Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zamieszkaj na Pradze-Północ

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 31.08.2022, Data aktualizacji: 19.04.2024

12 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Warszawska Praga-Północ – jak się mieszka w dzielnicy?
Praga-Północ to jedna z popularniejszych dzielnic Warszawy, która w ostatnim czasie stopniowo zmienia swoje oblicze. Jakie miejsca warto odwiedzić? Gdzie robić zakupy? Czytaj.

Historyczna część prawobrzeżnej Warszawy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rejonów Warszawy. Praga-Północ znajduje się w sąsiedztwie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego i Parku Praskiego oraz w bliskiej odległości od Śródmieścia. Zajmuje obszar ponad 11 km kw. i liczy prawie 64 tys. mieszkańców. Praga-Północ jest doskonale skomunikowana z większością stołecznych dzielnic. Wiele obiektów oraz przestrzeni publicznych poddano tu rewitalizacji, dzięki czemu mieszkańcy mogą ponownie korzystać z ich potencjału.

Praga-Północ położona jest na prawym brzegu Wisły. Jako jedna z niewielu dzielnic Warszawy zachowała swój historyczny charakter i wyjątkowy klimat. Słynie z zabytkowych kamienic i ulic, licznych terenów rekreacyjnych oraz doskonale rozwiniętej infrastruktury.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego Praga-Północ zyskuje w ostatnich latach na popularności
 • z jakich atrakcji mogą korzystać mieszkańcy
 • co warto wiedzieć na planowanego jej rozwoju

Praga-Północ – informacje ogólne

Jedna z najbardziej klimatycznych i najstarszych dzielnic jest ważnym punktem na turystycznej mapie Warszawy. Stanowi też istotny węzeł komunikacyjny w stolicy. Według Miejskiego Systemu Informacji (MSI) Praga-Północ została podzielona na następujące obszary:

 • Pelcowizna;
 • Nowa Praga;
 • Szmulowizna;
 • Stara Praga.
Praga Północ z lotu ptaka Praga-Północ z lotu ptaka

Położenie dzielnicy na mapie Warszawy

Praga-Północ znajduje się w północno-wschodniej części miasta. Granicę na Wiśle dzieli z Żoliborzem i Śródmieściem. Od południowego-wschodu sąsiaduje z Pragą-Południe, od północy z Białołęką, a od wschodu z Targówkiem. Zaliczana jest do najmniejszych dzielnic Warszawy. Według danych GUS z 2021 r. zamieszkuje w niej 63 442 osób.

Zobacz nowe mieszkania na sprzedaż na Pradze-Północ w Warszawie

Planowany rozwój dzielnicy

Praga-Północ jest w ostatnich latach poddawana rewitalizacji na szeroką skalę. Ma ona na celu uruchomienie aktywizacji mieszkańców, zmniejszenia zagrożenia przestępczością czy stworzenie bardziej komfortowej przestrzeni do życia. W ramach zintegrowanego planu rewitalizacji na kolejne lata niezbędne są dalsze prace nad wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych i elektrycznych, odnawianiem dachów, elewacji czy balkonów, ocieplaniem ścian budynków oraz podłączaniem ich do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

 • Park Praski rozciąga się na powierzchni ponad 18 ha i położony jest pomiędzy Aleją Solidarności, ulicą Ratuszową, ul. Wybrzeże Helskie oraz Jagiellońską. Oferuje bogaty program rozrywkowy i rekreacyjny. Na terenie największego parku w tej dzielnicy znajduje się muszla koncertowa, plac zabaw, siłownia plenerowa, wiele tablic pamiątkowych oraz rzeźb. W sezonie letnim organizowane są liczne imprezy i festyny
 • Miejski Ogród Zoologiczny przy ulicy Ratuszowej jest doskonałym miejscem na relaks dla całej rodziny. Ogółem zajmuje powierzchnię 40 hektarów i posiada ok. 12 tys. zwierząt reprezentujących 500 gatunków. Obiekt ten jest otwarty codziennie przez cały rok.
wejście do warszawskiego zooWejście do warszawskiego ZOO
 • Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej, w którym odbywają się m.in. warsztaty i wernisaże. W ramach programu wydarzeń Festiwalu Kultury Żydowskiej można zapisać się na oprowadzanie po dawnych modlitewniach lub spacer „Śladami Praskich Żydów”. Latem organizowane są także koncerty na dziedzińcu.
 • Spośród atrakcji historycznych warto wymienić obiekty, takie jak: Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kawęczyńskiej, Cerkiew św. Marii Magdaleny czy Katedra św. Floriana. Ciekawym miejscem na mapie Pragi-Północ jest słynny Bazar Różyckiego oraz Centrum Praskie Koneser. Mieszkańcy wybierają się również chętnie na nadwiślańskie plaże, które w okresie letnim tętnią życiem nocnym po obu stronach Wisły.

Bezpieczeństwo dzielnicy

Na terenie Pragi-Północ znajduje się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VI przy ul. Jagiellońskiej, Dzielnicowy Rewir – Praga Północ przy Ząbkowskiej oraz VI Oddział Terenowy Straży Miejskiej. Nad bezpieczeństwem publicznym mieszkańców czuwają wszystkie wymienione służby porządkowe. Do najczęściej odnotowywanych incydentów i przestępstw na Pradze-Północ zalicza się bójki, drobne kradzieże oraz zakłócenia ciszy nocnej. Według policyjnych statystyk jest tu jednak bezpieczniej niż w Śródmieściu.

Oferta dla dzieci

Przy ulicy Dąbrowszczaków funkcjonuje samorządowa instytucja Dom Kultury Praga, która posiada bogatą ofertę zajęć dla najmłodszych oraz osób dorosłych. Po wieloletniej restrukturyzacji w 2021 roku został udostępniony też dzieciom Pałacyk Konopackiego. Nowoczesna przestrzeń dla dzieci znajduje się przy ul. Strzeleckiej, zaledwie 5 min. od Metra Szwedzka. W otwartej praskiej świetlicy można skorzystać z komputera, uzyskać informacje o planowanych wydarzeniach w dzielnicy, poczytać książkę czy po prostu odpocząć w „Przestrzeni Uważności”.

Na terenie Pragi-Północ znajduje się wiele placów zabaw, które zostały kompleksowo wyposażone i zrewitalizowane. Najpopularniejsze z nich usytuowane są w Parku Praskim, na plaży przy ul. Wybrzeże Szczecińskie czy w Parku Michałowskim. W praktycznie każdy weekend w Centrum Praskim Koneser odbywają się też różnego rodzaju imprezy dla najmłodszych.

Centrum praskie koneser Centrum Praskie Koneser

Komunikacja na Pradze-Północ  

Praga-Północ posiada dogodne połączenie komunikacyjne z wieloma dzielnicami miasta. Mieszkańcy mogą korzystać z rozwiniętej siatki tramwajowej i autobusowej. Dużym atutem lokalizacji są stacje II linii metra. Do centrum miasta można dotrzeć przez Most Śląsko-Dąbrowski, Most Poniatowskiego lub Most Świętokrzyski.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Dojazd do Śródmieścia zajmuje średnio 10-20 minut. Z bardziej peryferyjnych obszarów dzielnicy i w godzinach szczytu może potrwać do 40 minut. Najszybszym środkiem transportu jest oczywiście metro. Z Dworca Wileńskiego do stacji Świętokrzyska podróż nie powinna zająć więcej niż 10 minut.

Tramwaje

Kursy realizowane są w następujący sposób:

 • 1 – (Annopol – Rondo Starzyńskiego – Most Gdański – Banacha);
 • 3 – (Gocławek – pl. Szembeka – Dworzec Wileński – Annopol);
 • 4 – (Żerań Wschodni – Dworzec Wileński – Stare Miasto – Wyścigi);
 • 6 – (Gocławek – Dworzec Wileński Hallera – Metro Młociny;
 • 7 – (Kawęczyńska Zajezdnia Praga – Most Poniatowskiego – Centrum – P+R Aleja Krakowska);
 • 18 – (Żerań FSO – Rondo Starzyńskiego – Metro Ratusz – Metro Świętokrzyska – Królikarnia – PKP Służewiec);
 • 20 – (Żerań FSO – Plac HalleraDworzec Wileński – Zajezdnia Wola – WAT – Boernerowo);
 • 25 – (Annopol – Pożarowa – Dworzec Wileński – Most Poniatowskiego – Dworzec Centralny – Banacha);
 • 26 – (Wiatraczna – Gocławska – Dworzec Wileński – Stare Miasto – Nowe Bemowo – Metro Młociny).

Autobusy

Spośród najważniejszych linii autobusowych warto wymienić:

 • 509 – (Zwycięzców – Dw. Wileński – Tarchomin – Winnica);
 • 512 – (Dw. Wschodni – Kijowska – Dworzec Wileński – Zacisze – Gilarska);
 • 166 – (Plac Hallera – Dw. Wileński – Plac Trzech Krzyży – Dolna – os. Kabaty);
 • 162 – (Plac Hallera – Dworzec Wileński – Centrum Nauki Kopernik – Bartycka – EC Siekierki);
 • N21 – (Stara Miłosna – Wesoła Ratusz – PKP Gocławek – Dworzec Wileński – Metro Świętokrzyska – Dworzec Centralny).

Metro

Na terenie Pragi-Północ usytuowane są dwie stacje II linii metra: Dworzec Wileński oraz Szwedzka. Mieszkańcy mogą szybko dotrzeć zarówno do Śródmieścia, jak i na Wolę, Bielany, Mokotów czy Targówek.

Stacja Dworzec WileńskiStacja metra Dworzec Wileński

Dworce/ zajezdnie

W coraz bardziej popularnej części miasta znajduje się stacja kolejowa Warszawa Zoo i Warszawa Wileńska. Przy ulicy Kawęczyńskiej funkcjonuje Zajezdnia Tramwajowa Praga. Na granicy dwóch sąsiadujących ze sobą dzielnic (Pragi-Północ i Pragi-Południe) mieści się dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia.

Ścieżki rowerowe

Szlakiem łączącym Pragę-Północ z Nieporętem jest odcinek drogi dla rowerów o długości 16 km. Trasa rowerowa rozpoczyna się przy Rondzie Starzyńskiego, dalej biegnie przez ul. Jagiellońską obok dawnej fabryki FSO. Następnie przebiega w okolicach Portu Żerańskiego, przez Białołękę i kończy się przy Kanale Żerańskim w Nieporęcie. Do najbardziej popularnych ścieżek rowerowych można też zaliczyć biegnącą wzdłuż Wybrzeża Helskiego, przez Most Gdański oraz Most Siekierkowski.

Korki – gdzie najczęściej występują?

Głównymi arteriami komunikacyjnymi na Pradze-Północ są ulice: Radzymińska, Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie, Targowa, Jagiellońska oraz al. Solidarności. Ze względu na duże natężenie ruchu w godzinach szczytu, korki tworzą się wówczas w tych miejscach. Mieszkańcy podróżujący samochodem powinni się liczyć z utrudnieniami i dłuższym czasem dojazdu do centrum miasta oraz lewobrzeżnych dzielnic w dni powszednie.

Planowane inwestycje drogowe

Najbliższe plany inwestycyjne obejmują przebudowę ulicy Starzyńskiego, która biegnie od Mostu Gdańskiego do Ronda Żaba. Prace nad poszerzeniem chodnika i budową brakującego fragmentu drogi rowerowej wystartowały w połowie sierpnia 2022 r. W ramach wspomnianej inwestycji drogowej zostanie też wymieniona sygnalizacja świetlna przy skrzyżowaniu z ul. Szwedzką. Oprócz tego Zarząd Dróg Miejskich planuje nasadzenia kompensacyjne (7,5 tys. krzewów i bylin, 19 dębów oraz 14 klonów polnych).

Praga Północ Widok na Dzielnice Praga-Północ

Edukacja na Pradze-Północ

Na terenie dzielnicy znajdują się zarówno publiczne, jak i niepubliczne placówki edukacyjne. Najmniej jest żłobków publicznych, co generuje problemy z brakiem wolnych miejsc. Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym napotykają również pewne trudności przy zapisywaniu podopiecznych do przedszkola. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w szkołach podstawowych, część z nich decyduje się na prowadzenie zajęć w systemie dwuzmianowym.

Żłobki i przedszkola

Na Pradze-Północ funkcjonują 3 żłobki publiczne oraz 4 niepubliczne. Większość z nich zapewnia opiekę maluchom od 1. do 3. roku życia. Rodzice starszych dzieci mogą skorzystać z oferty 13 przedszkoli publicznych i 5 prywatnych.

Szkoły podstawowe

Do dyspozycji mieszkańców pozostaje 7 placówek publicznych, w tym 3 z oddziałami integracyjnymi. Mowa o szkole podstawowej nr 30, nr 73 oraz nr 354. Na terenie dzielnicy usytuowane są także 4 placówki niepubliczne. Jedna z nich realizuje program terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Licea i technika

Na Pradze-Północ funkcjonuje 6 liceów, w tym 2 prywatne. Oprócz tego znajduje się Zespół Szkół nr 11, ZS nr 14, ZS nr 33, ZS nr 40 i ZS nr 73. W dwóch spośród wymienionych placówek znajduje się Technikum Mechaniczne nr 5 oraz Technikum nr 20. W rankingu szkół średnich zlokalizowanych na Pradze-Północ wysokie miejsce zajmuje VIII Liceum Ogólnokształcącemu im. Władysława IV, Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia i L LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy.

Uczelnie wyższe

Na terenie Pragi-Północ znajduje się Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej - Kampus Jagiellońska, Wyższa Szkoła Menadżerska w Warszawie przy ulicy Kawęczyńskiej oraz Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie. Seniorzy mogą skorzystać z bogatej oferty programowej na Praskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Rekreacja na Pradze-Północ 

Na terenie dzielnicy funkcjonuje Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, którego obiekty znajdują się w kilku lokalizacjach (przy Jagiellońskiej, Kawęczyńskiej, Szanajcy oraz Targowej). Oferta DOSiR dotyczy różnego rodzaju zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W obiekcie położonym na ulicy Jagiellońskiej 7 dostępna jest hala sportowa, pływalnia, komnata solna, sauna sucha, siłownia oraz kręgielnia.

Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej na Pradze-Północ

Tereny zielone

Mieszkańcy chętnie korzystają z walorów krajobrazowych i przyrodniczych odnowionych parków oraz skwerów. Zielonym sercem Pragi-Północ jest Park Praski, w którym do dyspozycji mieszkańców pozostaje ponad 18 ha terenów rekreacyjnych. Po dwuletnim remoncie odrestaurowane zostały tutaj alejki oraz zamontowane nowoczesne meble miejskie i wodne atrakcje dla dzieci. Dużą popularnością cieszy się także Park Michałowski, na obszarze którego znajdują się nowe ławki, oświetlenie oraz wybieg dla psów. W przyszłości dzielnica ma zyskać nowy Park Naturalny Golędzinów (pomiędzy Mostem Gdańskim a Grota-Roweckiego).

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Popularnym miejscem pieszych wycieczek są nadwiślańskie ścieżki, które rozciągają się wzdłuż Wybrzeża Szczecińskiego czy Wybrzeża Helskiego. Do ogólnodostępnych i przyjaznych przestrzeni zalicza się również Tężnie Solankowe na Placu Hellera istniejące od 2018 roku. Z pozostałych miejsc sprzyjających rekreacji warto wymienić siłownie plenerowe, boiska do koszykówki i piłki nożnej, kryte pływalnie.

Gastronomia i kultura na Pradze-Północ

Na mapie Pragi-Północ znajduje się wiele interesujących lokali gastronomicznych. Dzielnica stała się na tyle popularna, że z roku na rok przybywa tu nowych restauracji, klimatycznych knajp czy kawiarni. Lokalne punkty gastronomiczne serwują m.in. kuchnię polską, włoską czy libańską. Na scenie klimatycznego ogrodu przestrzeni Praga Centrum organizowane są często koncerty, w Centrum Praskim Koneser różnorodne festiwale a w Muzeum Warszawskiej Pragi ciekawe wystawy. W okresie wiosenno-letnim odbywa się także cykl zróżnicowanych tematycznie warsztatów.

Centrum Praskie Koneser - gastronomia Centrum Praskie KOneser

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Po wschodniej stronie Wisły można spróbować zarówno tradycyjnych dań kuchni polskiej, jak i włoskiej. Pizzę i makarony serwuje np. „Prawy Brzeg”. Szeroki wybór lokali gastronomicznych znajduje się w Centrum Praskim Koneser. Na terenie obiektu znajduje się m.in. „ AZIA Restaurants”, „Bombaj Masala Praga”, „Koneser Grill”, „Ferment Praski”, „Freya Cafe & Deli”, „Pijalnia Czekolady E. Wedel”. Wymienione restauracje posiadają w karcie potrawy z różnych stron świata, w tym dania kuchni tajskiej, indyjskiej.

Rozrywka w dzielnicy

Jedno z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Pragi-Północ usytuowane jest w nowoczesnym budynku przy ul. Jagiellońskiej. Pośród klimatycznych praskich kamienic znajduje się Nove Kino Praha oraz Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. Natomiast przy ulicy Kawęczyńskiej mieści się Teatr Oratorium, a na ul. 11 Listopada Teatr Academia. W postindustrialnej przestrzeni Centrum Praskie Koneser działa Muzeum Iluzji oraz Muzeum Sztuki Fantastycznej. W zabytkowym budynku przy Jagiellońskiej znajduje się Teatr Baj.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Mieszkańcy mogą wybrać się na większe zakupy do centrum handlowego Galeria Wileńska. W wielokondygnacyjnym budynku znajduje się ponad 30 sklepów znanych marek odzieżowych oraz ok. 20 punktów usługowych. Na mapie handlowej dzielnicy funkcjonuje także Galeria Nowa Praga skupiająca kilkudziesięciu wystawców z branży wyposażenia wnętrz.

Mieszkańcy korzystają też chętnie z oferty lokalnych supermarketów (np. „Carrefour”, „LIDL”, „TOP Market”, „Super Sam Pelcowizna” oraz rodzinnych, małych sklepów z produktami spożywczymi. Warzywa i owoce kupują najczęściej na osiedlowych straganach i bazarach (np. Różyckiego czy Namysłowska).

osiedlowy stragan z warzywami Osiedlowy stragan

Zdrowie – oferta dzielnicy Praga-Północ

Na Pradze-Północ mieści się 5 przychodni NFZ oraz 1 szpital publiczny z kilkoma oddziałami i poradniami przyszpitalnymi. W obrębie dzielnicy usytuowane są również prywatne placówki medyczne. Na obszarze Pragi-Północ znajduje się doskonale rozbudowana sieć aptek, realizująca recepty z refundacją NFZ.

Jakość powietrza i wody

Problem smogu pojawia się głównie w okresie jesienno-zimowym. Jakość powietrza odbiega często od normy i może stanowić problem dla osób z problemami oddechowymi. Na wysokie stężenie zanieczyszczeń wpływ mają „kopciuchy”, które znajdują się nadal w starych i niezmodernizowanych kamienicach. Jeśli chodzi o jakość wody pitnej, to nadaje się do picia nawet bez uprzedniego przegotowania.

Oferta placówek medycznych

Na terenie dzielnicy znajduje się SZPZLO Przychodnia Rodzinna przy ul. Otwockiej oraz Przychodnia Rodzinna przy Dąbrowszczaków, Przychodnia Internistyczno-Specjalistyczna (ul. Radzymińska i Jagiellońska), Przychodnia Internistyczna ul. Gilarska.

Oprócz tego usytuowany jest publiczny Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego wraz z kilkoma poradniami specjalistycznymi. Przy ul. Dąbrowszczaków mieści się również Centrum Diagnostyczno-Specjalistyczne, m.in. z pracownią RTG i USG i opieką stomatologiczną.

Warto wiedzieć o dzielnicy Praga-Północ

Do najważniejszych atutów Pragi-Północ można zdecydowanie zaliczyć: świetne położenia względem Śródmieścia, bliskość Wisły, kameralny i zabytkowy charakter wraz z historyczną zabudową, oryginalne kamienice. Dzielnica jest znana z kultowych dla warszawiaków miejsc i poddawana od wielu lat rewitalizacji. Wciąż pozostawia wiele do życzenia kwestia bezpieczeństwa w niektórych okolicach, jakość powietrza czy ilość terenów zielonych.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023