Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Krowodrza – krakowska dzielnica położona na północ od Wisły

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 07.11.2022, Data aktualizacji: 22.04.2024

12 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Krowodrza - dlaczego warto tu zamieszkać?
Krowodrza to jedna z dzielnic Krakowa, która cieszy się popularnością wśród osób zainteresowanych zakupem mieszkania. Dlaczego warto tu zamieszkać? Co warto wiedzieć o dzielnicy? Sprawdź.

Krowodrza to jedna z atrakcyjniejszych dzielnic Krakowa, która zapewnia mieszkańcom dostęp do wielu udogodnień oraz atrakcji. Na dawnych przedmieściach Krakowa znajdują się liczne tereny zielone i rekreacyjne, zabytki oraz ciekawe miejsca warte zobaczenia. Nie brakuje tu okazji do aktywnego spędzania wolnego czasu na otwartej przestrzeni.

Z tego artykułu dowiedz się m.in.:

 • dlaczego wciąż zyskuje na popularności wśród inwestorów
 • jakie atrakcje czekają na turystów i mieszkańców Krakowa
 • czy spodoba się osobom doceniającym bliskość centrum miasta

Krowodrza – informacje ogólne

Krowodrza to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta. Nazwa ta pochodzi od wsi, która została włączona do miasta w 1910 roku. Dzielnica V Krowodrza została podzielona na następujące jednostki urbanistyczne i osiedla: 

 • Cichy Kącik;
 • Czarna Wieś;
 • Krowodrza;
 • Łobzów;
 • Miasteczko Studenckie AGH;
 • Nowa Wieś.

Oferty nowych mieszkań w Krowodrzy

Położenie dzielnicy Krowodrza na mapie Krakowa

Jednostka pomocnicza gminy miejskiej Krowodrza znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Sąsiaduje z dzielnicą IV (Prądnik Biały), VI (Bronowice), VII Zwierzyniec. Od południowo-wschodniej strony graniczy ze Starym Miastem.

Nowa Wieś - Krowodrza Nowa Wieś, Krowodrza

Planowany rozwój dzielnicy Krowodrza 

Krowodrza to część Krakowa, która na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Bliskość centrum miasta i najważniejszych zabytków sprawia, że z każdym rokiem przybywa tu nowych inwestycji deweloperskich oraz zrealizowanych projektów będących efektem działań Budżetu Obywatelskiego. Spośród wielu warto wymienić: „Stwórzmy zielony skwer przy kapliczce na Mazowieckiej”, „Nowy Ogród przy ul. Królewskiej”, „Łączymy parki Krakowa” czy „Rewitalizacja Alei Słowackiego”. Wiele zmian zaszło też w okolicy Młynówki Królewskiej, gdzie zmodernizowano park rozciągający się na terenie dzielnicy V i VI.

Plany inwestycyjne na najbliższe lata obejmują kolejne rewitalizacje parków oraz miejsc użyteczności publicznej. Pojawiła się również koncepcja budowy linii tramwajowej na odcinku Azory – Cichy Kącik. Kwota na realizację projektów o charakterze dzielnicowym dla Krowodrza wynosi ogółem 1,6 mln zł. Głosowanie w sprawie kolejnych inwestycji zostało zaplanowane na 30 września – 14 października.

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia w dzielnicy Krowodrza 

Na terenie Krowodrzy usytuowane są liczne placówki kulturalne oraz obiekty rozrywkowe. Mieszkańcy mają zapewniony dostęp do wszystkiego, co najważniejsze – przystanków tramwajowych i autobusowych, punktów handlowo-usługowych, miejsc rekreacyjnych oraz placówek medycznych. Ze względu na okoliczne Miasteczko Studenckie i liczne zabytki, dzielnica tętni życiem.

 • Pałac Królewski w Łobzowie – znajduje się przy ulicy Podchorążych. Obiekt z XVI w. jest wpisany na listę zabytków. Gmach pałacu należy do Politechniki, a teren wokół niego ma być na nowo zagospodarowany.
 • Muzeum Narodowe w Krakowie – zostało powołane do życia w 1879 roku. Jest ważnym obiektem kulturalnym, w którym znajdują się bogate zbiory kultury polskiej i europejskiej. Funkcjonuje tu wiele działów, jak również Biblioteka Książąt Czartoryskich czy Wydawnictwo MNK.
 • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Pomorska istnieje od 1981 roku i jest filią Fabryki Schindlera. Organizuje zwiedzanie, wystawy, weekendy seniora oraz zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych.
 • Muzeum Elektroniki – znajduje się przy ulicy Wrocławskiej w Krakowie. W ramach działalności placówki organizowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wystawy konsol i komputerów.
 • Miasteczko Studenckie AGH – to siedziba Centrum Mediów AGH, która w wakacje oferuje miejsca noclegowe. Na jego terenie usytuowane są różnego rodzaju akademiki.
 • Biblioteka Jagiellońska – należy do największych placówek tego typu w Polsce. Dysponuje zbiorami z różnych epok i dziedzin oraz dokumentami audiowizualnymi. Można tu znaleźć, m.in.: rękopisy, kartografię czy stare druki.

Bezpieczeństwo dzielnicy Krowodrza 

Władze Krowodrzy przykładają dużą uwagę do kwestii bezpieczeństwa publicznego. Ze środków dzielnicy finansowane są kursy samoobrony. Kolejna edycja ruszyła we wrześniu 2022 roku. Prowadzone są także kampanie społeczne „Bezpieczny Senior”. Mieszkańcy Krowodrzy uznają tę dzielnicę za bezpieczną. Najczęściej odnotowywanymi przestępstwami są próby kradzieży, oszustw oraz wyłudzeń.

Nowa Wieś, Krowodrza Nowa Wieś, Kraków

Oferta dla dzieci

Godnymi polecenia są zajęcia sensoryczno-ruchowe prowadzone przez placówkę Bystry Bobas, która mieści się przy ulicy Glogera. Z oferty nauki poprzez zabawę – przy wykorzystaniu muzyki oraz ćwiczeń mogą skorzystać maluchy do 12. miesiąca życia. Dużym zainteresowaniem wśród nieco starszych dzieci cieszą zajęcia w Bawialni M. w stylu Montessori. Niezwykle atrakcyjny może okazać się również pobyt w Centrum Wspinaczkowym Forteca przy ulicy Racławickiej 60.

Moc atrakcji czeka także na maluchy na otwartej przestrzeni. Do najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Krowodrzy należy:

 • Młynówka Królewska z atrakcyjnym placem zabaw dla dzieci;
 • Ogród Łobzów;
 • Park Jordana;
 • Duży i drewniany plac zabaw przy ul. Urzędniczej.

Komunikacja w Krowodrzy  

Dzielnica V jest doskonale skomunikowana z pozostałymi częściami Krakowa. W pobliżu osiedli mieszkaniowych w Krowodrzy znajdują się liczne przystanki autobusowe i tramwajowe. Mieszkańcy mogą przemieścić się z dzielnicy do dzielnicy komunikacją miejską, której organizatorem jest spółka MPK Kraków.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Dzielnica V jest położona w stosunkowo niewielkiej odległości od ścisłego centrum Krakowa. Podróż do Starego Miasta zajmuje średnio 10-15 minut. Czas dojazdu komunikacją miejską lub samochodem może się nieco wydłużyć w godzinach szczytu. Wówczas na przejazd trzeba przeznaczyć min. 30 minut.

Tramwaje

Przez Krowodrzę przebiega kilka linii tramwajowych. Mieszkańcy mogą szybko dotrzeć tramwajem do sąsiednich dzielnic, m.in. do Prądnika Białego czy na Stare Miasto. Na liście najpopularniejszych linii tramwajowych w Krowodrzy znajduje się:

Tramwaje w Krakowie

Autobusy

Na terenie Krowodrzy usytuowane są liczne przystanki autobusowe. Do kluczowych zalicza się Łobzów SKA oraz Czarnowiejska. Przez dzielnicę przebiega wiele strategicznych linii autobusowych, m.in.:

 • 130 (Azory – Łobzów SKA – Dworzec Główny Zachód);
 • 144 (Rząka – Łobzów SKA – Prądnik Biały);
 • 159 (Os. Piastów – UR al. 29 Listopada – Cichy Kącik);
 • 194 (Pod Fortem – Łobzów SKA – Krowodrza Górka);
 • 904 (Prądnik Biały – Łobzów SKA – Węzeł Wielicki/ granica taryf – Wieliczka Miasto).

Dworce/ zajezdnie

W Krowodrzy usytuowana jest stacja kolejowa Kraków Łobzów. Obsługuje ona głównie ruch lokalny i posiada dwa perony. Ze stacji w Krowodrzy odjeżdża wiele pociągów SKA w kierunku dworca PKP Kraków Główny – Kraków Lotnisko. Stamtąd można wyruszyć dalej, np. do Katowic, Olkusza, Wieliczki czy Oświęcimia. Na terenie Krowodrzy istnieje pętla tramwajowa Cichy Kącik.

Ścieżki rowerowe

Dzielnica V staje się coraz bardziej przyjazna rowerzystom. Na jej terenie powstaje coraz więcej atrakcyjnych ścieżek rowerowych, wypożyczalni czy stacji napraw rowerów. Najpopularniejsze trasy prowadzą przez okoliczne tereny, np. Park Krowoderski. Jedna z malowniczych ścieżek rowerowych prowadzi ze Starego Miasta do Pękowic. Równie atrakcyjna jest trasa, która biegnie wzdłuż Ronda Ofiar Katynia – Wybickiego – WT Krowodrza – Prądnicka – Młyńska – Meissnera.

ścieżki rowerowe Krowodrza

Korki – gdzie najczęściej występują?

Podobnie jak w pozostałych dzielnicach Krakowa, najbardziej zakorkowane są najważniejsze ciągi komunikacyjne. Do głównych ulic Krowodrzy należy Czarnowiejska, Piastowska, Królewska czy al. Słowackiego. Największe korki tworzą się w godzinach szczytu i w pobliżu tras przelotowych. Zazwyczaj są to godziny poranne, kiedy to odbywa się największy ruch samochodowy związany z dojazdem do centrum miasta.

Planowane inwestycje drogowe

Istnieje koncepcja budowy nowej linii tramwajowej. Studium wykonalności zostało opracowane na zlecenie miasta Krakowa i dotyczy połączenia drogowego ul. Piastowskiej, Głowackiego i Weissa. Spośród kilku rozwiązań wybrano wariant linii tramwajowej od osiedla Azory do pętli Cichy Kącik. Nowa trasa miałaby przebiegać od ulicy Weissa – przez magistralę kolejową do ul. Głowackiego – do skrzyżowania z ul. Podchorążych – wzdłuż ulicy Piastowskiego – aż do Cichy Kącik. Po konsultacjach społecznych zostanie zatwierdzony ostateczny wariant, po czym rozpoczną się działania przygotowawcze.

Edukacja w Krowodrzy 

Na terenie dzielnicy V Krowodrza funkcjonuje spora liczba publicznych i niepublicznych placówek edukacyjnych. Wysokie miejsce w rankingu szkół ponadpodstawowych zajmują tutejsze licea ogólnokształcące. Szczególnym powodzeniem cieszy się zwłaszcza Akademia Górniczo-Hutnicza, która ma swoją siedzibę właśnie w Krowodrzy. Jedna z najpopularniejszych, technicznych uczelni wyższych zajmuje czwarte miejsce w zestawieniu ogólnym 2022.

Krowodrza - edukacja

Żłobki i przedszkola

W Krowodrzy znajduje się ogółem 20 placówek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Na terenie dzielnicy usytuowane są 3 żłobki samorządowe. Ponadto działa 5 przedszkoli publicznych i 10 niepublicznych. Dochodzi do tego jedno z oddziałami integracyjnymi oraz jedno specjalne. Z listy najchętniej wybieranych placówek warto wymienić:

 • Żłobek Samorządowy nr 2 przy ulicy Piastowskiej;
 • Żłobek Samorządowy nr 14 przy ul. Sienkiewicza;
 • Żłobek Samorządowy nr 18 przy ul. Mazowieckiej
 • Samorządowe Przedszkole nr 13 przy ul. Budryka;
 • Samorządowe Przedszkole nr 43 przy ul. Urzędniczej;
 • Samorządowe Przedszkole nr 55 im. Kazimierza Wielkiego;
 • Samorządowe Przedszkole nr 75 przy ul. Grottgera;
 • Samorządowe Przedszkole nr 119 im. Jana Brzechwy.

Szkoły podstawowe

Ogółem mieści się tutaj 10 placówek dla dzieci w wieku 7-14 lat. W Krowodrzy funkcjonuje 6 szkół publicznych, w tym 1 z oddziałami integracyjnymi, 1 sportowa i 1 specjalna. Wśród dostępnych placówek publicznych znajduje się:

 • Szkoła Podstawowa nr 33 im. Króla Stefana Batorego;
 • Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej;
 • Szkoła Podstawowa nr 36 im. Henryka Sienkiewicza;
 • Szkoła Podstawowa nr 106 im. Artura Grottgera;
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 5;
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12

Licea i technika

Na obszarze Krowodrzy funkcjonują tylko dwie szkoły średnie, które zajmują wysokie miejsce w rankingu placówek edukacyjnych w Małopolsce:

 • IX Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Wróblewskiego;
 • VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej.

Uczelnie wyższe

W Krowodrzy znajduje się dość bogata oferta edukacyjna dla osób, które chcą kontynuować naukę po maturze. Nic więc dziwnego, że dzielnica V cieszy się dużą popularnością wśród żaków. Godnymi polecenia są następujące placówki edukacyjne:

 • Akademia Górniczo-Hutnicza im Stanisława Staszica;
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie;
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej.

Studenci mają też blisko na prestiżowe uczelnie zlokalizowane na Starym Mieście.

AGHAGH

Rekreacja w Krowodrzy 

Dawniej na tym obszarze mieściły się przedmieścia Krakowa z licznymi łąkami i polami uprawnymi. Obecnie dzielnica V jest jedną z najbardziej uprzemysłowionych w Krakowie. Mieszkańcy mają dostęp do licznych obiektów sportowych, ścieżek spacerowych oraz kompleksów zieleni. Na terenie Krowodrzy znajduje się spora liczba parków, siłowni, klubów fitness, basenów oraz terenów rekreacyjnych.

Tereny zielone

Dzielnica V Krowodrza usytuowana jest w otoczeniu atrakcyjnych pasów zieleni. Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszy się Park Krakowski im. Marka Grechuty. Rozciąga się w obrębie ul. Czarnowiejskiej, Szymanowskiego, al. Mickiewicza oraz Placu Inwalidów na powierzchni prawie 5 ha. Kilka lat temu został zmodernizowany pod względem infrastruktury oraz wyposażony w nowe podjazdy dla rowerów. Na obszarze dzielnicy znajduje się także Park św. Wincentego a Paulo, który jest ciekawie zaaranżowany jako areał miejskie zieleni. Zajmuje powierzchnię ponad 2 ha.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także Park im. Henryka Jordana położony w bliskiej odległości od krakowskich Błoni. Na jego obszarze znajduje się w pełni wyposażony plac zabaw dla dzieci. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni roztacza się Park Kleparski, który nazywany jest również Fortem Kleparskim. Po rewitalizacji stał się miejscem wyjątkowo przyjaznym dla mieszkańców.

park Henryka JordanaPark Henryka Jordana

Miejsca przeznaczone do rekreacji

W Krowodrzy funkcjonuje kilkadziesiąt siłowni i klubów fitness. Do najpopularniejszych zaliczyć można Energym przy ulicy Wrocławskiej, Fit By Step przy Królewskiej, Pro Gym przy Chodowieckiego. Mieszkańcy Krowodrzy mogą też poćwiczyć na otwartej przestrzeni lub wybrać się na basen AGH przy ul Buszka. Przy Młynówce Królewskiej usytuowane są korty tenisowe oraz popularna siłownia plenerowa. Natomiast przy Armii Krajowej w hotelu Novotel mieści się pływalnia i basen. 

Gastronomia i kultura w dzielnicy Krowodrza 

Mieszkańcy Krowodrzy mogą skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej na miejscu. Na obszarze dzielnicy znajduje się szeroki wybór restauracji serwujących potrawy z różnych stron świata. Nie brakuje tu barów mlecznych, ekskluzywnych lokali oraz narożnych pizzerii. Mieszkańcy spragnieni kontaktu z kulturą mogą skorzystać z oferty kin studyjnych, kameralnych ośrodków kulturalnych, teatrów oraz muzeów. W dzielnicy znajduje się także kameralne ośrodki kulturalne.

Gdzie zjeść w dzielnicy Krowodrza?

Tradycyjne dania kuchni polskiej i wykwintne specjały serwuje Restauracja Willa Fryderyka przy ul. Kazimierza Wielkiego. W miejscu tym organizowane są także przyjęcia weselne, komunijne i urodzinowe. Mieszkańcy mogą zamówić lunch na wynos w lokalu „Do Syta” lub „Po Byku”, który serwuje pyszne burgery z dostawą do domu. Kuchnia włoska dominuje w restauracji „By de Way” przy ul. Juliusza Lea, a japońska w „Yamato Sushi” przy Poznańskiej. Znana pierogarnia usytuowana jest w „Świat Pierogów” przy ul. Królewskiej.

Rozrywka w dzielnicy

Na terenie dzielnicy nie ma wielkich multipleksów, tylko niewielkie i kameralne kina studyjne typu „Mikro” czy „Kijów”. Oprócz tego funkcjonuje tutaj Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”, Klub Kultury „Paleta”, Muzeum Historyczne oraz Muzeum Fotografii MuFo. Miłośnicy książek mogą się wybrać do jednej z dwóch filii bibliotek miejskich lub doskonale wyposażonej Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej. Ciekawy repertuar spektakli z pewnością znajdą w Teatrze STU zlokalizowanym przy ulicy Zygmunta Krasińskiego.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Na terenie Krowodrzy brakuje większych centrów handlowych. Mieszkańcy mogą się wybrać na większe zakupy do sąsiadującej Galerii Krakowskiej lub Galerii Bronowice. W Krowodrzy znajduje się jednak szeroki wybór marketów, np. Carrefour, Biedronka, Netto czy Kaufland. Oprócz tego funkcjonuje lokalny Plac targowy Nowowiejski przy ul. Juliusza Lea, na którym można kupić świeże i dobrej jakości produkty.

Zdrowie w Krowodrzy – oferta dzielnicy

Na terenie Krowodrzy nie ma zbyt wielu publicznych placówek medycznych. Funkcjonuje natomiast sporo przychodni niepublicznych oraz prywatnych zakładów opieki zdrowotnej. W Krowodrzy znajduje się jeden szpital publiczny. Doskonale rozwinięta jest sieć aptek, w niektórych placówkach można dokonać zakupów przez całą dobę.

Park Henryka JordanaPark Henryka Jordana

Jakość powietrza i wody

Problem smogu w Krowodrzy pojawia się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Poziom pyłów i zanieczyszczeń często przekracza dopuszczalne normy w okresie jesienno-zimowym. Szczególnie uciążliwe i niebezpieczne może być dla osób z chorobami układu oddechowego. Podobnie jak w całym Krakowie, kranówka jest dobrej jakości i można ją pić nawet bez przegotowania.

Oferta placówek medycznych

Wiele przychodni i szpitali publicznych wraz poradniami specjalistycznymi mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Krowodrzy. Można je znaleźć na Starym Mieście czy Prądniku Białym. Spośród dostępnych placówek medycznych w Krowodrzy warto wymienić, tj.:

 • Przychodnia Rejonowa przy Uniwersytecie Pedagogicznym (ul. Podchorążych 2);
 • Centrum Medyczno-Diagnostyczne PRIMA-MED przy ul. Cieszyńskiej;
 • NZOZ Krowodrza;
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA.

Warto wiedzieć o krakowskiej Krowodrzy

Dzielnica V z pewnością spodoba się osobom, które doceniają kontakt z naturą oraz bliskość ścisłego centrum miasta. W Krowodrzy nie brakuje zieleni i obszarów rekreacyjnych. Mieszkańcy mają dostęp do rozwiniętej infrastruktury handlowo-usługowej, renomowanych uczelni, popularnych lokali gastronomicznych oraz bogatej oferty kulturalnej. Dzielnica cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród studentów i singli rozpoczynających karierę zawodową. Do minusów tej lokalizacji zalicza się niewielką liczbę żłobków czy przedszkoli oraz dość wysokie ceny nieruchomości.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023