Łagiewniki-Borek Fałęcki – spokojna dzielnica Krakowa

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 15.11.2022, Data aktualizacji: 01.12.2022

10 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Łagiewniki-Borek Fałęcki – atrakcyjna dzielnica Krakowa
Spokojna, bezpieczna – tak mówią o tej dzielnicy Krakowa jej mieszkańcy. Dowiedz się, dlaczego warto zamieszkać w Łagiewnikach-Borku Fałęckim.

Łagiewniki-Borek Fałęcki to jedna z 18 dzielnic Krakowa oznaczona numerem IX. Powstaje tu wiele inwestycji deweloperskich, które przyciągają osoby poszukujące nowego lokum. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? Co warto wiedzieć o dzielnicy? Poznaj zalety tej okolicy.

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki wielu osobom kojarzy się obiektami sakralnymi. Jednak do jej największych zalet zalicza się bezpieczeństwo i stosunkowo niskie ceny mieszkań w porównaniu z innymi dzielnicami Krakowa.

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

 • jakie są atrakcje i ciekawe miejsca rekreacji
 • jak wygląda komunikacja i edukacja w tej części Krakowa
 • co warto wiedzieć o dzielnicy

Łagiewniki-Borek Fałęcki – informacje ogólne

W dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki mieszka ponad 15 tys. mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi: 5,42 km². Do 1990 r. wchodziła ona w skład dzielnicy Podgórze. Na terenie Łagiewnik znajduje się Centrum Jana Pawła II z kaplicą i muzeum ku czci papieża Polaka. Jednak najbardziej znanym obiektem w tej dzielnicy jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia z bazyliką zbudowaną na planie koła. Przyciąga ono pielgrzymów z całej Polski.

Cegielniana Łagiewniki Borek FalęckiCegielniana, Łagiewniki-Borek Falęcki

Położenie dzielnicy na mapie Krakowa

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki znajduje się w południowo-centralnej części Krakowa, po prawej stronie Wisły. Od północy sąsiaduje z Podgórzem, od wschodu z Podgórzem Duchackim, od południa ze Swoszowicami, a od zachodu z Dębnikami.

Planowany rozwój dzielnicy

Na terenie dzielnicy powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Niedawno zakończyła się budowa bloku przy ul. Fredry. Gmina wzbogaciła się też o kolejne nowe mieszkania komunalne – Zarząd Inwestycji Miejskich przekazał do Zarządu Budynków Komunalnych 46 lokali. Nowe obiekty przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Inne ważne plany inwestycyjne dotyczą budowy boiska do piłki nożnej ze sztuczną trawą i infrastrukturą towarzyszącą w ramach Centrum Aktywnego Wypoczynku Klubu Sportowego Borek przy ul. Żywieckiej 13. Zaplanowano też budowę wielofunkcyjnej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 56 przy ul. Fredry 65, a także budowę osiedlowej sieci cieplnej i przyłącza do budynku zlokalizowanego przy ul. Bobrzyńskiego 8.

Nowe mieszkania w Łagiewnikach-Borku Fałęckim

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia 

Wielu turystów przyjeżdża do dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki w celu zwiedzenia obiektów sakralnych, takich jak Sanktuarium św. Jana Pawła II czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Ciekawym punktem jest także Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.

Jakie miejsca warto odwiedzić?

 • Solvay Park, ul. Zakopiańska 105
 • Wieża widokowa w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II
 • Sanktuarium św. Jana Pawła II
 • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
 • Las Borkowski
Las Borkowski Las Borkowski 

Bezpieczeństwo dzielnicy

Mieszkańcy dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki uważają to miejsce za dobre do życia i bezpieczne. Policja ostrzega przed oszustwami metodą „na wnuczka” (oszust podaje się za krewnego lub funkcjonariusza i próbuje wyłudzić pieniądze od seniora). Prawie każdego dnia zgłaszane są takie przypadki.

Oferta dla dzieci

Na terenie dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki znajduje się wiele miejsc przystosowanych do potrzeb najmłodszych mieszkańców. Dzielnica ta uchodzi za ciche i spokojne miejsce, idealne dla rodzin z dziećmi. Jakie miejsca warto odwiedzić ze swoimi pociechami?

 • Mali Nurkowie Szkoła Pływania Dzieci i Niemowląt, ul. Zbrojarzy 26
 • Plac zabaw, ul. Zbrojarzy 42
 • Boisko do piłki nożnej, ul. Falowa 11
 • Klub Sportowy "BOREK", ul. Żywiecka 13

Komunikacja w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki jest dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami Krakowa. Przez tę część miasta przejeżdżają tramwaje oraz autobusy, które często kursują, dlatego w godzinach szczytu wielu mieszkańców tej okolicy rezygnuje z poruszania się własnym samochodem.

Ile zajmuje dojazd z Łagiewnik do centrum Krakowa?

Dojazd z dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki do centrum Krakowa zajmuje około 15 minut. W godzinach szczytu, czyli pomiędzy 7:00 a 9:00 i 15:00 a 17:00, podróż może wydłużyć się do 60 minut.

Tramwaje

Mieszkańcy dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki często korzystają z tramwajów, by uniknąć korków na drogach. Te środki transportu przejeżdżają przez dzielnicę bardzo często, co umożliwia osobom pracującym szybki dojazd do biura. 

Z jakich linii tramwajowych mogą skorzystać mieszkańcy tej dzielnicy?

 • 8 (Bronowice Małe – Borek Fałęcki)
 • 19 (Dworzec Towarowy – Borek Fałęcki)
 • 11 (Czerwone Maki P+R – Mały Płaszów P+R)
 • 22 (Borek Fałęcki – Kopiec Wandy)
 • 50 (Borek Fałęcki – Krowodrza Górka)
krakowskie tramwaje
krakowskie tramwaje

Autobusy 

Mieszkańcy dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki mogą podróżować do pracy czy szkoły autobusami. Mają do wyboru kilka linii dowożących ich do innych ważnych części miasta. Najwięcej autobusów przejeżdża przez ulicę Zakopiańską. 

Wybrane linie autobusowe:

 • 151 (Judyma Szkoła – Borek Fałęcki)
 • 204 (Czerwone Maki P+R – Wieliczka Miasto)
 • 293 (Borek Fałęcki – Kopanka Pętla)
 • 178 (Mistrzejowice – Łagiewniki)

Metro

Mieszkańcy dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki, podobnie jak inni Krakowianie, nie mają dostępu do metra. Istnieją plany związane z budową premetra w tym mieście. Według wstępnych założeń ten środek transportu będzie dostępny dopiero w 2033 roku.

Dworce/pętle autobusowe

Na terenie dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki znajduje się kilka dworców kolejowych, a także pętla autobusowa i tramwajowa:

 • Kolejowy przystanek Kraków Łagiewniki – obsługuje linię Kraków Płaszów – Oświęcim,
 • Kolejowy przystanek Kraków Sanktuarium – obsługuje linię Kraków Płaszów – Oświęcim,
 • Pętla tramwajowa Borek Fałęcki.

Ścieżki rowerowe

Na terenie dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki wyznaczonych zostało wiele ścieżek rowerowych, umożliwiających swobodne poruszanie się po tej okolicy na rowerze. Wiele z nich prowadzi do Lasu Borkowskiego, gdzie rowerzyści mogą trenować, oddychając świeżym powietrzem i ciesząc się bliskością przyrody. Do centrum Krakowa i północnych dzielnic prowadzi ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Zakopiańskiej. Można nią dojechać między innymi do Wiślanej Trasy Rowerowej. Ścieżką wzdłuż Trasy Łagiewnickiej można natomiast dojechać na Podgórze Duchackie lub do Dębnik.

ścieżki rowerowe

Korki – gdzie najczęściej występują?

Na terenie dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki dość często tworzą się korki. Najbardziej zatłoczona – nie tylko w godzinach szczytu – jest ulica Zakopiańska. Aby uniknąć korków, wielu mieszkańców rezygnuje z dojazdu do pracy własnym samochodem na rzecz podróży tramwajem lub autobusem.

Planowane inwestycje drogowe

Aktualnie drogowcy rozpoczęli remont chodnika na ul. Ferdynanda Kurasia oraz chodnika od ul. Uroczej do ul. Włodarskiej. W czasie prac mogą być wyznaczane punktowe zwężenia. Prace potrwają do końca 2022 roku, a ich koszt to około 150 tys. zł.

Edukacja w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki

Na terenie dzielnicy znajduje się kilka placówek oświatowych, m.in. dwie szkoły podstawowe, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 im. Jana Pawła II, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci z Afazją, a także Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Zbyt mała liczba przedszkoli to problem nie tylko tej dzielnicy, ale i całego Krakowa. 

Żłobki i przedszkola 

W dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki znajduje się kilka żłobków i przedszkoli (publicznych i prywatnych) dla najmłodszych. Jednak liczba miejsc w tych placówkach jest mniejsza niż liczba chętnych. Problem występuje nie tylko w tej dzielnicy, ale również na terenie całego Krakowa. Jakie przedszkola i żłobki mogą wybrać rodziny z dziećmi?

 • Dwujęzyczny Żłobek i Przedszkole Małe Cuda, ul. Zygmunta Miłkowskiego 7
 • Samorządowe Przedszkole nr 95, ul. Kościuszkowców 6 
 • Centrum Malucha Agugu, ul. Zdunów 18b
 • Fiku Miku, ul. Gwieździsta 7
 • Żłobek Cioci Ani, ul. Wandejskiej 3
 • Klub Malucha Panda, ul. Lechicka 1

Szkoły podstawowe 

W dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki znajdują się dwie szkoły podstawowe, które przygotowują uczniów do egzaminu ośmioklasisty i rozpoczęcia nauki w szkole średniej. Liczba miejsc w tych placówkach jest mniejsza niż liczba chętnych, dlatego niektórzy rodzice decydują się na wybór szkoły dla swoich dzieci poza dzielnicą. 

Wspomniane szkoły w tej dzielnicy to:

 • Szkoła Podstawowa nr 49 im. Juliana Ursyna Niemcewicza, ul. Montwiłła-Mireckiego,
 • Szkoła Podstawowa nr 56 im. Tadeusza Rejtana, ul. Fredry.
edukacja- Łagiewniki

Licea i technika 

Na terenie dzielnicy nie ma żadnego technikum i liceum. Absolwenci szkoły podstawowej muszą kontynuować naukę w szkołach średnich w innych dzielnicach.

Uczelnie wyższe

Na terenie dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki nie ma żadnej uczelni wyższej. Stan edukacji pozostawia więc wiele do życzenia. Absolwenci szkoły średniej, którzy chcą zdobyć wyższe wykształcenie, muszą przygotować się na dojazdy do innych części miasta lub rozważyć przeprowadzkę.

Rekreacja w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki

W dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki znajdziesz wiele ciekawych miejsc do rekreacji. Miłośnicy przyrody i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu z pewnością docenią rozległy i majestatyczny Las Borkowski, w którym znajduje się wiele ścieżek spacerowych i rowerowych. Na uwagę zasługuje też Klub Sportowy "BOREK", gdzie rodzice z dziećmi przychodzą pograć w piłkę nożną i koszykówkę. Warta odwiedzenia jest również Szkoła Pływania Mali Nurkowie.

Tereny zielone

Na terenie dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki znajduje się kilka terenów zielonych, które sprzyjają rekreacji i aktywności fizycznej na zewnątrz. Las Borkowski to zadbane miejsce z ławeczkami, koszami na śmieci i kamiennym pomnikiem upamiętniającym Polaków, którzy zginęli w nazistowskim obozie karnym Stalag 369. Jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić?

 • Ogródek Jordanowski, ul. Do Wilgi 22
 • Smoczy Skwer Wilga, ul. Do Wilgi
 • Park Solvay
 • Park w Łagiewnikach, ul. Aleksandra Fredry 12
 • Rozlewisko potoku Rzewnego, Zawiła 29B
 • Las Borkowski, ul. Żywiecka
Łagiewniki Borek Fałęcki Łagiewniki-Borek Fałęcki

Miejsca przeznaczone do rekreacji i rozrywki

Na terenie dzielnicy nie brakuje miejsc do rozrywki i rekreacji. Możesz się wyciszyć i odpocząć od miejskiego zgiełku w parku Białe Morza lub parku Solvay. W Centrum Kultury Podgórza organizowane są różnego rodzaju wydarzenia artystyczne i edukacyjne dla młodzieży oraz dorosłych, a także koncerty i spektakle, które zaspokajają kulturalne potrzeby mieszkańców tej dzielnicy.

Jakie miejsca rekreacji warto odwiedzić w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki?

 • Centrum Kultury Podgórza – Klub Iskierka, ul. Żywiecka 44
 • Łagiewnickie Towarzystwo Kulturalne, ul. A. Fredry 65
 • Klub „Iskierka”, ul. Żywiecka 44
 • Rozlewisko potoku Rzewnego, ul. Zawiła 29B
 • Park Solvay, przy ul. Kościuszkowców i ul. Zakopiańskiej
 • Park Białe Morza
 • Skatepark, przy Trasie Łagiewnickiej

Sport w dzielnicy

Miłośnicy sportu mieszkający w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki mają wiele ciekawych miejsc do rozwijania swoich sportowych pasji. Mogą na przykład wybrać siłownię na świeżym powietrzu lub pójść do Centrum rekreacyjno-sportowego CrossFit. Znajdzie się tam coś dla fanów gry w ping-ponga. Gdzie jeszcze pomogą poćwiczyć mieszkańcy?

 • Siłownia na świeżym powietrzu, ul. Falowa 6
 • Boisko do piłki nożnej, ul. Falowa 11
 • Skatepark przy Trasie Łagiewnickiej
 • Boisko do koszykówki, ul. Zbrojarzy 16A
 • Centrum rekreacyjno-sportowe CrossFit, ul. Zakopiańska 72D
 • Stół do ping-ponga, ul. Zbrojarzy 16A

Gastronomia

Na terenie dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki znajduje się wiele restauracji serwujących dania między innymi z kuchni polskiej, włoskiej. Jest tu też wiele knajpek typu fast food.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Na terenie dzielnicy znajduje się kilka ciekawych punktów gastronomicznych, które umożliwiają skosztowanie dań z kuchni z całego świata. Większość polecanych miejsc znajduje się przy ulicy Zakopiańskiej. Bardzo dobre opinie ma między innymi Restauracja Magnifica z ogrodowym tarasem, gdzie można zjeść wykwintne dania nowoczesnej kuchni europejskiej. Nie brakuje też barów serwujących dania na wynos. Znajdzie się też coś dla fanów kuchni włoskiej. Jakie miejsca warto odwiedzić w tej dzielnicy?

 • Mini bar z daniami na wynos, ul. Na Zrębie 9
 • Restauracja Tutti Santi, ul. Zakopiańska 62
 • Restauracja Cesare, ul. Zakopiańska 105
 • Restauracja Olimp – Park Handlowy Zakopianka, ul. Zakopiańska 62
 • Restauracja Magnifica, ul. Jugowicka 10C
 • Restauracja La Forchetta, ul. Józefa Marcika 27
 • Restauracja w Domu św. Siostry Faustyny, Aleja Adolfa Hyły 1
 • Oranżeria Faustyny, ul. Siostry Faustyny 14
 • Złota Dynia, ul. Zakopiańska 9

Gdzie wybrać się na zakupy?

Na terenie dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki znajduje się wiele punktów handlowo-usługowych, w których można kupić niezbędne artykuły spożywcze i przemysłowe. W Centrum Handlowym Solvay Park znajdują się m.in. sklepy odzieżowe, ogólnobranżowe, sportowe, a także z wyposażeniem wnętrz. Gdzie warto wybrać się na zakupy?

 • Centrum handlowe Solvay Park, ul. Zakopiańska 105
 • Biedronka, ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 4
 • MAKRO Cash & Carry, ul. Zakopiańska 70A
 • Market Point, ul. Rynek Fałęcki 1
 • Carrefour, ul. Zakopiańska 62
 • Salon Agata Meble, ul. Zakopiańska 70

Zdrowie w Łagiewnikach-Borku Fałęckim – oferta dzielnicy

Na terenie dzielnicy znajduje się wiele przychodni, gabinetów lekarskich i stomatologicznych. Miejsca takie cieszą się dobrą opinią. Można w nich leczyć się w ramach NFZ lub prywatnie. W dzielnicy nie ma szpitala, więc mieszkańcy muszą korzystać z tego typu placówek w innych dzielnicach.

Jakość powietrza i wody

Powietrze w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki jest zanieczyszczone. Główne przyczyny smogu to ogrzewanie mieszkań za pomocą pieców na paliwa stałe, a także spaliny samochodowe. Jakość powietrza jest najgorsza w miesiącach zimowych. Według rankingów lepiej wypada stan wody. Można ją pić z kranu.

ŁagiewnikiSanktuarium Bożego Miłosierdzia, Łagiewniki-Borek Fałęcki

Oferta placówek medycznych

Oferta placówek medycznych znajdujących się na terenie dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki jest zadowalająca. Znajdziesz tu kilka przychodni, gabinetów i centrów fizjoterapii. Dobre opinie mają:

 • Miejskie Centrum Stomatologii Podgórze, ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7,
 • NZOZ Kraków – Południe, ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7,
 • Ośrodek Medyczny "Zdrowie", ul. Józefa Montwiłła-Mireckiego 10,
 • Centrum Medyczne Cegielniana, ul. Cegielniana 4A,
 • Centrum Fizjoterapii RE, ul. Żywiecka 34,
 • Centrum Medyczne LUX MED, ul. Księdza Józefa Tischnera 8,
 • DOZ Apteka. Dbam o Zdrowie ul. - Józefa Montwiłła-Mireckiego 8.

To warto wiedzieć o Łagiewnikach-Borku Fałęckim

 • Nazwa Łagiewniki pochodzi prawdopodobnie od słowa łagiewnik, oznaczającego bednarza lub piwowara. 
 • Po pierwszym rozbiorze Polski Łagiewniki stały się prywatną własnością. Pod koniec XVIII wieku na ich terenie znajdowały się 23 domy ze 100 mieszkańcami. Liczba mieszkańców zwiększyła się w XIX i XX wieku, gdy odkryto na tym terenie złoża iłów łupkowych i gipsu.
 • Wieś została przyłączona do Krakowa podczas rozszerzenia granic miasta w 1941 roku. 
 • Na terenie dzielnicy znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które przyciąga pielgrzymów z całego świata.
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: