Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Regionalne - Poznań

6 listopada 2018

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 4 głosów

Poznań: więcej mieszkań i wyższy standard inwestycji

Ceny nowych mieszkań w Poznaniu w ostatnich latach wzrosły, ale wzrosło również przeciętne wynagrodzenie poznaniaków. Jak zmienił się poznański rynek nieruchomości?

Poznań: więcej mieszkań i wyższy standard inwestycji

Używane coraz droższe

Przeciętna cena 1 m2 nowego mieszkania oferowanego do sprzedaży w Poznaniu pod koniec 2014 roku wynosiła około 6,5 tys. zł. Według danych Narodowego Banku Polskiego za drugi kwartał 2018 roku wartość ta wynosi 6,87 tys. zł. Nieco wyższe są na przestrzeni ostatnich lat również ceny transakcyjne – za 1 m2 nowego mieszkania w Poznaniu trzeba zapłacić średnio 6,69 tys. zł, a jeszcze cztery lata temu średnia cena kształtowała się na poziomie 6,3 tys. zł. Wniosek? Nowe mieszkania w Poznaniu podrożały w ciągu czterech lat średnio o niecałe 400 zł za 1 m2, czyli za 50-metrowe mieszkanie trzeba teraz zapłacić ok. 20 tys. więcej.

Istotne jest jednak inne zjawisko w obszarze cen: przeciętne ceny mieszkań na rynku wtórnym są wciąż niższe niż na rynku pierwotnym, ale różnica cen niweluje się. Dane z końca 2014 roku pokazują, że średnia cena transakcyjna 1 m2 nowego mieszkania była o 1,3 tys. zł wyższa niż średnia cena mieszkania na rynku wtórnym. Dziś ta różnica zmniejszyła się do około 1 tys. zł.

Co może być powodem takiej sytuacji? Na rynek wtórny trafiają mieszkania kilkuletnie, kupione od deweloperów, dobrze urządzone, w których można zamieszkać zaraz po zakupie i jest to kusząca alternatywa wobec mieszkań nowych, sprzedawanych w stanie deweloperskim. Osoby, które chcą sprzedać używane mieszkanie, oferują lokalne w cenie zbliżonej do mieszkań nowych. Obrazuje to wysokość średniej ceny ofertowej, która od początku 2016 roku utrzymuje się na poziomie 6 tys. zł za 1 m2, a w II kwartale 2018 sięgnęła 6,6 tys. zł za 1 m2.

Ostatecznie kupującym na rynku wtórnym udaje się negocjować cenę, ale lokale używane osiągają stosunkowo wysokie ceny transakcyjne. Czy to zjawisko będzie się pogłębiać? Jeśli rynek pierwotny nie zaoferuje kupującym istotnych korzyści pozacenowych (np. wyższy standard wykończenia budynków, lepsza infrastruktura osiedla), możliwy jest scenariusz, że dobrze urządzone, kilkuletnie mieszkania będą się nadal cieszyły zainteresowaniem kupujących i pozostaną w cenie.

 

Rezydencja Chwaliszewo, ATAL S.A.

Poznaniacy zarabiają więcej

Niewielkie bezrobocie w Poznaniu i Wielkopolsce oraz dobra koniunktura gospodarcza ostatnich lat stymulowała popyt na nieruchomości mieszkaniowe. Istotnym czynnikiem była również dostępność kredytów (zakup mieszkań na własne cele) i niskie oprocentowanie lokat bankowych (zakup mieszkań w celach inwestycyjnych). Dodatkowo Poznań jest miastem, w którym nie tylko nie trudno o pracę, ale i zarobki poznaniaków rosną. W roku 2012 przeciętne wynagrodzenie brutto w Poznaniu przekroczyło wartość 4 tys. zł, a ceny mieszkań oscylowały wokół 6 tys. zł. Dane za 2016 rok pokazują dalszy wzrost wynagrodzeń. Przeciętna pensja miesięczna brutto w sektorze przedsiębiorstw w Poznaniu to niecałe 4,8 tys. zł., a bezrobocie za marzec 2018 wyniosło 1,4%.

Wzrost płac to pozytywna tendencja, ale Poznań cechuje się wciąż niskim wskaźnikiem dostępności mieszkaniowej. Za przeciętne wynagrodzenie netto (3390 zł) można kupić 0,5 m2 mieszkania. Wskaźnik ten nie poprawia się na przestrzeni ostatnich lat, a to oznacza, że popyt na rynku mieszkaniowym jest wciąż mocno uzależniony od systemu finansowego i polityki kredytowej banków.

Nowe Winogrady, Murapol S.A.

Deweloperzy budują więcej

Według danych za 2014 rok, sektor budownictwa mieszkaniowego w Poznaniu oddał do użytkowania ok 3 tys. nowych mieszkań. Podobnie było w poprzednich latach. Blisko 80% z nich zbudowali deweloperzy. Wiodąca rola firm deweloperskich to wciąż cecha rynku mieszkaniowego i ich aktywność inwestycyjna jest wciąż wysoka. Według danych NBP w 2017 roku w Poznaniu oddano do użytkowania 4069 mieszkań, z czego tylko 12% to inwestycje indywidualne (wskaźnik za lata 2013-2017).

W ostatnich latach można również zaobserwować zmiany w standardzie inwestycji mieszkaniowych – nie tylko w zakresie wykończenia mieszkań, ale również części wspólnych budynków, terenów zielonych wokół inwestycji i małej architektury, placów zabaw, zewnętrznych siłowni, ścieżek rowerowych itp. Klienci oczekują wysokiej jakości i coraz więcej inwestycji to apartamentowce oraz mieszkania w standardzie „pod klucz”. Poznań posiada najwyższą w Wielkopolsce przeciętną powierzchnię użytkową na osobę, która wynosi 30,4 m2. Wśród miast wojewódzkich wyższy wskaźnik ma tylko Warszawa (31,4 m2) i Wrocław (34,1 m2).

Młyn nad Cybiną, Grupa Partner

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy