowane są także warsztaty wokalne z instruktorem, zajęcia organizacji teatralnej, rajdy rowerowe czy pikniki ekologiczne.

Gdzie wybrać się na zakupy?

W samym centrum dzielnicy znajduje się ERA PARK Rembertów o powierzchni handlowej ponad 3000 m kw., w którym zlokalizowane są sklepy wielkopowierzchniowe znanych marek. Mieszkańcy Rembertowa mogą też zrobić zakupy w supermarketach sieci LIDL, Biedronka, NETTO, Groszek, Delikatesy Emiś czy Delikatesy Centrum. Na terenie dzielnicy działa też wiele punktów usługowych. Mieszkańcy mogą skorzystać na miejscu z oferty zakładów fryzjerskich oraz kosmetycznych.

Zdrowie

W Rembertowie funkcjonuje kilka poradni POZ dla dorosłych i dzieci. W ramach NFZ mieszkańcy mogą skorzystać z opieki zdrowotnej świadczonej przez trzy placówki medyczne. W Rembertowie nie ma żadnych szpitali publicznych. Najbliższe tego typu placówki są zlokalizowane przy ul. Szaserów, Grenadierów i al. Solidarności. Na terenie dzielnicy znajduje się kilka aptek oraz przychodni prywatnych.

Jakość powietrza i wody

Podobnie jak w pozostałych dzielnicach Warszawy, problem smogu pojawia się głównie w zimie. Ogółem jakość powietrza jest dobra i akceptowalna przez większość mieszkańców. Stan i poziom zanieczyszczenia można przykładowo sprawdzić na platformie Airly. Zdaniem przedstawicieli „Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji” woda kranowa spełnia ściśle określone normy i nadaje się do picia nawet bez przegotowania.

Oferta placówek medycznych

Na terenie dzielnicy zlokalizowane są placówki Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Rembertów, takie jak: Przychodnia Zawiszaków, Filia Dwóch Mieczy i Chełmżyńska. Dostępne poradnie działają w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, chirurgii ogólnej, ginekologii, rehabilitacji czy stomatologii. Spośród prywatnych przychodni warto wymienić Centrum Medyczne PETRA MEDICA przy ul. Gawędziarzy, ALMED NZOZ przy al. Chruściela „Montera” oraz Multi-Medica Rembertów przy ul. Paderewskiego.

Warto wiedzieć o dzielnicy Rembertów

Rembertów to część Warszawy, która charakteryzuje się dużą ilością zieleni oraz stosunkowo kameralną zabudową mieszkaniową. Na przeważającym obszarze dominują niskie budynki jedno- i wielorodzinne. Rembertów rozwija się sukcesywnie pod wieloma względami. Powoli przestaje być utożsamiany z typową „sypialnią” Warszawy, która cieszyła się największym powodzeniem u seniorów. Ceny mieszkań są tu niższe niż w pozostałych częściach stolicy, stąd coraz większe zainteresowanie lokalizacją wśród młodych rodzin z dziećmi. Poza głównymi arteriami komunikacyjnymi panuje tu niewielki ruch samochodow.

Nowe mieszkania Rembertów

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: