Poznańska dzielnica Stare Miasto – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 13.12.2022, Data aktualizacji: 13.12.2022

15 minut czytania
Poznańska dzielnica Stare Miasto
Stare Miasto to jedna z dzielnic Poznania, która cieszy się szczególnym uznaniem wśród mieszkańców. Dlaczego wciąż nie słabnie zainteresowanie mieszkaniami w tej części miasta? Co warto wiedzieć o Starym Mieście? Przeczytaj.

Stare Miasto to dynamicznie rozwijający się rejon Poznania, który jest doceniany za świetne połączenie z centrum miasta. Przyciąga licznymi atrakcjami, zabytkami, rozbudowanym zapleczem gastronomicznym, usługowym oraz kulturalnym. Jeden z najlepiej skomunikowanych obszarów Poznania tętni życiem i zapewnia mieszkańcom moc atrakcji.

Z tego artykułu dowiedz się m.in.:

 • dlaczego mieszkania na Starym Mieście cieszą się dużym popytem
 • czy można tu znaleźć wiele nowoczesnych inwestycji
 • jakie są atuty i wady centralnych lokalizacji

Dzielnica Stare Miasto – informacje ogólne

Stare Miasto jest bardzo atrakcyjnym miejscem na mapie Poznania. Do początku lat 90. stanowiło jedną z 5 administracyjnych dzielnic miasta. Obecnie wchodzi w skład 42 jednostek pomocniczych nazywanych osiedlami. Dawny podział wciąż funkcjonuje w statystykach, świadomości mieszkańców oraz działalności niektórych urzędów. Z tego względu wcześniejsze nazewnictwo znajduje się również w poniższym opisie. Stare Miasto zostało podzielone na następujące jednostki pomocnicze. 

 • Morasko-Radojewo – osiedle zachowało podmiejski charakter i znajduje się tuż przy granicy miasta. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna oraz willowa.
 • Piątkowo – obszar ten dynamicznie się rozwija i zajmuje powierzchnię ponad 4 km kw. Generalnie na osiedlu przeważają duże skupiska bloków, w północno-zachodniej części dominuje zabudowa jednorodzinna.
 • Umultowo – znajduje się w północnej części miasta. Na osiedlu przeważa zabudowa jednorodzinna. Usytuowane są także osiedla uniwersyteckie i kompleksy budynków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
 • Jana III Sobieskiego i Marysieńki – znajduje się na północy Piątkowa. Na przeważającej części dominuje zabudowa blokowa, usytuowane są także liczne punkty handlowo-usługowe.
 • Naramowice – osiedle typowo mieszkalne, na terenie którego nie brakuje marketów i restauracji. Budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne rozwija się zwłaszcza w północnej części osiedla, na obrzeżach przeważa zabudowa jednorodzinna.
 • Stare Winogrady – zielona okolica mieszkalna, na obszarze której znajduje się Park Cytadela oraz dwa muzea. Zabudowa jest dość zróżnicowana, część osiedla stanowią bloki z tzw. wielkiej płyty.
 • Nowe Winogrady Północ – znajduje się w otoczeniu licznych parków i punktów handlowo-usługowych. Na terenie osiedla powstaje wiele nowoczesnych kompleksów mieszkalno-usługowych.
 • Nowe Winogrady Południe – na tym obszarze usytuowane są trzy atrakcyjne parki, po których można spacerować wśród 100-letnich drzew. W zabudowie dominuje budownictwo wielorodzinne.
 • Nowe Winogrady Wschód – nie brakuje tu zabytków, skwerów zieleni oraz budynków mieszkalnych. Na tym terenie powstaje wiele nowych osiedli mieszkaniowych.
 • Winiary – osiedle położone jest blisko centrum miasta. Większość zabudowy nawiązuje do starej architektury.
 • Stare Miasto – najbardziej reprezentacyjna część Poznania, gdzie rekonstrukcja oryginalnej zabudowy zakończyła się w latach 60. Na osiedlu przeważają stylizowane kamienice mieszkalne.
Stary rynek, RatuszStary Rynek, Ratusz

Położenie dzielnicy na mapie Poznania

Stare Miasto jest jednym z najbardziej znanych miejsc na mapie Poznania. Jego granicę wyznacza od zachodu ul. Obornicka, Lechicka, Piątkowska, Mieszka I, Roosevelta oraz Most Dworcowy, Most Królowej Jadwigi i nowe koryto Warty.

Planowany rozwój dzielnicy

Stare Miasto stale się rozwija i wciąż inwestuje w realizację nowych projektów. Spora ilość nowoczesnych inwestycji deweloperskich powstaje na os. Naramowice oraz Piątkowo. Przykład stanowi „Zielony Żurawiniec” – osiedle zaprojektowane w kameralnych i 5-piętrowych budynkach, których część zostanie oddana do użytkowania w III kwartale 2023 r. Nowa inwestycja powstanie na Naramowicach w pobliżu rezerwatu przyrody i bliskim sąsiedztwie zielonych terenów nad Wartą.

W ramach kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mogli zagłosować na następujące projekty: stworzenie ogólnodostępnej przestrzeni i plenerowej siłowni przy ul. Solnej, bezpłatne szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, modernizacja boiska przy Szkole Podstawowej nr 82, organizacja cyklicznych koncertów na dziedzińcu Urzędu Miasta oraz wprowadzenie w miejską przestrzeń miniaturowych figur koziołków. Część z nich zostanie zrealizowana w 2023 roku po pozytywnym zaopiniowaniu i zliczeniu głosów.

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Mieszkańcy Starego Miasta mogą korzystać z licznych instytucji kultury i rozrywki, terenów rekreacyjnych, galerii handlowych oraz uczelni wyższych. Dzielnica jest tłumnie odwiedzana przez turystów, którzy mają szansę zobaczyć atrakcyjne zabytki i uczestniczyć w wielu wydarzeniach sportowo-rekreacyjnych. Do szczególnie popularnych miejsc i głównych atrakcji miasta zalicza się Stary Rynek. Turystyczne centrum Poznania obfituje w zabytki z niemal wszystkich epok. Funkcjonuje tu wiele restauracji, pubów i kawiarni, jak również odbywa się sporo cyklicznych wydarzeń kulturalnych.

 • Poznański Stary Rynek – główny plac miejski powstał ok. 1253 roku. W centralnym punkcie usytuowany jest renesansowy ratusz, z wieży którego rozlega w południe hejnał Poznania. Na terenie Starego Rynku odbywają się liczne festiwale, koncerty oraz jarmarki.
 • Muzeum Narodowe w Poznaniu – istnieje od 1857 r., znane jest pod obecną nazwą od 1950 roku. Słynie z najstarszych i bogatych zbiorów wartych uwagi. Na miejscu można skorzystać z oprowadzania kuratorskiego po licznych wystawach. Muzeum Narodowe organizuje też wykłady z twórczości wielkich poetów.
 • Zamek Królewski w Poznaniu – prawdopodobnie został wzniesiony przez Przemysława II w XIII wieku. Stanowi świadectwo wielu wydarzeń historycznych. W latach 1959-1964 został częściowo odbudowany, a w 2010-2013 zrekonstruowany na podstawie projektu Witolda Milewskiego.
 • Zamek Cesarski w Poznaniu – neoromański pałac powstał w latach 1905-1910. Zaprojektowany został przez Franza Schwechtena i zbudowany dla Wilhelma II. Obecnie znajduje się tam Centrum Kultury Zamek. Sale zamkowe są często wynajmowane na wystawy lub eventy.
 • Stary Browar – centrum handu i sztuki funkcjonuje od 2013 roku. Położone jest przy ul. Półwiejskiej w Poznaniu. Na terenie Starego Browaru znajduje się ok. 210 punktów handlowych oraz gastronomicznych.
 • Rogalowe Muzeum Poznania – usytuowane jest przy Starym Rynku, w renesansowej kamienicy w samym sercu Poznania. Placówka zaprasza nie tylko na pokazy wypieku Rogali Świętomarcińskich. Organizuje też warsztaty edukacyjne oraz spotkania firmowe.

Bezpieczeństwo dzielnicy Stare Miasto

Spośród największych problemów wskazywanych przez mieszkańców Starego Miasta należy wymienić: zakłócanie ciszy nocnej, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niszczenie mienia społecznego przez pijanych imprezowiczów czy zaśmiecanie przestrzeni publicznej. Najwięcej tego typu zdarzeń ma miejsce w ścisłym centrum Poznania. Mieszkańcy pozostałych osiedli czują się względnie bezpiecznie. Z roku na rok maleje tu liczba przestępstw, rozbojów i bójek. Poziom bezpieczeństwa pozytywnie oceniają zwłaszcza osoby zamieszkujące na os. Winogrady. Na obszarze dzielnicy znajduje się Komisariat Policji Poznań Stare Miasto.

Oferta dla dzieci

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez najmłodszych mieszkańców jest Stary Rynek. W tej części Poznania nie brakuje rozrywek i atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Maluchy mają możliwość własnoręcznego wyrobienia rogala w Rogalowym Muzuem. Przy okazji świetnej zabawy mogą poznać historię miasta za sprawą ilustrowanych animacji.

Ciekawe wydarzenia i rozwijające kreatywność aktywności organizuje także Centrum Kultury Zamek oraz Stary Browar. W placówce handlu i sztuki znajduje się Sala Zabaw Fikołki, z której mogą skorzystać dzieci do 11. roku życia. 

Na Starym Mieście usytuowane są atrakcyjne place zabaw. Niektóre z nich zostały przystosowane do maluchów w wieku 1-3 lat. Największą popularnością cieszą się place zabaw w Parku Cytadela oraz Stare Koryto Warty. Drugi z wymienionych znajduje się zaledwie 400 km od głównego rynku i został nowocześnie urządzony, m.in. w tor przeszkód, zjeżdżalnie, trampolinę oraz tor przeszkód.

Park Cytadela - Rosarium Park Cytadela, Rosarium

Komunikacja w poznańskiej dzielnicy Stare Miasto

Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi rejonami Poznania. Mieszkańcy mogą korzystać z licznych autobusów miejskich, w tym linii dziennych i nocnych oraz Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, który zapewnia doskonałe możliwości komunikacyjne. PST zdecydowanie ułatwia poruszanie się po mieście w godzinach szczytu.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Podróż samochodem z os. Morasko na Stare Miasto zajmuje ok. 10-15 min. W godzinach szczytu może się wydłużyć do nawet 40 minut. Z najbardziej oddalonych osiedli Starego Miasta można dojechać transportem publicznym do ścisłego centrum w ok. 25-30 min. Na podróż w godzinach szczytu warto przeznaczyć 50 minut.

Tramwaje

W obrębie Starego Miasta kursuje wiele linii tramwajowych. Dzięki PST można szybko dotrzeć do praktycznie każdej dzielnicy Poznania. Do najważniejszych linii tramwajowych na Starym Mieście zalicza się:

 • 2 – (Ogrody – Most Dworcowy – Poznań Główny – Dębiec PKM);
 • 3 – (Błażeja – Most Dworcowy – Dworzec Zachodni – Górczyn PKM);
 • 12 – (Połabska – Rondo Kaponiera – Poznań Główny – Starołęka PKM);
 • 18 – (Ogrody – Poznań Główny – Półwiejska – Franowo);
 • 24 – (Górczyn PKM – Dworzec Zachodni – Poznań Główny – Aleje Marcinkowskiego).

Autobusy

Siatka połączeń autobusowych na Starym Mieście jest doskonale rozwinięta. Z większości osiedli kursują bezpośrednie autobusy miejskie do centrum. Spośród najważniejszych linii autobusowych warto wymienić:

 • 159 – (Poznań Główny – Szpitalna – Port Lotniczy Ławica);
 • 160 – (Garbary PKM – Małe Garbary – Stary Strzeszyn);
 • 174 – (Unii Lubelskiej – Garbary PKM – Os. Sobieskiego);
 • 190 – (Os. Sobieskiego – Winogrady – Bobrzańska);
 • 348 – (Os. Sobieskiego – UAM Kampus – Radojewo/ Przebędowo Pętla).
Poznańskie autobusypoznański autobus

Metro

W stolicy Wielkopolski nie kursuje metro. Mieszkańcy mają jednak dostęp do Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Dworce / zajezdnie

Na Starym Mieście znajduje się stacja kolejowa Poznań Główny, Poznań Garbary oraz Dworzec Letni. Mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać zarówno z połączeń krajowych, jak i międzynarodowych. Z odrestaurowanego Dworca Letniego odjeżdżają pociągi Kolei Wielkopolskich. Natomiast PKP Poznań Garbary zapewnia głównie połączenia aglomeracyjne. Nieopodal stacji PKP Poznań Główny znajduje się dworzec autobusowy. Na terenie dzielnicy funkcjonuje m.in. pętla tramwajowa Os. Sobieskiego, Połabska oraz Wilczak. 

Ścieżki rowerowe

Stare Miasto jest miejscem wyjątkowo przyjaznym rowerzystom. Przez dzielnicę biegnie wiele atrakcyjnych ścieżek rowerowych. Dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza Wartostrada, czyli malownicza trasa biegnąca wzdłuż Warty. Na Starym Mieście rozlokowane są także liczne stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego. Rowerzyści mogą korzystać nie tylko z rozbudowywanych ścieżek Wartostrady, ale też tras w Parku Cytadela czy na Piątkowie.

ścieżki rowerowe w Poznaniu

Korki – gdzie najczęściej występują?

Stare Miasto jest położone na szlaku ważnych arterii komunikacyjnych. Przez obszar dzielnicy przebiega droga krajowa nr 92, łącząca Rzepin z Poznaniem, Warszawą i Mińskiem Mazowieckim. W pobliżu wschodniej granicy Starego Miasta położona jest DK 196, a przy zachodniej DK 433. Duże natężenie ruchu panuje w godzinach szczytu wzdłuż ulic, takich jak: Morasko, Umultowska, Winogrady, Szeligowskiego, Matejki, Księcia Mieszka. Największe utrudnienia pojawiają się najczęściej w okolicach Chwaliszewskiej oraz Naramowickiej.

Planowane inwestycje drogowe

Na koniec listopada 2022 r. zaplanowano przebudowę ulic na Umultowie, co wiąże się ze zmianą organizacji ruchu w okolicy Rubinowej i Ametystowej. W pierwszym kwartale przyszłego roku rozpocznie się również budowa kanalizacji deszczowej. Po przebudowie ww. ulice zyskają nową nawierzchnię i odpowiednie odpowiednie. W ramach inwestycji zostanie też wymienione oświetlenie oraz wybudowany kanał technologiczny. Wszystkie prace budowlane mają zakończyć się w III kwartale 2023 roku.

Edukacja – oferta dzielnicy Stare Miasto  

Mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z bogatej oferty edukacyjnej. Na Starym Mieście funkcjonują popularne szkoły publiczne i prywatne. Nie brakuje tu placówek z oddziałami integracyjnymi czy dwujęzycznymi. Wiele z nich zajmuje wysokie miejsce w ogólnopolskich rankingach. Na terenie dzielnicy znajdują się również prestiżowe uczelnie wyższe.

Żłobki i przedszkola

Na Starym Mieście funkcjonuje ponad 50 placówek edukacyjnych dla dzieci powyżej 3. roku życia. Na terenie dzielnicy rozmieszczone są 4 żłobki publiczne. Oprócz tego znajduje się ok. 20 placówek niepublicznych. Na obszarze Starego Miasta działa ponad 30 przedszkoli publicznych i podobna liczba prywatnych. Na liście dostępnych placówek publicznych dla maluchów znajduje się:

 • Żłobek „Krecik” przy ul. B. Chrobrego;
 • Żłobek „Calineczka” Pod Lipami 103;
 • Żłobek „Balbinka” Bolesława Śmiałego 106;
 • Żłobek „Ptyś” przy ul. Przyjaźni.

Spośród popularnych placówek edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym warto wymienić:

 • Oh-Mio! Montessori Polsko-Angielskie Przedszkole Niepubliczne;
 • Niepubliczne Przedszkole Sportowo-Językowe Fair-Play;
 • Publiczne Przedszkole „Buratino” przy os. Przyjaźni;
 • Mali Wielcy Przedszkole Twórczych Możliwości Placówka Niepubliczna;
 • Publiczne Przedszkole Maluchy;
 • Publiczne Przedszkole „Tęczowe Misie”;
 • Publiczne Przedszkole Misia Colargola.
Poznań - Stare Miasto

Szkoły podstawowe

Na Starym Mieście znajduje się 25 publicznych placówek edukacyjnych dla dzieci w wieku 7-14 lat. Wiele z nich posiada oddziały dwujęzyczne, sportowe i specjalne. Z listy placówek publicznych na Starym Mieście warto wymienić:

 • Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana III Sobieskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 17 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego;
 • Sportowa Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Kochanowskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 34 im. Wojska Polskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 35 im. Władysława Łokietka;
 • Szkoła Podstawowa nr 38;
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 40;
 • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Generała Oswalda Franka;
 • Szkoła Podstawowa nr 65 im. Żwirki i Wigury;
 • Szkoła podstawowa nr 68;
 • Szkoła Podstawowa nr 83 „Łejery”;
 • Szkoła Podstawowa nr 102 im. Marii Montessori.

Licea i technika

Na terenie Starego Miasta funkcjonuje 12 publicznych szkół średnich. Wysokie miejsce w rankingu zajmuje III LO i VI Liceum Ogólnokształcące „Paderek”. Wśród dostępnych placówek na Starym Mieście znajduje się:

 • III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego;
 • VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Paderewskiego;
 • XIII Licem Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza;
 • IX Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta;
 • XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie;
 • XV Liceum Ogólnokształcące im. prof. Wiktora Degi;
 • Liceum Ogólnokształcące im. Marii Magdaleny;
 • LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskie;
 • XXXII LO w ZSK im. Hipolita Cegielskiego;
 • Technikum Budowlane im. gen. Władysława Andersa;
 • Technikum Komunikacji w ZS przy ul. Fredry;
 • Technikum Poligraficzno-Administracyjne w ZSZ nr 6.

Uczelnie wyższe

Stare Miasto cieszy się ogromną popularnością wśród studentów. Na jego terenie usytuowane są uczelnie wyższe, które należą do najlepiej ocenianych w kraju. Na Starym Mieście można znaleźć:

 • Wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Poznańskiej;
 • Wyższa Szkoła Bankowa;
 • Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania.
UAM Poznań UAM, Poznań

Rekreacja w dzielnicy Stare Miasto

Mieszkańcy osiedli centralnych mogą korzystać z wielu miejsc przeznaczonych do rekreacji oraz odpoczynku pośród zieleni. Stare Miasto to lokalizacja, która sprzyja rodzinnym spacerom i uprawianiu różnych dyscyplin sportowych. Na terenie dzielnicy usytuowane są liczne skwery zieleni, boiska wielofunkcyjne, korty tenisowe czy konstrukcje niezbędne do gry w tenisa stołowego. Nie brakuje tu obiektów rekreacyjnych, pływalni, siłowni plenerowych i stacjonarnych.

Tereny zielone

Ogromną popularnością wśród mieszkańców cieszy się Park Cytadela, który rozpościera się na powierzchni ok. 100 ha. Obszar ten jest doskonałym miejscem na rodzinny piknik czy spacer. Na jego terenie usytuowane są szerokie i gruntowe alejki oraz idealna przestrzeń do jazdy na rolkach, hulajnogach lub rowerach. Mieszkańcy Starego Miasta chętnie odwiedzają także śródmiejski Park im. Adama Mickiewicza zlokalizowany pomiędzy ul. Fredry i św. Marcina. Na tym obszarze nie brakuje stref do odpoczynku i ciekawych obiektów architektonicznych.

Park Cytadela Park Cytadela

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Spośród najpopularniejszych placówek rekreacyjno-sportowych warto wymienić: „Calypso Poznań Półwiejska”, „Fitness Point”, „Sofit Studio”, „City Fit”, „Siłownia & Fitness Studio Harder Stary Browar”. Mieszkańcy Starego Miasta chętnie korzystają też z oferty Pływalni Miejskiej Winogrady czy Harmonia Wellness Club & Pool. Doskonałym miejscem do gry w tenisa, squasha, siatkówki lub badmintona jest Centrum Sportu i Rozrywki Fairplayce.

Gastronomia i kultura – dzielnica Stare Miasto

Oferta gastronomiczna na Starym Mieście zadowoli zarówno gusta osób poszukujących wysublimowanych smaków, jak i dań na wynos. Na terenie dzielnicy znajduje się szeroki wybór kawiarni oraz restauracji z kuchniami z całego świata. Najbardziej polecane lokale gastronomiczne są usytuowane przy Starym Rynku. Na wyróżnienie zasługuje bogata oferta kulturalna. Na Starym Rynku odbywają się ciekawe przedstawienia, happeningi i festiwale. Mieszkańcy mogą też korzystać ze zbiorów lokalnych bibliotek, domów kultury, kin oraz teatrów.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Dania kuchni regionalnej serwuje restauracja „Bulwar”, która mieści się przy Starym Rynku. Koneserzy tradycyjnych smaków mogą też skorzystać z oferty „Ratuszova” lub „Wiejskie Jadło”. Potrawy kuchni śródziemnomorskiej oferuje lokal „Czerwona Papryka”, a meksykańskiej „Czerwone Sombrero Stary Rynek”. Klasycznych potraw włoskich można spróbować w urokliwym bistro „Olivio” przy ul. Świętosławskiej. Sieciowa, tajska restauracja „Why Thai Food & Wine” znajduje się przy ulicy Kramarskiej.

Rozrywka w dzielnicy

Mieszkańcy Starego Miasta mogą się wybrać na seans filmowy do Multikina Stary Browar, Kina Muza lub Kina Pałacowego. Na terenie dzielnicy funkcjonuje także Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, Polski Teatr Tańca oraz Teatr Ósmego Dnia. Spektakle dla dzieci organizuje Zamek Cesarski w Poznaniu. W tym miejscu odbywają się również ciekawe wydarzenia, konkursy oraz spotkania z artystami. Kulturalne i społeczne życie Starego Miasta toczy się wokół rynku głównego, gdzie organizowane są jarmarki świętojańskie, plenerowe spektakle czy koncerty.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Na terenie dzielnicy znajduje się centrum handlowe Galeria MM, Poznań Plaza, Galeria Pestka, Półwiejska 2, Kupiec Poznański, Pasaż Różowy, Stary Browar. Na terenie wymienionych placówek mieści się wiele sklepów odzieżowych i lokali gastronomicznych. Mieszkańcy mogą tam skorzystać z bogatej oferty handlowo-usługowej. Mają też dostęp do licznych supermarketów i hipermarketów. Oprócz tego mogą się wybrać na zakupy na targowisko Plac Bernardyński, gdzie nie brakuje świeżych owoców i warzyw.

Zdrowie na Starym Mieście – oferta dzielnicy

W tej części miasta usytuowane są zarówno publiczne, jak i prywatne placówki medyczne. Na Starym Mieście funkcjonuje wiele przychodni POZ oraz specjalistycznych. Mieszkańcy mogą też skorzystać z oferty szpitali miejskich i klinicznych. Na obszarze całej dzielnicy rozlokowane są także liczne apteki, w których można zrobić zakupy przez całą dobę.

Jakość powietrza i wody

Poznań coraz skuteczniej walczy ze smogiem. Na Starym Mieście niejednokrotnie dochodzi jednak do przekroczenia dopuszczalnych norm PM2.5 czy PM10. Prognozy jakości powietrza i mapy zanieczyszczeń warto na bieżąco sprawdzać za pomocą internetowych aplikacji, np. na airly.org. Podobnie jak w pozostałych częściach Poznania, na Starym Mieście kranówka jest dobrej jakości.

Rezerwat Meteorytów Rezerwat Meteorytów

Oferta placówek medycznych

Mieszkańcy nie muszą wyruszać poza granice dzielnicy, by dostać się do lekarza POZ czy specjalisty. Na Starym Mieście znajduje się spora liczba przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistycznych. Do popularnych placówek medycznych zalicza się:

 • Specjalistyczna Przychodnia Lekarska NFZ;
 • Akademicka Przychodnia Lekarska;
 • CenterMed Poznań;
 • Przychodnia Specjalistyczno-Rehabilitacyjna z POZ;
 • Poradnia Chirurgiczna NZOZ Jalmed;
 • NFZ Przychodnia Rodzinna i Specjalistyczna Med-Colombo;
 • Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego;
 • Szpital Miejski im. Franciszka Raszei.

Warto wiedzieć o dzielnicy Stare Miasto

Dzielnica przyciąga osoby o różnym statusie materialnym i w praktycznie każdym wieku. Tętniące życiem są zwłaszcza centralne osiedla Starego Miasta, na terenie których chętnie zamieszkują studenci oraz pracujący single. Seniorzy i rodziny z dziećmi wybierają najczęściej okolice bardziej oddalone od ścisłego centrum. Dużym atutem Starego Miasta jest atrakcyjne położenie, ciekawa architektura, dogodne połączenie komunikacyjne, doskonale rozwinięta infrastruktura miejska. Do minusów tej lokalizacji zalicza się przede wszystkim hałas uliczny oraz korki w godzinach szczytu.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: