Instalacja wodno-kanalizacyjna w domu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 04.12.2019, Data aktualizacji: 21.10.2021

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów

Instalacja wodno-kanalizacyjna w domu
Jak prawidłowo założyć instalację wodno–kanalizacyjną oraz jakich błędów unikać? Czytaj na RynekPierwotny.pl!

Prawidłowo zamontowana instalacja wodno – kanalizacyjna jedna z najważniejszy spraw podczas budowy domu. Jest to jedna z tych rzeczy, których nie wolno Wam bagatelizować, ponieważ skutki popełnionych błędów odczuć będziecie codziennie, a naprawa ich może być bardzo kosztowna.

Podpowiemy Wam jak prawidłowo założyć instalację wodno – kanalizacyjną, co zrobić, aby wszystko wykonane było solidnie, korzystanie z wody proste i przyjemne, odprowadzanie ścieków działało bez zarzutu oraz jakich błędów starać się unikać, aby cieszyć się komfortem przez kolejne lata.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak prawidłowo dobrać elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej 
 • ile kosztuje instalacja wodno-kanalizacyjna
 • na jakiej głębokości powinna zostać ułożona 

Projekt instalacji kanalizacyjnej oraz prawidłowe układanie rur

To, od czego każdy z Was zacząć powinien podczas planowania wyżej wymienionej instalacji, to przede wszystkim szczegółowe sprawdzenie projektu. Te, które zwykle dołączane są do projektu budowlanego, bywają niesolidne. Decydując się na dany projekt, powinniście instalację wodno – kanalizacyjną przedyskutować z fachowcem. To przede wszystkim na tym etapie można wyeliminować często powtarzane błędy. Dokonywanie modyfikacji na własną rękę to najczęściej powtarzany problem, który powoduje szereg niedogodności w przyszłości.

Nawet jeśli nie wszystko, co znajduje się w projekcie, spełnia Wasze oczekiwania i nie tak sobie układ instalacji wymarzyliście, pamiętajcie, że wszelkie zmiany w projekcie muszą być przedyskutowane z wykonawcą.

Ingerowanie w projekt i dokonywanie zmian przez laików to nagminny problem. Zanim postanowicie coś zmienić, przemyślcie planowany układ domu, określcie gdzie będą przyłącza poboru wody (w kuchni, łazience, pralni) oraz to, gdzie znajdowało się będzie główne miejsce odprowadzania ścieków. Równie ważne jest także rozsądne i prawidłowe rozplanowanie rur. Pamiętajcie, że awarie zdarzają się nawet w najlepiej zaplanowanych instalacjach. To, w jaki sposób ułożone zostaną rury, pozwoli Wam w przyszłości szybko znaleźć usterki.

Rury doprowadzające wodę oraz odprowadzające ścieki wbudowane są w strukturę ścian, podłóg, ponad sufitem lub jeśli jest to z jakichś powodów niemożliwe – zabudowane. Warto więc wiedzieć dokładnie gdzie one się znajdują oraz zaplanować do nich łatwy dostęp. Koszt naprawy instalacji wodno-kanalizacyjnej będzie mniejszy, jeśli podążać będziecie za radami doświadczonego fachowca.

Rozprowadzenie wody w domu

Posiadając sprawdzony projekt, który przedyskutowany został z osobami doświadczonymi w tej dziedzinie oraz mając świadomość, że rury do wody i ścieków muszą być solidnie rozmieszczone, warto zastanowić się nad prawidłowym rozprowadzeniem wody w domu. Jak podejść do tego tematu, aby nie popełnić błędów i na co zwrócić uwagę? Jedną z ważnych spraw, o której zapomnieć nie należy, jest prawidłowe zabezpieczenie instalacji wodnej przez przemarzaniem.

Rury doprowadzające wodę są na warunki atmosferyczne narażone bardziej niż te, które odprowadzają ścieki. Na największą uwagę zasługują te z nich, które przebiegają przez pomieszczenia bardziej narażone np. na zimno, takie jak garaże, zwłaszcza jeśli nie znajdują się w strukturze domu. W takich wypadkach warto zadbać o dodatkową termoizolację rur, zastosowanie osłon chroniących przez niskimi temperaturami.

Nie można też zapomnieć, iż instalacja wodna musi być ułożona poniżej głębokości przemarzania. Dzięki czemu macie znacznie większe szanse uchronienia rur przed przemarzaniem, które może prowadzić do ich rozsadzenia i narażenia Was na duże koszty związane z naprawą.

Prawidłowy dobór elementów instalacji wodno – kanalizacyjnej

Kluczem do prawidłowego wyboru odpowiednich elementów wspomnianej instalacji jest zaczerpnięcie wiedzy dotyczącej produktów proponowanych przez rynek oraz skorzystanie z rad doświadczonego fachowca. Różnorodność przyłączy sprawia, iż ich wybór staje się problematyczny. Warto skupić się na polecanych produktach, sprawdzonych producentach i opiniach innych użytkowników. W przypadku zakupu elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej zdecydowanie odradzamy oszczędzanie.

Słabej jakości materiały, które przyniosły pozorną oszczędność na chwilę, najprawdopodobniej szybko ulegną zużyciu. Jakość rur, kolanek, przyłączy, trójników, zaworów, liczników i innych składowych całej instalacji powinna być bez zarzutu. Kupując sprawdzone, choć droższe produkty możecie liczyć na to, iż sprawdzą się znacznie lepiej. Elementy, o których mowa, wykonane powinny być z miedzi lub stali, choć na rynku znaleźć można także części z tworzyw sztucznych (m.in. PCV).

Wiele firm decyduje się na łączenie różnych materiałów, co jak podkreślają fachowcy, wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa całej instalacji. Zastanawiając się jakie rury do wody sprawdzą się dobrze w Waszym domu, warto zwracać uwagę na ich przekrój. Przepustowość ich powinna być dostosowana do części wyposażenia, z jaką będą połączone. Zbyt mały przekrój rur może powodować odkładanie się na ich ścianach zanieczyszczeń i w rezultacie ich zapychanie. Średnica rury, która odprowadza ścieki od małej umywalki, nie powinna być mniejsza niż 40 mm.

Wraz ze wzrostem powierzchni elementu wyposażenia powinna wzrastać średnica montowanych rur. W przypadku miski ustępowej średnica ta wynosić powinna nie mniej niż 110 mm. Prawidłowe rozplanowanie wszelkich elementów zdecydowanie wpłynie na zmniejszenie kosztów napraw całej instalacji w przyszłości.

Ile kosztuje instalacja wodno-kanalizacyjna?

Trudno przedstawić dokładne koszty założenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, ponieważ będą się one różnić w zależności od projektu, metrażu, ilości łazienek, użytych materiałów, zastosowanych przyłączy, rodzaju planowanego szamba, posiadania własnej oczyszczalni itd. Każdy projekt jest dostosowany do mieszkańców i dopiero po jego zaakceptowaniu, możemy wstępnie oszacować koszty, które przyjdzie nam ponieść. Możemy jednak przedstawić ogólny zarys wydatków, z jakimi spotykają się ci, którzy przez podłączenie kanalizacji przechodzą.

Jednym z pierwszych kosztów związanych z instalacją wodną, z jakimi musimy się liczyć, jest opata za przyłącze wodociągowe, które wynosić powinno nie więcej niż około 2000 zł. Cena przyłączy, w zależności od wybranej firmy, zawiera w sobie opłatę za rurę studniarską i potrzebne do niej filtry. Jeśli nie posiadacie studni, trzeba będzie liczyć się z kosztem jej wywiercenia – ceny są różnie, w zależności od powierzchni gdzie będą dokonywane odwierty.

Na terenie nieskalistym cena odwiertu powinna wynieść nie więcej niż 150 zł za metr głębokości. Im trudniejszy teren, tym będzie drożej. Potrzebna będzie także kanalizacja. Jeśli zdecydujecie się na budowę przydomowego szamba, musicie liczyć się z kosztami w granicach 2000 do 6000 tysięcy złotych, które w różnych przypadkach mogą znacznie wzrosnąć. Posiadając szambo, należy pamiętać o kosztach jego późniejszego użytkowania, a więc wywozu nieczystości, kiedy zbiornik się zapełni.

Warto rozważyć też budowę własnej oczyszczalni ścieków, wówczas wydatki eksploatacyjne będą znacznie niższe. Budowa oczyszczalni z drenażem wiąże się jednak z jednorazowym, dość wysokim kosztem i wynosi od 6000 zł w górę, w zależności od jej wielkości, wydajności czy też terenu, na jakim powstaje. Jeszcze droższa jest budowa oczyszczalni ze złożem biologicznym lub osadem czynnym. W tym przypadku koszty budowy zaczynać będą się od 10 000 zł. Koszt rur, przyłączy i pozostałych elementów wewnętrznej kanalizacji nie jest zbyt wysoki i w standardowej wielkości domu (około 120 mkw.) nie powinien wynieść więcej niż 2 – 3 tysiące złotych.

 

 

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: