Rośliny w szkle

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 31.01.2020, Data aktualizacji: 23.08.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 53 głosów

Rośliny w szkle
Rośliny w szkle podbijają rynek! Jak samemu stworzyć ogród w szkle? Podpowiada Aneta Filiczak!

Rośliny w szklanych naczyniach podbiły trendy wnętrzarskie. Trudno się temu dziwić, ponieważ miniaturowe lasy umieszczone w słojach czy butelce prezentują się pięknie. Ważne aby wybrać do tego odpowiednie rośliny, a następnie właściwie je pielęgnować.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak zamknąć rośliny w szkle
 • jakie gatunki roślin są do tego odpowiednie
 • o czym należy pamiętać wykonując tego typu dekorację

Miniaturowe ogródki w szkle to doskonała alternatywa dla tradycyjnych roślin w doniczkach. Zyskały ogromną popularność, przez co możemy je zakupić niemal w każdym markecie budowlanym lub wnętrzarskim. To również doskonały pomysł na stworzenie własnego lasu zamkniętego w naczyniu. Niezbędne będą do tego odpowiednie rośliny, specjalne podłoże oraz szklany pojemnik, np. butelka lub słoik.

Jakie rośliny w szkle?

Do umieszczenia w szkle najlepiej wybierać gatunki wolno rosnące, płytko korzeniące się i osiągające niewielkie rozmiary. Jeśli pojemnik będzie zamykany nasze rośliny powinny lubić wilgotne środowisko, gdy słoik otwieramy stawiamy na te preferujące bardziej suche otoczenie. W tej roli idealnie sprawdzą się kaktusy i sukulenty jak np. opuncja, eszeweria, haworsja, oraz inne jak peperomia, fitonia, niedośpian, widliczek, marant, skrytokwiat, solejrolia, fikus pnący, lithops, nazywany żywymi kamieniami, czy paprocie doniczkowe i miniaturowe odmiany storczyków, rośliny owadożerne i anansowate. Aby nasz miniaturowy ogródek przetrwał jak najdłużej ważne jest sadzenie roślin o podobnych wymaganiach.

Kompozycja własna. Zdjęcia: pexels.com, autor: Katarzyna Modrzejewska

Podłoże

To czy nasz miniaturowy ogród będzie kwitł, a tym samym przepięknie się prezentował zależy przede wszystkim od podłoża. Tutaj sprawdzi się ziemia, która jest żyzna, lekka, wolna od chorobotwórczych zarazków, przepuszczalna, ale przede wszystkim dostosowana do gatunku rośliny, którą planujemy w niej zasadzić.

Konieczne jest również umieszczenie drenażu, czyli kulek keramzytu czy żwiru, ponieważ w szklanych naczyniach nie ma otworów odpływowych. Gdybyśmy tego nie zastosowali, narażamy korzenie na gnicie, ponieważ na dnie zbiera się wtedy nadmiar wody. Jako element dekoracyjny na wierzchu możemy użyć mchu, kolorowych kamyków czy białego żwirku. Tak wyłożona górna warstwa podłoża doskonale się prezentuje.

Naczynia

Wybór naczynia tak naprawdę zależy od tego w czym chcemy zamknąć nasz ogród. Możemy postawić na różne kształty jak np. koła, prostokąty. Idealne będą ogromne słoje czy specjalne szklane butelki/karafki. Warto sprawdzić nasze domowe zasoby, ponieważ w piwnicy czy kuchennych schowkach możemy znaleźć wazony, gąsiory, wazy, nieużywane akwarium czy duże butelki z szeroką szyjką. To na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupowania lub wybierania naczynia to odpowiednio duży otwór, tak abyśmy mogli swobodnie włożyć do niego rośliny, podłoże oraz inne elementy miniaturowego ogrodu.

Naczynie może być zamknięte lub otwarte. Do tego pierwszego używa się szklanej pokrywy lub korka. Zaletami tego rozwiązania jest napewno zamknięty obieg wody, który zwalnia nas z obowiązku częstego podlewania miniaturowego ogródka. Robi się to tylko wtedy, kiedy krople wody przestają osiadać na ściankach naczynia. Taki mikroklimat sprzyja rozwojowi wielu roślin. Wadą takich pojemników jest natomiast skraplanie się wody na jego wewnętrznych ściankach, przez co szybciej rosną glony i zwiększone jest ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Stawiając natomiast na otwarte naczynie należy pamiętać, że pełni ono nie tylko rolę dekoracyjnej doniczki, ale są w nim prawdziwe rośliny potrzebujące pielęgnacji. Tak też powinniśmy traktować nasz miniaturowy ogródek. Należy się nim odpowiednio opiekować i regularnie podlewać.

Jak zamknąć rośliny w szkle?

Na początek naczynie trzeba odpowiednio przygotować. Każde szło powinno się starannie umyć, osuszyć, oczyścić z resztek etykiet i kleju. Następnie od wysokości wybranego pojemnika zależy wysokość drenażu, zwykle wystarczy od 2 do 5 centymetrów. Jako drugą warstwę chroniącą  rośliny przed bakteriami i grzybami warto dodać węgiel aktywowany. Trzecia w kolejności jest ziemia. Należy wysypać jej sporą warstwę, by móc bez ponownego dosypywania umieścić w niej wybrane rośliny. Warto utworzyć na niej niewielkie wzniesienia, ponieważ będzie to bardziej efektowne od całkowicie płaskiej powierzchni.

Po takim przygotowaniu przechodzimy do sadzenia naszych roślin. Wyjmujemy je z zakupionych doniczek, lekko strzepujemy i wkładamy do naczynia. Ważne, aby znajdowały się możliwie jak najdalej od ścianek szkła. Jeśli roślina ma bardzo rozbudowany system korzenny powinno się go skrócić, tak aby możliwe było przykrycie korzeni ziemią.

Na koniec przechodzimy do dekoracji. Na ziemię można ułożyć kamyczki, które zostały użyte do drenażu lub inne, jeśli chcemy urozmaicić naszą kompozycję. Mogą to być także muszle, kolorowy żwirek, wapienne skałki, gałęzie oraz to co nam się podoba i będzie pasowało do całej kompozycji. I mamy gotowy nasz miniaturowy ogródek.

Pamiętaj!

Po przygotowaniu lasu w szkle ważne jest, aby odpowiednio go pielęgnować. Podlewanie należy dostosować do rodzaju rośliny. Co ważne robimy to lejąc wodę po ściankach naczynia lub bezpośrednio do korzeni np. po patyczku. Nie musimy ich nawozić, ponieważ warunki te, same w sobie zapewniają intensywny wzrost.

Lokalizacja naszego miniaturowego ogrodu zależy też od rodzaju roślin. Należy jednak uważać na mocno nasłonecznione miejsca. Lepiej wybierać te lekko zaciemnione. Gdy na ściankach naczynia pojawią się krople wody, warto je otworzyć, aby dopuścić dostęp powietrza i trochę je osuszyć. W dłuższej perspektywie należy wziąć pod uwagę wzrost roślin i ewentualną konieczność ich przesadzenia.

Zamykając rośliny w szkle możemy stworzyć sobie alternatywę miniaturowego ogrodu w sercu naszego domu. Nie każdy z nas ma przyjemność posiadania ogródka, dlatego też jest to idealna alternatywa dla osób, które lubią dbać o zieleń i się nią otaczać. To również doskonały prezent na nowe mieszkanie.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: