Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Regionalne - Poznań

Oddaj swój głos!

Preferencje mieszkaniowe poznaniaków

Preferencje klientów rynku nieruchomości odnotowane w Poznaniu wyraźnie ujawniają preferencje kupujących. Przeczytaj!

Preferencje mieszkaniowe poznaniaków

Chcą mieszkać w Poznaniu, ale niekoniecznie w centrum miasta. W budynku powinna być winda, a skrytka lokatorska i miejsce postojowe w cenie mieszkania. A co z otwartą kuchnią i oknem w łazience?

Podczas niedawnej konferencji poznańskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich sporo uwagi poświęcono preferencjom nabywców na rynku nowych nieruchomości. Obszerne wystąpienie przygotowała firma Home Data Flow, która przeprowadziła badania preferencji wśród osób odwiedzających targi nieruchomości w Poznaniu. Ankieta pokazała, że wciąż istotnym kryterium zakupu jest cena, a kryteria pozacenowe – w tym lokalizacja inwestycji – schodzą na drugi plan. Jednak analizy dostarczają wielu ciekawych wniosków, które warto wziąć pod uwagę już na etapie planowania inwestycji, aby utrafić w gusta kupujących. Jak obecnie poznański rynek wpisuje się w te oczekiwania? Najlepiej pokazuje to porównanie wyników badania z ofertą dostępną na rynku.

Mieszkanie w bloku wciąż na topie

Ankieta pokazała, że potencjalni nabywcy poznańskiego rynku nowych nieruchomości w większości poszukują mieszkania w budynku wielorodzinnym (65%), zdecydowanie mniej osób celuje w szeregowce (16%), budownictwo jednorodzinne (14%), a najmniej poszukuje mieszkania w kamienicy (3%). Oferta poznańskich deweloperów jest pod tym względem stosunkowo dobrze dopasowana do oczekiwań. Aż 5694 ofert w 79 inwestycjach (wszystkie dane na 23.04) prezentowanych w serwisie RynekPierwotny.pl to mieszkania w budynkach wielorodzinnych Osoby, które poszukują domów znajdą 68 ofert w 7 inwestycjach. Jednak brakuje wśród nich domów jednorodzinnych wolnostojących, bo wszystkie domy dostępne w ofercie to zabudowa szeregowa lub bliźniacza. Zdecydowana większość podała, że poszukuje mieszkania w Poznaniu, ok. 30% chce mieszkać poza Poznaniem.

Badanie przeprowadzone przez ekspertów Home Data Flow nie ujawniło wyraźnych preferencji nabywców dotyczących technologii budowy. Wydaje się, że kupujący akceptują z góry technologię stosowaną przez dewelopera, a większość ankietowanych nie ma wiedzy czego mogłaby oczekiwać (91% poszukuje mieszkań w technologiach, jakie stosują deweloperzy).

Winda i plac zabaw obowiązkowe

Większość ankietowanych przyznała, że szuka mieszkania położonego co najwyżej na 4 piętrze (63 %), a tylko 12% w budynkach wyższych. Jednak ok. 25% osób nie ma preferencji w tym zakresie. Co na to rynek? Strukturę oferty dostępnej w serwisie RynekPierwotny.pl według kondygnacji prezentuje tabela:

Kondygnacja

Liczba ofert

Liczba inwestycji
parter

890

85

1

933

70

2

891

67

3

851

64

4

793

54

od 5 do 9

1 148

40

od 10 wzwyż

307

5

 

Aż 75% oferty stanowią lokale położone co najwyżej na 4 piętrze, więc kupujący mają w czym wybierać (w sumie blisko 4,4 tys. mieszkań, w tym najwięcej na 1 piętrze). Stosunkowo dużo jest lokali położonych od 5 do 9 piętra, ale wybór lokalizacji jest tu zdecydowanie mniejszy (40 inwestycji).

Mimo, że większość zapytanych preferuje mieszkania na niższych kondygnacjach, aż 73% zadeklarowało, że winda jest im potrzebna. Podobny odsetek deklaruje, że chce przestrzeni usługowo-handlowych w budynku oraz placów zabaw na osiedlu. Oferta rynku dobrze wpisuje się w oczekiwania klientów: winda znajduje się w 64 inwestycjach (3937 mieszkań), plac zabaw w 52 lokalizacjach (3252 lokale), a usługi w budynku deweloperzy zaprojektowali w 32 inwestycjach (1926 mieszkań) dostępnych za pośrednictwem serwisu RynekPierwotny.pl.

Otwarta kuchnia nie zawsze pożądana

Ok. 40% badanych zadeklarowało, że poszukuje mieszkań z kuchnią w osobnym pomieszczeniu i tyluż samo potencjalnych nabywców mieszkań preferuje otwartą kuchnię, połączoną z salonem. Zestawienie tych odpowiedzi z celem zakupu mieszkania pokazało, że wśród tych, którzy preferują otwartą kuchnię są głównie osoby, które poszukują mieszkania na własne cele. Układ pomieszczeń, w którym kuchnia jest osobno, zdecydowanie bardziej odpowiada tym, którzy kupują mieszkanie na wynajem.

Niemal wszyscy ankietowani uznali (95%), że koniecznym udogodnieniem jest balkon lub taras. W serwisie RynekPierwotny.pl jest ponad 3,4 tys. ofert, które spełniają ten warunek, a dodatkowo ok. 450 to lokale z ogródkiem.

Ponad 40% ankietowanych poszukuje mieszkań, w których łazienka jest razem z WC (oszczędność miejsca), a większość nie ma potrzeby lub nie przywiązuje wagi do posiadania okna w łazience. Powodem może być tu niewielki odsetek mieszkań z takim rozwiązaniem.

Ile przeciętny nabywca jest skłonny wydać na mieszkanie w Poznaniu lub okolicy? Badanie pokazało, że jest to kwota na poziomie 400 tys. zł. Co ciekawe, cenie – zdaniem większości respondentów – powinno znaleźć się miejsce postojowe i piwnica lub komórka lokatorska.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy