Trendy na wrocławskim rynku nieruchomości

Bartosz Moch
Bartosz Moch

Data publikacji: 19.12.2019,

Data aktualizacji: 18.12.2020

Średnia ocen 3/5 na podstawie 4 głosów
Trendy na wrocławskim rynku nieruchomości
Co wrocławscy deweloperzy proponują kupującym mieszkania? Jakie rozwiązania zyskują na popularności na nowych wrocławskich osiedlach? Sprawdź!

Rynek pierwotny w stolicy Dolnego Śląska dynamicznie się rozwija, dzięki czemu marzący o własnym „M” we Wrocławiu mogą wybierać z coraz większej liczby inwestycji o podwyższonym standardzie, nie tylko w zakresie samych lokali, ale również towarzyszącej infrastruktury. Na popularności zyskują m.in. rozwiązania typu „smart home”, wykończenie mieszkań „pod klucz” i projekty obejmujące rewitalizację zabytkowych elementów miasta.

Wrocławski rynek w ostatnich latach oferuje potencjalnym kupcom coraz ciekawsze opcje pod względem architektonicznym, technicznym oraz funkcjonalnym. Podstawą oddawanych mieszkań jest tzw. „stan deweloperski”. Pod tym pojęciem kryje się jednak często o wiele więcej, niż jedynie lokal z doprowadzonymi mediami, przygotowany do wykończenia.

Ostatnimi czasy potrzeby i preferencje nabywców zmieniły się, a w ślad za nimi również standard wyposażenia mieszkań i osiedli. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości przywiązują obecnie większą uwagę do ciekawego i funkcjonalnego projektu, dostępnych udogodnień, atrakcyjności otoczenia osiedla oraz dobrze zaaranżowanych części wspólnychwyjaśnia Zbigniew Juroszek, prezes ATAL S.A.

„Smart home” i wykończenie pod klucz

Wśród wrocławskich nieruchomości na rynku pierwotnym coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się „inteligentne domy”, wyposażone w najnowocześniejsze udogodnienia technologiczne. Ostatnią tego typu rozpoczętą inwestycją w stolicy Dolnego Śląska jest Stacja 3.0 Echo Investment powstająca w dzielnicy Wrocław-Fabryczna, w której przyszli mieszkańcy będą mogli m.in. dopasować światło do aktualnego nastroju czy zdalnie ustawiać temperaturę.

Deweloperzy coraz częściej oferują systemy zarządzania mieszkaniem za pomocą aplikacji na laptop czy smartfon. Dzięki nim możemy m.in. regulować przysłonięcie żaluzji w oknach, sterować oświetleniem, niektórymi urządzeniami lub sprawdzić czy mieszkanie jest zamkniętewylicza Ryszard Surmiak, dyrektor zarządzający Kompas Nieruchomości.

„Na czasie” obecnie są także projekty ekologiczne. Osiedle Księże Nowe od Dom Development na wrocławskim Księżu jest wyposażone w panele solarne na dachu budynku. Pozwala to nie tylko na mniejszy pobór prądu, ale również na obniżenie rachunków za ogrzewanie w sezonie zimowym. Cała inwestycja Murapol Zielona Toskania oraz trzeci etap projektu Zielone Bulwary zostaną – oprócz systemu Home Management i instalacjom umożliwiającym zastosowanie rozwiązań smart home – wyposażone również w pakiet antysmogowy, czyli specjalne filtry chroniące powietrze w mieszkaniach przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami.

Osiedle Księże Nowe. Materiały prasowe.

Coraz częściej wrocławscy deweloperzy oferują także montaż gniazdek i kontaktów w nowych mieszkaniach, a także współpracują z firmami, które wykańczają mieszkanie pod klucz. Zazwyczaj do wyboru jest kilka pakietów wykończeniowych, dostosowanych do różnych potrzeb klientów, na których czekają wówczas również dodatkowe korzyści, np. niższa stawka podatku VAT na materiały budowlano-wykończeniowe. Z takiej opcji mogą skorzystać choćby zainteresowani inwestycją Nowy Grabiszyn, realizowaną przez Budimex Nieruchomości.

Rewitalizacja zabytków i nowoczesna architektura

Popularnymi projektami deweloperskimi w ostatnich latach w stolicy Dolnego Śląska są te łączące tradycję z nowoczesnością, czyli obejmujące rewitalizację zabytkowych obiektów w ramach budowy nowych osiedli.

Przykłady można tutaj mnożyć - Lokum Vena od Lokum Deweloper to inwestycja, w ramach której połączono XIX-wieczną zabudowę w centrum miasta ze współczesną architekturą. Renowacja zabytkowych gmachów objęła m.in. ceglane ściany, klatki schodowe czy malowidła na wspornikach łuków sklepiennych. Kolejnym przykładem są Apartamenty Księcia Witolda, realizowane przez Dom Development. Deweloper, wspólnie z Urzędem Miejskim we Wrocławiu, zrewitalizuje fragment nadodrzańskiego bulwaru przy ulicy Księcia Witolda, m.in. tworząc pieszy bulwar z dostępem do nabrzeża Odry, wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zielenią.

Lokum Vena. Materiały prasowe.

Natomiast w północnej części miasta powstają kolejne etapy osiedla Nowe Miasto Różanka ATAL S.A. Inwestycja obejmuje rewitalizację zabytkowego spichlerza i pozostałych zabudowań dawnego zespołu „Młyna Różanka”, które znajdują się na jej terenie.

W ostatnich latach istotnie zmieniły się również standardy samego budownictwa u wrocławskich deweloperów.

Zastosowanie nowoczesnych materiałów i innowacyjnych rozwiązań technologicznych daje znacznie więcej możliwości, a nowatorskie podejście do konstruowania osiedli mieszkaniowych przekłada się na ich funkcjonalność i energooszczędnośćdodaje Zbigniew Juroszek.

Powszechne obecnie jest stosowanie dużych okien, cichobieżnych wind,  energooszczędnych systemów oświetleniowych, całodobowego monitoringu, wideodomofonów a także przystosowanie budynków i otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprzez brak barier architektonicznych czy niskie krawężniki. Do budowy wykorzystuje się często szkło i podświetlenia ledowe, które nadają dodatkowej elegancji. Przykładem ostatniego typu rozwiązania jest inwestycja Partynice House na wrocławskich Krzykach od Rafin Deweloper.

Nowe Miasto Różanka. Materiały prasowe.

Części wspólne i otaczająca infrastruktura

Coraz częściej deweloperzy we Wrocławiu skupiają się na potrzebach klientów nie tylko związanych z samym mieszkaniem, ale przede wszystkim z infrastrukturą osiedla i bezpośredniego otoczenia.

Kluby mieszkańca, w których do dyspozycji są sale telewizyjne, siłownie oraz części rekreacyjne stają się na lokalnym rynku standardem. Część deweloperów oferuje możliwość kupienia tzw. miejsc podwójnych zależnych, gdzie mieszkańcy spokojnie zostawią dwa samochody. Dla mniej zmotoryzowanych - czasami w porozumieniu z Urzędem Miejskim - wprowadza się nowe linie autobusowe lub przedłuża te istniejące, stawiając tym samym przystanek blisko nowych osiedli – takie rozwiązanie zastosowano m.in. na Lipie Piotrowskiej oraz ulicy Awicenny – tłumaczy Ryszard Surmiak, dyrektor zarządzający Kompas Nieruchomości.

Poza tym powszechnie stosowane przez deweloperów we Wrocławiu są: szerokie ciągi piesze, obszary zieleni wraz z chodnikami i ławeczkami oraz place zabaw dla dzieci, strefy coworkingowe, stojaki rowerowe, miejsca rekreacji i odpoczynku, w tym siłownie terenowe czy boiska do koszykówki lub siatkówki oraz zaplecze handlowo-usługowe. Do tego dochodzą np. przystanie z łódkami i nadrzecznymi bulwarami, jak choćby na Olimpii Port Archicomu, Promenadach Wrocławskich Vantage Development, Mieście Marina Ronson Development czy wreszcie w - realizowanym od niedawna - Porcie Popowice.

Port Popowice. Materiały prasowe.

– Większość naszych inwestycji leży w bliskim sąsiedztwie parków, rzek lub stawów, jak budowane Osiedle Między Parkami na Klecinie czy zrealizowany już projekt przy ul. Stabłowickiej – mówi Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży Develia S.A. – We wszystkich inwestycjach oferujemy podwyższony standard części wspólnych. Mieszkańcy naszych osiedli mają do dyspozycji dziedzińce z oryginalnie zaaranżowaną zielenią, strefami rekreacji i ćwiczeń, a także bezpieczne place zabaw – dodaje Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper.

Deweloperzy również coraz częściej starają się ułatwiać życie swoim mieszkańcom. Lokatorzy wrocławskiego osiedla Księże Małe od dawna zmagali się z utrudnionym dostępem do parku Wschodniego. Obecnie, dzięki zaangażowaniu Dom Development, jest to możliwe również przez ogólnodostępną kładkę prowadzącą przez rzekę Dolna Oława.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: