Mieszkanie na własność w Europie

Prime Time PR
Prime Time PR

Data publikacji: 15.04.2020, Data aktualizacji: 15.04.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Mieszkanie na własność w Europie
W których państwach Europy mieszkańcy posiadają najwięcej nieruchomości na własność? Sprawdzamy! Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

Według danych Eurostatu ze stycznia 2019 roku, zarobki Polaków plasują się w kategorii od 500 EUR do 1 000 EUR miesięcznie, zaś w większości krajów Europy Zachodniej wynagrodzenia wynoszą co najmniej 1 000 EUR. Pomimo różnicy w wysokości miesięcznych przychodów, to właśnie Polacy należą do nielicznych mieszkańców Europy, którzy posiadają nieruchomości na własność.

Najlepiej na swoim i w nowym

Aż 84% dorosłych Polaków w 2018 roku posiadało mieszkanie na własność - wynika z danych Eurostatu analizujących ówczesną sytuację na rynku nieruchomości. Co ciekawe, to jeden z najwyższych wyników wśród europejskich krajów. Wyższy odsetek osób mieszkających we własnych domach i mieszkaniach odnotowano w Rumunii – 96,4%,  Chorwacji 90,1%, na Słowacji – 91,3%, Litwie 89,9% i Węgrzech – 86,0%. Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się na zachodzie Europy, gdzie trend posiadania mieszkania na własność jest o wiele mniej popularny. Odzwierciedlają to chociażby Niemcy i Austria, tam 51,5% oraz 55,4% osób jest właścicielami mieszkań lub domów (RynekPierwotny.pl, dane 16.03.2020). 

Prócz popularności posiadania mieszkania na własność, Polska przoduje pod względem udziału rynku pierwotnego w obrocie nieruchomościami. Oznacza to, że w kraju nad Wisłą preferowane są lokale nowe, oddane do użytku przez deweloperów. Z analizy HRE Investments opublikowanej w styczniu bieżącego roku wynika, iż ok. 47% to udział sprzedaży nowych mieszkań na rodzimym rynku nieruchomości. Pod tym względem Polskę wyprzedzają jedynie Cypr i Malta, które powierzchniowo są znacznie mniejsze niż kraj nad Wisłą. Najniższy udział rynku pierwotnego odnotowano w Danii, jedynie 1,3%. Również we Francji nowe mieszkania stanowią niewielki udział, szacowany na 10,3%. Wyższy o 0,3% wynik odnotowano w Wielkiej Brytanii, a u naszych zachodnich sąsiadów udział ten wyniósł 16,8% (Opracowanie HRE Investments na podstawie danych Eurostatu. Dane za 2019 rok.). 

Mieszkania pilnie poszukiwane

Wzrost liczby Polaków kupujących nieruchomości na własny użytek, widoczny jest na przestrzeni kilku lat. Analizując dane GUS, opracowane przez RynekPierwotny.pl, widać, że od 2015 r. liczba zakupionych lokali wzrosła o 53 694 do 203 603 mieszkań nabytych na wolnym rynku w 2018 roku. Trend ten wynika między innymi z przyczyn społeczno - historycznych, jak i ekonomicznych obserwowanych w naszym kraju. Młodzi Polacy powielają wzorce rodziców, którzy dorastając w czasach wysokiej inflacji, byli silnie przywiązani do własnej nieruchomości dającej poczucie bezpieczeństwa w niepewnych czasach. Z ekonomicznego punktu widzenia, rodacy preferują zakup od najmu, gdyż w kraju nad Wisłą od dekad występuje zjawisko deficytu mieszkaniowego, który w zeszłym roku był oceniony na ok. 2 - 2,5 mln lokali (RynekPierwotny.pl).

- Własna nieruchomość to dla Polaków życiowa inwestycja. Zakup wypada korzystniej cenowo od najmu, gdyż wynajem w aglomeracjach miejskich jest nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do zarobków obywateli. W dodatku własne mieszkanie zapewnia większą swobodę i komfort użytkowania - komentuje Karolina Opach, Kierownik Działu Sprzedaży w spółce Quelle Locum

Prime Time PR
Prime Time PR

Prime Time PR – agencja PR specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marketingowej firm z branży nieruchomości. Współpracuje z największymi mediami w Polsce. Tworzy skuteczne kampanie w oparciu o świeże pomysły i oryginalne teksty. Dane kontaktowe: kontakt@primetimepr.pl 12 313 00 87 ul. Halszki 28 30-611, Kraków primetimepr.pl

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: