Jesienne Targi Mieszkań i Domów w Krakowie

Nowy Adres S.A.

Data publikacji: 20.09.2022, Data aktualizacji: 21.09.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Targi Mieszkań i Domów Expo Kraków
Niebawem odbędą się Targi Mieszkań i Domów Expo Kraków. Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Czytaj dalej!

Wielkimi krokami zbliżają się krakowkie Targi Mieszkań i Domów. Odbędą się one w centrum kongresowym Expo Kraków. Już 24 i 25 września będzie można zapoznać się z ofertą blisko 50 deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości, projektantów wnętrz. Wydarzenie organizuje firma Nowy Adres. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • gdzie i kiedy odbędą się krakowskie Targi Mieszkań i Domów 
 • z ofertą jakich deweloperów będzie można zapoznać się podczas wydarzenia 
 • z jakich konsultacji będzie można skorzystać 

Duża dawka wiedzy 

Podczas Targów Mieszkań i Domów Expo Kraków będzie można usystematyzować i poszerzyć swoją wiedzę na temat rynku nieruchomości. Każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z solidnej dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie. 

Kraków - Targi Mieszkaniowe

Dobry moment na zakup wymarzonego M 

Dla tych, którzy są zdecydowani na poszukiwanie i zakup mieszkania to najlepszy moment. Takiego zdania są zarówno deweloperzy, jak również analitycy rynku kredytowego, jak mówią, nie należy się spodziewać obniżek cen nieruchomości. 

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszej połowie roku deweloperzy rozpoczęli budowę o 33% mieszkań więcej niż pięć lat temu, a w czerwcu otrzymali rekordową liczbę pozwoleń na budowę. Jednak wytłumaczenia tych rekordów nie należy szukać w nadzwyczajnie korzystnej koniunkturze i nie należy wiązać ich z nadzieją na spadki cen wobec gwałtownego wzrostu podaży. Okazuje się, że przyczyną zwiększonej liczby rozpoczętych inwestycji były… zmiany w prawie.

Od 1 lipca obowiązuje nowa ustawa deweloperska, czyli ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Na jej mocy deweloperzy muszą odprowadzać składki do DFG. Jedynym sposobem na ich uniknięcie było rozpoczęcie sprzedaży nieruchomości (najczęściej niemal równoczesne z rozpoczęciem budowy) przed 1 lipca tego roku. Stąd taki gwałtowny wzrost inwestycji formalnie rozpoczętych w pierwszej połowie roku. Wszystkie inwestycje rozpoczęte później będą już obciążone dodatkowym kosztem – a to znów znajdzie odbicie w cenach. 

Analitycy i sami deweloperzy nie dają pola do złudzeń, że tak wyraźny wzrost oferty przyniesie spadek cen metra mieszkania:

„Obserwujemy szalony wzrost cen tak materiałów, jak i samego wykonawstwa. Nie widać, by nośniki energii miały tanieć w najbliższej przyszłości. To wszystko budzi obawy, po ile będziemy w stanie realizować inwestycje mieszkaniowe (…). Drugim wyzwaniem jest finansowanie przy tak rosnących stopach procentowych – zarówno po stronie deweloperów, jak i odbiorców końcowych. Chyba jesteśmy w takim momencie, że rynek będzie hamował, jeżeli chodzi o liczbę inwestycji. Nic nie wskazuje na to, aby ceny mieszkań zaczęły spadać – ze względu na koszty wytworzenia właśnie, ale też dlatego, że nikt nie spodziewa się, by branża deweloperska była w stanie utrzymać te wolumeny, które realizowaliśmy w latach ubiegłych” – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. 

jesienna edycja Targów Mieszkaniowych w Krakowie

Spada liczba wniosków o kredyt 

Coraz mniej Polaków może sobie pozwolić na zakup wymarzonego M. Wielu z nich nie stać na kredyt hipoteczny. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, liczba wniosków o kredyt hipoteczny w lipcu spadła aż o 67,8% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku.

Niepewność co do inflacji, której stały wzrost w sierpniu zaskoczył nawet analityków rynków finansowych, a w związku z tym trudne do przewidzenia decyzje Narodowego Banku Polskiego co do kolejnych podwyżek stóp procentowych powodują, że zdolność kredytowa Polaków spada niemal z tygodnia na tydzień – i w najbliższym czasie ta tendencja raczej się utrzyma. To – w połączeniu z cenami mieszkań, które z kolei spadać nie będą, choć chwilowo się stabilizują – prowadzi do wniosku, że jeśli ktoś jest zdecydowany na zakup wymarzonego mieszkania i może sobie na nie pozwolić, powinien jak najszybciej rozpocząć proces zakupu. Taniej i łatwiej już było, ponownie będzie może dopiero za kilka lat.

Bogata oferta nieruchomości 

Warto więc zapoznać się z aktualną ofertą na rynku nieruchomości. Dobrą okazją będą Targi Mieszkań i Domów, które firma Nowy Adres, należąca do Grupy MTP, organizuje w weekend 24 i 25 września na terenie Expo Kraków.

W jednym czasie i jednym miejscu będzie można zapoznać się z ofertą małopolskich deweloperów (m.in. firm Budopol, Expo Holding, EXCON, Fraxbud, Imperial Capital, Instal Kraków, Inter- Bud, Megapolis, Noktorn Deweloper, PROINS, Quercus, Semaco, Super Krak, WBG Development czy Piano House). Na wydarzeniu pojawią się także agencje nieruchomości (m.in. Kurpiel Nieruchomości, RE/MAX Duo, So!Home, Superopcja czy Tecnocasa).

Co więcej, na stoiskach doradców kredytowych i banków będzie okazja do skonsultacji możliwości kredytowania zakupu. Warto także podkreślić, że wielu wystawców przygotowało specjalne targowe oferty promocyjne, dostępne tylko podczas imprezy.

Tradycyjnie na targach organizowanych przez Nowy Adres nie zabraknie okazji do zdobycia konkretnej wiedzy. W Strefie Zakupu i Finansów – przez oba dni odbywać się będą bezpłatne prelekcje ekspertów rynku nieruchomości, znakomitych doradców finansowych oraz architektów wnętrz

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się Strefa Wirtualnych Spacerów 3D Estate – w tym miejscu będzie można wirtualnie, na dotykowym ekranie, odwiedzić już wybudowane, wykończone i wyposażone mieszkania z oferty wystawców. Targi Mieszkań i Domów

24-25 września

sobota 10:00–17:00, niedziela 10:00–16:00

EXPO KRAKÓW

Ul. Galicyjska 9

Szczegóły i bilety

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  logo

  Oferty

  Wydawcą portalu rynekpierwotny.pl jest PropertyGroup Sp. z o.o.

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: