Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić wnętrze w stylu angielskim?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 28.05.2020, Data aktualizacji: 03.06.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 5 głosów

Styl angielski
Jak urządzić wnętrze w stylu angielskim? Podpowiadamy! Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

Znalezienie odpowiedniego stylu, w którym mieszkało się będzie przyjemnie i wygodnie nie zawsze jest łatwym zadaniem. Jeśli nie macie jasno określonej wizji wnętrza i nadal jesteście na etapie poszukiwań, styl angielski może Was zainteresować. Spełni on na pewno oczekiwania tych z Was, którzy lubią kolorowe i przytulne rozwiązania. Nie ma tu miejsca na nudę, ascetyczne wykończenia i minimalizm. Styl ten to radość, ciepło, bogactwo wzornictwa i dodatków.

Poniżej przedstawiamy Wam ciekawe i inspirujące pomysły na urządzenie różnych wnętrz w stylu angielskim.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są cechy charakterystyczne stylu angielskiego
  • jak urządzić w tym stylu wnętrza
  • jak wygląda sofa chesterfield
urządzanie wnętrz - firmy

Co to jest styl angielski?

Nie trudno się domyślić, że styl, o którym dziś wspominamy, pochodzi z wysp brytyjskich, a jego początki pamiętają panowanie królowej Wiktorii. To, co cechuje styl angielski i ściśle wiąże się z wartościami wyznawanymi przez Brytyjczyków to przywiązanie do rodziny i wygoda. Te dwie cechy uznać możemy za najważniejsze dla tego nurtu. Urządzenie domu w stylu angielskim to utworzenie przytulnego azylu, który pozwala odpocząć od trudów codzienności, to ukłon w stronę tradycji i elegancji.

Na przestrzeni lat styl ten przybierał różnorodne odsłony, niemniej jego najważniejsze założenia przetrwały do dziś. Ważnym elementem stylu tak dobrze znanego Brytyjczykom jest też nawiązywanie do kolonializmu, które w dalszym ciągu się we wnętrzach pojawia oraz sielskich klimatów nawiązujących do spokojnego życia na wsi.

W stylu angielskim sporo się dzieje. Odnajdziemy tu zarówno bogactwo wzorów, jak i całą paletę przytulnych kolorów. Charakterystyczne są drobne kolorowe kwiaty (przede wszystkim róże), których nie sposób przypisać do żadnego innego stylu. Kwiaty odnaleźć możemy wszędzie, zarówno na ścianach, zdobiące typowe dla stylu angielskiego tapety (ponadczasowe i wykorzystywane od wielu lat w aranżacji wnętrz), meblach (charakterystyczne miękkie i wygodne kanapy) czy wszelkiego rodzaju tekstyliach, ceramice, a także w wazonach.

Mimo iż kwiaty wiodą tutaj prym, odnajdziemy też inne wzornictwo, takie jak charakterystyczna szkocka krata, przywołująca na myśl przywiązanie do tradycji. Znajdziemy tu także skórzane meble, a przede wszystkim symboliczną sofę chesterfield, której historia sięga początków XIX wieku.

Ciekawostką jest sama nazwa, mimo różnorodnych głosów i wspomnień dotyczących jej genezy, do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, skąd ona pochodzi. Sofa ta jest jedyna w swoim rodzaju, a jej pikowane podłokietniki i oparcie noszą miano kultowych.

Salon w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim

Aranżacja wnętrz w stylu angielskim może mieć różne oblicza. Dotyczy to także urządzania kuchni. To od Was zależy czy zdecydujecie się na kolonialną elegancję, czy też lżejsze, a bardziej przytulne nawiązania do rodzinnych, choć klasycznych klimatów. Jedno jest pewne, kuchnia w stylu angielskim to miejsce z duszą, przytulne i wygodne. W klasycznym wydanie odnajdziemy tu wiele odcieni bieli, rozmytych żółcieni, szarości, różu i wiele pastelowych wariacji.

Zabudowa kuchenna w tym stylu charakteryzuje się spójnym ciągiem szafek, mnogością szuflad, półek i przegródek. Bardzo często występuje tu też wyspa robocza. Fronty szafek najczęściej są białe lub kremowe, pięknie stylizowane, czasem bogato rzeźbione, wykończone pięknymi okuciami lub gałkami. W dawnych czasach charakterystyczny był też emaliowany, blaszany zlew. Dziś stawia się częściej na nowoczesne rozwiązania, choć w dalszym ciągu charakterystyczna pozostaje zdobiona armatura, nierzadko z kurkami w kształcie kwiatów.

Kuchnia w stylu angielskim

Łazienka w stylu angielskim

Styl angielski dobrze sprawdzi się w większych łazienkach i pokojach kąpielowych, ponieważ gabaryty mebli lepiej się wówczas prezentują. To, co najważniejsze podczas urządzania łazienki w tym stylu to wygoda. Miejsce to ma spełniać nie tylko funkcje higieniczne, ale przede wszystkim pozwalać na relaks i odpoczynek.

Ogromną rolę grają tu charakterystyczne dodatki nawiązujące między innymi do pałacowych łazienek brytyjskiej rodziny królewskiej. Znajdziemy tu przytulne barwy, stylizowaną armaturę, złote okucia, wygodne, pikowane ławki, czy wszelkie charakterystyczne dla stylu drobiazgi. Odtworzenie kąpielowego pokoju relaksu, o ile można tak łazienkę nazwać, może być trudne na małym metrażu, dlatego tak jak już wspomnieliśmy, o wiele lepiej uda nam się to zrobić na dużej powierzchni.

Łazienka w stylu angielskim

Salon w stylu angielskim

Decydując się na salon w stylu angielskim mamy mnóstwo możliwości. Aranżacje i elementy charakterystyczne dają ogromne pole do popisu dla wyobraźni. Jeśli zależy Wam na tradycyjnej, klasycznej elegancji możecie podążyć w stronę kolonialnych wykończeń, jasnych ścian, ciężkich mebli i nieśmiertelnej sofy chesterfield. Jeśli wolicie lżejsze, przytulne, a jednocześnie świeże i ponadczasowe wykończenia powinniście postawić na pastele i kwiaty oraz miękkie wygodne meble wraz z otulającymi tekstyliami.

Pamiętajcie jednak, że decydując się na kwiaty w dużej ilości we wnętrzu, naprawdę trzeba ten motyw lubić. Jeśli nie do końca jesteście przekonani, postarajcie się aby bogactwo wzornictwa nie przytłaczało wnętrza, ponieważ szybko poczujecie się nim zmęczeni. Styl angielski to świetny wybór dla tych z Was, którzy do życia potrzebują wygody i rodzinnych, pełnych tradycji wnętrz.

 
aranżacja mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023