Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Poznań - Wiadomości

24 października 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Proekologiczne rozwiązania na nowych osiedlach

Miasta mogą być miejscem do życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Jak deweloperzy wspierają bioróżnorodność na swoich osiedlach?

Proekologiczne rozwiązania na nowych osiedlach

Ekologiczne osiedle to nie tylko odnawialne źródła energii, termoizolacja budynków, walka ze smogiem czy utrzymanie zieleni wokół budynków… Różnorodność gatunkowa to często pomijany temat w proekologicznych działaniach inwestorów. A tereny miejskie mogą być miejscem do życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Wsparcie dla bioróżnorodności to dla deweloperów nowy sposób na wkomponowanie oferty mieszkaniowej w ekologiczny styl życia mieszkańców. Jak to zrobić?

Rozwój infrastruktury miast i nowe osiedla mieszkaniowe nie sprzyjają wzrostom liczebności wielu gatunków roślin i zwierząt. Ich liczba maleje w zastraszającym tempie, szczególnie jeśli spojrzymy na problem globalnie i w długoterminowej perspektywie. Szacunki są różne: jedne źródła podają, że rocznie ginie na świecie kilka tysięcy gatunków organizmów żywych, a inne, że liczba ta sięga nawet 120 tys.

Nauczyć przyrodniczej wrażliwości

Gwałtowny wzrost tempa wymierania gatunków obserwowany jest od początku XX w., a największym zagrożeniem dla bioróżnorodności jest działalność człowieka – głównie ograniczanie powierzchni naturalnych ekosystemów, czyli lasów, łąk, bagien lub torfowisk, które przekształcane są w pola uprawne, tereny inwestycyjne, przeznaczane pod budownictwo infrastrukturalne lub mieszkaniowe. Destrukcyjny wpływ na bioróżnorodność mają także zanieczyszczenia i globalne ocieplenie klimatu. Specjaliści alarmują, bo utrata różnorodności gatunkowej to realne zagrożenie dla ludzkości. Życie człowieka zależy od przyrody – wód, gleb, roślin i zwierząt – nie tylko w rozumieniu produkcji żywności. Naukowcy od dawna zwracają uwagę, że obcowanie w przyrodą ma zbawienny wpływ na ludzka psychikę, a zubożenie ekosystemów ma negatywny wpływ na jakość życia ludzi. Jak dbać o rośliny i zwierzęta, a przy tym nauczyć się przyrodniczej wrażliwości? Nawet niewielkie inicjatywy – jeśli staną się powszechne – mogą być skuteczne. Nawet jeśli nie przyniosą gwałtownych zmian w skali globalnej, mogą poprawić jakość życia i bioróżnorodność w regionie, mieście czy na osiedlu.

Łąki, lasy, bagna to naturalne ekosystemy. Źródło: pixabay.

Łąka na dachu? Czemu nie!

Zielone dachy nie są rozwiązaniem nowym, ale od niedawna dostępne są instalacje w formie łąki kwietnej. Zielony dach miododajny składa się ze specjalnej kompozycji roślin przyjaznej pszczołom. Łąki dla pszczół można stosować także w parkach, na poboczach dróg, miejskich torowiskach,  a także w ogrodach i na tarasach. Na naturalnej i wielogatunkowej łące – oprócz pszczół i innych owadów – można spotkać przedstawicieli nawet 300 różnych gatunków roślin i zwierząt – bezkręgowców, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków.

Łąki dla pszczół na dachach przystanków powstały w holenderskim mieście Utrecht, gdzie miasto wprowadziło politykę wspierania bioróżnorodności. Jako przykład rodzimej inicjatywy, która miała na celu stworzenie naturalnych kwietnych łąk w miastach, można wymienić odtworzenie wielogatunkowych łąk zalewowych na wschodnim brzegu Wisły na terenie Warszawy. Kwietne łąki miejskie powstały także w Krakowie, Gdańsku (na skarpach stadionu Energa) i Białymstoku (w pasach drogowych).

Szklane pułapki zagrażają ptakom

Duże okna i powierzchnie szklane wkomponowane w elewacje budynków, np. panoramiczny zewnętrzny szyb windowy, to duże zagrożenie dla ptaków. Architekci często wykorzystują duże przeszklenia, bo uzyskują lepsze oświetlenie pomieszczeń, widok na tereny zielone lub panoramę miasta. Jednak duże powierzchnie szkła (szczególnie lustrzanego), które powodują refleksy światła oraz odbijają przestrzeń, która znajduje się na zewnątrz – głównie drzewa i chmury – dezorientują ptaki. Te uderzają o szybę i giną na miejscu lub po krótkim czasie (czasami osłabione padają ofiarą drapieżników), albo doznają poważnych obrażeń. Jak podają działacze Fundacji Szklane Pułapki, według badań kolizje z transparentnymi powierzchniami są jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelności ptaków w skali globalnej.

Czy należy rezygnować z dużych okien w projektach budynków? Niekoniecznie. Istnieje wiele sposobów na to, aby zwiększyć widoczność przezroczystych elementów architektonicznych. Ornitolodzy z Fundacji Szklane Pułapki przekonują, że można w prosty sposób sprawić, że szyby staną się bardziej widoczne dla ptaków. Wystarczy okleić je specjalnymi naklejkami (np. kropki ułożone w rzędy w odpowiednich odstępach), aby uchronić ptaki przed kolizją. Warto dodać, że sylwetki ptaków drapieżnych naklejane na szyby – spotykane często na ekranach akustycznych – są metodą całkowicie nieskuteczną.

Powierzchnie szklane to duże zagrożenie dla ptaków. Źródło: pexels.com

Dobre przykłady od Skanska

Osiedle Jaśminowy Mokotów, realizowane przez Skanska, to przykład inwestycji, która wykorzystuje sposoby na podtrzymanie, a nawet zwiększenie różnorodności biologicznej. Ekolodzy i specjaliści od aranżacji zieleni zaprojektowali tam naturalne tereny zielone: zmiennowilgotne łąki trzęślicowe, łąki rajgrasowe, murawy wydmowe i nawapienne. Poza tym bezkolizyjne przemieszczanie się po osiedlu małym zwierzętom mają zapewnić specjalne płotki naprowadzające, przejścia pod drogami oraz trasy migracyjne w żywopłotach i zakrzewieniach. Z myślą o ptakach zaprojektowano nasadzenia owocujących roślin i traw bogatych w nasiona, które stanowią ich pokarm.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy