Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Regionalne - Poznań

11 kwietnia 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Poznań przyjazny seniorom

Deweloperzy oferują budownictwo senioralne, a miasta coraz częściej wspierają mieszkańców 60+. Sprawdzamy, jak żyje się seniorom w Poznaniu.

Poznań przyjazny seniorom

Poznań udowadnia, że miasto przyjazne seniorom to nie jest slogan, ale rzeczywistość. Program „Poznań VIVA Senior” to kompleksowa oferta udogodnień dla mieszkańców miasta, którzy ukończyli 60 lat. Seniorzy mogą liczyć na zniżki w wielu punktach usługowych i kulturalnych, a w planach są kolejne programy prozdrowotne oraz innowacyjny projekt mieszkaniowy.

Program „Poznań VIVA Senior” ruszył jesienią 2017 roku. W ramach projektu seniorzy mogą korzystać z kilku udogodnień finansowanych przez miasto. Jest to m.in. projekt realizowany pod hasłem „Złota rączka dla seniora”, dzięki któremu starsi poznaniacy mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy przy drobnych naprawach i pracach domowych. Od ponad roku funkcjonuje również „Taksówka dla seniora”. Mieszkańcy, którzy skończyli 70 lat i mają trudności z samodzielnym korzystaniem z komunikacji publicznej, mogą zamówić bezpłatną taksówkę. Z bezpłatnych kursów – do lekarza, szpitala, urzędu lub na cmentarz, by odwiedzić groby bliskich – można skorzystać trzy razy w miesiącu. Kolejnym ułatwieniem komunikacyjnym jest „Bilet dla seniora” – zniżki na okresową Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną.

Złota Karta i minigranty

W tym roku listę udogodnień uzupełniły kolejne punkty. Od lutego działa projekt „Książka dla seniora”. Polega on na darmowym dowozie książek wypożyczonych z Biblioteki Raczyńskich osobom starszym, które nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki. A to nie koniec nowości. Od marca funkcjonuje „Poznańska Złota Karta”. To nowa usługa dla seniorów, która pozwala na skorzystanie z wielu ulg i rabatów oraz gwarantuje zniżki, zarówno w miejskich instytucjach kulturalnych, sportowych czy edukacyjnych, jak i w prywatnych firmach. Są to m.in.: teatry, kina, centra rehabilitacji, obiekty sportowe, baseny, restauracje i kawiarnie – w sumie ponad 50 miejsc. W niektórych przypadkach zniżki sięgają nawet 50%. „Minigranty dla Seniora” to z kolei pilotażowy projekt, który ma ułatwić osobom starszym finansowanie remontów w mieszkaniach komunalnych dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta (do 10 tys. zł).

Dla zdrowia i dobrej kondycji

Miasto Poznań realizuje wciąż nowe pomysły, a potrzeby zgłaszają sami seniorzy w ramach Miejskiej Rady Seniorów i Centrum Inicjatyw Senioralnych. Obecnie trwają prace nad programami, które ułatwią życie poznaniakom oczekującym na operacje zaćmy oraz rehabilitację. Miasto chce przekazać szpitalom dofinansowanie, które pozwoli na wykonanie dodatkowych zabiegów i skróci kolejki. Wkrótce ma również ruszyć bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, a w przygotowaniu jest również projekt, który ma zapewnić seniorom bezpłatne zabiegi pedicure, wykonywane w ich domach.

– Intensywnie koncentrujemy się na miejskiej polityce senioralnej – podkreśla w wywiadach Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – W Poznaniu mieszka ponad 143 tys. osób, które przekroczyły 60. rok życia – dodaje i zaznacza, że wspieranie seniorów, dostarczanie im adekwatnych usług, a także odpowiednia organizacja przestrzeni publicznej i integracja międzypokoleniowa są jednymi z priorytetów dla samorządu.

Pilotażowe budownictwo senioralne

Władze miasta zapowiadają, że już jesienią ruszy pilotażowy projekt wspólnych mieszkań dla seniorów. Będzie on skierowany do osób, które ukończyły 70 lat i są najemcami lokali komunalnych lub socjalnych. Z dużych mieszkań powstaną mniejsze lokale, każdy z osobnym węzłem sanitarnym i z przestrzenią wspólną dostępną dla mieszkańców. Uzupełnieniem mają być dodatkowe usługi: pomoc w sprzątaniu mieszkania, podczas zakupów lub w załatwianiu spraw urzędowych. Na dostosowanie mieszkań do potrzeb seniorów miasto przeznaczy ponad 3,1 mln zł. oraz ok. 75 tys. zł na usługi potrzebne lokatorom. Pilotaż zakłada udostępnienie ok. 8-10 mieszkań, czyli 25-30 lokali komunalnych lub socjalnych.

Deweloperzy dla mieszkańców 60+

Zjawiska demograficzne dostrzegają również deweloperzy mieszkaniowi – w Poznaniu nie brakuje ofert nowych lokali mieszkalnych, które zapewniają wiele udogodnień dla osób starszych – windy, przydomowe ogródki, strefy zieleni oraz osiedlową architekturę pozbawioną barier, a dla aktywnych – zewnętrzne siłownie, miejsce na stojaki dla rowerów lub salę do ćwiczeń i rehabilitacji.

Oferta poznańskich deweloperów dostępna w serwisie RynekPierwotny.pl, w przedziale do 40 m2 (mieszkania dwupokojowe) to blisko 550 lokali w 34 inwestycjach, a w przypadku kawalerek – do wyboru jest prawie 750 lokali w 63 inwestycjach.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy