Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Regionalne - Poznań

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 3 głosów

Rynek nieruchomości w Poznaniu 2019

Więcej mieszkań gotowych i krótszy czas oczekiwania na zakończenie budowy. Co jeszcze zmieniło się na rynku nieruchomości w Poznaniu?

Rynek nieruchomości w Poznaniu 2019

Większy wybór gotowych mieszkań to tylko jedna z korzystnych zmian dla wszystkich, którzy poszukują nowego mieszkania w Poznaniu. Poza tym, deweloperzy działający na poznańskim rynku, aktywniej poszukują klientów, więc można przypuszczać, że pozycja negocjacyjna nabywców nowych mieszkań umacnia się. Nie jest to jednak jeszcze wystarczający argument, aby odnotować korektę cen. Co pokazują statystyki na koniec trzeciego kwartału 2019?

Minęły już czasy, kiedy zakup gotowego mieszkania od dewelopera w Poznaniu był bardzo trudny do zrealizowania, bo aż 95% mieszkań w ofercie stanowiły lokale w budowie. A przy tym na 30% oferty składały się mieszkania, na które trzeba było czekać ponad dwa lata. Dane statystyczne serwisu RynekPierwotny.pl pokazują, że poznański rynek nowych nieruchomości staje się łaskawszy dla nabywców – rośnie liczba mieszkań oddanych do użytkowania, a maleje liczba nieruchomości wprowadzanych do oferty na bardzo wczesnym etapie inwestycji, czasami nawet przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Nowe mieszkanie dostępne od ręki?

Na koniec trzeciego kwartału tego roku nieruchomości oddane do użytkowania stanowiły prawie 10% oferty dostępnej w serwisie RynekPierwotny.pl. To wciąż niewiele, ale znacznie więcej niż w pierwszych miesiącach roku. Tendencja jest wyraźna, a przyczyny mogą być różne, w tym mniejsze zainteresowanie ze strony kupujących – mniejszy popyt powoduje, że pula mieszkań, które zostały już wybudowane i czekają na nabywców zwiększa się.

Zestawienie danych za trzy kwartały pokazuje również, że zwiększa się pula mieszkań, które zostaną oddane do użytkowania za dwa lata lub wcześniej – obecnie jest to ok. 90% oferty, a na początku roku odsetek ten wynosił ok. 70%. Analogicznie mniej jest tych projektów, w których czas oczekiwania na mieszkanie to ponad dwa lata: niecałe 10% wobec blisko 30% na początku roku. Dane statystyczne kształtuje w tym przypadku upływ czasu – część projektów z tego powodu „wypadła” z kategorii „Powyżej 2 lat”. Jednak to oznacza, że firmy deweloperskie nie uzupełniają oferty o nowe przedsięwzięcia. Możliwe, że wciąż koncentrują się na sprzedaży mieszkań, które są w budowie, a uruchamianie nowych inwestycji uzależniają od postępów w sprzedaży.

Warto również dodać, że z kwartału na kwartał rośnie liczba mieszkań i inwestycji oferowanych w serwisie RynekPierwotny.pl. Nie musi to oznaczać większej aktywności inwestycyjnej firm, ale raczej może sugerować większą skłonność deweloperów działających w Poznaniu do poszukiwania skutecznych kanałów sprzedaży i korzystania z ogłoszeń. Może się również wiązać z tym, że mniej transakcji zawieranych jest w biurach sprzedaży z inicjatywy kupujących.

Struktura oferty nowych mieszkań i domów dostępnych w Poznaniu według terminu oddania do użytkowania w na koniec I, II i III kwartału 2019 (w %)
 
 

I kwartał 2019

II kwartał 2019 III kwartał 2019
Oddane do użytkowania

 6

5

9,5

Do 3 miesięcy

 9,4

14,2

16,6

Do 6 miesięcy

 18,2

21,5

21,4

Do roku

 36,5

37,2

33,6

Do 2 lat

 71,5

80

90,3

Powyżej 2 lat

28,5

19,8

9,7

Źródło: RynekPierwotny.pl

Więcej ofert, ceny bez zmian

Na koniec września w serwisie RynekPierwotny.pl deweloperzy oferowali do sprzedaży 6668 nieruchomości w 100 inwestycjach. Najwięcej, bo aż 2060 lokali, przypadało na dzielnicę Stare Miasto. W tej części Poznania zlokalizowane są niemal wszystkie najdroższe inwestycje, w których cena za m2 przekracza 9,5 tys. zł.

Średnia cena ofertowa m2 nowego mieszkania w Poznaniu na podstawie danych serwisu to 7,1 tys. zł. Nieco taniej jest na Grunwaldzie i Jeżycach (odpowiednio 6951 zł i 6976 zł), na Nowym Mieście średnia cena kształtuje się na poziomie 7097 zł, a na Starym Mieście 7215 zł. Najdroższe są mieszkania na Wildzie – średnia cena m2 w przypadku tej dzielnicy to prawie 8 tys. zł.

Ponad połowa oferowanych lokali w Poznaniu mieści się w przedziale cenowym od 6,5 do 8,5 tys. za m2. Zakup nowego mieszkania za cenę niższą niż 6 tys. zł za m2 jest dość trudny. Aby korzystać z większego wyboru lokalizacji, trzeba liczyć się z ceną na poziomie 7 tys. za m2 lub więcej. Zakup 50-merowego mieszkania to wydatek na poziomie 350 tys. zł.

Dwupokojowe wracają do łask

Wysokie ceny nowych mieszkań zmuszają kupujących do ograniczania powierzchni nabywanych nieruchomości, a wciąż silny jest popyt inwestycyjny. Stąd duży udział w ofercie mieszkań o powierzchni od 35 do 50 m2. Na koniec trzeciego kwartału w ofercie poznańskiego rynku dostępnej w serwisie RynekPierwotny.pl było ich ponad 2,5 tys. Większość z nich stanowiły lokale dwupokojowe, zlokalizowane głównie w centrum miasta.

---
Zdjęcie główne: flickr.com/peterolthof

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy