Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Plakaty "zrób to sam"

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 18.06.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 24 głosów

Plakaty "zrób to sam"
Jak stworzyć własny plakat, który odmieni Wasze ściany? Sprawdźcie nasze porady!

Propozycje na dodatki metodą 'zrób to sam' pojawiają się u nas bardzo często. Nawet jeśli nie jesteście wyjątkowo uzdolnieni, możecie za pomocą kilku prostych sztuczek, stworzyć niezwykłe elementy wykończenia wnętrz. Jest to też wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu, zarówno z dziećmi, jak i z partnerem. Poniżej kilka pomysłów na wykonanie łatwych plakatów, które zdecydowanie wpłyną na klimat Waszego wnętrza i wywołają zachwyt u odwiedzających Was gości.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy ozdabianie ścian plakatami jest wciąż modne
 • jak stworzyć własny plakat
 • jak wykonać plakat w stylu skandynawskim

Plakaty motywacyjne

W ciągu ostatnich kilku sezonów ogromną popularnością na aukcjach internetowych cieszą się plakaty z optymistycznym, zachęcającym do działania przekazem. Ceny tego typu dodatków nie są zwykle niskie i jeśli jesteście fanami tego typu 'motywatorów' mogą Was słono kosztować. Plakaty takie często składają się jedynie z tła i wybranego cytatu, zdania, czy frazy. Opierają się na tzw. hand lettering, czyli sztuce rysowania liter. Nie ma tu żadnych specjalnych wytycznych ani reguł, na których należy bazować.

Warto przejrzeć propozycje na przeróżnych aukcjach i zastanowić się jakie przekazy Wam najbardziej odpowiadają. Do stworzenia plakatu potrzebne będą jedynie arkusze białego lub kolorowego brystolu, pisaki, stalówka, czy choćby najzwyklejszy długopis i ołówek. Siadając do rodzinnego rysowania, możecie pokusić się o wykonanie różnych motywujących fraz, które będą odzwierciedlały Wasze potrzeby i przekonania. Jest to, jak już wspomnieliśmy wspaniały pomysł na wspólne popołudnia, dający niezwykłe efekty prawie bez kosztów. Skończone plakaty możecie oprawić w najróżniejsze ramki, czy choćby antyramy i powiesić w dowolnie wybranym przez Was miejscu. Czasem warto pokusić się o proste i łatwe rozwiązania, zamiast od razu sięgać do portfela i wydawać majątek na rzeczy, które można zrobić samemu.

Plakaty w stylu skandynawskim

Styl rodem z północy od dłuższego czasu zajmuje bardzo wysokie miejsce wśród najczęściej wybieranych. Nie ma się co dziwić, jest on bowiem wyjątkowo funkcjonalny, urzekający i ponadczasowy. Wielu z Was świetnie odnajduje się w skandynawskiej prostocie, elegancji, nonszalancji i zbliżeniu do natury.

Nieodzownym elementem są tu dekoracje ścienne, zwykle minimalistyczne obrazy i plakaty. To właśnie Skandynawowie przekonali cały świat, że proste wzory są naprawdę piękne i ma to odzwierciedlenie we wspomnianych plakatach. Do wyboru jest różnorodne wzornictwo, z naciskiem na prostotę. W stylu tym dekoracje ścienne to przede wszystkim typografia, wspomniany powyżej motywacyjny 'hand lettering', geometria, motywy roślinne i zwierzęce. Bywa, że powyższe wzory i formy przenikają się na jednym plakacie, jest to jednak trochę bardziej skomplikowana sprawa, wymagająca dość uzdolnionej ręki.

To, co możecie wykonać samemu, z wykorzystaniem jedynie arkuszy białego brystolu i czarnego mazaka to wszelkie geometryczne wzory, proste litery na przykład każdego z członków rodziny, liczby, mające znaczenie dla Was lub też zupełnie przypadkowe, łatwe do odrysowania, a wyjątkowo 'skandynawskie' rogi renifera, czy delikatne motywy roślinne, takie jak gałąź paproci (bardzo modna w odcieniu Greenery w poprzednim sezonie). Możliwości jest naprawdę wiele, możecie wyżej proponowane hasła motywacyjne połączyć z plakatami z wykorzystaniem wzorów geometrycznych, oprawić w eleganckie ramy i powiesić w salonie, czy też w każdym innym wybranym pomieszczeniu, łącznie z łazienką.

 

Dziecięce dzieła sztuki

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami dzieci i szukacie pomysłu na zagospodarowanie ścian w pokoju dziecięcym, pokuście się o wspólne artystyczne zabawy i stwórzcie na podstawie dostępnych projektów, bądź własnych wyobrażeń oryginalne i niepowtarzalne plakaty z motywem, który najbardziej im będzie odpowiadał.

Powyższe propozycje, zarówno motywacyjne hasła, jak i skandynawskie wariacje świetnie sprawdzą się w królestwie najmłodszych, jeśli tylko wykonane zostaną w duchu dziecięcym, a więc z użyciem kolorowego tła oraz barwnych pisadeł. W internecie znajdziecie mnóstwo motywów zarówno gotowych do druku i powieszenia na ścianie – wersja dla tych z Was, którzy nie dadzą się przekonać do pracy kreatywnej.

Dla tych z Was, którzy nie boją się jednak pobrudzić rąk kolorowymi mazakami, gotowe wzory mogą stać się jedynie inspiracją. Własnoręcznie wykonane przez dzieci plakaty, z niewielką pomocą dorosłych będą zarówno dla Was, jak i dla najmłodszych ogromnym powodem do dumy.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023