Wyniki finansowe Dom Development I kw. 2020

Dom Development S.A.

Data publikacji: 06.05.2020, Data aktualizacji: 07.05.2020

Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów

Wyniki finansowe Dom Development I kw. 2020
Wynik finansowy Dom Development S.A. w I kwartale 2020 zgodny z planem! Grupa szybko zaadaptowała się do zmian spowodowanych epidemią! Czytaj więcej!

Grupa Kapitałowa Dom Development S.A. („Dom Development”, „Grupa”) w I kwartale 2020 zgodnie z planem, dzięki terminowej realizacji projektów, przekazała 549 lokali, co przełożyło się na przychody na poziomie 314,1 mln zł i zysk netto wynoszący 38,5 mln zł. Grupa utrzymała w I kwartale wysoką marżę brutto sięgającą 29,5%.

Grupa sprzedała w minionym kwartale 815 lokali netto (-12% r/r). Na niższą sprzedaż lokali w tym okresie wpłynęły ograniczenia związane z epidemią koronawirusa i wiążąca się z tym niepewność klientów, jak również ograniczenie oferty przez Spółkę.

Szybka reakcja na zmiany spowodowane epidemią COVID-19 umożliwiła Grupie kontynuację działalności we wszystkich obszarach – budowa wszystkich 54 projektów z 4884 lokalami przebiegała zgodnie z planem, a przekazania mieszkań w 6 projektach zaplanowane są z wyprzedzeniem w stosunku do harmonogramu. W okresie styczeń-marzec 2020 Grupa rozpoczęła budowę 3 projektów z 506 lokalami. Zarząd Dom Development S.A. w ramach zarządzania ryzykiem zadecydował o czasowym wstrzymaniu rozpoczęcia realizacji części projektów gotowych do startu. W efekcie na koniec marca 2020 Grupa posiadała 1890 lokali w ofercie sprzedaży.

Pierwsze dwa miesiące tego roku były udane, utrzymywał się silny popyt, ceny lokali rosły, a zakupom nieruchomości sprzyjała dobra sytuacja makroekonomiczna. W marcu ze względu na doniesienia dotyczące COVID-19, a następnie wprowadzone ograniczenia widoczny był mniejszy ruch w biurach sprzedaży. Niepewność związana z epidemią wydłuża proces decyzyjny klientów przy zakupie mieszkania. Jednocześnie banki zaostrzyły wymagania kredytowe, w tym wymagany poziom wkładu własnego. Widoczne są także zaburzenia procesów administracyjnych spowodowane epidemią. Szybko dostosowaliśmy się do nowych warunków, utrzymując ciągłość działania w każdym obszarze, w tym terminowo realizując budowy i przekazania. W ramach zarządzania ryzykiem czasowo wstrzymaliśmy rozpoczęcie realizacji części projektów gotowych do startu i obserwujemy czynniki, które dotychczas wspierały popyt na mieszkania, takie jak kondycja rynku pracy, stopy procentowe oraz dostępność kredytów. Zdecydowaliśmy także o zawieszeniu pierwotnej rekomendacji dotyczącej wypłaty dywidendy, by móc podjąć decyzję w tym zakresie w oparciu o pełniejsze zrozumienie wpływu epidemii COVID-19 na polską gospodarkę i rynek mieszkaniowy - mówi Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development SA.

Oferta Dom Development na koniec marca 2020 roku liczyła łącznie 1890 lokali w 22 lokalizacjach (w inwestycjach warszawskich, trójmiejskich i wrocławskich), co oznacza jej spadek o 29% r/r. Oferta trójmiejskiej spółki Euro Styl wzrosła o 31% r/r.

WYNIKI FINANSOWE

Skonsolidowane wyniki Grupy Kapitałowej Dom Development S.A. (według IAS 15):

Grupa, pomimo systematycznego uzupełniania banku ziemi i wypłaty dywidendy za rok 2018 utrzymuje silny bilans, w tym zadłużenie odsetkowe netto do kapitałów własnych (gearing) na poziomie 5%. W okresie trzech miesięcy 2020 saldo środków pieniężnych na rachunkach bankowych wzrosło do poziomu 640 mln zł (o 350 mln zł). Dom Development wg stanu na 31 marca 2020 ma także dostępne niewykorzystane linie kredytowe w wysokości 52 mln zł.

I kwartał zakończyliśmy wynikami finansowymi zgodnymi z założonym budżetem. Przekazania były terminowe, a ich spadek rdr wynikał z rekordowo wysokiej bazy rok wcześniej. W obecnym otoczeniu rynkowym kluczowa w naszej opinii jest płynność finansowa. Silny bilans i bezpieczna sytuacja finansowa są naszą przewagą - dodał Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development SA.

BANK ZIEMI GRUPY

Według stanu na 31 marca 2020 roku bank ziemi Grupy wynosił 14 215 lokali (grunty kupione i kontrolowane), co oznacza wzrost o 15% r/r. Bank ziemi wzrósł na wszystkich trzech rynkach działalności. W okresie styczeń-marzec 2020 Dom Development przeznaczył 80 mln PLN na zakup nowych działek.

W obliczu dynamicznych zmian w otoczeniu rynkowym i dużej niepewności wierzę, że mamy wszelkie narzędzia do tego, by złagodzić skutki dla spółki wynikające z nadchodzącego kryzysu, a nawet umocnić naszą pozycję rynkową. Mamy mocny bilans, bardzo wysoką płynność, silny i dobrze zdywersyfikowany bank ziemi oraz przede wszystkim bardzo doświadczoną kadrę, która z powodzeniem przeprowadziła Spółkę przez spowolnienie w latach 2001 oraz 2008-2009 - podsumowuje Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development S.A.

 
 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: