Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Polska w rankingu Doing Business

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 13.11.2018, Data aktualizacji: 18.10.2019

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu

Polska w rankingu Doing Business
Polska ostatnio spadła w rankingu Doing Business. Sprawdziliśmy, czy jest to efekt budowlanej biurokracji.

Ostatnio sporo mówi się o najnowszej edycji prestiżowego rankingu Doing Business. To zainteresowanie nie ma jednak związku z awansem Polski we wspomnianym zestawieniu. Wręcz przeciwnie - nasz kraj odnotował dość bolesny spadek o sześć pozycji (na 33 miejsce). To niepokojąca zmiana zważywszy na fakt, że rok wcześniej też odnotowano spadek Polski (z 24 pozycji na 27 pozycję). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy pogarszająca się lokata Polski w rankingu Doing Business, ma jakiś związek z biurokracją dotyczącą inwestycji budowlanych.

Bank Światowy sprawdza trzy budowlane kwestie

Ranking Doing Business cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko ze względu na prestiż Banku Światowego, czyli instytucji czuwającej nad jego publikacją. Duże znaczenie ma również przemyślana i szczegółowa metodologia. Warto wiedzieć, że Bank Światowy w ramach swojego sztandarowego rankingu już od dłuższego czasu uwzględnia trzy kategorie dotyczące łatwości prowadzenia inwestycji budowlanych. Chodzi o ocenę łatwości załatwienia przez przedsiębiorstwo następujących spraw:

  • uzyskania pozwoleń na budowę i użytkowanie nowego magazynu

  • podłączenia prądu do nowego magazynu

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • zakupu działki z istniejącym magazynem

  • Bank Światowy przy pomocy ekspertów z całego świata (m.in. Polski), ocenia czas załatwienia wspomnianych spraw, liczbę potrzebnych procedur oraz łączny koszt biurokracji z punktu widzenia przedsiębiorstwa. W przypadku każdego kraju uwzględniane są również trzy specjalne indeksy. Mowa o wskaźnikach dotyczących: przejrzystości taryf energetycznych i stabilności dostaw prądu, jakości kontroli i regulacji budowlanych oraz jakości administracji związanej z gospodarką przestrzenną.

    Spora poprawa miała miejsce w 2012 r. oraz 2013 r.

    Poniższy wykres informuje, jak zmieniał się czas załatwiania trzech rodzajów nieruchomościowych spraw badanych w ramach rankingów Doing Business. To właśnie czas postępowania administracyjnego jest przez wiele osób postrzegany jako główna miara uciążliwości biurokracji. Prezentowane poniżej informacje wskazują, że w trzech ostatnich edycjach rankingu Doing Business (DB 2017, DB 2018, DB 2019) nie zmienił się czas załatwiania analizowanych spraw przez przykładowe przedsiębiorstwo. Taka stagnacja może wydawać się niepokojąca, ponieważ ostatnie bardzo wyraźne i pozytywne zmiany rankingowe miały miejsce w edycjach badania DB 2012 oraz DB 2013. Wtedy znacząco skrócił się czas potrzebny na załatwienie pozwoleń budowlanych (DB 2011 - 288 dni, DB 2012 - 173 dni) oraz sfinalizowanie zakupu nieruchomości firmowej (DB 2012 - 150 dni, DB 2013 - 52 dni). Te zmiany były związane m.in. z informatyzacją ksiąg wieczystych i nowelizacją przepisów dotyczących pozwoleń na inwestycje budowlane.

    Rankingowa konkurencja niestety jest bardzo duża

    Analiza najnowszego rankingu Doing Business wskazuje, że kategorie dotyczące inwestycji budowlanych nie wpływają najgorzej na sumaryczną pozycję Polski. Nasz kraj wśród 190 analizowanych państw zajmuje odpowiednio: 40 miejsce (pozwolenia budowlane), 58 miejsce (podłączenie prądu) oraz 41 miejsce (zakup nieruchomości). Gorzej są oceniane aspekty dotyczące zakładania działalności gospodarczej (121 miejsce) oraz łatwości płacenia podatków przez przedsiębiorców (69 miejsce).

    Szczegółowe wyniki rankingu Doing Business związane z „budowlanymi” kategoriami wskazują jednak, że brak szerzej zakrojonych reform może skutkować stopniowym pogarszaniem się inwestycyjnego wizerunku Polski. Dobry przykład stanowi kategoria dotycząca podłączenia prądu do modelowego magazynu. Polska odnotowała tutaj spadek (DB 2016 - 49 miejsce, DB 2019 - 58 miejsce), pomimo że nieco zmniejszył się czas załatwienia całej procedury oraz jej koszt w relacji do dochodu per capita (zobacz poniższa tabela). Ten przykład pokazuje, że rankingowa konkurencja jest bardzo wzmożona. Presję wywierają przede wszystkim kraje rozwijające się gospodarczo. Traktują one ranking Doing Business jako darmową i wiarygodną reklamę skierowaną do zagranicznych inwestorów. Polski rząd również powinien prezentować taki punkt widzenia.      

    Andrzej Prajsnar

    Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

    Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

    PODZIEL SIĘ:

    KATEGORIE:

    OCEŃ ARTYKUŁ:

    Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

      Artykuły powiązane

      • Na co uważać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

        Na co uważać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

        Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to ważny etap w życiu człowieka. Najczęściej jest spełnieniem marzenia o posiadaniu własnego kąta. Nowoczesne budownictwo i możliwość dostosowania wnętrza do własnych potrzeb to niewątpliwe niepodważalne atuty takiej inwestycji. Spełnianie marzeń o własnym M wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami. To powód, dla którego warto być świadomym potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się na etapie zakupu i po odbiorze nieruchomości.

        23 kwietnia 2025

        Artykuł sponsorowany

      • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

        Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

        Liczba mieszkań oddanych do użytku w marcu 2025 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje spadek rok do roku i wzrost w porównaniu do lutego 2025 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

        22 kwietnia 2025

        Redakcja

      • Raport cenowy marzec 2025

        Raport cenowy marzec 2025

        Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w marcu 2025 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań, są jednak wyjątki!

        15 kwietnia 2025

        Redakcja

      • Pomorskie Targi Mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze

        Pomorskie Targi Mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze

        Już 12 i 13 kwietnia w Polsat Plus Arena Gdynia odbędą się jedyne w tym sezonie POMORSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM MIESZKANIE WNĘTRZE .

        09 kwietnia 2025

        Redakcja

      Nagrody i wyróżnienia

      Nagroda Forbes 2022
      Nagroda Forbes 2021
      Nagroda Digital Excellence Awards 2022
      Nagroda Laur Klienta 2023
      Nagroda Dobry Pracodawca 2023
      Nagroda Gazele Biznesu 2023