Jesienne prace ogrodowe

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 25.10.2018, Data aktualizacji: 20.05.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Jesienne prace ogrodowe
Przygotowujemy ogród na nadejście zimy. Prace ogrodowe, które powinniście wykonać późną jesienią.

Piękny ogród wymaga starannej pielęgnacji przez cały rok. Przygotowując się do nadejścia zimy, musimy pamiętać, że mamy do wykonania szereg prac, które pozwolą nam cieszyć się nim w pełni w przyszłym sezonie. Podpowiemy Wam, o czym należy pamiętać przygotowując ogród do nadejścia zimy.

Jesienny czas porządków

Jesień kojarzy nam się nie tylko z kolorowymi liśćmi i krótszymi dniami. Jesień to także czas generalnych porządków w ogrodach, na balkonach i przydomowych tarasach. Po kilku letnich miesiącach mamy sporo pracy przed sobą i tylko od naszego zaangażowania zależy to, jak bardzo ułatwimy sobie pracę, przed nadejściem kolejnego sezonu.

Zabezpieczcie rośliny

Najważniejszą sprawą, o jakiej pamiętać należy to zabezpieczenie roślin, które zimę spędzą w ogrodzie, takie jak na przykład róże czy hortensje. Wiele odmian roślin, które posiadacie, bez problemu poradzi sobie nawet z dużymi mrozami, jeśli tylko zostaną one odpowiednio do tego przygotowane. Jak się do tego zabrać?

Jeśli jest to pierwszy rok, kiedy zabieracie się do zabezpieczania ogrodu, pamiętajcie, że rośliny zimowe powinny zostać wkoło obsypane ziemią, a te bardziej wrażliwe grubą warstwą organicznej ściółki. Przygotowując się do tego sprawdźcie, czy żadne z roślin nie chorują. Jeśli zauważycie, że część z nich ma zmiany chorobowe, koniecznie je usuńcie.

Działaniem zabezpieczającym jest też przycinanie niektórych bylin na wysokości do około 15 cm nad ziemią. Nie wolno zapomnieć o wszelkich jednosezonowych roślinach, które przed zimą muszą zostać z rabatek całkowicie usunięte. Nie ma się co łudzić, że będziecie mogli cieszyć się nimi wiosną, jeśli kwitną, bądź owocują tylko przed jeden sezon, zdecydowanie nie przeżyją zimy.

W części ogrodu, gdzie rosły warzywa należy wykonać szereg prac mających na celu przygotowanie ziemi do zimy i wykorzystania tuż po nadejściu wiosny. Najważniejszą sprawą jest zebranie wszelkich pozostałości po roślinach, zastosowanie odpowiedniego nawozu (dostępnego w sklepie ogrodniczym) oraz przekopanie ziemi łopatą, co wbrew pozorom nie jest trudne i nie wymaga konieczności zatrudniania ekipy ogrodników.

Zabezpieczcie meble i sprzęty

Większość z Was, posiadaczy ogrodów, ma także dość pokaźne jego wyposażenie, takie jak stoły, krzesła, grille, huśtawki, czy nawet czekające na złożenie rozkładane baseny ogrodowe.

Wszystkie sprzęty powinny być odpowiednio zabezpieczone przed nadejściem zimy, ponieważ materiały, z których zostały wykonane, mogą nie poradzić sobie z silnymi mrozami, co oznacza, że w przyszłym sezonie będą nadawały się jedynie do wyrzucenia.

To, co powinniście zrobić, to zaopatrzyć się w dość dużą ilość folii zabezpieczającej i odpowiednio wszystko owinąć, po czym przechowywać w suchym miejscu, bez możliwości zamoczenia. Jeśli przyłożycie się do tego z odpowiednim zaangażowaniem, możecie być pewni, że wszystko przetrwa do następnego sezonu i jeszcze długo będziecie mogli cieszyć się sprawnym sprzętem.

Drewniane elementy (krzesła, stoły itp.) powinny zostać dodatkowo zabezpieczone preparatami do impregnacji – drewno jest dość wymagającym materiałem i trzeba o nie dbać. Metalowe meble, o ile nie są lakierowane, mogą pozostać na zewnątrz. Sprawdźcie też stan wiosenno – letnich narzędzi ogrodowych, przyjrzyjcie się kosiarce, czy nie wymaga naprawy. Wszystko to, co zrobicie jesienią, zdecydowanie zaprocentuje wiosną i ułatwi Wam pracę.

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: