Turystyka w dobie koronawirusa

:format(jpg)/articles/gallery/image/11441/pok%C3%B3j-w-hotelu.png)
Inwestowanie w condohtele od kilku lat cieszy się zainteresowaniem, a możliwe, że w tym roku spędzanie wakacji w apartamentach na wynajem stanie się jeszcze bardziej pożądaną formą wypoczynku niż typowy hotel. W dobie koronawirusa unikanie kontaktu z gośćmi hotelowymi, ograniczanie pobytów w restauracji oraz własny aneks kuchenny stają się ważniejsze niż kiedykolwiek. Czy tegoroczny sezon turystyczny będzie należał do condohoteli?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym są condohotele
- jak wyglądają wakacje Polaków w dobie koronawirusa
- w jakich lokalizacjach najczęściej znajdują się apartamenty wakacyjne
Odmrażanie branży turystycznej odbywa się w trzecim etapie otwierania gospodarki, który uruchomiono 4 maja. Hotele pensjonaty i inne miejsca noclegowe zostały otwarte, ale obowiązują w nich ograniczenia, które najbardziej dotkliwe okazały się dla typowych hoteli – ograniczenia dotyczące restauracji, basenów, stref SPA, czyli wszystkiego, co stanowiło o przewadze tych obiektów na rynku. Skąd teza, że to domy na wynajem i właśnie condohotele mogą w tym sezonie stać się najbardziej komfortowym miejscem wypoczynku? Odpowiedzią na to pytanie jest bezpieczeństwo. Polacy nie chcą rezygnować z urlopu, także w czasie pandemii koronawirusa, ale dla wielu ważne jest unikanie ryzyka zakażenia.
Wakacje głównie w Polsce
Jak pokazało badanie Profitroom „Wakacje Polaków 2020” ponad 88% badanych uznało, że najważniejszym elementem oferty noclegowej jest przygotowanie hotelu pod względem bezpieczeństwa epidemiologicznego, a najbardziej istotne elementy ochrony to: dezynfekcja, wzmożona dbałość o czystość w obiekcie, dostęp do maseczek i rękawiczek, ograniczenie liczby osób przebywających w miejscach wspólnych, zachowanie dystansu między gośćmi itp.

Z ankiety wynika również, że mimo zagrożenia koronawirusem blisko 80% respondentów planuje wyjazd wypoczynkowy, 75% ankietowanych nie dokonało jeszcze rezerwacji, ale 93% chce wypoczywać w kraju. Ponad 60% badanych deklaruje, że wyda na wakacje podobną kwotę, co w ubiegłym roku, 25% dysponuje mniejszym budżetem, a blisko 10% wyda więcej.
W branży hotelarskiej pojawiły się już informacje, że wraz z otwarciem obiektów noclegowych zauważalny jest wzrost rezerwacji w condohotelach. Ta forma zakwaterowania pozwala chociażby na korzystanie z aneksów kuchennych, pozwala uniknąć miejsc, w których przebywa więcej osób (np. recepcja).
Powoduje to mniejsze zainteresowanie hotelami, ponieważ hotele bazują na ofercie pozanoclegowej i z niej czerpią dużą część przychodu – usługach restauracyjnych, rozrywkowych, zdrowotnych czy rekreacyjnych, które obecnie nie mogą być w pełni świadczone. Stąd wniosek, że inwestowanie w apartamenty na wynajem w miejscowościach turystycznych to wciąż dobry pomysł, bo może się okazać, że najem krótkoterminowy w tych lokalizacjach będzie postrzegany jako bezpieczniejszy i nie ucierpi znacznie na skutek pandemii Covid-19.

Apartament w kurorcie? Jest w czym wybierać
W ofercie serwisu Rynekpierwotny.pl znajduje się ponad 900 lokali sklasyfikowanych jako format condo. Większość znajduje się nad morzem (520 ofert w 4 inwestycjach), nieco mniej w górach (386 ofert w 6 inwestycjach) a najmniej nad jeziorem (2 oferty). Jeszcze większy wybór jest w przypadku apartamentów wakacyjnych rekomendowanych pod wynajem: nad morzem 2588 ofert w 42 inwestycjach, w górach 642 oferty w 15 inwestycjach, a nad jeziorem 22 oferty w 2 inwestycjach. Wśród nadmorskich lokalizacji najbardziej popularny jest Kołobrzeg i okolice, Trójmiasto oraz Międzyzdroje, Darłówko, Władysławowo, Dziwnówek, Pobierowo i Ustronie Morskie. W górach deweloperzy oferują apartamenty wakacyjne w Szklarskiej porębie, Karpaczu, Kościelisku, Wiśle i Kudowie-Zdrój. Dla miłośników jezior numerem jeden na liście popularnych lokalizacji pozostają Mazury.

Zarówno condohotel, jak i apartament wakacyjny gwarantuje pełne wyposażenie – a najczęściej jedna z sypialni stanowi pokój dzienny z aneksem kuchennym. Czym jeszcze różnią się oba formaty? W przypadku condohoteli za zarządzanie najmem odpowiada wyspecjalizowana firma, która zna lokalny rynek i preferencje turystów. Oznacza to, że nabywca lokalu w condohotelu nie musi zajmować się pozyskiwaniem najemców i obsługą najmu, ale w zamian płaci operatorowi określoną prowizję.
Apartamenty wakacyjne to zwykle lokale o podwyższonym standardzie, położone w miejscowościach turystycznych w dobrej lokalizacji (blisko plaży lub z widokiem na góry, jezioro itp.), ale nie zawsze nabywca powierza zarządzaniem najmem operatorowi – wynajem może się odbywać w ramach działalności właściciela, który udostępnia go najemcy jako osoba fizyczna lub firma. W obu przypadkach w pozyskiwaniu klientów sprawdzają się internetowe portale rezerwacyjne.

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.
Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: