Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Bronowice – „najszczęśliwsza” dzielnica Krakowa

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 09.11.2022, Data aktualizacji: 19.04.2024

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

Krakowskie Bronowice – dlaczego warto tu zamieszkać?
Bronowice to spokojna, dobrze skomunikowana dzielnica Krakowa ze stosunkowo niedrogimi mieszkaniami. Dowiedz się, dlaczego warto tu zamieszkać.

Bronowice to jedna z 18 dzielnic Krakowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących spokoju i pragnących ucieczki od centrum miasta. Co warto wiedzieć o tej kameralnej dzielnicy? Dlaczego warto tu zamieszkać? Wyjaśniamy.

Bronowice (inna nazwa to Dzielnica VI) są najchętniej wybierane do zamieszkania przez studentów i osoby starsze. Tutejsze nieruchomości wyróżniają się na tle innych części miasta przede wszystkim atrakcyjnymi cenami.

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

 • jak wygląda komunikacja, rekreacja i edukacja na Bronowicach?
 • jakie tereny zielone i miejsca rozrywki powinieneś tu odwiedzić?
 • czy warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Bronowice – informacje ogólne

Bronowice to dzielnica Krakowa, której nazwa pochodzi od dawnej wsi. Na jej terenie znajdują się pozostałości fortyfikacji Krakowa, stare przydrożne kapliczki i młyn wodny. To teren z potencjałem inwestycyjnym. Tutejsze ceny nieruchomości są atrakcyjne. Liczne tereny zielone, zabudowa jednorodzinna sprawiają, że dzielnica jest uznawana za kameralną i spokojną.

Zobacz mieszkania na sprzedaż na Bronowicach w Krakowie

Mimo oddalenia od centrum miasta, mieszkańcy Bronowic, dzięki dobrej komunikacji, mogą z łatwością dotrzeć do innych części Krakowa. Nie brakuje tu sklepów, miejsc rozrywki, punktów usługowych i przychodni. Problemem jest mała liczba przedszkoli, żłobków, co może zniechęcać rodziny z małymi dziećmi do zamieszkania w tym miejscu.

BronowiceMydlniki, Bronowice

Położenie dzielnicy na mapie Krakowa

Dzielnica Bronowice położona jest w zachodniej części Krakowa. Bywa określana jako Dzielnica VI. Od północy sąsiaduje z Prądnikiem Białym, od wschodu z Krowodrzą, a od południa ze Zwierzyńcem. Powierzchnia dzielnicy wynosi 9,56 km2.

Bronowice dzielą się na 5 osiedli: Mydlniki, Bronowice Małe, Osiedle Bronowice Nowe, Bronowice Małe Wschód, Osiedle Widok Zarzecze.

Planowany rozwój dzielnicy

W październiku 2022 ruszyła przebudowa ul. Królowej Jadwigi. Pracami objęto odcinek od Jesionowej do Robla. Prace wiążą się ze zmianami w organizacji ruchu. Zamknięto odcinek od ul. Robla do ul. 28 Lipca 1943. Na odcinku od Jesionowej do 28 Lipca 1943 wprowadzono ruch wahadłowy. Zaplanowano też remont nawierzchni utwardzonej na terenie Cmentarza Bronowickiego przy ul. Pasternik.

Od września 2022 r. trwa remont ul. Armii Krajowej na odcinku od ul. Przybyszewskiego do wiaduktu kolejowego. Zadanie to realizowane jest w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk

Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. Aktualnie trwa wymiana nawierzchni na ulicy Armii Krajowej.

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na terenie Bronowic znajdują się liczne zabytki, m.in. pozostałości fortyfikacji Krakowa. W dzielnicy tej jest też jeden z najdłuższych parków w Polsce – Młynówka Królewska, a także miejsce widokowe Pod Lipą czy nieczynny kamieniołom w Mydlnikach. Na terenie Bronowic jest też Klub Sportowy „Bronowianka”. Jego siedziba znajduje się przy ulicy Zarzecze 124a. Co jeszcze warto w tej dzielnicy zobaczyć?

 • Łowisko Pasternik, ul. Włodzimierza Tetmajera 94
 • Park Młynówka Królewska, ul. Zygmunta Starego 130
 • Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
 • Klub Kultury Mydlniki, ul. Balicka 289
 • Ośrodek Jeździecki Cheval, ul. Nad Zalewem 15
 • Fort Mydlniki
 • Skatepark na osiedlu Widok, ul. Zarzecze
 • Boisko sportowe, ul. Zarzecze
RydlówkaRydlówka

Bezpieczeństwo dzielnicy

Mieszkańcy Bronowic uznają tę okolicę za spokojną. Ich zdaniem to najbezpieczniejsza dzielnica Krakowa – w rankingach przyznają jej 4,05 na 5 możliwych punktów. Statystyki policyjne dowodzą, że dochodzi tu do niewielu przestępstw w porównaniu do innych dzielnic Krakowa.

Oferta dla dzieci

Na terenie dzielnicy znajduje się wiele placów zabaw stworzonych z myślą o najmłodszych mieszkańcach Bronowic. Rodzice z mniejszymi dziećmi mogą wybrać się na spacer do parku Młynówka Królewska. Starsze dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności sportowe w skateparku lub podczas gry w piłkę na boisku KS Bronowianka. W Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice organizowane są zajęcia dla dzieci, takie jak warsztaty teatralne, balet czy nauka tańca. Jakie jeszcze miejsca na terenie Bronowic są polecane dla dzieci?

 • Plac zabaw im. Maślanki
 • Mini Świat, ul, Władysława Żeleńskiego 3
 • Plac zabaw na ul. Majora Łupaszki 3
 • Plac zabaw im. Cieplucha
 • Skatepark na osiedlu Widok, ul. Zarzecze.

Komunikacja na Bronowicach

Komunikacja na Bronowicach jest bardzo dobrze rozwinięta. Mieszkańcy mogą korzystać z wielu połączeń autobusowych i tramwajowych. Znajduje się tu też wiele ścieżek rowerowych. Dzięki dobrej komunikacji miejskiej, osoby mieszkające w tej dzielnicy nie muszą korzystać z własnych pojazdów. Główna ulica, przebiegająca przez Bronowice, to droga krajowa 7, która krzyżuje się z ulicą Jasnogórską oraz Armii Krajowej.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Dojazd do centrum Krakowa z dzielnicy Bronowice zajmuje około 20 minut. W godzinach szczytu (7:00-9:00 oraz 15:00-17:00) mieszkańcy muszą liczyć się z wydłużeniem podróży do 45 minut. Dojazd na Prądnik Biały zajmuje około 15 minut, a podróż na Podgórze od 30 do 60 minut.

Tramwaje

Mieszkańcy Bronowic mogą korzystać z tramwajów. Przez dzielnicę dojeżdża kilka linii tramwajowych. Oznaczone są numerami:

Tramwaje w Krakowie

Autobusy

Mieszkańcy Bronowic mają bardzo dobry dojazd do innych dzielnic Krakowa. Co kilka minut przejeżdżają tędy autobusy, którymi mogą dojechać do Starego Miasta. Jakie linie autobusowe kursują przez dzielnicę Bronowice?

 • 218
 • 139
 • 601
 • 228
 • 918
 • 208

Metro

Mieszkańcy Bronowic nie mogą korzystać z metra, podobnie jak inni Krakowianie. Istnieją plany związane z budową premetra w tym mieście. Według wstępnych założeń ten środek transportu będzie dostępny dopiero w 2033 roku.

Dworce/zajezdnie

Mieszkańcy Bronowic mogą skorzystać z 4 przystanków kolejowych znajdujących się na terenie dzielnicy. W tej lokalizacji funkcjonuje też zajezdnia tramwajowa i autobusowa.

 • Kraków Mydlniki oraz Kraków Mydlniki Wapiennik – to przystanki kolejowe obsługujące lokalny ruch w kierunku Katowic, Oświęcimia oraz Częstochowy,
 • Kraków Młynówka i Kraków Zaklilki – to przystanki kolejowe na linii nr 118, obsługujące pociągi pasażerskie dowożące podróżnych z Dworca Głównego w Krakowie do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice.
Kraków Bronowice Kraków Bronowice

Ścieżki rowerowe

Mieszkańcy Bronowic mogą korzystać z wielu wytyczonych ścieżek rowerowych i swobodnie przemieszczać po terenie dzielnicy. Kilka tras prowadzi do innych części miasta. Na przykład z Bronowic Wielkich do Krowodrza, skąd blisko na Błonia i Stare Miasto. Przez część dzielnicy biegnie także druga ścieżka rowerowa – zaczyna się ona na ul. Filtrowej, a potem ciągnie się

ul. Zarzecze i Młynówki Królewskiej. Przyjemnym miejscem na wycieczkę rowerową są też okolice rzeki Rudawa, na południu dzielnicy.

Korki – gdzie najczęściej występują?

Najbardziej zakorkowana na Bronowicach jest ulica Armii Krajowej. Korki tworzą się tam głównie w godzinach szczytu, ale nie tylko. Utrudnienia w ruchu związane są też z przeprowadzanymi w tych okolicach pracami remontowymi.

Planowane inwestycje drogowe

Plany drogowe na terenie Bronowic uwzględniają budowę premetra w Krakowie. Łącznie ma tu powstać 14 przystanków. Jednak mieszkańcy będą mogli korzystać z tego środka transportu dopiero w 2033 roku. Aktualnie trwa wymiana nawierzchni na ulicy Armii Krajowej. Ruszyła również przebudowa ul. Królowej Jadwigi – pracami objęty jest odcinek od Jesionowej do Robla.

Edukacja na Bronowicach

Na terenie Bronowic brakuje żłobków samorządowych. Znajduje się tu 5 przedszkoli publicznych, 4 szkoły podstawowe i 2 zespoły szkół ogólnokształcących. Nie ma żadnej uczelni wyższej, jednak studenci mogą dojeżdżać do takich placówek w sąsiednich dzielnicach. Wielu z nich wybiera tę lokalizację ze względu na stosunkowo niskie koszty wynajmu mieszkania, co w przypadku młodych osób ma duże znaczenie. Ograniczony dostęp do żłobków i przedszkoli to słaba strona nie tylko dzielnicy Bronowice, ale i całego Krakowa.

Edukacja - Bronowice

Żłobki i przedszkola

Na terenie Bronowic znajduje się tylko 5 przedszkoli publicznych i 2 niepubliczne. Jest również kilka żłobków. Oferta edukacyjna dla najmłodszych nie jest rozbudowana, co może zniechęcać rodziny z dziećmi do osiedlenia się w tej dzielnicy.

 • Przedszkole nr 38, ul. Jabłonkowska 29A
 • Przedszkole nr 77, ul. Jadwigi z Łobzowa 30
 • Przedszkole nr 82, ul. Głowackiego 2
 • Przedszkole nr 137, ul. Na Błonie 15c
 • Przedszkole Żółta Parasolka, ul. Wizjonerów 7/256
 • Żłobek Re-Re Kum-Kum Kraków Bronowice, ul. Wizjonerów 4
 • Żłobek niepubliczny "Mali geniusze", ul. Michała Drzymały 15
 • Żłobek Montessori Dreams, ul. Armii Krajowej 97

Szkoły podstawowe

Na terenie dzielnicy Bronowice znajdują się 4 szkoły podstawowe. Oferta dla najmłodszych nie jest jednak rozbudowana i uczniowie mogą mieć problem z rekrutacją do wybranej placówki. Poniżej lista szkół podstawowych na Bronowicach:

 • Szkoła Podstawowa nr 93 im. Lucjana Rydla, ul. Szlachtowskiego 31,
 • Szkoła Podstawowa nr 153 im. ks. prof. Józefa Tischnera, ul. Na Błonie 15d,
 • Szkoła Podstawowa nr 50 im. Włodzimierza Tetmajera, ul. Katowicka 28,
 • Szkoła Podstawowa nr 138 im. Polskich Wojsk Lotniczych, ul. Wierzyńskiego 3.

Licea i technika

Na terenie Bronowic znajdują się cztery szkoły ponadpodstawowe, które przygotowują uczniów do egzaminu maturalnego. Wszystkie placówki mają dobre opinie i wyróżniają się wysokim poziomem nauczania. Uczniowie mogą wybrać:

 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, ul. Złoty Róg 30,
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, ul. Na Błonie 15 B,
 • Zespół Szkół Budowlanych nr 1, ul. Szablowkiego 1,
 • Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej, ul. Lea 235.

Uczelnie wyższe

Na terenie Bronowic nie ma żadnej uczelni wyższej, gdzie absolwenci szkoły średniej mogliby kontynuować swoją edukację. Jednak w pobliżu, w innych dzielnicach, znajduje się Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej czy Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica.

Rekreacja na Bronowicach

Na terenie Bronowic znajduje się kilka parków i terenów zielonych, gdzie mieszkańcy tej dzielnicy mogą spędzać wolny czas. Polecany jest spacer wokół łowiska Pasternik lub w jednym z najdłuższych parków w Polsce – Młynówka Królewska (długość 8 km). Na terenie dzielnicy znajduje się też kilka siłowni i klubów fitness, które służą utrzymaniu zdrowia i pomagają się zrelaksować. Popularna trasa turystyczna to Bronowice Małe – Mydlniki. Jej długość wynosi 10 km.

Mydlniki Mydlniki, Bronowice

Tereny zielone

Na terenie krakowskich Bronowic znajduje się kilka parków, skwerów, gdzie można cieszyć się naturą. Nie brakuje również ścieżek rowerowych umożliwiających aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jakie tereny zielone warto odwiedzić w tej dzielnicy?

 • Łowisko Pasternik – staw wędkarski, ul. Włodzimierza Tetmajera,
 • Punkt widokowy Pod Lipą, ul. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
 • Młynówka Królewska – park i miejsce wypoczynku, ul. Zygmunta Starego.

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Aby aktywnie spędzić czas, nie tylko na spacerowaniu, warto odwiedzić skatepark, siłownię lub boisko, np. zlokalizowane przy Klubie Sportowym „Bronowianka”. Ale nie tylko. Na terenie Bronowic jest też wiele miejsc, które zachwycą aktywnego wielbiciela historii. Co warto zobaczyć na Bronowicach?

 • Fort 41 Bronowice Małe – Twierdza, ul. Majora Łupaszki,
 • Schron amunicyjny „Bronowice”, ul. Włodzimierza Tetmajera 76,
 • Głaz Kciuk, ul. Zaklucze,
 • Miejsce Widokowe Kamieniołom Mydlniki, ul. Balicka 357,
 • Klub Sportowy „Bronowianka” – boisko, ul. Zarzecze 124a,
 • Skatepark na osiedlu Widok, ul. Zarzecze,
 • Vitality Boutique Fitness, ul. Samuela Bogumiła Lindego 1c,
 • Baza54 – kryty skatepark, u. Lucjana Rydla 54,
 • Studio Odnowy Biologicznej Ocean urody, ul. Bronowicka 54,
 • Centrum Masażu Pure Harmony, ul. Armii Krajowej 93.

Kultura na Bronowicach

W Bronowicach znajduje się amfiteatr, na którego terenie organizowanych jest wiele koncertów oraz wydarzeń kulturalnych. W tej dzielnicy mieści się również społeczny Teatr Złoty Róg, który wystawia wiele ciekawych spektakli.

Znajduje się tu również wiele zabytkowych budowli, m.in. dwór Włodzimierza Tetmajera (klasycystyczny, podmiejski dworek z końca XIX wieku), a także dwór Lucjana Rydla, zwany „Rydlówką”. To właśnie tutaj odbyło się wesele poety z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną, które opisał Stanisław Wyspiański w swoim dramacie „Wesele”. Co roku organizowana jest tam impreza pod nazwą "Osadzenie chochoła".

Kultura na Bronowicach Rydlówka

Gastronomia

Na Bronowicach znajduje się też wiele klimatycznych restauracji i barów oferujących kuchnię polską, włoską oraz dania typu fast food.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Na Bronowicach jest mniej restauracji niż na Starym Mieście, jednak i tu znajdziemy klimatyczne miejsca, w których można zjeść smaczne śniadanie, obiad lub kolację. Posiłki w lokalach są tańsze niż w centrum Krakowa. Wiele lokali oferuje domowe jedzenie. Jakie miejsca warto odwiedzić?

 • Restauracja Spichlerz, ul. Balicka 253B,
 • Restauracja Beata, ul. Balicka 324/1,
 • Peperoncino Resto Bar, ul. Zygmunta Starego 130,
 • Restauracja Stodoła Bronowicka, ul. Pod Strzechą 16C,
 • Między Daniami, ul. Balicka 95,
 • Pizzeria Perfetto, ul. Samuela Bogumiła Lindego 22,
 • Santane, ul. Balicka 100.

Bronowice – gdzie wybrać się na zakupy?

Na terenie Bronowic nie ma galerii handlowej. Znajduje się ona w jednej z sąsiadujących dzielnic i – co ciekawe – nosi nazwę Galeria handlowa Bronowice. Jest tam hipermarket, a także wiele sklepów odzieżowych, restauracji oraz salon gier. Na co dzień mieszkańcy tej dzielnicy robią zakupy w lokalnych sklepach, takich jak:

 • Biedronka, ul. Balicka 157,
 • Lewiatan, ul. Bronowicka 42/U2,
 • Kogucik Sklep spożywczy, ul. Bronowicka 73,
 • Groszek, ul. Bronowicka 58,
 • Żabka, ul. Bronowicka 73,
 • Lidl, ul. Samuela Bogumiła Lindego 1C.
Galeria HandlowaGaleria Handlowa Bronowice

Zdrowie na Bronowicach – oferta dzielnicy

Na terenie Bronowic znajduje się kilka dużych centrów medycznych, takich jak ORTO-MED Specjalistyczne Centrum Medyczne, Gabinet Stomatologiczny Smile-Dent, Centrum Medycyny Estetycznej.

Jakość powietrza i wody

Jakość powietrza na terenie dzielnicy nie jest satysfakcjonująca. U niektórych osób mogą pojawić się objawy nadwrażliwości lub alergii na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Specjaliści radzą skracać czas przebywania na zewnątrz i ograniczyć aktywność fizyczną, gdy przekroczone zostaną normy zanieczyszczeń.

Oferta placówek medycznych

Na terenie Bronowic znajduje się wiele placówek medycznych. Nie brakuje tu aptek, a także lekarzy przyjmujących prywatnie i na NFZ. Gdzie mogą leczyć się i badać mieszkańcy Bronowic?

 • ORTO-MED Specjalistyczne Centrum Medyczne, ul. Głowackiego 4/9
 • Jurajskie Centrum Medyczne, ul. Kazimierza Wierzyńskiego 9
 • Medycyna Rodzinna NZOZ, ul. Włodzimierza Tetmajera 2
 • Gabinet Stomatologiczny Smile-Dent, ul. Lucjana Rydla 9A
 • Amicor Centrum Kardiologiczne, ul. Krakusów 4
 • Laboratorium Kraków Bronowice Synevo, ul. Na Błonie 1
 • Aspalia Centrum Medycyny Estetycznej, ul. Władysława Żeleńskiego 86

Warto wiedzieć o Bronowicach

Bronowice są uznawane za najszczęśliwszą dzielnicę Krakowa. Aż 65 proc. mieszkańców jest zadowolonych z życia w tej lokalizacji i nie wyobraża sobie przeprowadzki do innego miejsca. W skład dzielnicy wchodzą m.in. dawne wsie: Bronowice, Bronowice Małe, Mydlniki.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023