Stabilność luksusu

Kup i Mieszkaj
Kup i Mieszkaj

Data publikacji: 29.05.2020, Data aktualizacji: 01.06.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

Stabilność luksusu
Rynek nieruchomości premium rośnie w naszym kraju o około 7-8% rocznie. Luksusowe nieruchomości to stabilna inwestycja, na jaką decyduje się coraz większe grono zamożnych Polaków.

Zamożny czyli jaki?

Polacy z roku na rok stają się coraz zamożniejsi. Na przestrzeni lat 2010-2019 przeciętne wynagrodzenie wzrosło wg GUS o 53%. W 2019 roku statystyczny mieszkaniec naszego kraju zarabiał ponad 4900 zł brutto miesięcznie. Ale jak definiować tych, którzy zarabiają najwięcej? Idąc za raportem KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wydanym w 2019 roku, osoba zamożna zarabia więcej niż 7100 zł brutto. Dochód powyżej 20000 zł definiuje człowieka bogatego, a powyżej 50000 zł brutto miesięcznie – bardzo bogatego.

Ta metodologia pozwala przyjąć, że sytuacja na rynku dóbr luksusowych, w tym nieruchomości premium, jest naprawdę dobra. Raport podaje, że w 2018 roku do grona zamożnych można było zaliczyć 1,4 miliona Polaków. Aż 32000 osób zarobiło we wskazanym roku ponad 1 milion złotych. Byli to mieszkańcy województw: mazowieckiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Grupa najbogatszych była też najszybciej zwiększającą się. Rok 2018 to przyrost kategorii bardzo bogatych o ponad 38% względem roku poprzedniego. Ilość osób zamożnych oraz ich stan posiadania w linii prostej przekładają się na coraz większe zainteresowanie nieruchomościami premium.

Polacy stają się coraz zamożniejsi

Co tak naprawdę znaczy premium?

Nieruchomości premium łączy kilka wspólnych cech. Przede wszystkim prestiżowa lokalizacja. Każde z największych, polskich miast ma dzielnice, które przyciągają drogie inwestycje. Kupujący płacą za dobre położenie względem centralnych części miasta, za bliskość najlepszych sklepów i restauracji. Coraz częściej wyznacznikiem luksusu nieruchomości jest bliskość terenów zielonych.

KPMG w raporcie dotyczącym rynku dóbr luksusowych publikuje wyniki ankiety, w których za synonim luksusu wskazuje się jeszcze drogie wyposażenie i projekt znanego architekta, bezpieczeństwo (rozumiane przez służbę ochrony czy usługę concierge), oraz duży metraż.

Według innego raportu przygotowanego przez niezależną firmę doradczą EY, pierwszym miejscem jeśli chodzi o ilość nieruchomości premium jest Warszawa. To tutaj sprzedano w zeszłym roku 25% inwestycji z tego segmentu.

Luksus w liczbach

Statystyki pokazują, że inwestycja w nieruchomości premium to doskonały sposób na stabilne pomnażanie kapitału. Nieruchomości luksusowe zdrożały w Warszawie w ciągu 4 ostatnich lat o 30%. Średnia cena tego typu inwestycji wynosi aktualnie 28000 zł.

Stawkę trzech najdroższych nieruchomości premium otwiera w stolicy rezydencja Park Lane. Zlokalizowana przy Łazienkach Królewskich, wyceniania jest na 37500 zł za metr kwadratowy. W czołówce cenowej znajdują się jeszcze nieruchomości: Cosmopolitan od Tacit Development i Złota 44 z portfolio BBI Development.

Luksusowe mieszkanie

Mniejsze alternatywy

Rynek nieruchomości premium to oczywiście nie tylko najdroższe penthousy z półki cenowej powyżej 30000 zł za metr kwadratowy. W Warszawie jest dostępnych kilka inwestycji, które potrafią skusić doskonałą lokalizacją oraz jakością projektu i wykonania.

Przykładem może tu być rezydencja Apartamenty przy Morskim Oku, położona w zielonej części Mokotowa. Inwestycję cechuje designerski projekt dopracowany w najdrobniejszych detalach. Przyszłych mieszkańców cieszyć będzie selekcja wysokiej jakości materiałów użytych zarówno w apartamentach jak i częściach wspólnych.  

Apartamenty przy Morskim Oku to inwestycja Budlexu. Deweloper do tej pory prowadził projekty w Bydgoszczy, Toruniu i Olsztynie. Luksusowa nieruchomość na warszawskim Mokotowie to przykład kierunku, który obiera coraz więcej firm. Wejście w segment premium pozwala na przyciągnięcie klientów, którzy kupują często więcej niż jedną nieruchomość. Oczekując przy tym wyższych zysków z późniejszej odsprzedaży czy wynajmu.

Stabilność luksusu

„Rynek nieruchomości premium to miejsce dobre do stabilnego pomnażania kapitału. Inwestycje tego segmentu są mniej podatne na wahania cen.”, komentuje Jacek Piotr Kacprzyk, prezes Kup i Mieszkaj.

Firma wielokrotnie wypowiadała się jako ekspert rynku nieruchomości. Sama również przygotowuje 2 autorskie projekty premium przygotowywane na terenie Gdańska i Poznania. Obie inwestycje mają już listy zarezerwowanych mieszkań.

Rynek dóbr luksusowych to od zawsze bezpieczna część gospodarki. Warto zwrócić uwagę na nieruchomości premium, jako stabilną formę inwestycji z satysfakcjonującą stopą zwrotu.

Nieruchomości premium

Kup i Mieszkaj
Kup i Mieszkaj

Kup i Mieszkaj to lider kompleksowej obsługi projektów deweloperskich. Prowadzimy inwestycje od A do Z i świadczymy pojedyncze usługi. Na zespół składają się analitycy rynku, audytorzy, specjaliści od finansów, prawa i marketingu. Dbamy o strategiczne podejście do inwestycji, a PR-owcy pracują na pozytywny odbiór naszych klientów w sieci.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Maciej

    Stabilny luksus w dobrej cenie? Przecież to jest możliwe, z doświadczenia śmiało mogę polecić nieruchomości ABC-DOM, gdzie sam kopałem w przeróżnych ofertach, aż znalazłem idealne mieszkanie premium.

    22 czerwca 2020, 15:05

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: