Jak urządzić małą sypialnię w bloku?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 12.02.2021, Data aktualizacji: 03.10.2022

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 47 głosów

Mała sypialnia w bloku
Sypialnia w bloku z reguły nie należy do największych, jednak urządzona ze smakiem i pomysłem, potrafi oczarować każdego. Jak urządzić małą sypialnię w bloku? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Optymalna powierzchnia sypialni dla dwóch osób powinna mieć minimum 12 m2. Taki metraż pozwala na wstawienie dwuosobowego łóżka, pojemnej szafy o głębokości 60cm, komody, a nawet biurka.

Jednak w małych mieszkaniach nie zawsze jesteśmy w stanie wygospodarować miejsce na własną sypialnię, a jeżeli nawet jest to możliwe, to rodzice najczęściej aranżują najmniejszy pokój, większy oddając dzieciom.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak zaaranżować małą sypialnię
  • jakie wybrać dodatki
  • jak zaplanować miejsce do przechowywania

Przestronne wnętrza mają wiele zalet, jednak dziś postaramy się udowodnić, że nawet na małej przestrzeni może być wygodnie, przytulnie i funkcjonalnie - mała sypialnia nie musi być dużym wyzwaniem. W wielu współczesnych projektach wnętrz dominuje minimalizm, ale to nie jedyny styl, w jakim możemy wykończyć naszą sypialnię. Sprawdźcie nasze triki i ciekawe pomysły na aranżacje małych wnętrz!

Mała sypialnia w bloku - jaki kolor ścian?

W małej sypialni warto postawić na kolorystykę ścian utrzymaną w jasnych barwach, którą następnie możemy przełamywać i ożywiać mocnymi dodatkami. Subtelna biel, stonowane kremy, jasne szarości i delikatne beże będą tu jak najbardziej odpowiednie, a co najważniejsze jasne kolory optycznie powiększą niewielki metraż.

Jeśli myśl o białej sypialni nas odrzuca, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy na jednej ze ścian (a nawet na suficie!) sięgnęli po ciemne kolory. Nie bójmy się również wykończyć ściany w sypialni wzorzystą tapetą.

Dla fanów stylu glamour istotną rolę w nowoczesnej aranżacji sypialni odgrywać będą wszelkiego rodzaju kontrasty kolorystyczne. Jeśli tylko mamy odrobinę wyczucia, to w miejscu w którym wypoczywamy możemy zastosować granat, turkus, zieleń, a nawet czerń. Taki zestaw intensywnych kolorów może dotyczyć zarówno wyposażenia, jak i ścian sypialni.

Projekt małej łazienki

Meble do małej sypialni

Do najważniejszych mebli w sypialni zaliczają się łóżko oraz szafa. O czym pamiętać wybierając łóżko, jak zaplanować miejsce do przechowywania? Podpowiadamy!

Łóżko do sypialni

W każdej sypialni łóżko jest głównym elementem wystroju. Jego szerokość dla dwóch osób wynosi od 140 do 200 cm (do tych szerokości bez problemu dobierzemy na rynku dowolny materac), ale o wygodnym łóżku dwuosobowym można mówić od szerokości 160 cm. Do tego powinniśmy zostawić jakąś przestrzeń wokół, żeby swobodnie się poruszać.

To może być jednak utrudnione w wąskiej sypialni w bloku. Niemniej, nawet na krótkiej, dwumetrowej ścianie jesteśmy w stanie wygospodarować miejsce do spania. Równie ważna jak rozmiar, bywa także lokalizacja łóżka. Zgodnie z zasadą feng shui, zawsze powinno stać przodem do drzwi. Warto sprawdzić, czy miejsce to jest wolne od przeciągów.

Istotna jest także odległość łóżka od grzejnika. Jeśli nasza przestrzeń nie pozwala nam na przestawianie łóżka w dowolnie wybrany kąt, to warto pomyśleć o osłonkach na kaloryfer i dodatkowych nawilżaczach powietrza, które sprawią, że nasz nocny odpoczynek będzie bardziej komfortowy.

Mała sypialnia - wnętrze

Miejsce do przechowywania w małej sypialni

Kolejnym istotnym elementem jest wydzielenie odpowiedniego miejsca na nasze ubrania i bieliznę oraz na drobiazgi. Jeśli w sypialni znajduje się wnęka, warto ją zabudować szafą na wymiar. Jej cena niekiedy może okazać się niższa niż komplet gotowych mebli z salonu. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby meble wykonane pod wymiar współgrały z meblami modułowymi.

W szafie wnękowej ważne jest nie tylko dopasowanie jej do panującego w sypialni stylu, ale przede wszystkim jej wnętrze. Dlatego jeszcze przed jej montażem warto zaplanować odpowiednią liczbę półek, szuflad, drążków i koszy, które pozwolą nam na schowanie nie tylko naszych ubrań, ale i dodatkowych kompletów pościeli, koców czy ręczników. W małej sypialni do przechowywania pościeli może posłużyć łóżko z wysuwanymi szufladami. Gdy pokój jest zbyt wąski warto rozważyć zakup modelu z podnoszonym stelażem.

Jeśli w pokoju jest jeszcze miejsce i zdecydujemy się na wstawienie dodatkowego wyposażenia, wybierajmy tylko takie o "lekkiej" konstrukcji np. konsole na cienkich nóżkach czy ażurowe regały. Jak ognia unikajmy ciężkich, masywnych i ciemnych mebli - one mają szansę wyglądać dobrze wyłącznie na większej przestrzeni. Na małym metrażu warto wykorzystać każdą przestrzeń. Możemy na przykład przedłużyć parapet poprzez dodanie blatu i stworzyć na nim miejsce do pracy.

W wielu sklepach znajdziemy komplety mebli sypialnianych, wyposażone w szafę wnękową, toaletkę i osobną komodę na bieliznę. Należy jednak pamiętać, że tego typu rozwiązania, podobnie jak garderoba, wymagają dużo wolnej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem, oddzielającym poszczególne części w naszej alkowie, są parawany, które coraz częściej możemy spotkać w wielu interesująco zaaranżowanych przestrzeniach. Parawany pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale w ciekawy sposób oddzielają przestrzeń bardziej funkcjonalną od tej naprawdę intymnej, nadając wnętrzu niepowtarzalny styl i charakter.

Sypialnia na niewielkim metrażu

Oświetlenie małej sypialni

Nie zapomnijmy o doborze odpowiedniego oświetlenia do sypialni. Warto zadbać, by jego barwa harmonizowała z kolorem naszych ścian. Zwolennicy czytania przed snem powinni zainwestować w nocne lampki i postawić je na stolikach nocnych. Jeśli nie mamy miejsca na ustawienie szafek nocnych przy łóżku, zamontujmy oświetlenie w postaci kinkietów na ścianie. W wąskiej sypialni świetnie sprawdzi się półka lub zabudowa kartonowo-gipsowa pomiędzy ścianą a wezgłowiem.

Półkę nad łóżkiem można wykorzystać do odkładania książek, postawienia na niej lampki czy budzika. Innym ciekawym rozwiązaniem, które warto wykorzystać w niedużych sypialniach są lampy podłogowe. Pamiętajmy, że w pokoju, w którym śpimy powinno dominować światło ciepłe i miękkie, które stwarza warunki do odpoczynku i relaksu.

Coraz częściej w wielu sypialniach spotkać możemy wszelkiego rodzaju taśmy ledowe, ukryte za zagłówkiem, w listwie przypodłogowej lub też w suficie podwieszanym. Bez względu na styl i wielkość naszej sypialni, zastosowane w niej światło, powinno budować klimat i tworzyć niepowtarzalny charakter. Toteż ważne jest, by wprowadzone przez nas oświetlenie było ciepłe i stonowane.

Jakie oświetlenie wybrać do salonu i sypialni? Dowiedz się

Mała sypialnia - dodatki

Interesującym akcentem w jasnej, niewielkiej sypialni będzie również ozdobna pościel w geometryczne wzory, czy też kolorowa narzuta, która może, choć nie musi, być uszyta z tej samej tkaniny co zasłony. Warto pomyśleć także o innych rozwiązaniach. Przytulność i nastrojowy klimat stworzą dodatkowo odpowiednio dobrane poduszki, zagłówek, kwiaty, świece, ciekawe grafiki czy obrazy, a także miękki, niewielki współgrający z otoczeniem dywan. 

Montaż lustra w małej sypialni sprawi, że nawet niewielka przestrzeń będzie wyglądała na większą. Wielu projektantów poleca właśnie ten trik, bo optycznie powiększa wnętrze. Jeżeli zależy nam na wprowadzeniu do naszego związku odrobiny pikanterii, możemy pokusić się o zamontowanie lustra na suficie.

Mała sypialnia w bloku - dodatki

Aranżacja małej sypialni w bloku - podsumowanie

W każdej sypialni, nie tylko małej, ważna jest jej funkcjonalność. Powinniśmy móc swobodnie korzystać nie tylko z łóżka, szafki nocnej, czy garderoby z ubraniami, ale także z komody lub toaletki. Jak tego dokonać? Najlepiej nadając zaplanowanym przedmiotom i elementom wyposażenia całkiem nowe funkcje. Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań, w których np. pufa służy jako schowek na biżuterię. Wystarczy poszukać, a jeśli chcecie poczytać więcej na ten temat, zapraszamy do innego naszego materiału o meblach modułowych.

Odpowiednia aranżacja sypialni, to niewątpliwie klucz do osiągnięcia dobrego samopoczucia. W dzisiejszych czasach bez problemu odnajdziemy szereg inspiracji, gotowych rozwiązań jak również liczne, designerskie dodatki potrzebne do jej dekoracji.

Jeśli nie czujemy się na siłach by samodzielnie zaarażnować wnętrze, skorzystajmy z porady architekta wnętrz, który pomoże wykonać nam prawidłowo pomiary i dopasować elementy pod względem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim technicznym. Jedynym ograniczeniem poza określonym budżetem w aranżacji sypialni jest nasza wyobraźnia. Zatem podczas urządzania naszej prywatnej strefy, jaką niewątpliwie jest sypialnia, puśćmy wodze fantazji i nie bójmy się śmiałych rozwiązań.

Zdjęcia autorstwa Francesco Design
wykończenie mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: