Jak oszczędzać wodę?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.05.2020, Data aktualizacji: 27.04.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 78 głosów

Jak oszczędzać wodę w domu? Praktyczne porady
Jak oszczędzać wodę i tym samym przyczynić się do poprawy środowiska naturalnego? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naszej planety. Jednak według szacunków wciąż zużywamy jej za dużo, a marnotrawstwo sporo kosztuje. Wodę można oszczędzać na wiele sposobów. Przede wszystkim warto przeanalizować, ile zużywamy jej w łazience, kuchni czy podczas codziennych czynności. Zmiana drobnych nawyków sprawi, że woda dosłownie przestanie przeciekać nam przez palce. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy zasoby wody na Ziemi są coraz mniejsze
 • jakie nawyki wprowadzić, aby zacząć oszczędzać wodę
 • dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne

Zasoby wody na Ziemi

Wydaje się, że na Ziemi jest mnóstwo wody. Co prawda ponad 70% naszej planety pokryte jest wodą, jednak tylko niewielka jej część jest zdatna do picia. Według danych Polskiej Fundacji Ochrony Zasobów Wodnych, człowiek jako źródło wody pitnej wykorzystuje słodką wodę, pochodzącą z wód powierzchniowych i podziemnych, która stanowi niecały 1% całkowitych zapasów.

Niestety źródła głębinowe wyczerpują się szybko, a odnawiają bardzo powoli. Co więcej, wiele z nich traci przydatność, gdy zostanie zanieczyszczona przez ścieki, nawozy czy pestycydy. Dostęp do wody staje się więc coraz bardziej ograniczony. Każda zaoszczędzona kropla oznacza mniejsze zużycie wody w skali świata, a świadome zarządzanie gospodarstwem domowym przyczynia się do poprawy naszego środowiska.

Dobre sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii, ale również oszczędności. W końcu miesięczne rachunki to poważna pozycja w domowym budżecie. Jak oszczędzać wodę w domu i zużywać jej mniej? Sprawdź nasze sposoby i zmień codzienne nawyki niewielkim kosztem.

jak oszczędzać wodę

Jak oszczędzać wodę w łazience?

Niesprawne urządzenia w łazience - nieszczelne spłuczki czy krany powodują zbędne zużycie wody. Takie przecieki mogą sporo kosztować. Marnując średnio 1 kroplę na 2 sekundy - tracimy około 180 zł rocznie. Jak temu zaradzić?

 1. Sprawdzaj swoją toaletę przynajmniej raz w roku, zwracając uwagę na przecieki. Możesz to zrobić, przeprowadzając szybki test. Wystarczy wrzucić barwnik do zbiornika na wodę i przez godzinę z niej nie korzystać. Jeśli barwnik przedostanie się do miski klozetowej bez spłukiwania, rozpoznasz nieszczelność.
 2. Napraw nieszczelne krany. Regularnie wymieniaj zużyte uszczelki. Sprawdzaj wszystkie węże, złącza i baterie pod kątem wycieków. 
 3. Rozważ zakup toalety z systemem podwójnego spłukiwania. Posiada ona dwie opcje: mniejszy strumień dla odpadów płynnych i pełne spłukiwanie dla odpadów stałych. Dzięki temu będziesz zużywać wodę adekwatnie do potrzeb.
 4. Rozważ zakup toalety z systemem odzyskiwania wody szarej. To coraz popularniejsze rozwiązanie wśród producentów armatury łazienkowej. Zbiornik w takim systemie zbiera wodę służącą do mycia rąk i przekazuje ją do miski ustępowej. Najwydajniejsze rozwiązania zużywają ok. 30% wody pitnej i 70% wody z odzysku. 
 5. Używaj jednouchwytowych baterii z perlatorem. To narzędzie, które umożliwia łatwe i skuteczne oszczędzanie wody. Z jego pomocą wykorzystasz od 15% do 60% mniej wody niż standardowo. 
 6. Nie wyrzucaj do toalety resztek żywności, ręczników papierowych, odpadów higienicznych, soczewek kontaktowych. Mogą zmniejszyć drożność w rurach odpływowych. 
 7. Wybieraj szybki prysznic zamiast długich kąpieli. Wanna wypełniona po brzegi to nierzadko ponad 70 litrów wody. Nawet, jeśli nie posiadasz kabiny prysznicowej, możesz korzystać z natrysku. 
 8. Spróbuj przyzwyczaić ciało do korzystania z nieco chłodniejszej wody, niż standardowo. 
 9. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, rąk i golenia czy pod prysznicem, gdy myjesz włosy szamponem czy masujesz ciało mydłem czy żelem. Każda czynność wykonana z odkręconym kranem to nawet 60 razy więcej zużytej wody.
 10. Podczas prania ręcznego korzystaj z miski lub zatkaj umywalkę i napełnij ją wystarczającą ilością wody. Nie pierz pod bieżącą wodą.
 11. Pierz ciemne ubrania w chłodnej wodzie. Oszczędzisz i wodę i energię, a ubrania zachowają kolor na dłużej. 
 12. Pralkę uruchamiaj dopiero przy pełnym bębnie. Jeśli będziesz stosować się do tej zasady, sporo zaoszczędzisz w porównaniu do prania ręcznego.
 13. Używaj programów oszczędnościowych zużycia wody w pralkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadujesz pełnego wsadu albo gdy ubrania są lekko zabrudzone.
 14. Zakręcaj zawory wody przed dłuższymi wyjazdami.
Oszczędzanie wody w łazience

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Bez wody w kuchni trudno cokolwiek zdziałać. Służy nie tylko do gotowania, ale również stanowi podstawowy składnik zalew czy przetworów. Podczas codziennych prac kuchennych nawet nie zastanawiamy się nad tym, ile wody marnujemy. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, na to, aby powtórnie ją wykorzystać. Woda po gotowaniu warzyw to idealna baza zup i sosów, która wzbogaca potrawy w witaminy i minerały oraz naturalnie je zagęszcza. Podobnie możemy wykorzystać wodę po makaronie. Dzięki wysokiej zawartości skrobi idealnie łączy składniki i nadaje im puszystość. Popularna aquafaba, czyli woda po ugotowanej ciecierzycy, stanowi zamiennik jajek. Jednak to nie jedyne sposoby na oszczędzanie wody w kuchni. Co jeszcze można zrobić?

 1. Zadbaj o szczelność kranu. Z kapiącej baterii może wyciekać nawet 15 litrów wody dziennie, co w skali roku daje ogromne ilości. 
 2. Zainwestuj w baterię termostatyczną. Specjalny termostat pozwala na ustawienie stałej temperatury wypływającej wody. 
 3. Rozważ zakup zmywarki. Zużywa ona mniej wody niż podczas zmywania ręcznego, a także pozwala zaoszczędzić czas.
 4. Jeśli to możliwe, wybierz zmywarkę z trybem eko oraz możliwością użycia wody tylko na jednej półce. Jeśli posiadasz starszy model, uruchamiaj ją tylko przy pełnym załadunku.
 5. Zainstaluj przepływowy podgrzewacz wody w pobliżu zlewu kuchennego. Skorzystasz z ciepłej bieżącej wody natychmiast, bez czekania na ciepły strumień. 
 6. Podczas ręcznego zmywania nie korzystaj z bieżącej wody. Jeśli masz dwukomorowy zlew, napełnij jedną z nich wodą do mycia, drugą - wodą do płukania.
 7. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania żywności. Rozmrażaj żywność w lodówce. Zaoszczędzisz zarówno wodę, jak i prąd. 
 8. Gotuj zawsze pod przykryciem. Woda nie będzie parować, dzięki czemu unikniemy jej stopniowego uzupełniania. 
 9. Gotuj na parze. Nie tylko zmniejszysz zużycie wody, ale również przygotowane przez Ciebie potrawy zachowają cenne składniki odżywcze. Korzystając z piętrowych parowarów możesz jednocześnie przyrządzić kilka potraw na jednej porcji wody.
 10. Gotuj potrawy jednogarnkowe. Potrawy przygotowywane z użyciem jednego naczynia to mniej zmywania i tym samym większa oszczędność wody. 
 11. Wybierz odpowiedni rozmiar garnka. Duże naczynia mogą wymagać więcej wody, niż to koniecznie.
 12. Owoce i warzywa myj z wykorzystaniem durszlaka. Zebraną w ten sposób wodę możesz wykorzystać np. do podlewania kwiatów. 
 13. Ponownie wykorzystaj wodę z gotowanych warzyw, ryżu, makaronu itp. 
 14. Nie wyrzucaj odpadów do zlewozmywaka. Ich spłukanie pochłania duże ilości wody.
 15. Unikaj wody butelkowanej.
Oszczędzanie wody w kuchni

Oszczędzanie wody - dlaczego warto?

Wodę nie tylko warto, ale trzeba oszczędzać. Jest zasobem, z którego korzystamy każdego dnia. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania, podlewania kwiatów czy mycia samochodu. Ogromne ilości wody są zużywane przez sektor przemysłu i rolnictwa. Każda zaoszczędzona kropla oznacza mniejsze zużycie wody w skali świata, a świadome zarządzanie gospodarstwem domowym przyczynia się do poprawy naszego środowiska.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Sprawdź

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • marcin

  Przy wymianie sprzętów agd warto też poświęcić chwilę na sprawdzanie ekologiczności danych sprzętów. Zwłaszcza, że ekologia idzie tu w parze z mniejszymi rachunkami. Istnieje już np. cała gama zmywarek trójkoszowych (tzw. maxiflex), które dają duże pole do oszczędności.

  31 marca 2021, 05:24

Artykuły powiązane

Regionalne

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: