Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

MdM a rozwód

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 01.01.2017, Data aktualizacji: 30.12.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 77 głosów

MdM a rozwód
Kupiliście mieszkanie z dopłatą MdM, nie podpisaliście intercyzy, a teraz się rozwodzicie? To musicie wiedzieć!

Jesteście małżeństwem, które zdecydowało się na wspólny zakup mieszkania z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”, jednak po pewnym czasie chcecie złożyć wniosek o rozwód? Pojawia się wtedy wiele pytań. Zaczynacie zastanawiać się, co z kredytem hipotecznym i podziałem majątku oraz przede wszystkim, czy trzeba będzie zwrócić dopłatę MdM.

Odpowiedź na te pytania jest prosta. Wspólnie zaciągnięty przez małżeństwo kredyt hipoteczny w programie MdM nawet po orzeczeniu rozwodu nie zmienia warunków - obowiązuje dalej w takiej samej formie jak przed rozwodem. Mimo iż po rozstaniu powstała rozdzielność majątkowa, byli małżonkowie nadal pozostają solidarnymi dłużnikami z tytułu wspólnego kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych. Oznacza to, że każde z nich jest kredytobiorcą odpowiedzialnym za spłatę całości należności, a bank może żądać spłaty od obojga małżonków łącznie bądź od każdego z nich osobno.

Egzekucja z całego majątku małżonków

W przypadku, kiedy po rozwodzie byli małżonkowie zaprzestaną terminowo spłacać kredyt, bank może wszcząć egzekucję z całego majątku obydwojga, co oznacza, że pod uwagę brane będą także inne nieruchomości, rzeczy ruchome, rachunki bankowe, wynagrodzenia, emerytury itd.

Dopłata nie musi zostać zwrócona

Rozwód nie oznacza, że otrzymana dopłata do wkładu własnego przy zakupie mieszkania musi zostać zwrócona. W ustawie opisującej program "MdM" nie znajdują się żadne przepisy odnoszące się do tego typu sytuacji. Jeśli nastąpi przeniesienie kredytu i prawa własności kupionego lokalu na jednego z małżonków, również nie pojawi się konieczność zwrócenia dopłaty. Tutaj jednak należy pamiętać, że z takiej dopłaty można skorzystać tylko jeden raz. Dzieję się tak, ponieważ umowa zawarta z bankiem o kredyt hipoteczny w czasie trwania małżeństwa nie przestaje obowiązywać w przypadku rozwodu czy podziału majątku.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Zgodny podział mieszkania kupionego z dopłatą MdM

Kiedy mieszkanie zostało zakupione w ramach kredytu hipotecznego wziętego w programie MdM, podział powinien zostać dokonany w postaci aktu notarialnego. Małżonkowie muszą podzielić między siebie lokal zakupiony z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”. Jeśli są zgodni, mogą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, w której zastrzegą, że będą wspólnie spłacać zaciągnięty kredyt hipoteczny – taka możliwość istnieje tylko wtedy, gdy majątek zostanie podzielony w drodze umowy.

Sądowy podział mieszkania kupionego z dopłatą MdM

Przy dokonywaniu sądowego podziału sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli po rozwodzie pozostaje kredyt hipoteczny do spłaty, wtedy sąd nie dokonuje podziału, a przyznaje mieszkanie jednemu z małżonków. Zarówno zobowiązanie sądowe, jak i akt notarialny są wiążące, ale nie wywierają bezpośredniego skutku wobec banku, w którym kredyt został zaciągnięty. Oznacza to, że takie porozumienie będzie skuteczne dopiero wtedy, gdy bank udzieli zgody na przejęcie zobowiązania przez drugiego z małżonków na podstawie umowy oraz odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego.

Podział mieszkania po rozwodzie Zobacz

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami – co musisz wiedzieć?

      Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami – co musisz wiedzieć?

      Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z dnia 23 marca 2017 r. jest pierwszym krajowym aktem prawnym, który kompleksowo reguluje zasady działania kredytów i prowadzenia działalności przez pośredników kredytowych. Stanowi implementację unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi. Tym samym prawo polskie zostało w tym aspekcie dostosowane do prawa unijnego.

      17 kwietnia 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Osiedle zamknięte vs. otwarte: które lepiej odpowiada Twoim potrzebom?

      Osiedle zamknięte vs. otwarte: które lepiej odpowiada Twoim potrzebom?

      Przestrzenie wspólne to dodatkowy atut, którym często chwalą się inwestorzy. Najczęściej takie udogodnienia znajdują się na tzw. zamkniętych osiedlach. Osiedle odseparowane od pozostałej zabudowy w połączeniu z ofertą dedykowaną tylko „szczęśliwcom” ma budować wrażenie wyjątkowości. Czy tak faktycznie jest? Okazuje się, że wybór: osiedle zamknięte czy otwarte wcale nie jest prosty... Poznaj zalety i wady obu rozwiązań.

      03 marca 2025

      Marcin Moneta

    • Pierwsze klucze: nowy program zastąpi Kredyt #naStart

      Pierwsze klucze: nowy program zastąpi Kredyt #naStart

      Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nowy program wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie w ramach nowej strategii mieszkaniowej – „Pierwsze klucze”. Ma on zastąpić budzący liczne kontrowersje Kredyt na Start. Główne założenia nowej propozycji obejmują gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do 100 tys. zł, kryteria dochodowe, system dopłat oraz limit ceny za metr kwadratowy mieszkania. Program, który zapowiedział Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, ma na celu ułatwienie dostępu do własnego lokum, zwłaszcza młodym i mniej zamożnym kredytobiorcom.

      14 lutego 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Jak sprawdzić najemcę w 2025?

      Jak sprawdzić najemcę w 2025?

      Nieuczciwi najemcy nie tylko zalegają z czynszem, lecz także powodują inne kłopoty – np. zakłócają spokój sąsiadów czy niszczą nieruchomość i wyposażenie. Dowiedz się, jak sprawdzić lokatora w 2025 roku, aby w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko potencjalnych problemów.

      10 lutego 2025

      Daniel Grzegorzek

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023