Kredyt 2 procent – kalkulator zdolności kredytowej i rat

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 21.08.2023, Data aktualizacji: 21.08.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Kredyt 2 procent – kalkulator zdolności kredytowej i rat
Jak wyglądają raty w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent? Sprawdź kalkulator kredytu hipotecznego na swojego wymarzone mieszkanie!

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent wszedł w życie 1 lipca 2023 roku. Jego głównym założeniem są państwowe dopłaty do pierwszych 120 rat kredytu hipotecznego (10 lat) na pierwszą nieruchomość. Beneficjentem programu mogą zostać osoby, które nie ukończyły 45. roku życia, nie mają i nie miały w przeszłości domu lub mieszkania oraz nie zawarły innej umowy kredytowej w ciągu ostatnich 3 lat. Pierwsze banki już wprowadziły kredyt 2 proc. do swojej oferty, inne planują to w najbliższej przyszłości. Przyszli kredytobiorcy zastanawiają się, ile można zyskać na rządowych dopłatach i jak będą wyglądać raty kredytu ze wsparciem od państwa. Pojawia się także wątpliwość w temacie zdolności kredytowej – o którą łatwiej ze względu na udział w programie. Jak to wszystko policzyć? Odpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na czym polega Bezpieczny Kredyt 2 procent,
 • jak wygląda kalkulator kredytu hipotecznego 2 proc.,
 • w jaki sposób policzyć raty i zdolność kredytową.

Kalkulator kredytu 2 procent – ile można zyskać?

Program Bezpieczny Kredyt 2 procent to wsparcie dla młodych Polaków, z których większość jeszcze niedawno nie mogła pozwolić sobie na zakup nieruchomości. Rządowa pomoc ma to jednak zmienić. Wszystko za sprawą dopłat do rat kredytu. Dopłaty stanowią różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Ich wysokość jest obliczana według wzoru: D=Ks x (W-2%)/12, gdzie D – kwota dopłaty, Ks – kapitał, który zostaje do spłaty, W – wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej, który obowiązuje w dniu ustalenia stopy oprocentowania kredytu – tę wartość ustala BGK i publikuje na swojej stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej.

Maksymalna kwota kredytu w ramach programu może wynosić 500 tys. zł w przypadku singli lub 600 tys. zł w przypadku małżeństw oraz rodziców przynajmniej jednego wspólnego dziecka. Środki można przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe: budowę domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu; nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem;

realizację inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej kooperatywy; nabycie spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Spłata kredytu w okresie stosowania dopłat do rat kredytu odbywa się w częściach równych (z uwzględnieniem całego okresu spłaty kredytu), natomiast po wygaśnięciu dopłat – w ratach równych, chyba że kredytobiorca złoży wniosek o utrzymanie dotychczasowego sposobu spłaty. Wkład własny nie może być większy niż 200 tys. zł.

Bezpieczny Kredyt 2 procent – kalkulator zdolności i rat

Kalkulator kredytu hipotecznego 2 procent (Omnicalculator) pozwala na szacunkowe wyliczenie, ile wyniosą poszczególne raty kredytu oraz jak będzie wyglądał jego całkowity koszt. Jak działa narzędzie? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy na pewno kwalifikujemy się, by zostać beneficjentem programu. Wystarczy odpowiedzieć na pytania: Czy masz ukończone 45 lat? oraz Czy masz lub miałeś/aś kiedyś mieszkanie lub dom?. To oczywiście duże uproszczenie, ale jeśli na którekolwiek z pytań padnie odpowiedź: TAK, program wyświetli informację, że nie kwalifikujemy się do programu. Należy podać także, kogo dotyczy kredyt – singla, małżeństwa czy rodziców wspólnego dziecka. Dzięki tej informacji kalkulator kredytu 2 procent nałoży na wyliczenia ograniczenie w postaci maksymalnej kwoty kredytu – 500 lub 600 tys. zł.

Kolejny krok to podanie ceny mieszkania, które planujemy zakupić w ramach programu bezpieczny kredyt 2. Kalkulator może podpowiedzieć nam cenę szacunkową, jeśli nie mamy jeszcze upatrzonej konkretnej nieruchomości. Aby skorzystać z tej podpowiedzi, należy wpisać metraż mieszkania oraz wybrać miasto. Na tej podstawie narzędzie pokaże średnią cenę za metr kwadratowy i pomnoży ją przez powierzchnię mieszkania. 

Następnie w kalkulatorze kredytu hipotecznego 2 procent należy wpisać koszt kredytu, wartość wkładu własnego (maksymalnie 200 tys. zł) oraz okres kredytowania. Jeśli znamy szczegółowe warunki kredytu – tj. marżę banku oraz rynkową stopę procentową – możemy je wpisać. Jeśli jednak nie mamy jeszcze konkretnej oferty i nie znamy tych wartości, kalkulator zaproponuje domyślne wartości. Po uzupełnieniu wszystkich tych danych, narzędzie Kalkulator Bezpieczny Kredyt 2 procent pokaże, ile spłacimy w całym okresie kredytowania i jak będą wyglądały poszczególne raty. Kalkulator zdolności kredytowej kredyt 2 procent nie jest jeszcze dostępny. Narzędzie będzie aktualizowane wraz z klarowaniem się przepisów dotyczących tzw. Rekomendacji S, stosowanej przez banki w procesie oceny zdolności kredytowej. 

Kredyt na mieszkanie 2 procent – kalkulator (przykład)

Jak mogą wyglądać przykładowe wyliczenia? Załóżmy, że jesteśmy singlem, który chce zaciągnąć kredyt na pierwsze mieszkanie w wysokości 500 tys. zł bez wkładu własnego. Mamy 30 lat i nigdy nie mieliśmy żadnej nieruchomości – a więc możemy zostać beneficjentem programu. W przypadku kredytu, na który się decydujemy, okres spłaty to 30 lat. Jak będzie się kształtować wysokość rat?

Możemy liczyć na spore oszczędności dzięki przystąpieniu do programu kredyt na mieszkanie 2 procent. Kalkulator wskazuje, że przez 30 lat okresu kredytowania spłacimy z dofinansowaniem państwa 977 682,04 zł. Bez dofinansowania musielibyśmy zapłacić 1 211 988,60 zł. Różnica wynosi aż 234 306,56 zł i można uznać, że to jest wysokość oszczędności, które zachowamy w kieszeni dzięki rządowym dopłatom w ramach kredytu 2. Kalkulator rat może nam pokazać, jak różniłyby się poszczególne raty. W opcji z dopłatą pierwsza rata wyniesie 2575 zł, bez niego – 4914 zł. Ostatnia, 120. rata to z kolei koszt 2183 zł z dofinansowaniem i 3749 zł bez. 

Jasno więc widać, że odpowiedzią na drogie kredyty może być program bezpieczny kredyt 2. Kalkulator rat pozwala w prosty sposób policzyć, jak duża jest różnica pomiędzy wysokością rat z dofinansowaniem a bez niego.

Kredyt 2 procent kalkulator: podsumowanie

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się rządowa propozycja na kredyt mieszkaniowy 2 procent. Kalkulator to proste narzędzie, które pomoże wyliczyć, jak będą się prezentowały raty kredytu hipotecznego przy państwowych dopłatach – dzięki czemu łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję. Warto też zapoznać się z ofertami poszczególnych banków. Co prawda wiele zasad określa ustawa, jednak warunki banków mogą się nieco różnić. Warto więc sprawdzić, jak wygląda kredyt 2 procent w VeloBanku, kredyt 2 procent w Alior Banku czy kredyt 2 procent w PKO BP. Dopiero po porównaniu tych ofert i podstawieniu danych do kalkulatora, można wybrać najlepszą opcję dla siebie. 

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: