W zgodzie od lat, czyli jak zaaranżować czarno-białe mieszkanie

Data publikacji: 14.10.2013, Data aktualizacji: 28.01.2022
Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu
:format(jpg)/articles/gallery/image/626/a26f6a.jpg)
Czerń i biel to jedno z ulubionych zestawień barwnych wielu malarzy, projektantów, czy też dekoratorów wnętrz. Umiejętnie zaaranżowane połączenie czerni i bieli, znakomicie prezentuje się nie tylko w nowoczesnych przestrzeniach biurowych, ale i klasycznych wnętrzach mieszkalnych. Toteż trudno się dziwić, że owy kolorystyczny duet w przypadku projektowania wnętrz bywa nieśmiertelny i zawsze na czasie, o czym świadczą chociażby prywatne aranżacje domów architektów.
Poniżej podpowiadamy, jak za pomocą tych dwóch pozornie kontrastowych barw z fantazją, ale i z wdziękiem, za pomocą kilku sprawdzonych połączeń, możemy odmienić lub ciekawie zaaranżować niejedno mieszkanie.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić mieszkanie w klasycznych barwach
- czy klasyka musi być nudna
- czy czarny kolor podłogi to dobry pomysł
Działanie zgodne z planem
Połączenie czerni i bieli możemy zastosować zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i tych z gatunku modern. To także jedno z ulubionych zestawień, występujących w stylu skandynawskim. Zanim jednak zdecydujemy się na aranżację w odcieniach czerń kontra biel, ustalmy najpierw, gdzie i jak owe kolory w naszym domu zagoszczą.

Zbawienna moc bieli
Powszechnie wiadomo, że biel to kolor uniwersalny, który sprawdzi się w każdym stylu i w każdym zestawieniu kolorystycznym. Coraz częściej przekonujemy się do białych odcieni, pomimo iż nadal niektórym kojarzą się one bardziej ze szpitalem niż domem. Warto mieć na uwadze jednak fakt, że biały znakomicie rozświetli każde wnętrze i sprawi, że nabierze ono charakteru i przestronności.
Elegancka czerń
Czerń z kolei przez wielu uważana jest często za kolor depresyjny. Nic bardziej mylnego, bowiem akurat w przypadku aranżacji, jest to jeden z bardziej eleganckich kolorów. Umiejętnie dobrana czerń wbrew pozorom potrafi być także ciepła i radosna. Pamiętajmy jednak, że w duecie czerń i biel, dominującą barwą ze względu na swoje właściwości odbijania światła powinien pozostać jednak kolor biały.
Biało nie znaczy nudno
Tym razem zacznijmy od ścian. Białe ściany we wnętrzu mieszkań to już odwieczna klasyka. Pomalowane na biało nie tylko uszlachetnią dane wnętrze, ale i optyczne powiększą każde mieszkanie, ukrywając niejednokrotnie mankamenty pomalowanej powierzchni. By przełamać monotonię naszych białych ścian, postawmy na zabawę fakturą.
Jeśli nasze wnętrze nam na to pozwala, odkryjmy cegłę i pomalujmy ją na biało łącznie z fugami. Taka odkryta, biała cegła w aranżacji sypialni lub salonu, w zestawieniu z ciemną, połyskującą na czarno podłogą, będzie prezentować się znakomicie zarówno w nowoczesnym wnętrzu, jak i w stylowym mieszkaniu w kamienicy. Odkryta i pomalowana cegła najlepiej wygląda w głębi wnętrza, wyrównując przy okazji proporcje pokoju.
Jeśli nasze ściany nie pozwalają na ich odkrycie, możemy pokryć je także okładziną klinkierową. Innym ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie na naszej białej ścianie tynku strukturalnego lub też drobnoziarnistego trawertynu dekoracyjnego.

Zabytkowy Rzym lub nowoczesny Nowy Jork
Poza kolorem ścian warto pomyśleć również o ściennych dekoracjach. Na ścianach w tego typu wnętrzach najlepiej prezentują się wielkoformatowe czarno-białe grafiki lub fotografie. Również temat grafik czy fotografii powinien nawiązywać do stylu danego mieszkania. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również fototapeta w salonie lub w sypialni, najlepiej w formacie 300 X 60 cm, prezentująca w przypadku nowoczesnego wnętrza nowojorskie drapacze chmur lub fragmenty zabytkowej architektury w klasycznym mieszkaniu.
Krocząc po białej podłodze
W kolorze białym ciekawie prezentują się również podłogi, które mogą występować zarówno w kuchni oraz w sypialni. Sprawdzą się również w aranżacji przedpokoju czy salonu. Obecnie bez większego problemu w ofercie czołowych producentów znajdziemy białe płytki, panele, gres, jak również białe deski.
Jeśli nasza podłoga jest drewniana i chcielibyśmy ją lekko wybielić, to przy jasnych gatunkach drewna typu sosna, brzoza, jesion czy klon możemy zastosować tzw. ługowanie, zwane także bieleniem podłogi.
Dzięki temu nasza podłoga uzyska równomierny, szarobiały odcień, nie tracąc przy tym widocznego usłojenia drewna. Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w aranżacji jadalni i kuchni, są również geometrycznie ułożone czarno-białe kafle, które wbrew pozorom świetnie prezentują się również we wnętrzach o charakterze nowoczesnym.
Powierzchnia bardziej wymagająca
W bardziej odważnych aranżacjach możemy pokusić się o czarną podłogę. I choć wygląda efektownie, to bardzo wymagająca powierzchnia, którą często trzeba sprzątać i pastować. Jako, że czerń to najciemniejsza z barw, pochłania ona padające na nią światło. Dlatego wymaga odpowiedniego oświetlenia i odpowiedniego traktowania.
W przypadku czarnej podłogi światło należy umieścić niżej i skierować je tak, by odbijało się ono od jasnych akcentów. By nadać naszej ciemnej podłodze bardziej przytulny domowy klimat, połóżmy na niej szlachetny biały dywan lub też wzorzystą czarno-białą wykładzinę , dzięki czemu nasze „m” przestanie sprawiać wrażenie zimnego wnętrza.

Łazienka z czarną umywalką
Czerń ciekawie prezentuje się nie tylko na podłodze, ale i w łazience. Choć nadal czarna ceramika spostrzegana jest jako posunięcie z gatunku tych odważnych. Być może dlatego, że powszechnie przyjęło się, że wanna, sedes, umywalka, powinny być jednak białe. Czasem jednak wato zainwestować w czarną ceramikę i zaryzykować, uzyskując niebanalne, ciekawe czarno-białe zestawienie.
Nie ma miejsca na niepewność
Coraz częściej także w licznych aranżacjach natrafić możemy również na kuchnie w kolorze czarnym. Czarne kuchenne meble, wykonane na wysoki połysk pasują zarówno do eleganckich jak i do nowoczesnych, minimalistycznych kuchni, pod warunkiem, że są one przestronne lub stanowią rozwiązanie w postaci tzw. kuchni otwartej. Warto mieć na uwadze, że urządzenie kuchni z czarnymi blatami bywa dość wymagające. Dlatego decydując się na czarną kuchnię, warto zaplanować każdy element - od podstawowego wyposażenia, aż po wszelkie przedmioty dekoracyjne. Pamiętajmy, że w czarnej kuchni nie ma miejsca na niepewność.
Z wyczuciem i smakiem
Na pierwszy rzut oka czarno – białe mieszkanie może nam się wydać monotonne. Nic bardziej mylnego, choć niewątpliwie mieszkanie w tonacji czarno-białej wymaga od jego użytkowników wyczucia i dobrego smaku.
Ciekawym akcentem czarno-białego mieszkania mogą okazać się nietuzinkowe dodatki typu narzuta, koc, doniczki, utrzymane w kolorze czarnym lub białym lub też innym kolorze np. szarym. Decydując się jednak na inny kolor dodatków, miejmy na uwadze fakt, że będą one w naszym czarno-białym wnętrzu, dużo bardziej widoczne.

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO. Od kilku lat regularnie współpracuje z portalem RynekPierwotny.com, dla którego przygotowuje porady i artykuły związane z aranżacją domów i mieszkań.
Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: