[SONDA] Smart home w inwestycjach deweloperskich

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 01.06.2020, Data aktualizacji: 17.08.2021

11 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

[SONDA] Smart home w inwestycjach deweloperskich
Którzy deweloperzy oferują w swoich inwestycjach system smart home? Zapoznaj się z naszą najnowszą sondą!

Przeglądając oferty nowych mieszkań i domów poza dobrze znanymi nam udogodnieniami jak miejsce postojowe czy komórka lokatorska coraz częściej natykamy się na oferowany przez deweloperów system smart home. Choć jeszcze kilka lat temu inteligentne rozwiązania były dostępne głównie w ofercie premium, dziś pomału stają się standardem zwłaszcza w inwestycjach realizowanych w największych miastach Polski.


Popularność inteligentnych rozwiązań zapewne będzie coraz większa, zwłaszcza wśród millenialsów, którzy są bardziej świadomi technologicznie i stają się najliczniejszą grupą docelową firm deweloperskich.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest smart home
 • którzy deweloperzy oferują w swoich inwestycjach rozwiązania smart home
 • czy tego typu rozwiązania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących


Inteligentne rozwiązania zapewniają mieszkańcom nie tylko poczucie bezpieczeństwa i wygodę, lecz również umożliwiają obniżenie kosztów eksploatacji mieszkania. Zdalne sterowanie ogrzewaniem czy oświetleniem, efektywne zarządzanie energią z poziomu własnego smartfona czy komputera, to tylko niektóre z możliwości, które może zagwarantować nam domowa automatyzacja.


Postanowiliśmy sprawdzić, którzy deweloperzy oferują w swoich inwestycjach system smart home oraz czy nabywcy często pytają o to udogodnienie.

 

Grzegorz Smoliński, Dyrektor Sprzedaży w Dom Development

Rozwiązania typu smart home stosujemy przede wszystkim w zakresie części wspólnych. Na przykład na terenie Rezydencji Marina Mokotów zainstalowaliśmy system hands free dla wejścia na osiedle i wejść do klatki, który umożliwia bezdotykowe otwarcie drzwi dla osób posiadających kartę dostępu. Inny przykład to inteligentne markizy na balkonach ostatnich kondygnacji Apartamentów Dolny Mokotów. Są one wyposażone w czujniki wiatru i przy powiewie zwijają się, aby zapobiec uszkodzeniu. W przypadku udogodnień stosowanych bezpośrednio w mieszkaniu klienci instalują je we własnym zakresie. Mają one z reguły formę elektronicznych systemów zdalnego zarządzania, więc nie wymagają ingerencji na etapie prac budowlanych. Kilka lat temu oferowaliśmy naszym klientom pakiety smart home od firmy zewnętrznej, ale zainteresowanie nimi było ograniczone. 

Jeśli jednak rozmawiamy o trendach w budownictwie mieszkaniowym to warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność rozwiązań przyjaznych środowisku. Klienci są coraz bardziej świadomi ekologicznie, więc w odpowiedzi na ich oczekiwania rozszerzamy ofertę w tym zakresie.

Z myślą o ochronie środowiska tworzymy nasz wieloetapowy projekt na Bemowie – Dzielnicę Mieszkaniową Metro Zachód, gdzie na dachach budynków znajdą się instalacje fotowoltaiczne, które poza walorami ekologicznymi pozwalają także zmniejszyć wysokość opłat czynszowych. Dodatkowo, na dwóch inwestycjach (Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód i Rezydencje i Apartamenty Marina Mokotów) pojawią się stacje ładowania aut elektrycznych. W planach mamy kolejne innowacje, które sprawią, że nasze projekty będą coraz bardziej ekologiczne.

Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA

We wszystkich inwestycjach oferowanych od początku 2019 r. zostanie wdrożony autorski system infrastruktury i instalacji Home Management System, który pozwala nabywcom naszych lokali na montowanie rozwiązań smart home – Murapol Appartme. Klienci sami decydują czy chcą inteligentnych rozwiązań w swoim mieszkaniu, a także w jakim zakresie, gdyż system smart home podzielony jest na kilka pakietów z różnymi funkcjonalnościami.

Pozwalają one m.in. na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, elektryką, zaworami wody w mieszkaniu czy roletami wewnętrznymi i można robić to zarówno z własnej kanapy, jak i zdalnie, spoza domu. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale dzięki funkcji raportowania, pozwala także na racjonalne zarządzanie mediami i realne oszczędności w ich eksploatacji. Inteligentne rozwiązania od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem naszych klientów, dlatego postanowiliśmy dodać pakiet smart home w wersji premium, jako bonus w cenie wybranych mieszkań w naszej najnowszej kampanii promocyjnej Murowane Inwestycje.

 

Karolina Bronszewska, marketing manager Ronson Development

System smart home jest elementem standardowego wyposażenia w 2. etapie domów naszego osiedla Nova Królikarnia w sercu warszawskiego Mokotowa. Oferujemy tam 18 luksusowych domów z ogrodami i taki nowoczesny system stanowi doskonałe uzupełnienie oferty. Wcześniej testowaliśmy to rozwiązanie w kilku inwestycjach mieszkaniowych jako opcję dodatkową, ale klienci rzadko decydowali się na wprowadzenie systemu smart home w mieszkaniu. Z naszego doświadczenia wynika, że w domach takie rozwiązania mają znacznie szersze zastosowanie. 

 

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu ROBYG SA

Grupa ROBYG zapewnia mieszkańcom swoich osiedli liczne, innowacyjne rozwiązania technologiczne – które wspierają ekologię i pozwalają zmniejszać koszty eksploatacyjne mieszkań. Jako jedyny deweloper oferuje systemy SMART HOUSE bez dodatkowych opłat. Klienci bardzo zwracają uwagę na innowacyjne rozwiązania stosowane w mieszkaniach.

Wszystkie osiedla mają doskonale zaprojektowaną zieleń niską i wysoką, aby redukować wpływ promieniowania słonecznego, przegrzewania otoczenia i retencjonowanie wody – przez system korzeniowy oraz liście – czyli powierzchnię biologicznie czynną. Ponadto:

 • pnącza na ścianach zewnętrznych to dodatkowa produkcja tlenu – z płaszczyzn pionowych – oraz pochłanianie CO2, a także obniżenie temperatury zewnętrznej na elewacji
 • dachy budynków w technologii stropodachu odwróconego z powierzchnią żwirową pozwalają na retencjonowanie wody oraz zmniejszenie przegrzewania
 • oświetlenie LED w częściach wspólnych w budynków zmniejsza zużycie energii elektrycznej

Na naszych osiedlach instalujemy pełną instalację światłowodową, panele fotowoltaiczne, klimatyzację, elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne oraz system monitoringu znacząco podwyższający bezpieczeństwo. Wykorzystanie naturalnych zasobów (np. światła słonecznego) pozwala obniżyć czynsz i dbać o środowisko.

Każde mieszkanie w ROBYG jest jednocześnie inteligentnym domem – zaawansowane rozwiązanie technologiczne pozwalają sterować oświetleniem, multimediami i ochroną za pomocą urządzeń mobilnych. We wszystkich lokalach zainstalowany jest – bez dodatkowych opłat – system Smart House, który pozwala kontrolować domową elektronikę za pomocą urządzenia mobilnego.

SMART HOUSE zapewnia:

 • Niższe rachunki za energię elektryczną – nawet do 30%
 • Kontrole bezpieczeństwa – czujniki otwarcia drzwi wejściowych i balkonowych
 • Zdalne sterowanie oświetleniem
 • Zarządzanie multimediami przez smartfon lub tablet
 • Kontrole zasilania – kontroler podłączony do gniazda elektrycznego umożliwia zdalne sterowanie przepływem prądu
 • Kontroler rolet –umożliwia zdalne sterowanie roletami
 • Sterowanie grzejnikami

Istnieje możliwość rozbudowy systemu SMART HOUSE według indywidualnych potrzeb.

Wszystkie osiedla ROBYG posiadają także instalację fotowoltaiczną, która wytwarza energię elektryczną zużywaną na potrzeby stref wspólnych budynku – czyli oświetlenia między innymi korytarzy, klatek schodowych, lobby czy stref fitness i miejsc zabaw dla dzieci. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku – wykorzystuje naturalny sposób wytwarzania energii elektrycznej, ale nie pochłania zasobów, a dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji budynku, co mieszkańcy odczuwają w portfelu.

Zbigniew Juroszek, prezes ATAL

Obecnie przy podejmowaniu decyzji o zakupie własnego mieszkania klienci częściej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, mają na uwadze udogodnienia podnoszące komfort i wpływające na poziom bezpieczeństwa, a także wykorzystywanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Z naszych obserwacji wynika jednak, że na szeroką skalę potencjalni nabywcy nie są zainteresowani rozwiązaniami typu smart home. Ponadto mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że klienci szczególnie zainteresowani tego typu udogodnieniem wolą samodzielnie decydować o wyborze narzędzia dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Dlatego nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takich rozwiązań do standardowego wyposażenia mieszkań. Zdecydowanie więcej zapytań dotyczy wykończenia „pod klucz” – z wykończenia mieszkania w programie ATAL Design korzysta ok. 40% naszych klientów – oraz wyposażenia inwestycji w rozwiązania ułatwiające mieszkańcom proekologiczne zachowania. Przykładem takiego udogodnienia w inwestycjach ATAL są chociażby umieszczane w wybranych inwestycjach przy miejscach parkingowych punkty do ładowania samochodów elektrycznych.

Karolina Guzik, Menadżer Sprzedaży w Skanska

W Skanska od dawna oferujemy klientom systemy smart home, a na wielu inwestycjach czynimy z tego rozwiązania standard. Od kilku lat obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania takim udogodnieniem. Z naszych doświadczeń wynika, że rynek na smart home dopiero się tworzy i na obecnym etapie jest raczej dodatkowym atrybutem niż czynnikiem decydującym o zakupie mieszkania. Jednak wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa się utrzyma i ten aspekt będzie zyskiwał na znaczeniu przy zakupie mieszkania. 

Kupujący szukają komfortu w codziennym funkcjonowaniu i chętnie korzystają, np. z centralnych włączników czy rolet elektrycznych. Klienci są też coraz bardziej świadomi technologicznie. Nikt już – jak dawniej – nie operuje nieaktualnymi argumentami, że podobne udogodnienia mogą być „zbyteczne”, „wadliwe” albo „drogie”. Technologia w domu zaczyna być postrzegana już nie tylko jako innowacyjność, ale coś, co po prostu ułatwia nam życie. Teraz system smart home przemawia do klientów ze względu na zwiększone bezpieczeństwo, komfort i rozsądne zarządzanie konsumpcją energii. 

W spółce mieszkaniowej Skanska stawiamy przede wszystkim na rozwiązania, których głównym zadaniem jest podniesienie efektywności energetycznej budynku – ma to bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji, ale również długookresowe efekty środowiskowe inwestycji. Warto mieć na uwadze, że statystycznie największy udział w kosztach mediów dostarczanych do mieszkania ma ogrzewanie, dlatego ważne, by system smart home uwzględniał zrównoważone zarządzanie dostawami ciepła, dbając o oszczędności mieszkańców i komfort użytkowania. Jacek Zengteler, Dyrektor Generalny, Członek zarządu Yareal Polska

Smart home na rynku mieszkaniowym to wciąż niszowe rozwiązanie, zarezerwowane dla projektów o podwyższonym standardzie. Yareal jest jednym z pionierów wyposażania wszystkich mieszkań w pakiet smart home i widzimy, że klienci z rosnącym zainteresowaniem spoglądają na inteligentne systemy, które otrzymują podczas odbioru mieszkania.
 
Wdrożenie smart home podnosi atrakcyjność oferty dewelopera, ponieważ oprócz wygody i oszczędności zapewnia poprawę stanu bezpieczeństwa – bezprzewodowe czujniki ostrzegają np. przed zalaniem, czy próbą włamania. Do praktycznych korzyści – np. sterowania oświetleniem, czy monitorowania zużycia prądu przy pomocy smartfona – dochodzi też wymiar środowiskowy. Inteligentne urządzenia montowane przez firmę Fibaro uzupełniają proekologiczne rozwiązania, które wdrażamy w ramach zielonych certyfikatów BREEAM, również będących standardem we wszystkich inwestycjach Yareal.
 
Niewątpliwie smart home stanowi dla części klientów użyteczny element, wzbogacający pakiet wartości dodanych do mieszkania. Jednak nie jest to czynnik decydujący o wyborze nowego lokum, ponieważ na atrakcyjność nieruchomości tradycyjnie największy wpływ mają trzy cechy: lokalizacja, dobre rozkłady mieszkań i dbałość o szczegóły - takie jak jakość wykończenia i architektury, tereny zielone i przestrzenie wspólne.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

W tej chwili nie jest to opcja, którą oferujemy w standardzie albo w ramach dodatkowej usługi, ale w każdym z naszych domów i mieszkań można indywidualnie zainstalować jeden z dostępnych na rynku systemów smart home.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Tak, choć nie jest to regułą. Obecnie oferujemy takie rozwiązania w wybranych mieszkaniach w naszej inwestycji wypoczynkowej „Apartamenty Koło Brzegu“. Jeszcze kilkanaście lokali z taką opcją znajduje się w ofercie tej nadmorskiej inwestycji. Wcześniej systemy smart home były bardzo popularne wśród naszych klientów kupujących nieruchomości w kompleksie apartamentowym Warzelnia, który - nota bene -  został wybrany przez RynekPierwotny,pl poznańską inwestycją dekady.

Tamtejsze rozwiązania były czasem bardzo zaawansowane, a o ich popularności zdecydowała prawdopodobnie bardzo atrakcyjna oferta, do której współtworzenia zaprosiliśmy branżowych ekspertów jako partnerów wykonawczych. W Apartamentach Koło Brzegu zainteresowanie jest rzeczywiście spore, szczególnie wśród młodych osób, biegłych w nowoczesnych technologiach. Takie osoby najczęściej korzystają z podobnych udogodnień u siebie w domu i trudno jest im już przywyknąć do innego standardu. 

 
Karolina Opach, Kierownik Działu Sprzedaży spółki Quelle Locum

W inwestycji Park Leśny Bronowice nie oferujemy takiego systemu, a nasi klienci na etapie zakupu mieszkania nie wykazują zainteresowania tego typu technologiami.

 

Witold Indrychowski, prezes spółki MERARI

Tak, podstawowy system smart home coraz częściej jest przez nas oferowany i wkrótce będzie to u nas zapewne standard, przynajmniej w wersji podstawowej.

 

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner

Mieszkania na niektórych z naszych inwestycji zostały wyposażone w system smart home. Inteligentny dom to opcja, która była dostępna w przypadku osiedla Młyn nad Cybiną. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, szczególnie, że nabywcami mieszkań byli w sporej części millenialsi, którzy z wielką chęcią chłoną nowinki technologiczne. Zdalne sterowanie wieloma urządzeniami znajdującymi się w mieszkaniu to spore ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. 

 

Piotr Łopatka, Członek Zarządu Proxin Investment

Na chwilę obecną nie posiadamy takiego systemu. Jak zauważyliśmy nie jest on priorytetem dla osób poszukujących mieszkania. Co innego rozwiązania proekologiczne, nad którymi intensywnie pracujemy. W jednej z naszych inwestycji, Nautic Park pojawią się wiatraki o napędzie rotorowym na dachu budynku. To z kolei obniży koszty dla mieszkańców.

 

Sonja Łykowska, prezes firmy Gravis Developer

W naszym przypadku, współpracujemy z podwykonawcą, który w swojej ofercie posiada możliwość zaproponowania klientom instalacji systemu potocznie zwanego "Smart Home". Gdy tylko klient wyrazi chęć posiadania danego udogodnienia w swoim przyszłym domu, dokładamy starań, aby otrzymał on produkt nowoczesny, najlepiej przygotowany do funkcjonowania.

 

Maciej Bartczak, współwłaściciel firmy KM Building

W naszych inwestycjach Zalasewo Park oraz Rodzinny Zakątek nie wprowadzamy typowego systemu Smart Home. Mimo wszystko koncepcja ta jest dosyć świeżą propozycją na polskim rynku. My oferujemy naszym klientom zainstalowanie inteligentnego systemu sterowania ogrzewania w domu lub mieszkaniu - w każdym pokoju osobno. Dzięki temu, mogą oni kontrolować temperaturę lokalu za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji na smartfona. Jest to technologia na tyle interesująca i pomocna, że kilku z naszych klientów zdecydowało się na zaprogramowanie jej w swoich czterech kątach.

 

Małgorzata Walczak-Łondka, Specjalista ds. Sprzedaży Sky Investments

W naszej ofercie pakietów dodatkowych wykończenia wnętrz, posiadamy rozbudowaną opcję systemu Smart Home. Zdecydowaliśmy się na oferowanie naszym klientom Systemu Inteligentnego Domu SATEL - stworzonego przez polskie przedsiębiorstwo. Z pewnością możemy zaobserwować stale rosnące zainteresowanie nowinkami technicznymi, które po wdrożeniu do domu czy mieszkania, w znaczny sposób ułatwiają i uprzyjemniają codzienne funkcjonowanie. Opcja regulacji natężenia oświetlenia czy możliwość sterowania roletami – za pomocą Smartphone – bardzo spodobała się naszym klientom. Potwierdzamy również, że przyszli właściciele lokali dopytują o taką technologię, jeszcze zanim zdążymy zaprezentować im nasz pakiet Smart Home.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: