Zamieszkaj na Woli

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 20.07.2022, Data aktualizacji: 30.09.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 28 głosów

Warszawska Wola - co warto wiedzieć o dzielnicy?
Wola jest dogodnie zlokalizowaną dzielnicą Warszawy – znajduje się przy samym Śródmieściu. Dlaczego to właśnie tutaj warto kupić mieszkanie? Sprawdź.

Z lektury tego artykułu dowiesz się m.in:

 • dlaczego warto zamieszkać na warszawskiej Woli
 • ile zajmuje dojazd do centrum miasta
 • z jakich atrakcji skorzystasz na Woli 

Wola jest dogodnie zlokalizowaną dzielnicą Warszawy – znajduje się przy samym Śródmieściu. Wyróżnia się nowoczesnym budownictwem oraz najwyższymi wieżowcami w stolicy. Uchodzi za prężnie rozwijające się centrum biznesowe, kulturowe czy mieszkaniowe.

Zaletą dzielnicy jest również atrakcyjna oferta rozrywkowa i bogactwo terenów zielonych. Do wad można natomiast zaliczyć wysokie ceny nieruchomości, zatory drogowe oraz zanieczyszczone powietrze.

Chcesz zamieszkać na Woli? Sprawdź poniższe oferty: 

nowe mieszkania Warszawa Wola

Wola – co warto wiedzieć?

Dzielnica ma powierzchnię niespełna 20 km². Na Woli mieszka około 140 tysięcy osób – przeważają kobiety. Jest to jedna z najgęściej zaludnionych części Warszawy.

Położenie na mapie Warszawy

Wola graniczy ze Śródmieściem, Żoliborzem, Bemowem, Ochotą i Włochami. Jest zlokalizowana na lewym brzegu Wisły. Od Śródmieścia oddziela ją aleja Jana Pawła II, a od pozostałych części miasta linie kolejowe.

Dzielnica dzieli się na 8 osiedli mieszkaniowych: Powązki, Czyste, Odolany, Ulbrychów, Nowolipki, Mirów, Koło i Młynów.

Planowany rozwój dzielnicy

W lokalizacji powstaje wiele nowych inwestycji mieszkaniowych i biznesowych, m.in. przeszklone wieżowce, apartamenty, powierzchnie biurowe, centra handlowe czy punkty usługowe.

Najprężniej rozwijają się osiedla zlokalizowane niedaleko centrum stołecznego miasta. Modernizowane są również główne szlaki komunikacyjne. Do najważniejszych realizowanych obecnie inwestycji zaliczają się: rozbudowa II linii metra oraz modernizacja centrum handlowego Fort Wola.

Atrakcje i miejsca warte odwiedzenia

Do najważniejszych atrakcji Woli można zaliczyć m.in. Park Moczydło z basenem rekreacyjnym, POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Powstania Warszawskiego, Mur Getta Warszawskiego, metalowe rzeźby uliczne oraz odrestaurowaną ulicę Chłodną, łączącą siedzibę królewską z dawnym Polem Elekcyjnym na Kole.

Wartymi zobaczenia zabytkami są także Gazownia Warszawska i zespół starodawnych budynków Kolonia Wawelberga.

Muzeum POLIN

Muzeum POLIN na Woli 

Bezpieczeństwo

Lokalizacja jest uznawana za stosunkowo bezpieczną, a mieszkańcy w ostatnich latach dostrzegają stopniową poprawę pod tym względem. Obszar dzielnicy nadzoruje Komenda Rejonowa Policji Warszawa IV, przy współpracy ze Strażą Miejską. Wola jest także objęta nowoczesnym systemem monitoringu.

Komunikacja na Woli

Wola uchodzi za jedną z najlepiej skomunikowanych dzielnic Warszawy. Na jej terenie funkcjonują liczne stacje tramwajowe, autobusowe i metro, a także dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia, obsługujący połączenia m.in. do Budapesztu, Berlina, Radomia, Lublina, Łodzi, Gdyni czy Wrocławia. Na Woli znajdują się także liczne pętle autobusowe oraz zajezdnia tramwajowa przy ulicy Młynarskiej.

Dworzec Warszawa Zachodnia
 
Dworzec Warszawa Zachodnia 

Dojazd do Centrum – ile zajmuje?

Do większości miejsc w centrum Warszawy można dostać się w maksymalnie kilkanaście minut. Dojazd może wydłużyć się w godzinach szczytu, w związku ze sporym natężeniem ruchu drogowego oraz zatłoczeniem pojazdów komunikacji publicznej.

Transport publiczny

Mieszkańcy mogą korzystać ze wszystkich rodzajów komunikacji zbiorowej, jakie funkcjonują w stolicy – autobusów, tramwajów i metra. Najwięcej połączeń autobusowych jest realizowanych z przystanków m.in. przy ulicach: Wolskiej, Anielewicza, Elekcyjnej, Obozowej, a także Alejach Jerozolimskich i alei Prymasa Tysiąclecia.

W dzielnicy znajduje się także najstarsza w Warszawie zajezdnia tramwajowa. Funkcjonują m.in. następujące linie tramwajowe:

 • 35 (Nowe Bemowo-Wyścigi),
 • 17 (Tarchomin Kościelny-PKP Służewiec),
 • 11 (Rondo Daszyńskiego-Piaski),
 • 27 (Metro Marymont-Cmentarz Wolski),
 • 1 (Annopol-Banacha).

Komunikacja miejska znacząco poprawiła się w 2015 roku, kiedy otwarto dwie nowe stacje – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ w ramach linii metra M2. W 2020 roku uruchomiono kolejne trzy stacje – Księcia Janusza, Młynów i Płocka, a w czerwcu 2022 roku Ulbrychów i Bemowo. Obecnie w dzielnicy funkcjonuje 7 stacji linii metra M2:

 • Rondo ONZ,
 • Rondo Daszyńskiego,
 • Księcia Janusza,
 • Młynów,
 • Płocka,
 • Ulrychów,
 • Bemowo.
Metro Rondo ONZ
 
Metro Rondo ONZ

Ścieżki rowerowe

Na Woli istnieje ponad 26 kilometrów ścieżek dla rowerzystów. Przez dzielnicę przebiega rowerowy szlak obwodowy o długości 22 km, łączący Wolę z Lasem Bielańskim, Łazienkami Królewskimi oraz Śródmieściem. Inne popularne trasy to m.in. ścieżka rowerowa przy ulicy Jana Pawła II i wzdłuż ulicy Prostej.

Korki – gdzie najczęściej występują?

Zatory drogowe najczęściej występują przy głównych skrzyżowaniach ulicy Okopowej i Solidarności, a także przy wjeździe na ulicę Wolską, Kasprzaka oraz Połczyńską.

Planowane inwestycje drogowe

Na 2023 roku planowane jest przeprowadzenie remontu ulicy Gibalskiego – dojdzie do wymiany nawierzchni chodników i ulicy, postawienia nowych latarni ulicznych, wykonania instalacji elektrycznych, poprawy retencji, a także dosadzenia krzewów i zabezpieczenia zieleni. Zawarto także umowy na remonty innych ulic, m.in. Burakowskiej, Waliców, Warneńczyka czy Szarych Szeregów.

W 2023 roku zostanie zakończona kluczowa inwestycja dzielnicy, jaką jest budowa nowych przystanków linii metra M2. Mieszkańcy będą mogli szybko i bez korków dojechać do Śródmieścia. Dojście na perony umożliwią im nowo powstałe windy oraz pochylnie.

W planach jest także doświetlenie przejść dla pieszych, m.in. przy ulicy Obozowej, Młynarskiej, Grzybowskiej i Żelaznej. Powstanie również ścieżka rowerowa w alei Solidarności wzdłuż głównych ulic – od ulicy Okopowej do al. Jana Pawła II.

Oferta edukacyjna w dzielnicy Wola

Oferta dydaktyczna w tej części stołecznego miasta jest bogata i zróżnicowana. Mieszkańcy mogą korzystać zarówno z publicznych, jak i niepublicznych placówek.

Żłobki i przedszkola

W dzielnicy znajduje się 6 publicznych żłobków, m.in. przy ulicy Działdowskiej, Rabsztyńskiej i Smoczej. Do dyspozycji rodziców z małymi dziećmi jest także kilkanaście punktów prywatnych.

Na terenie Woli funkcjonuje również 29 publicznych przedszkoli, a także placówki prywatne, w tym dwujęzyczne, Montessori oraz integracyjne.

Szkoły podstawowe

Na Woli jest obecnie 20 publicznych szkół podstawowych, w tym wiele z ofertą klas sportowych. Nie brakuje również placówek prywatnych.

Licea i technika

W dzielnicy funkcjonuje 8 techników (43 oddziały) oraz 13 liceów ogólnokształcących (85 oddziałów). Poziom szkół średnich jest przeciętny na tle całej Warszawy.

Najlepszym liceum, według rankingu portalu Perspektywy.pl z 2022 roku, okazało się XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, które uplasowało się w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół w stolicy. Inną renomowaną szkołą jest XL LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Stefana Żeromskiego.

Wśród techników od lat najlepszą opinią cieszy się Technikum Ekonomiczne nr 1 im. Mikołaja Kopernika, które w rankingu warszawskich techników uplasowało się na 8. miejscu.

Szkoły wyższe

W samej Woli nie ma szkół wyższych. Jednak ze względu na bliską odległość od Śródmieścia, mieszkańcy mogą studiować na renomowanych uczelniach, w tym Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej.

Rekreacja - co robić na Woli?

Sporo możliwości rekreacji oferuje zwłaszcza Park Moczydło z basenami, wodnym placem zabaw, zjeżdżalniami, skokami na bungee, kurtynami wodnymi czy sztuczną rzeką. W Parku Szymańskiego regularnie organizowane są Wolskie Potańcówki.

Rodziny mogą również uczestniczyć w piknikach, występach artystycznych czy koncertach, m.in. w amfiteatrze na terenie parku im. gen. Józefa Sowińskiego, gdzie planowana jest modernizacja obiektu sportowo-rekreacyjnego.

Tereny zielone

Wola oferuje mieszkańcom przeszło 100 hektarów terenów zielonych, w tym parki, skwery czy historyczny ogród. Największym parkiem jest Park im. Edwarda Szymańskiego o powierzchni 22 ha. Atrakcyjne tereny zielone to również Park Moczydło, parkowo-rekreacyjny teren zieleni przy ulicy Redutowej, Park im. księcia Janusza, Lasek na Kole czy Park Powstańców Warszawy.

W parkach znajdują się stare drzewa, w tym będące pomnikami przyrody. Na przełom 2022 i 2023 roku planowana jest przebudowa Skweru Gwary Warszawskiej, gdzie powstanie plac zabaw, siłownia, ścianka wspinaczkowa, kawiarnia czy kino plenerowe. Zostanie także przeprowadzona rewitalizacja Skweru Karaimskiego.

Park Moczydło
Park Moczydło na Woli 

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Rodzice z dziećmi mają do swojej dyspozycji kilkadziesiąt nowoczesnych placów zabaw, m.in. przy ulicy Okopowej, Górczewskiej, Karolkowej czy Monte Cassino.

Na Woli funkcjonują również siłownie, kluby fitness i kryte pływalnie, w tym baseny prowadzone przez Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy.

Wola – czy jest przyjazna zwierzętom?

W dzielnicy powstało stosunkowo dużo wybiegów dla psów i terenów spacerowych. Do najpopularniejszych miejsc dla właścicieli czworonogów zalicza się skwer Psa Fafika przy ulicy Ogrodowej. Od 2020 roku psy mogą korzystać z nowego wybiegu na skwerze Hanki Bielickiej.

Gastronomia i kultura - dzielnica Wola

Mieszkańcy Woli mogą odwiedzać wiele nowoczesnych kawiarni, restauracji i lunchowni. W dzielnicy tej można zakosztować się w przysmakach zagranicznej kuchni, m.in. japońskiej, tureckiej, libańskiej, hiszpańskiej czy włoskiej.

Bogata i zróżnicowana jest również oferta kulturalna. Funkcjonują tutaj kina (w tym studyjne), Teatr Dramatyczny, a także liczne muzea, w tym Muzeum Woli, Muzeum Nurkowania i Muzeum Powstania Warszawskiego.

W tej części miasta znajduje się aż 18 placówek Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola, w tym 8 dla młodych czytelników. Ciekawą ofertę kulturalną zapewnia również Wolskie Centrum Kultury i Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Smakosze kuchni azjatyckiej mogą zjeść przysmaki tego regionu m.in. w lokalach przy ulicy Kolejowej, Karolkowej, Żelaznej czy Siennej. Tutejsze bary i restauracje serwują np. sushi i azjatyckie pierożki. Potraw z całego świata można zakosztować w strefie gastronomicznej Hali Gwardii. Do wyboru są dania wegetariańskie, owoce morza czy steki. Potrawy kuchni libańskiej serwuje restauracja Le Cedre przy alei Solidarności.

Rozrywka w dzielnicy

Wola to część miasta, która słynie z imprezowego klimatu. Miłośnicy aktywnego życia nocnego mogą korzystać z urozmaiconej oferty barów, klubów nocnych i dyskotek. W dzielnicy odbywa się także wiele koncertów plenerowych, m.in. w parku Szymańskiego.

Do dyspozycji miłośników aktywności ruchowej są hale sportowe, baseny, ścieżki rowerowe, korty tenisowe czy skateparki. Rozrywkę mieszkańcom zapewniają również lokalne kina, teatry, muzea, centra kultury i biblioteka.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Na terenie tej części miasta znajdują się 2 duże centra handlowe – Westfield Arkadia i Centrum Handlowe Wola Park. Przez końcem 2022 roku planowane jest otwarcie Fortu Wola, zamkniętej galerii, która została poddana modernizacji. Mieszkańcy mogą również korzystać z oferty licznych supermarketów i dyskontów, a także targowisk czy bazarów, m.in. z ekologiczną żywnością, antykami i rękodziełem.

Westfield Arkadia
Westfield Arkadia 

Zdrowie - oferta na warszawskiej Woli 

Osoby mieszkające w dzielnicy mogą zadbać o swoje zdrowie, korzystając z oferty sportowo-rekreacyjnej lokalnych basenów, klubów sportowych, kortów tenisowych i innych obiektów. Mają także możliwość aktywnego spędzania czasu na terenie licznych parków czy ścieżek rowerowych.

Jakość powietrza i wody

Jakość powietrza na Woli pozostawia sporo do życzenia, ponieważ jest to mocno zurbanizowany region o sporym natężeniu ruchu drogowego. W sezonie grzewczym zdarza się, że przekroczone zostają dopuszczalne normy zanieczyszczeń w powietrzu, w tym dwutlenku azotu. Jakość wody jest wysoka i nadaje się do picia, co potwierdzają raporty Wodociągów Warszawskich.

Oferta placówek medycznych

W dzielnicy świadczenia medyczne są realizowane w sześciu szpitalach i centrach medycznych. Należą do nich: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Centrum Medyczne „Żelazna”, Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy „Attis” i Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej.

Do dyspozycji mieszkańców jest także kilkanaście przychodni i liczne apteki, w tym całodobowy punkt apteczny na alei Jana Pawła II. Jakość usług medycznych jest oceniana jako wysoka.

Warto wiedzieć o dzielnicy Wola

Wola to dobrze zlokalizowana dzielnica Warszawy, znajdująca się przy samym Śródmieściu. Wyróżnia się dobrze rozwiniętym systemem transportu miejskiego, co pozwala szybko dostać się do centrum i pozostałych części miasta. Jest także uznawana za nowoczesny ośrodek biznesowy oraz handlowy.

W lokalizacji znajduje się wiele terenów zielonych, a także ciekawa oferta kulturalna, gastronomiczna oraz rozrywkowa. W najbliższym czasie planowana jest realizacja wielu inwestycji biznesowych, mieszkaniowych i drogowych.

Do najważniejszych wad dzielnicy zalicza się wysokie ceny nieruchomości, korki uliczne oraz niezbyt wysoką jakość powietrza.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: