Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak oszczędzać wodę w domu: sposoby na oszczędzanie wody

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 04.09.2023, Data aktualizacji: 04.04.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 84 głosów

Jak oszczędzać wodę w domu?
Czy znasz sposoby na oszczędzanie wody? Co robić, bo zużyć jej mniej w domu? Sprawdź sposoby oszczędzania wody, zadbaj o planetę i swój portfel!

Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naszej planety. Jednak według szacunków wciąż zużywamy jej za dużo, a marnotrawstwo sporo kosztuje. Wodę można oszczędzać na wiele sposobów. Przede wszystkim warto przeanalizować, ile zużywamy jej w łazience, kuchni czy podczas codziennych czynności. Zmiana drobnych nawyków sprawi, że woda dosłownie przestanie przeciekać nam przez palce. Istnieje szereg skutecznych sposobów, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody w codziennych czynnościach domowych. Poznajmy kilka praktycznych metod, które pomogą nam świadomie gospodarować tym cennym zasobem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy zasoby wody na Ziemi są coraz mniejsze
 • jakie nawyki wprowadzić, aby zacząć oszczędzać wodę
 • dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne

Zasoby wody na Ziemi

Wydaje się, że na Ziemi jest mnóstwo wody. Co prawda ponad 70% naszej planety pokryte jest wodą, jednak tylko niewielka jej część jest zdatna do picia. Według danych Polskiej Fundacji Ochrony Zasobów Wodnych człowiek, jako źródło wody pitnej, wykorzystuje słodką wodę, pochodzącą z wód powierzchniowych i podziemnych, która stanowi niecały 1% całkowitych zapasów.

Niestety źródła głębinowe wyczerpują się szybko, a odnawiają bardzo powoli. Co więcej, wiele z nich traci przydatność, gdy zostanie zanieczyszczona przez ścieki, nawozy czy pestycydy. Dostęp do wody staje się więc coraz bardziej ograniczony. Każda zaoszczędzona kropla oznacza mniejsze zużycie wody w skali świata, a świadome zarządzanie gospodarstwem domowym przyczynia się do poprawy naszego środowiska.

Ile wody zużywa jedna osoba w gospodarstwie domowym?

To pytanie, na które istnieje szereg różnych odpowiedzi, zależnych od wielu czynników, takich jak nawyki życia, lokalne warunki klimatyczne i wyposażenie gospodarstwa. Jednak można podać przybliżone wyliczenia, które ilustrują typowe zużycie wody dla poszczególnych czynności domowych.

Warto wiedzieć, ile wody zużywa prysznic. Ten może zużywać od 10 do 15 litrów wody na minutę, co oznacza, że podczas krótkiego prysznica trwającego 5 minut zużywamy od 50 do 75 litrów wody. Gorzej wygląda to, jeśli zdecydujemy się na kąpiel w wannie. Wypełnienie standardowej wanny (o pojemności około 150-200 litrów) może pochłonąć aż 120-150 litrów wody. Spłuczka w toalecie może pochłonąć około 6-9 litrów wody przy każdym użyciu, w zależności od rodzaju spłuczki.

Podczas gotowania również zużywamy wodę. Na przykład ugotowanie makaronu może pochłonąć około 1,9 litra wody na 100 gramów makaronu, a gotowanie ziemniaków to około 0,9 litra wody na 100 gramów ziemniaków.

Z kolei zmywanie naczyń w zmywarce zużywa średnio 15-20 litrów wody na cykl, podczas gdy ręczne zmywanie może pochłonąć nawet 20 litrów wody na minutę pracy pod bieżącym strumieniem wody.

Warto zwrócić uwagę na te liczby i świadomie zarządzać zużyciem wody w codziennych czynnościach, by w dłuższej perspektywie przyczynić się do jej oszczędności i ochrony naszego środowiska.

Dobre sposoby na oszczędzanie wody

Odpowiedzialne korzystanie z wody staje się coraz bardziej kluczowym aspektem życia codziennego. Świadomość ograniczonych zasobów wodnych oraz wpływ jej nadmiernego zużycia na środowisko skłania nas do poszukiwania efektywnych sposobów oszczędzania. Warto zastanowić się nad praktykami, które pozwolą nam zmniejszyć nasze zużycie wody, jednocześnie przyczyniając się do ochrony planety. Jak oszczędzać wodę w domu i zużywać jej mniej? Sprawdź nasze sposoby i zmień codzienne nawyki niewielkim kosztem.

jak oszczędzać wodę

Jak oszczędzać wodę w łazience?

W łazience skrywają się ogromne możliwości ograniczenia zużycia wody, co jest szczególnie ważne w kontekście globalnego kryzysu związanego z brakiem wody, ale też oszczędności w naszym portfelu. To w tym pomieszczeniu możemy wprowadzić skuteczne praktyki, które pozwolą nam zaoszczędzić znaczną ilość tego cennego surowca. Niesprawne urządzenia w łazience – nieszczelne spłuczki czy krany powodują zbędne zużycie wody. Takie przecieki mogą sporo kosztować. Marnując średnio 1 kroplę na 2 sekundy – tracimy około 180 zł rocznie. Zobaczmy, jakie kroki możemy podjąć, aby zrównoważyć nasze wykorzystanie wody w łazience, dbając jednocześnie o środowisko naturalne.

 1. Sprawdzaj swoją toaletę przynajmniej raz w roku, zwracając uwagę na przecieki. Możesz to zrobić, przeprowadzając szybki test. Wystarczy wrzucić barwnik do zbiornika na wodę i przez godzinę z niej nie korzystać. Jeśli barwnik przedostanie się do miski klozetowej bez spłukiwania, rozpoznasz nieszczelność.
 2. Napraw nieszczelne krany. Regularnie wymieniaj zużyte uszczelki. Sprawdzaj wszystkie węże, złącza i baterie pod kątem wycieków. 
 3. Rozważ zakup toalety z systemem podwójnego spłukiwania. Posiada ona dwie opcje: mniejszy strumień dla odpadów płynnych i pełne spłukiwanie dla odpadów stałych. Dzięki temu będziesz zużywać wodę adekwatnie do potrzeb.
 4. Rozważ zakup toalety z systemem odzyskiwania wody szarej. To coraz popularniejsze rozwiązanie wśród producentów armatury łazienkowej. Zbiornik w takim systemie zbiera wodę służącą do mycia rąk i przekazuje ją do miski ustępowej. Najwydajniejsze rozwiązania zużywają ok. 30% wody pitnej i 70% wody z odzysku. 
 5. Używaj jednouchwytowych baterii z perlatorem. To narzędzie, które umożliwia łatwe i skuteczne oszczędzanie wody. Z jego pomocą wykorzystasz od 15% do 60% mniej wody niż standardowo. 
 6. Nie wyrzucaj do toalety resztek żywności, ręczników papierowych, odpadów higienicznych, soczewek kontaktowych. Mogą zmniejszyć drożność w rurach odpływowych. 
 7. Wybieraj szybki prysznic zamiast długich kąpieli. Wanna wypełniona po brzegi to nierzadko ponad 70 litrów wody. Nawet, jeśli nie posiadasz kabiny prysznicowej, możesz korzystać z natrysku. 
 8. Spróbuj przyzwyczaić ciało do korzystania z nieco chłodniejszej wody, niż standardowo. 
 9. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, rąk i golenia czy pod prysznicem, gdy myjesz włosy szamponem czy masujesz ciało mydłem czy żelem. Każda czynność wykonana z odkręconym kranem to nawet 60 razy więcej zużytej wody.
 10. Podczas prania ręcznego korzystaj z miski lub zatkaj umywalkę i napełnij ją wystarczającą ilością wody. Nie pierz pod bieżącą wodą.
 11. Pierz ciemne ubrania w chłodnej wodzie. Oszczędzisz i wodę i energię, a ubrania zachowają kolor na dłużej. 
 12. Pralkę uruchamiaj dopiero przy pełnym bębnie. Jeśli będziesz stosować się do tej zasady, sporo zaoszczędzisz w porównaniu do prania ręcznego.
 13. Używaj programów oszczędnościowych zużycia wody w pralkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadujesz pełnego wsadu albo gdy ubrania są lekko zabrudzone.
 14. Zakręcaj zawory wody przed dłuższymi wyjazdami.
Oszczędzanie wody w łazience

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Bez wody w kuchni trudno cokolwiek zdziałać. Służy nie tylko do gotowania, ale również stanowi podstawowy składnik zalew czy przetworów. Podczas codziennych prac kuchennych nawet nie zastanawiamy się nad tym, ile wody marnujemy. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby powtórnie ją wykorzystać. Woda po gotowaniu warzyw to idealna baza zup i sosów, która wzbogaca potrawy w witaminy i minerały oraz naturalnie je zagęszcza. Podobnie możemy wykorzystać wodę po makaronie. Dzięki wysokiej zawartości skrobi idealnie łączy składniki i nadaje im puszystość. Popularna aquafaba, czyli woda po ugotowanej ciecierzycy, stanowi zamiennik jajek. Jednak to nie jedyne sposoby na oszczędzanie wody w kuchni. Co jeszcze można zrobić?

 1. Zadbaj o szczelność kranu. Z kapiącej baterii może wyciekać nawet 15 litrów wody dziennie, co w skali roku daje ogromne ilości. 
 2. Zainwestuj w baterię termostatyczną. Specjalny termostat pozwala na ustawienie stałej temperatury wypływającej wody. 
 3. Rozważ zakup zmywarki. Zużywa ona mniej wody niż podczas zmywania ręcznego, a także pozwala zaoszczędzić czas.
 4. Jeśli to możliwe, wybierz zmywarkę z trybem eko oraz możliwością użycia wody tylko na jednej półce. Jeśli posiadasz starszy model, uruchamiaj ją tylko przy pełnym załadunku.
 5. Zainstaluj przepływowy podgrzewacz wody w pobliżu zlewu kuchennego. Skorzystasz z ciepłej bieżącej wody natychmiast, bez czekania na ciepły strumień. 
 6. Podczas ręcznego zmywania nie korzystaj z bieżącej wody. Jeśli masz dwukomorowy zlew, napełnij jedną z nich wodą do mycia, drugą - wodą do płukania.
 7. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania żywności. Rozmrażaj żywność w lodówce. Zaoszczędzisz zarówno wodę, jak i prąd. 
 8. Gotuj zawsze pod przykryciem. Woda nie będzie parować, dzięki czemu unikniemy jej stopniowego uzupełniania. 
 9. Gotuj na parze. Nie tylko zmniejszysz zużycie wody, ale również przygotowane przez Ciebie potrawy zachowają cenne składniki odżywcze. Korzystając z piętrowych parowarów możesz jednocześnie przyrządzić kilka potraw na jednej porcji wody.
 10. Gotuj potrawy jednogarnkowe. Potrawy przygotowywane z użyciem jednego naczynia to mniej zmywania i tym samym większa oszczędność wody. 
 11. Wybierz odpowiedni rozmiar garnka. Duże naczynia mogą wymagać więcej wody, niż to koniecznie.
 12. Owoce i warzywa myj z wykorzystaniem durszlaka. Zebraną w ten sposób wodę możesz wykorzystać np. do podlewania kwiatów. 
 13. Ponownie wykorzystaj wodę z gotowanych warzyw, ryżu, makaronu itp. 
 14. Nie wyrzucaj odpadów do zlewozmywaka. Ich spłukanie pochłania duże ilości wody.
 15. Unikaj wody butelkowanej. W większości domów do picia świetnie nadaje się zwykła kranówka. Może też rozważyć zakup specjalnego filtra do wody.
Oszczędzanie wody w kuchni

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Wodę nie tylko warto, ale trzeba oszczędzać. Jest zasobem, z którego korzystamy każdego dnia. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania, podlewania kwiatów czy mycia samochodu. Ogromne ilości wody są zużywane przez sektor przemysłu i rolnictwa. Każda zaoszczędzona kropla oznacza mniejsze zużycie wody w skali świata, a świadome zarządzanie gospodarstwem domowym przyczynia się do poprawy naszego środowiska.

Co więcej, oszczędzanie wody redukuje koszty. Niższe rachunki za wodę i energię są korzyściami finansowymi związanymi z efektywnym korzystaniem z tego zasobu. Poprawa efektywności wykorzystania wody może prowadzić do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do jej podgrzewania czy przepompowywania.

Jak oszczędzać wodę w domu: podsumowanie

Oszczędzanie wody w domu jest priorytetem nie tylko z ekologicznego, lecz także ekonomicznego punktu widzenia. Świadome korzystanie z tego cennego zasobu ma kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi ekosystemów i zabezpieczenia przyszłych pokoleń. Wiedza o tym, ile wody zużywamy w różnych codziennych czynnościach, pozwala na skuteczne podejmowanie kroków w celu ograniczenia jej marnotrawstwa. Warto więc wiedzieć, ile wody na prysznic czy zmywanie. Wskazaliśmy niemal 30 sposobów na oszczędzanie wody, jednak jest ich znacznie więcej – jak choćby korzystanie z deszczówki w ogrodzie. Oszczędzając wodę, nie tylko dbamy o nasz portfel, ale przede wszystkim o przyszłość naszej planety. To nasza wspólna odpowiedzialność, by pielęgnować ten skarb natury i rozważnie z niego korzystać.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Sprawdź

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • marcin

  Przy wymianie sprzętów agd warto też poświęcić chwilę na sprawdzanie ekologiczności danych sprzętów. Zwłaszcza, że ekologia idzie tu w parze z mniejszymi rachunkami. Istnieje już np. cała gama zmywarek trójkoszowych (tzw. maxiflex), które dają duże pole do oszczędności.

  31 marca 2021, 05:24

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023