Więcej swobody w aranżacji małych mieszkań

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Data publikacji: 25.07.2019, Data aktualizacji: 02.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Więcej swobody w aranżacji małych mieszkań
Czy pralkę można legalnie zainstalować w kuchni? Czy w kawalerce aneks kuchenny można połączyć z pokojem? Czy w kuchni musi być okno? Przeczytaj!

W jednym z poprzednich artykułów opisywaliśmy zmiany w prawie budowlanym interesujące z perspektywy nas wszystkich. Tym razem skupmy się na zmianach odnoszących się do aranżacji lokali mieszkalnych. Tym bardziej, że obecnie obowiązujące przepisy dają dużo większą swobodę projektantom pozwalając na lepsze wykorzystanie powierzchni. To zaś jest istotne zwłaszcza w mieszkaniach o małym metrażu. Obecnie zaś zdecydowana większość nowych lokali nie może zostać uznana za duże.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy można zainstalować pralkę w kuchni
 • czy można łączyć pokój dzienny z aneksem kuchennym w mieszkaniach jednopokojowych
 • jaka jest minimalna powierzchnia mieszkania 

Odpowiedzi na wszystkie, zadane powyżej, pytania odnajdziemy w aktualnej wersji Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak wynika z tytułu tego aktu prawnego reguluje on znacznie więcej kwestii, aniżeli tylko aranżacja lokali mieszkalnych. Stanowi on podstawowe źródło zasad i norm w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Dotychczas rozporządzenie wskazywało minimalne powierzchnie poszczególnych pomieszczeń nie wskazując minimalnej powierzchni mieszkania, jako całości. Sytuacja taka z jednej strony utrudniała maksymalne wykorzystanie powierzchni, gdyż poszczególne pomieszczenia nie mogły zostać zmniejszone poniżej ich ustawowej wielkości. Z drugiej zaś pozwalała na tworzenie mikromieszkań o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Rozwiązaniem pozwalającym na wyeliminowanie obu tych zjawisk, okazało się odejście od określania minimalnych powierzchni poszczególnych izb, na rzecz wskazania minimalnej powierzchni całego lokalu mieszkalnego. Ta obecnie wynosi 25 m2. Sposób jej podziału pozostawiono zaś dużej swobodzie projektanta i właściciela.

Może zatem powstać pytanie, w jaki sposób określić, czy dany lokal spełnia wymóg minimalnej powierzchni? I na nie znajdziemy odpowiedź w rozporządzeniu. Zgodnie z nim, powierzchnię użytkową powinniśmy ustalić na podstawie §11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Pozwoli to na ujednolicenie norm stosowanych dotychczas przez deweloperów.

Rzecz jasna, mieszkanie takie musi spełniać pozostałe warunki techniczne określone w omawianym rozporządzeniu. Aby jednak powyższa zmiana miała sens, ustawodawca wprowadził kilka dodatkowych ułatwień, dzięki którym łatwiej jest wykorzystać potencjał niskiego metrażu. Warto w tym kontekście wspomnieć o następujących zmianach w przepisach rozporządzenia:

 • dotychczas pralkę umieszczoną w kuchni mogliśmy oglądać głównie na filmach zagranicznej produkcji, obecnie zaś taką aranżację możemy wprowadzić we własnym mieszkaniu. Co więcej, miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej może zostać zaplanowane również w korytarzu, bądź innym pomieszczeniu. Rozporządzenie nie określa bowiem, w której z izb pralka powinna być zainstalowana,
 • jeżeli natomiast zależy nam na jeszcze mniejszej łazience, to warto wiedzieć, że rozporządzenie nie wymaga już zapewnienia miejsca w łazience na usytuowanie pojemnika na brudną bieliznę. Czy i gdzie zostanie on umiejscowiony pozostaje zatem wolą właściciela mieszkania,
 • zwolenników kawalerek z pewnością ucieszy fakt, że w nowej wersji rozporządzenia dopuszczono możliwość łączenia pokoju dziennego z aneksem kuchennym w mieszkaniach jednopokojowych. Dotychczas pomieszczenie kuchenne mogło być łączone jedynie z przedpokojem. Dzięki tej zmianie, znacząco może wzrosnąć powierzchnia pokoju w takim mieszkaniu. Nie będzie bowiem konieczne wydzielanie osobnej kuchni, bądź projektowanie zbędnych korytarzy,
 • ustawodawca zauważył również, że połączenie pokoju z aneksem kuchennym może być utrudnione z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Dotychczasowe przepisy wymagały zaś, aby wentylację taką zapewnić poprzez umieszczenia okna w kuchni, bądź wnęce kuchennej. W kawalerkach i małych mieszkaniach warunek ten mógłby być bardzo trudny do spełnienia. Finalnie zatem zdecydowano się na rezygnację z konieczności zapewnienia okna w pomieszczeniu kuchennym. Jedynym warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, np. dzięki okapowi. Jeżeli jednak zdecydujemy się na okap kuchenny to będziemy mieli obowiązek podłączenia go do odrębnego przewodu kominowego.

Omawiane rozporządzenie wprowadza także szereg zmian w zasadach sytuowania obiektów małej architektury (m.in. pojemników i kontenerów na odpady), rozmieszczania stanowisk postojowych, a nawet możliwości lokowania budynków bezpośrednio przy granicy działki budowlanej. Jeżeli zatem planujemy budowę domu jednorodzinnego albo zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera, warto zaznajomić się z przepisami wskazanego na wstępie aktu prawnego. Wprowadzenie zmian aranżacyjnych do projektów wyjściowych może znacząco podnieść komfort mieszkania. Nowe regulacje natomiast dają w tym zakresie bardzo wiele możliwości.

 
Michał Koralewski
Michał Koralewski

Radca prawny, absolwent studiów II i III stopnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnik zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Legitus s.c. w Gdańsku. Specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym i gospodarczym oraz prowadzeniu postępowań sądowych. Zasiada w organach zarządzających i nadzorczych spółek kapitałowych oraz innych jednostek organizacyjnych.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: