Rewitalizacja budynków

Angel Poland Group

Data publikacji: 28.08.2019, Data aktualizacji: 19.03.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Rewitalizacja budynków
Odnawianie obiektów poprzemysłowych, sakralnych i zabytkowych zyskuje na sile. Sprawdź, jak deweloperzy nadają drugie życie obiektom z historią!

Rewitalizacja zabytkowych obiektów - nadawanie im życia i zupełnie innych niż dotychczas funkcji cieszy się stale rosnącą popularnością. Odnawianie poprzemysłowych budynków, takich jak chociażby browary czy hale produkcyjne, ale i opuszczonych kościołów czy popadających w ruinę szpitali zyskuje na sile ze względu na wyjątkowy klimat tych miejsc i zamkniętą w ich murach historię.

Zapomniane obiekty z duszą

Moda na rewitalizację historycznych obiektów nieustannie nabiera na sile, o czym świadczy nie tylko zainteresowanie samych inwestorów, ale i popyt na tego typu lokale wśród klientów pragnących życia w klimatycznych miejscach z duszą.

Inwestycje realizowane na historycznych terenach centrów miast, takich jak chociażby Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Warszawa nie należą do najprostszych. To skomplikowane projekty, angażujące wiele państwowych i samorządowych instytucji oraz podmiotów, którym nie jest obcy los opuszczonych i zaniedbanych budynków.

Inwestorzy podejmując się prac rewitalizacyjnych, są świadomi towarzyszących im trudność oraz stałego nadzoru konserwatorskiego. Wiedzą jednak, że dzięki ich pracy, uwadze i zaangażowaniu obiekty te mogą odzyskać dawny blask i świetność.

Inwestycje przywracające historycznym obiektom nowe życie – zwiększanie atrakcyjności polskich miast

Mimo wkładu inwestorów w rewitalizacje budynków, które już dawno utraciły swoją świetność i obecnie popadają w ruinę, z wielu stron pojawiają się niemilknące głosy krytyki. Nie da jednak się ukryć, że bez pracy, wkładu i kapitału prywatnych inwestorów, wiele tego typu obiektów nie ujrzałaby światła dziennego. Zarówno państwo, jak również poszczególne miasta i samorządy nie dysponują środkami finansowymi, które mogłyby pozwolić na podjęcie się skomplikowanych prac archeologicznych oraz późniejsze działania inwestycyjne.

Prywatni inwestorzy dzięki posiadanemu kapitałowi, działania takie prowadzą na własny koszt. Odrestaurowane kamienice czy remontowane historyczne obiekty zyskując nowy wygląd i funkcjonalności przestają straszyć mieszkańców i turystów, stając się jednocześnie atrakcyjnymi miejscami do zwiedzania, mieszkania czy inwestowania. Wzbogacają one nie tylko jego najbliższe otoczenie, ale i miasto, w którym się znajdują.

Miejsce, gdzie historia łączy się z nowoczesnością – krakowski Angel Stradom

Jednym z przykładów działań rewitalizacyjnych na gruncie polskim jest nowopowstający kompleks Angel Stradom, zlokalizowany w samym sercu Krakowa. Popadający w ruinę obiekt, mający niezwykłą historię już niebawem zyska nowy blask dzięki grupie Angel Poland, która w 2013 roku za blisko 28 mln złotych wykupiła od miasta zrujnowaną kamienicę wraz z przylegającymi do niej terenami.

Pierwsze wzmianki na temat tego przepełnionego historią miejsca pochodzą z 1378 roku, kiedy to Kazimierz Wielki przy ul. Stradomskiej 12-14, ufundował kościół św. Jadwigi. Elementami towarzyszącymi budowli był także klasztor, szpital oraz cmentarz. Kościół swoją funkcję sakralną utracił w 1796 roku, a sam obiekt został przez Austriaków przekształcony na kamienicę, w której mieściła się poczta, siedziba władz wojskowych, zaś po zakończeniu II wojny światowej - lokale mieszkalne.

Dzięki Angel Poland Group już niebawem zabytkowa kamienica przekształcona zostanie w ekskluzywny kompleks usługowo-mieszkalny. Na inwestycję składać będzie się pięciogwiazdkowy hotel Stradom House, należący do grupy Autograph Collection by Marriott oraz prestiżowe apartamenty Angel Stradom.

Dzięki naszej inwestycji w Krakowie powstanie obiekt, który będzie wizytówką miasta. Angel Stradom będzie łączyć w sobie historię i nowoczesność. Zawsze dążymy do tego, aby tworzone przez nas budynki były niepowtarzalne i miały swoją duszę – informuje Małgorzata Nowodworska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group - Południe.

Mieszkańcy i rezydenci obiektu z tarasów będą mogli podziwiać Zamek Królewski na Wawelu czy rozpościerające się nieopodal Ogrody Księży Misjonarzy. 

Nie tylko Kraków, czyli rewitalizacja historycznych obiektów w Polsce

Angel Stradom, to nie pierwsza tego typu inwestycja grupy Angel Poland. Rewitalizacja obiektów historycznych jest jedną ze specjalizacji firmy, która tego typu działania realizuje na terenie największych miast w Polsce. Przez ostatnie 15 lat wykonała działania rewitalizacyjne takich obiektów jak między innymi: krakowski Angel Wawel czy The Granary Hotel.

 

 

Ten ostatni zrealizowany został w obiekcie XVI-wiecznego spichlerza Herren-Malzchoff, który z biegiem lat popadając w ruinę utracił zdecydowaną większość swoich walorów estetycznych i użytkowych. Zlokalizowany w samym centrum Wrocławia obiekt, dzięki działaniom inwestorskim Angel Poland przeszedł metamorfozę, na nowo stając się jedną z wizytówek miasta. Obecnie znajdujący się przy ul. Menniczej The Granary Hotel na nowo przyciąga gości oferując im ekskluzywne noclegi w samym sercu miasta oraz posiłki w jednej z najlepszych restauracji we Wrocławiu.

Rewitalizacja barokowego Pałacu Branickich

Na liście obiektów, które dzięki rewitalizacji otrzymają nowe życie znajduje się także warszawski Pałac Branickich. Obiekt wzniesiony w latach 40. XVIII wieku, położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego. Do 1949 roku znajdował się w posiadaniu rodziny Potockich, kiedy to dekretem Bieruta został znacjonalizowany.

Przez lata w Pałacu mieściło się Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego oraz Urząd m. st. Warszawy. W 2008 roku na mocy ugody władze Warszawy zwróciły nieruchomość spadkobiercom Franciszka Salezego Potockiego, którzy w 2013 roku posiadłość sprzedali firmie Budizol.

Za sprawą inwestora XVIII-wieczny budynek niebawem zamieni się w pięciogwiazdkowy hotel Autograph Collection należący do sieci Marriott. Barokowy obiekt poddany zostanie gruntownej renowacji i przywrócony mu zostanie dawny blask i świetność, zachowując przy tym historyczną tkankę. Renowacji poddane zostaną nie tylko wnętrza, ale również elewacja oraz trzy dziedzińce, z których można podziwiać Stare Miasto. Odtworzone zostaną także zniszczone oraz brakujące elementy, w tym między innymi rzeźby. W hotelu znajdzie się blisko sto luksusowych pokoi, sale konferencyjne, restauracje oraz strefa SPA.

Nowe życie historycznej fabryki pianin i fortepianów w Kaliszu

Na uwagę zasługuje również znajdujący się w Kaliszu kompleks biurowy Calisia One, powstały na terenie zrewitalizowanej fabryki pianin i fortepianów. Na obiekt zaprojektowany przez Piotra Chojara z pracowni MODOarchitektura, składają się trzy elementy stanowiące integralną całość.

Zrewitalizowana dawna Fabryka Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera w Kaliszu, docelowo biurowiec Calisia One. Źródło: Wikipedia, autor: Peżot

W najstarszej części dawnej fabryki, wpisanej do rejestru zabytków, stworzona została przestrzeń biurowa o wysokim standardzie. Na Calisia One składa się jednocześnie Hotel Hampton by Hilton Kalisz, a także znajdująca się na tyłach obiektu otwarta przestrzeń rekreacyjna z licznymi knajpkami oraz restauracjami. Kaliski kompleks charakteryzuje się wysoką jakością i standardem wykończenia wnętrz, co podyktowane było rangą i dostojnością znajdującej się w tym miejscu historycznej fabryki pianin i fortepianów.

Stare mury pachnące czekoladą – poznańskie Jeżyce

Inwestycją o podobnych charakterze jest również nowoczesne osiedle mieszkalne powstające w poprzemysłowej części poznańskich Jeżyc. Całość w niedalekiej przyszłości zlokalizowana zostanie na terenie dawnej Fabryki Goplany, przy ul. Wawrzyńca 11, której mury od 1921 roku pachną unoszącym się w powietrzu słodkim zapachem kakao i wanilii.

Zachowując spójność z historią podlegającego rewitalizacji obiektu Fabryki Goplana, elewacja inwestycji wykonana zostanie z ceramicznej okładziny, która zarówno swoim wyglądem, jak również i kształtem przypominać będzie kostki czekolady. W planach Colian Developer znajduje się również odrestaurowanie dawnej „czekoladziarni”. Jej fasada zyska formę sprzed stu lat, zaś samo wnętrze wypełnią lokale usługowe.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

3 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • kowal

  W Krakowie przy Stradomskiej można było kręcić filmy wojenne ponad 70 lat po zakończeniu II wojny światowej!

  29 sierpnia 2019, 10:02
 • Mariusz Lipko

  To co w Krakowie wykonał Angel to zwyczajnie wyręczenie miasta, które nie potrafiło zagospodarować przez szereg lat swoich działek.

  29 sierpnia 2019, 09:41
 • eryg

  Ten artykuł przykłady świetnie obrazują, że „się da” i rewitalizację można przeprowadzić w naprawdę sensowny sposób – tak, aby wszyscy byli zadowoleni.

  29 sierpnia 2019, 09:21

Artykuły powiązane

Regionalne

Rynek nieruchomości

Wiadomości

Wnętrza

Inne

Udostępnij
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: