Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Święta za granicą – na co uważać wynajmując mieszkanie?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 24.12.2019, Data aktualizacji: 12.12.2023

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Święta za granicą – na co uważać wynajmując mieszkanie?
Wyjazd na święta za granicę na własną rękę? O czym warto pamiętać wynajmując mieszkanie za granicą? Sprawdź!

Spotkanie ze Świętym Mikołajem na plaży, świąteczna sałatka z ośmiornicą albo wigilijna kolacja w barze karaoke? To możliwe! Świąteczno-sylwestrowy wyjazd za granicę to dobra okazja, aby wypocząć oraz poznać zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem praktykowane poza Polską. Podróżowanie na własną rękę wiąże się jednak z koniecznością wynajmu mieszkania w innym kraju. O czym warto pamiętać?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na co uważać wynajmując mieszkanie za granicą na Święta
  • jak wyglądają świąteczne zwyczaje w innych państwach
  • jakie koszty poniesiemy wyjeżdzając za granicę na Święta 

Wynajem apartamentu za granicą na kilka świątecznych dni nie jest łatwym zadaniem, bo zainteresowanie najmem w okresie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra jest bardzo duże i oferty znikają niemal z dnia na dzień. Najłatwiej o nocleg w hotelu, ale taka opcja może się okazać zbyt droga – ceny w okresie świątecznym są zwykle wyższe niż w sezonie wakacyjnym, szczególnie jeśli hotel położny jest w pobliżu ośrodka narciarskiego lub zapewnia gościom dodatkowe atrakcje sylwestrowe.

Jednak poszukiwanie mieszkania lub domu na własną rękę nie jest wcale złym wyborem – często właśnie wynajem wakacyjnego lokum od osoby prywatnej pozwala poczuć klimat świąt w innym kraju, poznać ciekawych ludzi i odkryć nieznane w Polsce zwyczaje świąteczne. Nawet na kilka dni przed wyjazdem można znaleźć dobrą ofertę – szczególnie jeśli podróżujemy w gronie znajomych i akceptujemy opcję korzystania ze wspólnej łazienki (wtedy ilość dostępnych ofert rośnie).

Dobre opinie to podstawa

Od kilku lat popularność zdobywają serwisy rezerwacyjne, które umożliwiają wynajem kwatery od osób prywatnych niemal na całym świecie, np. uruchomiony przez amerykańską firmę Airbnb (airbnb.pl) lub niemiecki serwis Wimdu (wimdu.pl). Oba oferują strony w polskiej wersji językowej lub szybkie tłumaczenie opisów obcojęzycznych uruchamiane jednym kliknięciem. Serwisy mają rozwinięty i intuicyjny interfejs oraz łatwe wyszukiwanie, rezerwację, płatność, kontakt z wynajmującym a także wysyłają przypomnienia o rezerwacji. Zwykle portale rezerwacyjne udostępniają także aplikacje na urządzenia mobilne, która przydaje się w podróży.

Kolejna ich zaleta to system referencji, dzięki któremu można sprawdzić opinie innych gości, ocenić goszczącego, a także zyskać jego opinię. Dodatkowo w komentarzach pojawiają się inne cenne informacje: np. o możliwości wypożyczenia samochodu, pobliskich restauracjach, sklepach itp. Ale przede wszystkim opinie gości to najlepsze źródło informacji, czy gospodarz jest osobą uczciwą i odpowiedzialną. Często serwisy oferują także dodatkowe zniżki dla osób, które polecają usługi portalu swoim znajomym.

Dodatkowe koszty

Wynajem za granicą może rodzić niedomówienia – warto przez opłaceniem rezerwacji upewnić się, co jest zawarte w cenie mieszkania, a za co będzie trzeba dopłacić. W Polsce jest raczej oczywiste, że cena zawiera koszty końcowego sprzątania (dopłaty za sprzątanie dotyczą jedynie dodatkowej usługi podczas pobytu).

W innych krajach cena końcowego sprzątania stanowi dodatkową opłatę – zwykle wyodrębnioną i wliczoną w ostateczną kwotę. Jednak jeśli w opisie oferty nie ma informacji o kosztach końcowego sprzątania pokoju lub mieszkania, warto dopytać o szczegóły. Podobnie jest z miejscem parkingowym. Jeśli nie ma informacji o darmowym lub płatnym parkingu dla gości przy budynku – najlepiej sprawdzić dostępność i opłaty za parkingi publiczne. W centrach dużych miast koszty parkowania auta mogą nas zaskoczyć.

Mieszkaniowe zwyczaje w innych krajach

Przed wyjazdem za granicę w środku zimy warto śledzić lokalne prognozy pogody. Wyobrażenia o słonecznych Włoszech, albo mroźnej Szwecji mogą nie mieć potwierdzenia w rzeczywistości. Najlepiej przygotować się na każdą z możliwych opcji – śnieg i mróz oraz deszcz lub deszcz ze śniegiem. Okazuje się, że klimat może mieść również wpływ na to, co znajduje się na wyposażeniu mieszkania.

Warto upewnić się, że w cieplejszych strefach klimatycznych w pokoju będzie jednak działało wystarczająco wydajne ogrzewanie – zimowa aura (nawet bez ujemnych temperatur) nie rozpieszcza, a wietrzne dni, szczególnie nad morzem wymagają jednak dogrzewania pomieszczeń.

Ogrzewaniem w pokoju nie należy się przejmować, jeśli kierunek świątecznego wyjazdu to egzotyczne kraje, gdzie ujemne temperatury nie występują. Ale i tam mogą nas spotkać niespodzianki – mieszkanie blisko plaży albo w centrum miasta może oznaczać, że uliczne zabawy, tańce i głośna muzyka będą nam towarzyszyć przez wiele godzin nocnych. Okres świąteczno-sylwestrowy w wielu krajach obfituje w wydarzenia na świeżym powietrzu. Podobnie jest także w Europie – szczególnie w krajach basenu Morza Śródziemnego, gdzie zimowy klimat jest łagodniejszy niż w Polsce.

W Chorwacji Sylwester i Nowy Rok to czas, kiedy odbywają się liczne koncerty i parady w centrach miast. W Hiszpanii zwyczajem jest po wigilijnej kolacji składanie życzeń na ulicach, wspólne tańce i śpiewy.

Nieruchomości Hiszpania - przejdź

Jeśli cenimy sobie spokój warto sprawdzić lokalizację kwatery i wybierać te oddalone od głównych ulic i placów. A jeśli to właśnie zabawa na ulicach miast ma stanowić największą atrakcję świątecznego wyjazdu, lepiej wynająć kwaterę blisko centrum, aby bez ograniczeń korzystać z okazji do świętowania.

Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023