Rzeźba Soroban przy Cybernetyki 17

Dom Development S.A.

Data publikacji: 12.12.2018, Data aktualizacji: 14.12.2018

Średnia ocen 3/5 na podstawie 8 głosów

Rzeźba Soroban przy Cybernetyki 17
Wielkie japońskie liczydło – SOROBAN - instalacja Jana Mioduszewskiego i Marty Paulat stanęło właśnie na osiedlu Cybernetyki 17.

Obecność 4 metrowego Sorobanu czyni plac pomiędzy budynkami osiedla Dom Development a ulicą Cybernetyki jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w biznesowej części Mokotowa.

Osiedle Cybernetyki 17 właśnie zostało wzbogacone o oryginalną instalację zaprojektowaną przez warszawskich artystów. Dzieło pełni funkcję swoistego komunikatu przy okazji ozdabiając i wyróżniając tę przestrzeń pośród innych. Soroban to nazwa japońskiego liczydła. Nietypowego, ponieważ jego wygląd i sposób liczenia różni się od tego, które znamy ze szkół. Twórcy, działający pod okiem Fundacji Dom Development City Art, nieprzypadkowo wybrali osiedle Cybernetyki 17 jako miejsce powstania ich instalacji. Soroban ma odnosić się do koncepcji współczesnej cybernetyki, a wyglądem przypominać rzędy białych świetlistych kul i matowych, czarnych.

Praca „Soroban/Liczydło” to instalacja artystyczna nawiązująca do tytułowego japońskiego liczydła, kodu ASCII, dziurek perforowanej taśmy - nośnika informacji z czasów  pierwszych komputerów oraz samej nazwy ulicy Cybernetyki.

Zgodnie z założeniem artystów czarno-białe kule osadzone na stalowych słupach mają stanowić przestrzenną formę i dodawać atrakcyjności placowi powitalnemu osiedla. Instalacja stanowi rodzaj łącznika styli: konceptualnego, rzeźbiarskiego i architektonicznego oraz nowoczesnej technologii. To właśnie sztuka staje się istotnym elementem budowania tożsamości miasta - ożywia i organizuje na nowo miejską przestrzeń.

Autorzy Sorobanu w ciekawy i zapraszający do refleksji sposób nawiązali do cybernetyki – nauki analizującej analogie między zasadami obowiązującymi wśród organizmów żywych, społecznościami i maszynami -  tworząc tym samym niepowtarzalny symbol mokotowskiego osiedla Dom Development.

„Dokładamy starań, by nadać przestrzeni miejskiej nowego, artystycznego, a przy tym efektownego charakteru. Chcemy, aby mieszkańcy osiedli realizowanych przez Dom Development mogli obcować ze sztuką na co dzień, w miejscu ich zamieszkania.

Osiedle Cybernetyki 17 to najlepsze miejsce na powstanie Sorobanu. Jan Mioduszewski i Marta Paulat to cenieni artyści i performerzy, którzy doskonale wyczuli klimat tej przestrzeni, a następnie mistrzowsko wpisali swoją instalację w koncepcję lokalizacji. Praca z nimi to zaszczyt i czysta przyjemność. Dzieło jest spektakularną wartością dodaną, uatrakcyjniającą i wyróżniającą osiedle Cybernetyki 17 na tle otoczenia.

Chodziło nam o uzyskanie efektu rozpoznawalności – stworzyliśmy kolejne miejsce będące charakterystycznym punktem orientacyjnym, drogowskazem na miarę śródmiejskiej Palmy czy Pomnika Lotnika na Ochocie. Jako Fundacja Dom Development City Art cieszymy się, że wszystkie nasze projekty nie są tylko ozdobą miejskiej przestrzeni. Przykładamy dużą uwagę do symboliki, miejsc i związanych z nimi ludzi” – mówi Radosław Bieliński, Dyrektor ds. Komunikacji w Dom Development, Prezes Fundacji Dom Development City Art.

 

Jan Mioduszewski (ur. 1974) – Malarz, autor obiektów malarskich, instalacji, fotografii, "still-performances" ("nieruchomych performensów" - termin artysty) oraz interwencji w przestrzeni publicznej. Od 2002 roku firmuje swoje prace i działania artystyczne nazwą "Fabryka mebli". Urodził się w Warszawie, gdzie mieszka po dziś dzień. Studia rozpoczął w 1994 roku w PWSSP im. W. Strzemińskiego w Łodzi w pracowni prof. Jacka Bigoszewskiego i kontynuował je od roku 1996 na ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego w 1999 roku.  w Warszawie. W 2005 roku był stypendystą Ministra Kultury. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Bielska Jesień. Mioduszewski zręcznie żongluje skrótami perspektywicznymi, zaburza ich reguły i logikę, tworząc czasami obrazy mebli, które zupełnie nie przypominają funkcjonalnych przedmiotów. Soroban nie będzie pierwszym eksperymentem artysty w przestrzeni miejskiej. Dotychczas powstawały takie instalacje jak: „Nowolipie”, „Meble z Wizytą” i inne.

Marta Paulat (ur. 1977) – malarka, graficzka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w latach 1997-2002. Uzyskała dyplom z zakresu malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Na swoim koncie posiada wystawy takie jak: „Więzy krwi” w Galerii Promocyjnej w Warszawie, „Dzika6Luminy184” w Galerii Kuluary przy Galerii Studio w Warszawie, „Wakacje nad morzem czerwonym” w Galerii Nova w Krakowie.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: