Jak mieszka się w gdańskiej Oliwie?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 19.08.2019, Data aktualizacji: 29.10.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 9 głosów

Jak mieszka się w gdańskiej Oliwie?
Gdańska Oliwa to miejsce, które w harmonijny sposób łączy historię i współczesność. Jak żyje się w tej dzielnicy?

Gdańsk to jedno z najciekawszych polskich miast, które co roku przyciąga rzesze turystów. Jedną z jego najstarszych i najpiękniejszych dzielnic jest Oliwa. Rozciąga się ona od Jelitkowa do trójmiejskiej obwodnicy oraz od Sopotu po Strzyżę. Jest atrakcyjna ze względu na bogatą architekturę oraz magiczny krajobraz. W dodatku staje się biznesowym centrum miasta. Inwestycja w mieszkanie w tej lokalizacji to doskonały pomysł, ponieważ jeśli nie będziemy tu mieszkać, to z pewnością możemy zarabiać na wynajmie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest historia Oliwy
 • jak wygląda architektura tej dzielnicy 
 • czy Oliwa jest zielonym osiedlem 

Krótka historia Oliwy

Wzmianki o Oliwie pochodzą z XII wieku. W niewielkiej wsi zaproszeni przez pomorskiego księcia cystersi utworzyli klasztor. Stał się on bardzo ważnym ośrodkiem religijnym regionu Pomorza Gdańskiego. Następnie w 1831 roku, ze względu na lokalizację pomiędzy zalesionymi wzgórzami a morzem przekształcono Oliwę w miejscowość uzdrowiskową. Dopiero w pierwszej połowie XX wieku została ona przyłączona do Gdańska.

Nazwę dzielnicy nadali wspomniani cystersi, dla których drzewo oliwne stanowi ważny symbol religijny. Stworzony przez nich kompleks kościoła ze spichlerzami przetrwał do dziś i stanowi główną atrakcję tej części Gdańska.

Klasztor pocysterski, źródło: Flickr, autor: altotemi.

Architektura Oliwy

To co zdecydowanie przyciąga do Oliwy, to przede wszystkim architektura. Podczas spaceru ulicami dzielnicy możemy zobaczyć wiele przepięknych budynków, które pochodzą z poprzednich wieków, jak choćby Archikatedra Oliwska, Kościół św. Jakuba, Pałac Opatów czy Spichlerze. Stoi za nimi ciekawa historia. To wszystko w doskonały sposób harmonizuje się z okoliczną naturą. Czego doskonałym przykładem jest największa atrakcja Oliwy, czyli przepiękna archikatedra wraz z Pałacem Opatów i przyległym parkiem.

Serce dzielnicy znajduje się na Starym Rynku Oliwskim, gdzie zlokalizowany jest jeden z najcenniejszych budynków tej części miasta - Dom Bramny (Dom Zarazy). Funkcjonują tu również oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Zabytkowa Kuźnia Wodna.

Pałac Opatów, źródło: Wikipedia, autor Jędrycha

Klimat Oliwy tworzą również urocze wille, zabytkowe kamienice oraz rezydencje bogatych Gdańszczan. Co ciekawe dzielnica stała się również centrum biznesowym Gdańska. To tutaj znajdują się największe kompleksy biurowe północnej Polski oraz najwyższy w mieście wieżowiec. Nowoczesne osiedla, charakteryzują się natomiast nietypowym, ale współczesnym designem oraz przede wszystkim wieloma udogodnieniami dla mieszkańców. Szczególnie widoczna jest tutaj świadomość ekologiczna lokalnej społeczności oraz dbałość o wspólne otoczenie.

W tym miejscu historia przepięknie przeplata się ze współczesnością.

Zieleń na gdańskiej Oliwie

Gdańska Oliwa oprócz przepięknej architektury ma do zaproponowania również mnóstwo terenów zielonych, idealnych na długie spacery czy aktywność na świeżym powietrzu. Teren dzielnicy jest pokryty zielenią aż w 80 procentach. Warto przejść się do Lasów Lisowskich, w których znajduje się jeden z największych w Polsce naturalny ogród zoologiczny, rezerwaty Wąwóz Huzarów i Źródliska w Dolinie Ewy. Ciekawym miejscem są również lokalizacje wokół głazów jak Diabelski Kamień czy Kamienna Twarz.

Można się również wybrać na najwyższy punkt widokowy na górze Pachołek, gdzie roztacza się widok na panoramę miasta. Warto też wiedzieć, że to właśnie na Oliwie znajduje się najwięcej pomników przyrody w całym Gdańsku - jest ich tutaj aż 58.

Doskonałe połączenie zarówno architektury, jak i natury stanowi słynny Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Jest to zespół ogrodowo-pałacowy, który pochodzi z I poł. XVIII stulecia. Twórcy wzorowali się na francuskiej barokowej sztuce ogrodowej. Tutaj znajdziemy szpaler strzyżonych lip o wysokości ok. 15 m, który tworzy 112-metrową aleję. Cysterscy mnisi nadali jej nazwę "Droga do wieczności".

Aleja przechodzi ku wschodowi w dwa odgałęzienia biegnące z obu stron długiego kanału. Dzięki temu powstała iluzja, że morze odległe o 2 km, zaczyna się tuż za ogrodem. Znajdziemy tu również palmiarnię i najstarszą palmę daktylową w Polsce, ogród botaniczny czy XVIII-wieczne groty szeptów, czyli ustawione idealnie naprzeciw siebie muszle akustyczne. Najobszerniejsza część parku powstała pod koniec XVIII w. w stylu angielskim.

Park Oliwski, źródło: Flickr, autor: altotemi 

Komunikacja na Oliwie

Nieważne czy wybieramy się do Oliwy bezpośrednio z Gdańska czy Sopotu dzięki dobrej komunikacji miejskiej możemy się tam znaleźć zaledwie w kilka minut. Do dyspozycji mamy tramwaje, autobusy czy szybką kolej miejską. Na Zachodzie z dzielnicą graniczy Obwodnica Trójmiasta, za którą (ok.100 metrów) znajduje się Lotnisko im. Lecha Wałęsy.

Rynek mieszkaniowy na Oliwie

Według danych serwisu RynekPierwotny.pl średnia cena za m2 wynosi tutaj 12082,72 złote, co plasuje Oliwę na 2 miejscu wśród najdroższych gdańskich dzielnic. Co ciekawe jest to koszt o ponad połowę wyższy niż w najtańszych dzielnicach jak Chełm i Gdańsk Południe oraz Osowa. Znajdziemy tutaj tylko oferty nieruchomości, których cena za mk2 wynosi ponad 9 500 złotych.

Zdecydowanie przeważają lokale średniej wielkości o powierzchni od 35 do 50 m2 oraz większe od 65 do 80 m2. Na trzecim miejscu znajdują się mieszkania, których metraż mieści się w przedziale od 50 do 65 m2. Nie znajdziemy tutaj w ogóle oferty lokali poniżej 20 m2 oraz powyżej 100 m2. Średni metraż mieszkania w gdańskiej Oliwie wynosi 59,56 m2.

Na rynku tej dzielnicy zdecydowanie dominują oferty lokali 2-pokojowych. Następne w  kolejności są mieszkania 2-pokojowe. Znajdziemy również kilka mieszkań 1-pokojowych i 4-pokojowych.

 

Dla kogo?

Dzielnica zajmuje 18 km2, a mieszka tutaj zaledwie 17 tys. mieszkańców. Sprawia to, że Oliwa cieszy się opinią jednej z najbardziej zadbanych i przyjaznych dzielnic Gdańska. Jest to zasługa szczególnie ogromnej ilości terenów zielonych, parków oraz miejsc do rekreacji. Jest to lokalizacja szczególnie atrakcyjna dla osób, które szukają mieszkania w miejscu gdzie obok historii wyraźnie zaznacza się współczesność. Dodatkowo organizowane są liczne imprezy kulturalne i sportowe, działa wiele klubów i stowarzyszeń, co stwarza idealną przestrzeń do realizacji swoich pasji czy możliwości spędzania wolnego czasu.

Najważniejsze jest natomiast to, że mimo takiej atrakcyjności dzielnicy ceny mieszkań są tu lepsze niż choćby w sąsiadującym Sopocie, czy w porównaniu do innych, droższych dzielnic Gdańska. To idealne miejsce na inwestycję, ponieważ jeśli nie zdecydujemy się by zostać tu na stałe, mieszkanie zawsze możemy z powodzeniem wynająć.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: