Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Regionalne - Poznań

Oddaj swój głos!

W której dzielnicy Poznania kupić mieszkanie?

W których dzielnicach Poznania mieszkania sprzedają się najlepiej? Sprawdzamy, jak kształtują się ceny w różnych częściach miasta.

W której dzielnicy Poznania kupić mieszkanie?

Prawie 60% mieszkań sprzedanych w Poznaniu w ostatnim kwartale 2018 roku przypada na dwie dzielnice: Nowe Miasto i Grunwald. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również lokale na Starym Mieście, choć tam zwykle deweloperzy oferują wyższe ceny, ale nowych inwestycji najwięcej jest właśnie w ścisłym centrum.

W 2018 roku poznańscy deweloperzy mieszkaniowi wykazali się duża aktywnością. Ubiegły rok obfitował w nowe inwestycje wprowadzane do sprzedaży, a przy tym, były to często przedsięwzięcia na poziomie kilkudziesięciu mieszkań realizowanych w jednym etapie budowy. Co z popytem na nowe lokale? Mieszkań w ofercie było wprawdzie więcej niż rynek był w stanie kupić, ale to nie oznacza, że popyt był słaby. Wprowadzanie coraz większej ilości mieszkań do sprzedaży stymulowało rynek i gotowość do ich kupowania utrzymywała się na zadowalającym poziomie. To skutkowało dużą konkurencją na rynku pierwotnym, która utrzymuje się w dalszym ciągu – kupujący mają w czym wybierać i korzystają z możliwości przeglądania ofert, porównywania różnych opcji, negocjowania cen itp. Słowem – klient rynku nieruchomości nie „łapie” pierwszej oferty, a korzysta świadomie z możliwości wyboru najkorzystniejszej opcji. Czy to zła informacja dla deweloperów? Niekoniecznie, mieszkania nie czekają na nabywcę długo, pod warunkiem, że oferta dobrze wpisuje się w oczekiwania kupujących. Najważniejsze kryteria wyboru to cena i lokalizacja.

Stare Miasto wraca do gry

Podczas konferencji poznańskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Katarzyna Kuniewicz, Senior Director, Head of Residential Research REAS, przedstawiła dane, z których wynika, że ostatni kwartał 2018 roku był w Poznaniu rekordowy pod względem nowych ofert. Deweloperzy wprowadzili do sprzedaży aż ok. 1900 nowych mieszkań, a sprzedaż uplasowała się na poziomie ok. 1250. Najwięcej mieszkań wprowadzonych do sprzedaży przypadało na Stare Miasto (41%) i Nowe Miasto (35%). Spośród ok. 1250 mieszkań sprzedanych w tym okresie 29% przypadało na Nowe Miasto, 29% na Grunwald, a 27% na Stare Miasto. 45% z nich to mieszkania planowane do oddania w ciągu roku, a 40% transakcji dotyczy lokali, które powstaną w okresie od roku do 2 lat od dnia sprzedaży.

Podobne tendencje ujawniają się w analizie danych serwisu RynekPierwotny.pl. Najwięcej ofert dostępnych obecnie (dane na 11.04.2019), bo aż 1639 mieszkań (w 17 inwestycjach) spośród 5367 dostępnych w Poznaniu, przypada na Stare Miasto. Najwięcej spośród oferowanych lokali w tej dzielnicy to mieszkania o powierzchni w przedziale od  40 do 60 m2 (aż 960), 2- lub 3-pokojowych, a średnia cena za m2 wynosi 7284 zł. Centrum miasta jest dość zróżnicowane pod względem cenowym. Na Starym Mieście w porównaniu z innymi dzielnicami jest najwięcej mieszkań, których cena przekracza 1 mln zł (15 ofert) oraz w przedziale od 650 tys. do 1 mln zł (aż 55 ofert). Ale najwięcej jest również tych, których cena za m2 nie przekracza 4 tys. – aż 324.

Grunwald wciąż przyciąga

Grunwald to dzielnica, której popularność nie słabnie w ocenie kupujących. W statystykach sprzedaży dorównuje dzielnicy Nowe Miasto, choć ta druga to powierzchniowo znacznie większy obszar. W serwisie RynekPierwotny.pl są aż 23 inwestycje z ofertami nowych mieszkań, gdzie można wybierać w sumie spośród 1336 nieruchomości. Podobnie jak na Startym Mieście, najwięcej spośród oferowanych lokali na Grunwaldzie to mieszkania o powierzchni w przedziale od  40 do 60 m2 (671), blisko 550 lokali 2-pokojowych i prawie 590 3-pokojowych, a średnia cena za m2 to 6882 zł. Największy wybór mają ci, którzy gotowi są zapłacić za m2 cenę mieszcząca się w przedziale od 6,5 do 7 tys. zł., co oznacza wydatek na poziomie 450-650 tys. zł. za mieszkanie. Ofertę Grunwaldu wyróżnia jednak średnia powierzchnia oferowanych mieszkań – o ile w pozostałych dzielnicach średni metraż to ok. 50 m2, o tyle na Grunwaldzie średni metraż jest rekordowy wynosi prawie 60 m2. Najbliższe tej wartości są Jeżyce – średni metraż mieszkań w ofercie to 58 m2.

Wilda droższa niż Jeżyce

Ok. 1 tys. zł. na m2 różni się średnia cena mieszkań w ofercie na Wildzie (7920 zł) od średniej ceny tych, które są oferowane przez deweloperów realizujących inwestycje na Jeżycach (6970 zł). Przy tym, oferta w tej drugiej lokalizacji jest szersza (635 lokali w 13 inwestycjach). Dla porównania na Wildzie można wybierać spośród 289 lokali w 8 inwestycjach. Jednak Wilda to najmniejsza powierzchniowo dzielnica Poznania, dużo mniejsza od Jeżyc, i to jest najpewniej główny powód mniejszego wyboru mieszkań w ofercie.

Za to wildeckie lokalizacje bija rekordy cenowe, bo średnia cena mieszkania oferowanego w tej dzielnicy jest najwyższa w porównaniu ze średnimi cenami m2 w pozostałych dzielnicach Poznania.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy