Wiadomości mieszkaniowe

PR Expert

Regionalne - Wrocław - Warszawa

8 sierpnia 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosów

W Poznaniu rośnie popyt na mieszkania inwestycyjne

Liczba mieszkań kupowanych w Poznaniu pod wynajem znacząco rośnie. W niektórych budynkach inwestorzy wykupują nawet 1/3 mieszkań.

W Poznaniu rośnie popyt na mieszkania inwestycyjne

Na lokalnym rynku poznańskim już 12% mieszkań kupowanych jest pod wynajem. Planowany budżet na zakup mieszkania inwestycyjnego to 294 tys. zł. Większość inwestorów kupuje na kredyt (56%). Najbardziej interesują ich lokale o powierzchni ok. 43 mkw. 

Gdzieniegdzie blisko 30%

Powyższe dane płyną z najnowszego badania „Preferencje nabywców na poznańskim lokalnym rynku mieszkaniowym” autorstwa ekspertów z Home Data Flow. Jednak na niektórych nowych osiedlach inwestycje to znacznie więcej niż 12% kupionych mieszkań.

- W trzecim budynku prawie 1/3 lokali została kupionych w celach inwestycyjnych. Większość za gotówkę. Wzrost zakupów inwestycyjnych zaobserwowaliśmy po wygaśnięciu programów rządowych takich jak MdM i Rodzina na swoim. Liczba mieszkań kupowanych pod wynajem rośnie znacząco od początku ubiegłego roku – informuje Roma Peczyńska, marketing manager osiedla Red Park na Zielonym Dębcu. Dodaje, że inwestorzy są najbardziej zainteresowani lokalami o powierzchni od 45 do 50 mkw.

Nie tylko w centrum

Inwestorzy zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania w różnych rejonach Poznania. Interesuje ich już nie tylko centrum, ale także Rataje, Jeżyce, czy zielone i spokojne części miasta takie jak Dębiec. 

- Dzielnice takie jak Dębiec stały się dla nich atrakcyjne dzięki ich dynamicznemu rozwojowi, pełnej infrastrukturze, zielonym terenom rekreacyjnym i wygodnemu dojazdowi do innych części Poznania. Poza tym w ścisłym centrum jest coraz mniej atrakcyjnych działek, dlatego inwestorzy szukają mieszkań poza granicami centrum – wyjaśnia Roma Peczyńska. 

Atrakcyjne stopy zwrotu

Nieprzerwanie od kilku lat inwestorzy traktują mieszkania jako bardzo bezpieczną i rentowną inwestycję. Roczna stopa zwrotu oscyluje na poziomie od 5% do 7%.
- Na rynku jest wysoki popyt, nie ma więc obawy, że po zakupie lokal będzie stał pusty – tłumaczy Roma Peczyńska. - Poza tym brak alternatyw skłania inwestorów do lokowania kapitału właśnie w mieszkania. Przyciągają ich rosnące stawki najmu. W Red Parku przy zakupie mieszkania pod wynajem dużym udogodnieniem jest atrakcyjny harmonogram płatności – 20/80. Inwestorzy wpłacają 20% sumy przy podpisywaniu umowy, a resztę dopiero przed odbiorem kluczy. - W międzyczasie mogą dysponować gotówką, co jest dla nich bardzo korzystne – zaznacza Roma Peczyńska. 

Lokale usługowe i garaże

Zakupy inwestycyjne to wciąż przede wszystkim mieszkania, ale nie tylko. Inwestorzy są zainteresowani także lokalami usługowymi, szczególnie tymi w budynkach mieszkalnych, które są idealnym miejscem na otwarcie gabinetu stomatologicznego, sklepu, kawiarni, oddziału banku, małego klubu fitness itp. Roma Peczyńska zauważa, że wśród klientów są osoby inwestujące w miejsca postojowe w garażu podziemnym. Stopa zwrotu jest podobna jak w przypadku mieszkania, ale wkład jest znacznie niższy. Wśród klientów Red Parku są także inwestorzy, którzy po zakupie jednego mieszkania kupują następne w kolejnych etapach inwestycji – w trzecim i czwartym budynku. - Są na tyle zadowoleni z poprzedniego zakupu, wynajmu i obsługi posprzedażowej, że decydują się inwestować ponownie. Bardzo ważne jest dla nich zaufanie do dewelopera – podkreśla Roma Peczyńska. Traktują mieszkania w Red Park jako bezpieczną lokatę kapitału. 

Red Park to docelowo kompleks czterech 13-piętrowych budynków. Obecnie trwają odbiory kluczy do mieszkań w trzecim, ukończonym budynku. W czwartym zaplanowano 137 mieszkań o powierzchni od 34 do 99 mkw. i liczbie pokoi od 2 do 4. Deweloper (RED) oferuje możliwość łączenia mieszkań lub ich przearanżowania, a także miejsca parkingowe w garażu podziemnym. Do każdego mieszkania przynależeć będzie balkon, taras lub ogródek (o powierzchni do 260 mkw.). Tuż obok Red Parku znajdują się m.in. Lasek Dębiecki, park Dębina, Galeria Dębiec i ryneczek. Ceny mieszkań zaczynają się od 6,2 tys. zł za mkw.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy