Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Herstowska

Joanna Herstowska

Porady - Wyposażenie wnętrz - Trendy

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 3 głosów

Schody wewnętrzne - jak wybrać?

Czym kierować się podczas wyboru najpopularniejszych schodów? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl

Schody wewnętrzne - jak wybrać?

Wybór schodów wewnętrznych to bardzo istotny i trudny element podczas podejmowania decyzji na etapie projektowym. Schody w domu to nie tylko ozdoba wnętrza. Powinny być one przede wszystkim praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Podpowiemy Wam, czym kierować się podczas wyboru najpopularniejszych schodów, dlaczego warto zdecydować się na balustrady, barierki i poręcze, a także jak wybrać nakładki, które będą wytrzymałe i odporne na zniszczenia.

Popularne rozwiązanie do mniejszych domów – schody drewniane

Schody drewniane to dobry pomysł dla osób planujących budowę lub remont niezbyt dużej powierzchni lub też dla tych z Was, którzy zdecydowali się na drewniane stropy. Schody tego typu nie wymagają zmian w adaptacji projektu, nie są stale połączone ze stropami i są zdecydowanie lżejsze.

Mały metraż nie jest oczywiście wyznacznikiem podczas podejmowania decyzji. Schody drewniane sprawdzą się także w dużych domach, jeśli zależy Wam na efekcie lekkości, a betonowe rozwiązania, nawet najlepiej zakamuflowane do Was nie przemawiają. Pamiętać jednak należy, że aby nie uległy zniszczeniu podczas prac budowlanych, muszą być bardzo dobrze zabezpieczone lub wstawione już po wykończeniu wnętrza. Oznacza to, iż przemieszczanie pomiędzy piętrami będzie musiało odbywać się za pomocą drabiny lub tymczasowych rozwiązań, co nie zawsze jest wygodne i bezpieczne. Do ich niekwestionowanych zalet należy lekkość wykonania – różna od betonowych odpowiedników, łatwość montażu i demontażu, brak ingerencji w stropy i fundamenty oraz mnogość propozycji na rynku.

Zamówić możemy gotowe schody wraz z projektem, co wydaje się rozwiązaniem najłatwiejszym. Możemy też pokusić się o całkowitą ich personalizację i powierzyć ich wykonanie stolarzowi, który na zamówienie zrobi nam takie schody, jakie tylko sobie wymarzymy, o ile ich usytuowanie będzie w danym wnętrzu możliwe. Schody drewniane nie są jednak tak odporne i trwałe jak żelbetonowe, mogą odkształcać się wraz z upływem czasu i powodować irytujące skrzypienie.

Trwałe rozwiązanie na lata, czyli schody betonowe

W odróżnieniu od schodów drewnianych, te wykonane z betonu, powstają podczas budowy domu i w podstawowej formie muszą być naniesione na projekt. Do ich zalet należy bezsprzecznie fakt ich wczesnego powstawania.

Budowa schodów betonowych możliwa jest bowiem po wykończeniu stropów i ścian, dzięki czemu i Wy i ekipa budowlana możecie bez problemu dostać się na wyższe piętro. Są one konstrukcyjnie połączone ze stropami oraz usytuowane na oddzielnym fundamencie. Jeśli w projekcie zawarte zostały schody betonowe, a Wy w międzyczasie zmienicie zdanie, możecie je z powodzeniem zamienić na drewniane. W odwrotnej sytuacji konieczna będzie ponowna adaptacja projektu, która może wykazać, że budowa schodów betonowych nie będzie możliwa, ponieważ konstrukcja budynku nie wytrzyma dodatkowego (niezaplanowanego wcześniej) obciążenia.

Na tego typu rozwiązanie powinni zdecydować się Ci z Was, którym zależy na wysokiej trwałości i odporności na zniszczenia podczas prac wykończeniowych oraz podczas użytkowania w przyszłości. Schody wykonane z betonu nie odkształcają się i ryzyko ich zniszczenia jest bardzo niewielkie. Nie należą one jednak do rozwiązań, które wtopią się we wnętrze i będą niewidoczne dla oka, choć dają bardzo szerokie spektrum możliwości wykończeniowych.

W zależności od projektu i indywidualnych potrzeb schody betonowe wykańcza się w przeróżny sposób (do popularnych okładzin należy kamień, płytki ceramiczne, gres, klinkier czy drewno). Fachowcy i projektanci prześcigają się w pomysłach i jeśli bardzo zależy Wam na iukryciu betonu w taki sposób, aby był całkowicie zabudowany i niewidoczny – jest to możliwe i daje ciekawe rezultaty.

Przeglądając propozycje na rynku, znajdziemy też wiele innych rodzajów schodów, mniej popularnych niż wspomniane powyżej, takich jak: schody metalowe, żeliwne, czy szklane. Ilość miejsca bardzo często determinuje wybór. Wspomniana ilość miejsca będzie miała też wpływ na ich budowę (czy będą to schody jedno-, dwu- czy trójbiegowe, zabiegowe, modułowe, a może spiralne). Każde z wymienionych sprawdzi się inaczej w różnych wnętrzach i warto ich funkcjonalność przedyskutować z projektantem przed podjęciem decyzji.

Wykończenie schodów wewnętrznych

Wybór materiału, z jakiego zostaną wykonane schody w Waszych domach, to jeden z dylematów, z jakimi przyjdzie Wam się zmierzyć. Kolejne wątpliwości pojawiać się zaczną na etapie wykończeniowym, a mianowicie podczas wyboru balustrad na schody wewnętrzne, bezpiecznych barierek, poręczy czy antypoślizgowych nakładek.

Mnogość ofert na rynku powoduje, że stajemy przed trudnym wyborem i nie łatwo nam podjąć decyzję. To, na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Ci z Was, którzy projektują schody, które z założenia użytkowane będą tylko przez dorosłych, mogą pozwolić sobie na większą dowolność w wyborze, choć wiele zależy od konstrukcji. Balustrady, poręcze i barierki są też bardzo dekoracyjnym elementem schodów i warto dopasować je tak, aby harmonijnie współgrały z całym wnętrzem. Każda balustrada, bez względu na to, z jakiego materiału zostanie wykonania, składa się ze słupków nośnych i poręczy (oraz w zależności od modelu – wybranego wypełnienia np. ze szkła).

Często to właśnie rodzaj wypełnienia decyduje o charakterze balustrady na schodach wewnętrznych i wpływa na postrzeganie wnętrza. Mogą być one wykonane z drewna, metalu, betonu, szkła czy ze stali. Wszystko zależy od konstrukcji schodów. Zanim podejmiecie decyzję o tym, na jakie wykończenie schodów się zdecydujecie, przyjrzyjcie się projektom i spróbujcie przenieść je do Waszych domów. Warto także skorzystać z wizualizacji, jakie proponują projektanci. Zdarzyć się może bowiem tak, iż wyobrażenia zupełnie nie idą w parze z rzeczywistością. Wykończenie schodów jest dość kosztowną inwestycją i za ewentualne błędy i pomyłki aranżacyjne trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Mówiąc o bezpieczeństwie, nie sposób nie wspomnieć o nakładkach na schody wewnętrzne. Tego typu zabezpieczenia nie są niezbędne, niemniej zdecydowanie poprawiają funkcjonalność schodów i chronią je przed zniszczeniami, zabrudzeniami, czy zarysowaniami (zwłaszcza w przypadku schodów drewnianych). Bez względu na to, z jakiego materiału wykonane zostały schody, nakładki poprawiają przyczepność i chronią przez niekontrolowanym ślizganiem się. Warto w nie zainwestować, jeśli w domu są małe dzieci, a powierzchnia schodów jest stosunkowo śliska. Są one także świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy Wam na przedłużeniu pięknego wyglądu schodów. Na rynku znajdziecie nakładki wykonane z różnorodnego materiału (min. wykładzinowe, żelowe, podgumowane, gumowe, typowo antypoślizgowe, wykonane z tworzywa sztucznego itd.), o odmiennych kształtach (półokrągłe, trapezowe, prostokątne).

Nakładki na schody wewnętrzne montuje się stosunkowo łatwo i ich założenie nie powinno nastręczać trudności, nawet kompletnemu laikowi. Warto ich założenie rozważyć i cieszyć się wygodnymi, funkcjonalnymi schodami przez długie lata.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

1 Komentarz

  • Elizabetka|29 sierpnia 2019, 16:37