Wiadomości mieszkaniowe

Paulina Bartkowska - RynekPierwotny.pl

Paulina Bartkowska - RynekPierwotny.pl

Nieruchomości - Firmy deweloperskie - Wyposażenie wnętrz

1 sierpnia 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Szybki wzrost cen warszawskich mieszkań

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl opracowali raport podażowy za II kw. 2019 roku. Co z niego wynika? Sprawdź!

Szybki wzrost cen warszawskich mieszkań

Warszawscy deweloperzy w dalszym ciągu podnosili ceny ofertowe 1 mkw., o czym świadczy kwartalna zmiana wynosząca prawie 5 proc. Obecnie średnia cena w Warszawie wynosi 9 558 zł/mkw., lecz jak przewidują analitycy rynkowi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem padnie historyczny rekord i średnia cena lokalu mieszkalnego w stolicy przekroczy 10 000 zł/mkw.

Co ciekawe, osoby zainteresowane zakupem nowego mieszkania w mniej popularnych dzielnicach, jak Włochy czy Bielany najbardziej odczują wzrosty cen. Ponieważ to właśnie tam najbardziej podrożały lokale mieszkalne. Z kolei, w najpopularniejszych dzielnicach – na Mokotowie i Białołęce ceny lokali drożały wolniej niż przeciętnie w całej stolicy. 

Zmniejszenie się oferty deweloperskiej

W II kw. 2019 r. zauważalny był spadek sprzedaży, wynoszący ok. 20 proc., dodatkowo oferta nowych mieszkań zmniejszyła się o 2 proc. Największy spadek zauważalny był w dzielnicach, które charakteryzują się największą liczbą inwestycji deweloperskich. Mowa o wspomnianych przy okazji podwyżek cen Białołęce i Mokotowie. Mimo to obydwie dzielnice w dalszym ciągu utrzymują znaczną przewagę ilościową nad pozostałymi częściami stolicy.

Najtańsze i najdroższe warszawskie dzielnice 

Osoby szukające własnego lokum w Warszawie z ceną ofertową do 7 000 zł/mkw. powinny zainteresować się Rembertowem, Wesołą, Wawrem oraz Białołęką. Popularny wśród mniej zamożnych klientów jest również Ursus. Z kolei ofertę najbardziej ekskluzywnych lokali można znaleźć na terenie Śródmieścia, gdzie średnia cena 1 mkw. wynosi ponad 24 000 zł. Poza prestiżowym centrum, najwyższymi cenami lokali odznacza się Wola, gdzie średnia stawka 1 mkw. przekracza 12 000 zł. 

Najchętniej wybierane metraże

W dalszym ciągu w większości dzielnic najpopularniejsze są mieszkania dwu- i trzypokojowe. Z kolei najwięcej kawalerek znajduje się na terenie Woli, Pragi-Południe i Żoliborza. Tak duża popularność mieszkań jednopokojowych prawdopodobnie związana jest z zakupem mieszkań przez singli oraz inwestorów, którzy szukają lokali pod wynajem w dzielnicach dobrze skomunikowanych z centrum.

Wawer coraz bardziej atrakcyjny

Zdominowany przez zabudowę jednorodzinną, Wawer staje się coraz chętniej wybieraną dzielnicą przez stołecznych deweloperów.  Spowodowane jest to przede wszystkim stosunkowo niskimi cenami gruntów oraz dużym potencjałem związanym z wolną przestrzenią. W tej dzielnicy wśród całej oferty nowych mieszkań najpopularniejsze są lokale 3 pokojowe o powierzchni do 60 mkw.

 

Informacja prasowa przygotowana na podstawie raportu eksperckiego “Rynek mieszkaniowy w Warszawie II kw. 2019 r.” przygotowanego przez analityków portalu RynekPierwotny.pl.

 

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy